Antena 130km od nadajnika

kaniutek

100 km od Raszyna

Post autor: kaniutek »

Witam

Mieszkam w miejscowości Końskie (to będzie koło 100km od Raszyna), czy są szanse odbioru MUX3 stamtąd? Według dvtbmap.eu jestem w zasięgu, w tym momencie antena siatkowa nie łapie nic. Teren dość czysty antena będzie na dachu piętrowego domu (w jej polu widzenie nie powinno nic być na tej wysokości).
W sumie to postanowiłem już kupić antenę więc proszę o poradę co kupić, chciałbym na niej też zbierać sygnał z MUX2 w okolicy mam nadajnik Przysucha, którego łapie nawet antena pokojowa.

Zastanawiam się nad tą:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm
ale z tego co czytam to ATX-91 jest polecana, ale widzę że tamta na większy zysk.

Bardzo proszę o pomoc

dariuszsq

DVB-T jaka antena 130 km

Post autor: dariuszsq »

Witam serdeczenie,

Jako że u nas z nadajnika Bydgoszcz/Trzeciewiec nie można odebrać cyfrowego sygnału, chce sprobować z innego nadajnika. Myslalem nad piła/rusinowo albo iława/kisielice.

Miejscowosc mojego zamieszkania to Trzciany kolo Sępólna Krajeńskiego.

Jaką antene i wzmacniacz proponujecie?

Zasstanawiałem się nad ATX-92 ?
http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/najmocniejsza-antena- ... 85745.html

Dziękuje za pomoc

DVBManiak

Re: DVB-T jaka antena 130 km

Post autor: DVBManiak »

Ja bym poczekał do uruchomienia Trzeciewca. Szkoda kasy na kolejną antenę, która może na nic się zdać.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T jaka antena 130 km

Post autor: Puma »

Też radzę poczekać. Nie jest pewne czy dana antena się sprawdzi w danej lokalizacji a Trzeciewiec musi w końcu ruszyć.

dariuszsq

Re: Antena 130km od nadajnika

Post autor: dariuszsq »

Prawdę mówiąc już ruszył bo koło mnie wszyscy mają sygnał a na mojej antenie go nie ściągane pomimo iż nam wzmacniacz i antenę kierunkowa ble. A myślałem o pile bo jest chyba tam Mixi 3 też ;)

juter

Re: Antena 130km od nadajnika

Post autor: juter »

dariuszsq pisze:Prawdę mówiąc już ruszył bo koło mnie wszyscy mają sygnał a na mojej antenie go nie ściągane pomimo iż nam wzmacniacz i antenę kierunkowa ble. A myślałem o pile bo jest chyba tam Mixi 3 też ;)
A ja właśnie radzę Ci kolego, kup antenę i nastaw się na Rusinowo choćby z tego względu, że złapiesz również mux3, który z trzeciewca będzie niewiadomo kiedy. Co do anteny to na pewno starczy ATX-91, ale ze wzmacniaczem (ze względu na mux3 właśnie). Możliwe, że wystarczyłby taki zestaw jaki ja posiadam - bo na nim odbierałem oba muxy właśnie z Rusinowa (odległość ok 120 km).

PS Trzeciewiec nie ruszył, sąsiedzi łapią sygnał z innych nadajników. Może spróbuj przestawić swoją antenę na Piłę.

Macck

Problemy z odbiorem MUX1 z Kielc

Post autor: Macck »

Witam, mieszkam na Podkarpaciu w gminie Iwierzyce i mam 2 instalacje ustawione na nadajniki w Kielcach. Otóż z odbiorem MUX2 nie mam problemu, siła i jakość sygnału odpowiednia (80-97% zależy od tunera ) ale MUX1 to tragedia. Czasem działa, czasem nie działa przed chwilą chodziło dobrze 10 minut i zaczęło zrywać - ogólnie transmisja nie do przyjęcia.

MUX2 cały czas dobrze pracuje i nic nie zrywa między czasie MUX1 wariuje.

Czy może mi ktoś coś wyjaśnić / doradzić? Bo jestem sfrustrowany tym wszystkim.

(Eska , TVP1 TVP2 i tak dalej.) Wszystko super ale samym TVN'em i Polsatem nie będzie żyło, a analog tu ledwo co już chodzi. Więc ?


Co do specyfikacji
U mnie w domu

Ferguson Ariva + Trisat 133 + antena Opticum AX1000+ bez wzmacniacza (symetryzator)

Na drugiej instalacji

Opticum T80 ECO + nowy kabel (dość dobry ale nie trisat) + antena siatkowa


Jestem mocno zawiedziony takim obrotem sprawy.

