Antena 60km od nadajnika

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Kpc21 »

Pytanie, jak dużą antenę brać na VHF przy takiej odległości do nadajnika o mocy 25 kW...

Wolałbym coś mniejszego – ale pytanie, czy da radę.

Jak by nie było, siatka, będąc anteną w ogóle niedostosowaną do VHF, zbiera tego MUX-a całkiem sporo – ale trzeba wziąć poprawkę na to, że ona ma wzmacniacz...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

25 kW na VHF, to potężna moc. Z tym że tylko na azymucie 40 st. od nadajnika. Na pozostałych azymutach jest mniejsze lub więszke tłumienie - dochodzące nawet do 20 dB.

florianek
Posty: 8
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 16:20
Miejscowość: Bloom
Odbiornik: Cabletech urz0324
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Siedlce Osice

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: florianek »

Postawiłem na próbę na Balkonie małą antenę siatkowa z symetryzatorem. Od niej biegnie 3 metry przewodu. Potem jest przelotka okienna, za nią kolejne trzy metry przewodu, wtyk f i nakręcony wtyk antenowy. Najgorzej odbiera najsłabszy mux1. Zacina się. Siła sygnału wynosi zero procent. Jakość skacze. Pozostałe muxy da się oglądać.

Czy wzmacniacz na kabel pomoże? Jaki najlepiej kupić? Przedwzmacniacze dopuszkowe nie pomagają, zwłaszcza te z serii lna.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

florianek pisze: 17 czerwca 2022, o 18:29 ... Potem jest przelotka okienna, za nią kolejne trzy metry przewodu, wtyk f i nakręcony wtyk antenowy. Najgorzej odbiera najsłabszy mux1. Zacina się. Siła sygnału wynosi zero procent. Jakość skacze.
A jak wygląda sygnał bez przelotki?
florianek pisze: 17 czerwca 2022, o 18:29 Czy wzmacniacz na kabel pomoże? Jaki najlepiej kupić? Przedwzmacniacze dopuszkowe nie pomagają, zwłaszcza te z serii lna.
Jeżeli dopuszkowy nie pomaga, to przelotowy także nie pomoże. Czy do wzmacniacza został podłączony zasilacz? Jeżeli tak, to może dopuszkowy nie działa bo nie dociera do niego prąd, np. z powodu złego podłączenia lub uszkodzonej przelotki. One łatwo ulegają uszkodzeniu, a nawet jeżeli są sprawne potrafią bardzo zdegradować sygnał.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Kpc21 »

Nawiązując do mojego pytania sprzed kilku postów.

Ściągnąłem z dachu starą zabytkową już chyba Yagę Polkatu. 5-elementowa. Na VHF, kiedyś używana do odbierania analogowej TVP2 z TON Łódź-Sienkiewicza (gdzieś do końca lat 90. stamtąd była emisja – co ciekawe, do samego wyłączenia analogu informacja o niej wisiała w wykazie nadajników w telegazecie TVP).

Wykonana solidnie – direktory i wibrator wykonane z grubych aluminiowych prętów. Teraz już chyba takich anten nie robią.

Założyłem symetryzator (bo tam był jeszcze podłączony taki płaski, symetryczny kabel antenowy), wychodzę na dach, robię, próbę, i co się okazuje...

MUX8 z Zygr łapie praktycznie na granicy dobrego, nieposzatkowanego odbioru. Ale... pozostałe MUX-y też odbiera bardzo dobrze, większość (poza testowym TVP) w zasadzie lepiej od MUX8 :)

Jakość sygnału ta sama zarówno z Zygr, jak i z SLR Dąbrowa.

W tej sytuacji sensu w dokładaniu dodatkowej anteny na UHF nie widzę. Korzyści nie będzie żadnej, a tylko dojdzie strata na zwrotnicy i cały zestaw będzie zbierać więcej zakłóceń (bo dwie anteny na 2 różne pasma).

