Antena 60km od nadajnika

Kpc21
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Kpc21 »

Pytanie, jak dużą antenę brać na VHF przy takiej odległości do nadajnika o mocy 25 kW...

Wolałbym coś mniejszego – ale pytanie, czy da radę.

Jak by nie było, siatka, będąc anteną w ogóle niedostosowaną do VHF, zbiera tego MUX-a całkiem sporo – ale trzeba wziąć poprawkę na to, że ona ma wzmacniacz...

Awatar użytkownika
K63
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Post autor: K63 »

25 kW na VHF, to potężna moc. Z tym że tylko na azymucie 40 st. od nadajnika. Na pozostałych azymutach jest mniejsze lub więszke tłumienie - dochodzące nawet do 20 dB.

florianek
Miejscowość: Bloom
Odbiornik: Cabletech urz0324
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Siedlce Osice

Post autor: florianek »

Postawiłem na próbę na Balkonie małą antenę siatkowa z symetryzatorem. Od niej biegnie 3 metry przewodu. Potem jest przelotka okienna, za nią kolejne trzy metry przewodu, wtyk f i nakręcony wtyk antenowy. Najgorzej odbiera najsłabszy mux1. Zacina się. Siła sygnału wynosi zero procent. Jakość skacze. Pozostałe muxy da się oglądać.

Czy wzmacniacz na kabel pomoże? Jaki najlepiej kupić? Przedwzmacniacze dopuszkowe nie pomagają, zwłaszcza te z serii lna.

Awatar użytkownika
K63
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Post autor: K63 »

florianek pisze: 17 czerwca 2022, o 18:29 ... Potem jest przelotka okienna, za nią kolejne trzy metry przewodu, wtyk f i nakręcony wtyk antenowy. Najgorzej odbiera najsłabszy mux1. Zacina się. Siła sygnału wynosi zero procent. Jakość skacze.
A jak wygląda sygnał bez przelotki?
florianek pisze: 17 czerwca 2022, o 18:29 Czy wzmacniacz na kabel pomoże? Jaki najlepiej kupić? Przedwzmacniacze dopuszkowe nie pomagają, zwłaszcza te z serii lna.
Jeżeli dopuszkowy nie pomaga, to przelotowy także nie pomoże. Czy do wzmacniacza został podłączony zasilacz? Jeżeli tak, to może dopuszkowy nie działa bo nie dociera do niego prąd, np. z powodu złego podłączenia lub uszkodzonej przelotki. One łatwo ulegają uszkodzeniu, a nawet jeżeli są sprawne potrafią bardzo zdegradować sygnał.

Kpc21
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Post autor: Kpc21 »

Nawiązując do mojego pytania sprzed kilku postów.

Ściągnąłem z dachu starą zabytkową już chyba Yagę Polkatu. 5-elementowa. Na VHF, kiedyś używana do odbierania analogowej TVP2 z TON Łódź-Sienkiewicza (gdzieś do końca lat 90. stamtąd była emisja – co ciekawe, do samego wyłączenia analogu informacja o niej wisiała w wykazie nadajników w telegazecie TVP).

Wykonana solidnie – direktory i wibrator wykonane z grubych aluminiowych prętów. Teraz już chyba takich anten nie robią.

Założyłem symetryzator (bo tam był jeszcze podłączony taki płaski, symetryczny kabel antenowy), wychodzę na dach, robię, próbę, i co się okazuje...

MUX8 z Zygr łapie praktycznie na granicy dobrego, nieposzatkowanego odbioru. Ale... pozostałe MUX-y też odbiera bardzo dobrze, większość (poza testowym TVP) w zasadzie lepiej od MUX8 :)

Jakość sygnału ta sama zarówno z Zygr, jak i z SLR Dąbrowa.

W tej sytuacji sensu w dokładaniu dodatkowej anteny na UHF nie widzę. Korzyści nie będzie żadnej, a tylko dojdzie strata na zwrotnicy i cały zestaw będzie zbierać więcej zakłóceń (bo dwie anteny na 2 różne pasma).

Sygnał muszę rozdzielić rozgłęźnikiem na kilka TV + niektóre mają tuner o mniejszej czułości od tego, na którym testowałem. Więc nie wiem, jak będzie. Ale wiem, że chyba najlepszą drogą w razie problemów będzie wymiana tego Polkatu na nową Yagę na VHF o większym zysku.

florianek
Miejscowość: Bloom
Odbiornik: Cabletech urz0324
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Siedlce Osice

Post autor: florianek »

Dlaczego na nowoczesnych Wzmacniaczach antenowych z serii lna mam gorszy odbiór niż na Wzmacniaczach starego typu montowanych w antenach siatkowych? Kabel w obu przypadkach ten sam. Zasilacz też. Antena siatkowa w odległości 60km od nadajnika Siedlce Osice?

poxipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Post autor: poxipol »

Jest to za sprawą braku filtrów pasmowo-przepustowych,które mają za zadanie tłumienie sygnałów zakłócających przedostających się z anteny do elektrody sterującej tranzystora.

ODPOWIEDZ