Może zainstalowanie wzmacniacza 20 dB w miejsce symetryzatora w mojej antenie na początek? Jeśli ruszy to samo na drugiej instalacji...


Aha, wg map geo - odległość to około 120 km.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Problemy z odbiorem MUX1 z Kielc

Post autor: adac »

@ Macck :
Na początek znowu przypomnienie, żeby pisać w istniejących wątkach i przeczytać przynajmniej pół regulaminu. Taki dobry zwyczaj nowego forumowicza.

Teraz pytanie: nie da się odbierać bliżej ? Twój regionalny RTCN to S.Góra, odległość 32 km. Jest jakiś powód żeby odbierać z tak daleka ?
I spróbuj jeszcze ustawić antenę na Św.Krzyż (105 km), bo z Kielc nie nadają mux-1 ani mux-2 :)
Mux-1 idzie na k. 62 który jest trudny w odbiorze i dlatego masz z nim kłopoty.

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Problemy z odbiorem MUX1 z Kielc

Post autor: karol12_124 »

Z Suchej Góry masz :
- MUX1 kanał 42 moc 18,2kW częstotliwość 642 MHz
- MUX2 kanał 32 moc 50kW częstotliwość 562 MHz

Z dvbtmap.eu wynika że do Suchej góry masz po drodze jakąś górkę.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: 100 km od Raszyna

Post autor: pablo82 »

kaniutek pisze:Witam

Mieszkam w miejscowości Końskie (to będzie koło 100km od Raszyna), czy są szanse odbioru MUX3 stamtąd? Według dvtbmap.eu jestem w zasięgu, w tym momencie antena siatkowa nie łapie nic. Teren dość czysty antena będzie na dachu piętrowego domu (w jej polu widzenie nie powinno nic być na tej wysokości).
W sumie to postanowiłem już kupić antenę więc proszę o poradę co kupić, chciałbym na niej też zbierać sygnał z MUX2 w okolicy mam nadajnik Przysucha, którego łapie nawet antena pokojowa.

Zastanawiam się nad tą:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm
ale z tego co czytam to ATX-91 jest polecana, ale widzę że tamta na większy zysk.

Bardzo proszę o pomoc
Witam. Mój teściu mieszka 8 km na zachód od Skarżyska (okolice Bliżyna) i odbiera wszystkie 3 muxy z Raszyna na ATX-91 ze wzm. LNA-177. Najlepsze jest to, że pomimo nadającego ze Św. Krzyża na 58 kanale analogowego TVP Info Kielce, ten ATX -91 odbiera MUX-1 na k.58 z Raszyna z jakością 70% siła 60%. Natomiast pozostałe Muxy tj. MUX-2 k.48 siła 99% jakość 100% zaś MUX-3 k. 55 zarówno siła jak i jakość po 100%. Odbiór na Wiwie HD-90. Podsumowując zainwestuj w antenę o sporym zysku + do tego jeśli chcesz odbierać z odległości >100km od nadajnika - dobierz do anteny odpowiedni wzmacniacz. np zacznij od LNA-169 lub załóż LNA-177. Gdyby oba były zbyt mocne spróbuj z LNA-101 (chociaż ten wzmacniacz raczej stosowany jest w odległości do 30 km od nadajnika).
Ostatnio zmieniony 16 sierpnia 2012, o 13:13 przez pablo82, łącznie zmieniany 1 raz.

wildborn

Re: Antena 130km od nadajnika

Post autor: wildborn »

Jeśli chodzi o dobrą antenę dvb-t do 150km to polecam Tri Digit ze wzmacniaczem jest mniejsza od ATX-91 a ma podobne parametry
http://www.tunerydvb.pl/antenatridigitz ... ianalogowa

Dlaczego?

1. Ponieważ to jest antena kierunkowa
2. jest pasmowa na kanały dvb-t
3. nie ma odbić jak siatkowa
4. stałe wzmocnienie w całym zakresie

ogólnie robiłem próby z różnymi antenami ta mieści się w czołówce.

Przy doborze anteny należy także pamiętać o przewodach bo nawet najlepsza antena z dużym zyskiem gdy kable są źle zaciśnięte nic nie da bo stracimy sygnał na złączach.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Antena 130km od nadajnika

Post autor: Kpc21 »

Według tego, co podaje Dipol, Tri-Digit jest mniej kierunkowy niż ATX-y.

Markus29
Posty: 68
Rejestracja: 17 listopada 2012, o 16:06
Odbiornik: Panasonic
Instalacja antenowa: ATX-107 kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy Kraków/ChorągwicaOpole

Re: Antena 130km od nadajnika

Post autor: Markus29 »

jest obecnie dostępna na rynku antena lepsza niż ATX-107 na bardzo dalekie odległości od nadajnika?