Sygnał muszę rozdzielić rozgłęźnikiem na kilka TV + niektóre mają tuner o mniejszej czułości od tego, na którym testowałem. Więc nie wiem, jak będzie. Ale wiem, że chyba najlepszą drogą w razie problemów będzie wymiana tego Polkatu na nową Yagę na VHF o większym zysku.

florianek
Posty: 8
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 16:20
Miejscowość: Bloom
Odbiornik: Cabletech urz0324
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Siedlce Osice

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: florianek »

Dlaczego na nowoczesnych Wzmacniaczach antenowych z serii lna mam gorszy odbiór niż na Wzmacniaczach starego typu montowanych w antenach siatkowych? Kabel w obu przypadkach ten sam. Zasilacz też. Antena siatkowa w odległości 60km od nadajnika Siedlce Osice?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Jest to za sprawą braku filtrów pasmowo-przepustowych,które mają za zadanie tłumienie sygnałów zakłócających przedostających się z anteny do elektrody sterującej tranzystora.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Kpc21 »

Po niecałym roku wracam do tematu.

Założyłem tego Polkata z symetryzatorem.

Przypomnę odległości do obiektów nadawczych.
Łódź Dąbrowa (wzgórze Radary) – 20 km
Łódź Zygry – 60 km
Azymut obu obiektów różni się o ok. 30 stopni.
Oferta obu obiektów nadawczych jest taka sama, pomijając MUX8, który jest tylko w Zygrach.
MUX1 – k46 – Dąbrowa 60 kW, Zygry 100 kW
MUX2 – k45 – Dąbrowa 26 kW, Zygry 60 kW
MUX3 – k26 – Dąbrowa 30 kW, Zygry 100 kW
MUX4 – k21 – Dąbrowa 20 kW, Zygry 100 kW
MUX6 – k24 – Dąbrowa 20 kW, Zygry 100 kW
MUX8 – k9 – Zygry 25 kW

I... tym, co na nim najlepiej odbiera (mimo, że to antena w ogóle nie na to pasmo), jest MUX2. Łapie zawsze i wszędzie. Ciekawe, że większe problemy z odbiorem są z MUX1 nadającym na sąsiedniej częstotliwości i z większą mocą (przy czym nie ma tu raczej mowy o przesterowaniu, bo sygnał jest na granicy odbioru). No ale może to taka charakterystyka tej anteny, nieprzeznaczonej przecież na to pasmo.

Natomiast największe problemy są z MUX6, co jest ciekawe, bo przecież to niski kanał, blisko pasma VHF.

MUX6 łapie tylko przy ustawieniu anteny na Dąbrowę, więc na ten moment tak ją zostawiłem, z uwagi na to, że "bokiem" MUX8 też jest odbierany (chociaż momentami pikseluje).

Niemniej, odbiór jest na granicy, i psuje go kompletnie przepuszczenie sygnału przez rozgałęźnik. Pytanie, jak do tego podejść. Yagi na VHF z większą liczbą direktorów?

Posiadany Polkat to antena w tym typie (tylko z podwójnym reflektorem, ale to chyba nie będzie miało większego znaczenia, gdy za anteną jest budynek):

Obrazek

Mógłbym kupić taką:

Obrazek

Ale to nie do końca mnie przekonuje. Np. w ofercie producenta Buro, ta krótka Yaga podobna do mojej ma dla kanału 9 (205 MHz) zysk 8,5 dBi:

Obrazek

Ta długa – lekko ponad 9,5 dBi:

Obrazek

Niby tylko 1 dB więcej... Czyli, jeśli dobrze rozumiem skalę logarytmiczną, wzrost mocy o 25%. Czy to dużo?

Nic lepszego w kwestii anten na VHF chyba już się nie kupi. W takim razie – jest sens próbować z tą dużą Yagą (kosztuje aż ok. 100 zł, to nie tak mało), czy jednak pójść w jakiś wzmacniacz antenowy (wstawiony do tego Polkatu), bądź aktywny rozgałęźnik?

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: cyber »

Puma pisze: 5 czerwca 2022, o 13:11 Lepiej kupić dwie anteny, to lepszy zysk niż combo i możesz skierować w dwie strony... a jeżeli MUX 8 przejdzie na UHF to ją zdemontojesz lub będzie pod DAB+.
@Kpc21 to rozwiązanie jest najrozsądniejsze ( UHF + VHF) ...nie mniej jednak w tym konkretnym przypadku zastosowałbym przynajmniej na próbę coś takiego : https://www.ceneo.pl/10631809 ( Zamawiając w sieci w razie niepowodzenia bezproblemowy zwrot)...
Tutaj masz niezależną regulację wzmocnienia pasma UHF oraz VHF dzięki czemu dostosujesz wg. potrzeb wzmocnienie na poszczególnym paśmie ( TUTAJ WYMAGANA ODPOWIEDNIA KALIBRACJA ! )...Posiadasz kilka/kilkanaście odbiorników to taki WZMACNIACZ ABONENCKI "jak znalazł" ma on dwa wyjścia jednak po zastosowaniu dodatkowo -splittera/-ów możesz podłączyć naprawdę sporo odbiorników...Dla przykładu :
U mnie sprawdza się bdb ... Na antenie UHF ( patrz profil) bez problemu odbieram Mux8 i oczywiście całą resztę NTC na kilku Tv
( nie chciało mi się biegać po dachu żeby dorzucać "coś" na VHF ;) )
U Ciebie sytuacja raczej odwrotna ale efekt z dużym prawdopodobieństwem będzie ten sam -czyli stabilny odbiór wszystkich Muxów przez cały rok...
Pzdr

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Kpc21 »

Nie widzę sensu kupowania 2 anten, jeśli jest szansa, że jedna na VHF wystarczy, bo UHF mam na tyle mocny, że i tak go wybierze.

Oczywiście jeśli będą problemy z UHF-em, to dokupię jakąś małą Yagę na to pasmo, ale to nie wygląda jak priorytet.

Co nie wyklucza użycia tego poleconego wzmacniacza, ale mam z nim inny problem. Zarówno antenę, jak i puszkę z rozgałęźnikiem mam na zewnątrz budynku – a jak dobrze widzę, ten wzmacniacz nie nadaje się do montażu na zewnątrz.

Co w tym kontekście najlepiej zastosować? Może po prostu zwykły wzmacniacz dopuszkowy, zamiast symetryzatora?

Iść we wzmacniacz, czy w lepszą antenę na VHF (może konstrukcję zestrojoną konkretnie pod kanał 9? ale gdzie coś takiego w ogóle da się kupić?)?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

Kpc21 pisze: 5 czerwca 2022, o 12:16 – Zygry (wszystkie multipleksy łącznie z MUX8)
* odległość 57 km
* azymut 251 stopni
(...)
z Zygr jest 25 kW
Na tym azymucie masz ok. 7 kW i jesteś niemal na granicy zasięgu - http://mapy.tvradio.ugu.pl/Telewizja/MUX8/Lodz_Zygry/
Kpc21 pisze: 7 kwietnia 2023, o 20:52 Np. w ofercie producenta Buro, ta krótka Yaga podobna do mojej ma dla kanału 9 (205 MHz) zysk 8,5 dB (...) Ta długa – lekko ponad 9,5 dBi.
Niby tylko 1 dB więcej... Czyli, jeśli dobrze rozumiem skalę logarytmiczną, wzrost mocy o 25%. Czy to dużo?