Antyhaczyk

Re: Antena 130km od nadajnika

Post autor: Antyhaczyk »

Ja muszę kupić jakąś antenę, bo moja stara chyba padła, nic nie odbiera.
Mieszkam 30km od nadajnika. Gdzieś czytałam, że z kolei jak jest zbyt mocna, zbyt dobrze odbiera to też niedobrze, bo łapie sygnały z innych nadajników, które są dalej i potem się robi nieco chaos przy strojeniu automatycznym, bo zapisuje programy, które źle odbierają, zamiast tych prawidłowych. Przy ręcznym strojeniu też ponoć to różnie bywa. To te modele anten, które tu podajecie to dla mnie nie za bardzo?


Ostatnio edytowano 13 kwietnia 2014, o 14:41 przez Antyhaczyk, łącznie edytowano 1 raz

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 130km od nadajnika

Post autor: systemlan »

Antyhaczyk - Ale to nie ten temat...

Antyhaczyk

Re: Antena 130km od nadajnika

Post autor: Antyhaczyk »

Chciałam tylko zapytać, czy te modele przez Was wymienione nadają się też na bliskie odległości, czy lepiej kupić coś słabego? Bo muszę jakąś kupić, a w zasadzie jak się kupuje coś to lepiej coś lepszego (teoretycznie).

To, że "Tri-Digit jest mniej kierunkowy niż ATX-y", to dla mnie lepiej, czy gorzej?
Jak sprawdziłam na mapie to w lini prostej mam do nadajnika koło 45km nie 30.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 130km od nadajnika

Post autor: adac »

przeszkody też sprawdzałeś ? Mfn,Sfn,doświetlacze ?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 130km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

Antyhaczyk pisze:Ja muszę kupić jakąś antenę, bo moja stara chyba padła, nic nie odbiera.
Zastanawiam się jak może "paść" antena.
Sprawdz wtyczkę przy TV, połączenia kabli w puszce antenowej itp.
Jeśli anteny nikt nie ukradł to ona odbiera tylko z jakiegoś powodu sygnał nie dochodzi do Twojego odbiornika :-). Nie masz tam przypadkiem w puszce antenowej jakiegoś wzmacniacza-generatora zakłóceń i problemów ? :-) Trzeba sprawdzić cały tor sygnału pomiędzy zaciskami w antenie a gniazdkiem "ANT" w Twoim odbiorniku.
Antyhaczyk pisze: Mieszkam 30km od nadajnika. Gdzieś czytałam, że z kolei jak jest zbyt mocna, zbyt dobrze odbiera to też niedobrze, bo łapie sygnały z innych nadajników, które są dalej i potem się robi nieco chaos przy strojeniu automatycznym, bo zapisuje programy, które źle odbierają, zamiast tych prawidłowych.
Nie demonizowałbym. To jest bzdura. Nie ma czegoś takiego jak zbyt mocna antena. Sygnały ze słabszych nadajników można złapać na każdej antenie (np. przy podwyższonej propagacji).
Odbiornik potrafi rozróżnić sygnały mocne od słabych i w przypadku złapania tego samego multipleksu zapamięta ten o najmocniejszym sygnale. Jeśli nie potrafi to mamy problem i musimy sobie poradzić ręcznie ale to nie wina anteny...
Problemy z odbiorem mogą się pojawić w przypadku sygnału przesterowanego a tego żadna antena nie potrafi wygenerować.
Co innego jak się stosuje wzmacniacz w puszce antenowej ( w 99,9% przypadków niepotrzebny). Wtedy "cuda" się mogą dziać. :-)

Jeśli mieszkasz 30-60 km od nadajnika w normalnym terenie to yagi 19 elem. bez wzmacniacza spokojnie wystarczy. Jak zastosujesz ATX 91 czy antenę typu "Tri" to także odbiór będziesz miał bez problemu.
Oczywiście dla tak bliskiej odległości od nadajnika anteny stosujemy z symetryzatorem.

Jalocha
Posty: 17
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:46

Re: Antena 130km od nadajnika

Post autor: Jalocha »

A może ktoś już próbował takiego wynalazku:

http://www.dxc.cz/p1272-4-x-sito-velke/

Na pewno da radę na 130km ;)
Zastanawiam się nad sprowadzeniem takiego cuda... tylko cena powala.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena 130km od nadajnika

Post autor: Tomciosz »

Ciekawa konstrukcja, ale taniej wyjdzie samemu pokombinować. Koszt około 650 z wysyłką. :d

Zablokowany