Nic lepszego w kwestii anten na VHF chyba już się nie kupi.
...
Iść we wzmacniacz, czy w lepszą antenę na VHF (może konstrukcję zestrojoną konkretnie pod kanał 9? ale gdzie coś takiego w ogóle da się kupić?)?
Kanałówki robi Emme Esse, ale zysk masz zbliżony - https://www.emmeesse.it/de/antennen/vor ... /ice-serie
Buro nie robi kanałowych, bo wg informacji jaką od nich otrzymałem, w zakresie obejmującym 5 kanałów VHF, różnica zysku jest niewielka.
Czy 1 dB to dużo? Tak i nie. Gdy masz poziom sygnału np. 60 dBµV, to 1 dB nie ma znaczenia. Ale gdy poziom masz 40 dBµV lub mniej, to brak 1 dB może zdecydować o odbiorze.
Kpc21 pisze: 17 czerwca 2022, o 21:05 Ściągnąłem z dachu starą zabytkową już chyba Yagę Polkatu. 5-elementowa. Na VHF, kiedyś używana do odbierania analogowej TVP2 z TON Łódź-Sienkiewicza
TVP2 było w analogu na k.10, czyli na częstotliwości 206-215 MHz, mux-8 z Zygier masz teraz na k.9 (202-209 MHz). Czyli kanały się trochę zazębiają i na tym Polkacie masz niemal taki sam zysk. Z tym że Łódź miałeś bliżej i TVP2 nadawana była zapewne z większą mocą.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Kpc21 »

Zamówiłem długa yagę z Buro. Z tego co widzę, nic "mocniejszego" na ten moment na polskim rynku nie znajdę (były jeszcze dłuższe yagi na VHF, ale jakoś wywiało je z rynku). Porównywałem charakterystyki częstotliwościowe anten kilku producentów i ta Buro wydaje się mieć ze wszystkich największy zysk na 205 MHz (choć trochę to dziwne, że ma mniejszy od anteny z Dipola z jednym direktorem więcej i dużo bardziej rozbudowanym reflektorem... ale może to kwestia trochę innego zestrojenia elementów). Chyba, że Buro te parametry przekłamuje (zawyża)...

Zobaczymy, jak będzie - jeśli z tego będę mieć zbyt niski poziom sygnału, to zostanie już chyba tylko dodanie wzmacniacza dopuszkowego.

A ciekawe, że na "siatce" ze wzmacniaczem odbiór MUX3 miałem dosyć przyzwoity... Może to się okaże drogą, w którą powinienem pójść? Zobaczymy, na razie czekam na dostawę Buro.

W ogóle ciekawe, że taka bieda jest w tych antenach na VHF. Większość producentów ma w ofercie tylko krótkie yagi w stylu mojego Polkatu. A na UHF anten na rynku jest do wyboru, do koloru.

r0siu
Posty: 9
Rejestracja: 4 listopada 2012, o 12:56

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: r0siu »

Witam.
Co byście polecili na takie parametry.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wiem że dział 60km a odległość 44 ale może anteny z działu 40km będą za słabe.

Sygnał będzie podzielony na 3tv, myślałem o jakimś aktywnym rozdzielaczu dodatkowo. Zastanawiałem się nad antenkami:
-Emme Esse DVB-T Uni Line LOG 560HVD VHF UHF

Albo:
Dipol 17/21-48 Tri-Digit MINI DVB-T/T2 UHF
+
VHF CA-RTV 6 MUX 8

Dipo ma niby duży zysk bo aż 14dbi jednak jak to działa w praktyce nie wiem
Może polecicie coś innego?

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: zyggi »

ja uzywam EE560 z tego nadajnika w odleglosci okolo 70km - jest ok

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

Odległość od nadajnika: 44 km
Azymut od nadajnika: 288°
W tej lokalizacji teoretycznie jesteś niemal na krańcu zasięgu mux-8 z Żółwieńca. Trochę lepsze pokrycie tego mux-a w tej okolicy mają Zygry. Zatem nie wiem czy dwie oddzielne anteny nie będą lepszym wariantem. :?:
Skąd w twojej okolicy ludzie odbierają mux-8?
Z symulacji wynika, że bez wzmacniacza raczej się nie obejdzie. Ale to wszystko tylko teoria. W rzeczywistości może być ... różnie. :?:

r0siu
Posty: 9
Rejestracja: 4 listopada 2012, o 12:56

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: r0siu »

W grę wchodzi właśnie tylko Konin ustawienie anteny.

zyggi a wzmacniacz ja czy pasywnie? Odbierasz UHF + VHF? Jakieś dodatkowe szczegóły podasz?

Wykonałem testy:

1 - stara antena siatkowa na boku domu odbiera (symetryzator)
2 - stara antena siatkowa pod dachem z blachy odbiera jednak zacina (nawet przy wzmacniaczu)
3 - antena samochodowa, dokładnie taka:
https://diolut.pl/antena-dvb-t-korona-t ... 24475.html
Odbiera sygnał w miejscu docelowej anteny z MUX 1,2,3 czasami zacina.

Dodatkowo:

-Między anteną a nadajnikiem w linii prostej w odległości do 20km na pewno brak żadnych anten BTS.
-Najblizszy BTS od anteny na domu około 3km w lewą stronę pod kontem 90° (jeśli by stać z tyłu za antena)
- Sygnał przez całą odległość nie leci przez żadne centrum miast, brak jakichkolwiek dużych zakładów emitujacych zakłócenia.
- Przy domu dość słaby zasięg każdej sieci komórkowej. Gdy posiadałem internet LTE w domu to z anteną zewnętrzną, nawet w przypadku LTE na niski paśmie.
Antena: https://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20- ... _A7027.htm


Może takie informacje pomogą przy doborze anteny.

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: zyggi »

odbior pasywny na balkonie na 2 pietrze - UHF z Konina a VHF z Torunia z odbić - takie miejsce ze nie da rady bezposrednio ustawic anteny na blizszy Trzeciewiec a z odbic jest raczej kiepsko - srodek miasta i nadajniki gsm dookola
dodam ze wczesniej mialem Opticuma AX1000 i tez dzialalo ale roznica jest taka ze "wskaznikowo" na Opticumie lepsze poziomy sygnalu mial tv Hisense a na EE560 lepsze ma Wiwa

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

r0siu pisze: 9 maja 2023, o 21:58 stara antena siatkowa na boku domu odbiera (symetryzator)
Mux-8 także?
Czy jest to miejsce docelowe? Jeżeli nie, to sprawdź również tam, bo różnie bywa.
r0siu pisze: 9 maja 2023, o 21:58 Najblizszy BTS od anteny na domu około 3km w lewą stronę pod kontem 90° (jeśli by stać z tyłu za antena)
W tej odległości nie powinien zakłócać.

r0siu
Posty: 9
Rejestracja: 4 listopada 2012, o 12:56

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: r0siu »

Nie tylko 1,2,3 działało.

Antenę siatkową z symentyzatorem i antenę samochodową sprawdzałem w miejscu docelowym.

Zastanawiałem się dla tego nad tymi dwoma, z Dipola o Ee560. Niby Dipol ma lepszy zysk jednak jak to mierzą nie wiem. EE560 ma bardzo dużo dobrych opinii nawet z 50km

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

r0siu pisze: 10 maja 2023, o 10:45 tylko 1,2,3 działało
Z jakimi parametrami? A mux-4 i mux-6 nie odebrałeś? Mux-3 jak odbierasz i którą wersję lepiej? TVP3 Poznań i TVP3 Bydgoszcz nadają na różnych kanałach (27,36) i z niższą mocą w porównaniu do pozostałych mux-ów.
r0siu pisze: 10 maja 2023, o 10:45 Zastanawiałem się dla tego nad tymi dwoma, z Dipola o Ee560. Niby Dipol ma lepszy zysk jednak jak to mierzą nie wiem. EE560 ma bardzo dużo dobrych opinii nawet z 50km
Trudno powiedzieć, która lepiej zda egzamin w twojej lokalizacji. Log Emme Esse ma w miarę płaską charakterystykę zysku, Dipol ma trochę wyższy zysk, ale maksymalny dopiero w okolicach kanału 50-go. Ciebie interesują kanały 7,27 (lub 36),30,45,47,48.
Mux-8 trudno będzie ogarnąć na jednej antenie, bo w twoim kierunku wytłumiony jest z 14 kW aż do zaledwie ok. 1 kW. Z Zygier mux-8 "dmucha" do ciebie mocniej (ok. 7 kW).

Zablokowany