Antena 60km od nadajnika

Dzoana-k41

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Dzoana-k41 »

Na drodze od anteny do nadajnika znajdują się budynki a także rosną lasy.

Zastanawiam się również nad tym, czy poprawi się odbiór gdy wymienię antenę APOK na siatkę połówkę (ASP-4) czy to tylko strata pieniędzy.

pawelk3777

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: pawelk3777 »

Jak i czym wyrównać siłę sygnałów?Na forum są różne porady ale nie potrafię
ich zinterpretować do mojej sytuacji.(może za słabo szukałem)Nie jestem
elektronikiem.Mam pojęcie podstawowe o elektryczności ale to jest za mało
aby zrozumieć wszystko o czym piszecie na forum.Proszę o"łopatologiczne"
postawienie diagnozy i czynności które powinienem wykonać.
Paweł-emeryt

To jest miejsce anteny.Balkon I piętro 1,2m od ściany.(nie "widzi"nadajnika)
http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... YmNTI1OXI=
A to jest miejsce odbicia sygnału.Ściana sąsiedniego budynku IV-piętrowego.
http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... kmNTI1OG8=
To są kanały które odbieram.
22 482 MUX-3 Białystok "Krynice" 100.000 H ~13.535
46 674 MUX-1 Białystok "Krynice" 58.000 H ~13.535
49 698 MUX-2 Białystok "Krynice" 67.000 H ~13.535
Antena ANT 0557 zamontowana poziomo patrzy lekko do góry w kierunku kąta
odbicia.Zmieniłem zasilacz na zasilacz z płynną regulacją napięcia.Przy
zmianie kanału muszę ręcznie dostosować napięcie.Na 22kanale pokrętło na
wzmacniaczu jest na "0%"(Output3,7-12V).Na 46 i 49 kanale około 20-30%.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

pawelk3777 pisze: Antena ANT 0557 zamontowana poziomo (...)
Ale dlaczego poziomo ?
https://www.youtube.com/channel/UCBvLIt ... Vjq8kMGz0A

pawelk3777

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: pawelk3777 »

Testowałem kilka anten ze sklepów informując sprzedawcę że jeśli nie spełni oczekiwań to zwrócę ją i zwracałem bez problemu.(z siatkami,poziomymi prętami-wszystkie polecane przez sprzedawców)Na testowanych antenach"łapałem"5-6 programów słabej jakości.Dopiero obecna antena w poziomie pozwoliła na dobry odbiór wszystkich programów.W pionie też odbierała ale z zakłóceniami.Odległość anteny od ulicy ok. 15m.Jak przejeżdżały niektóre samochody to były zakłócenia.Tak jak pisałem mam problem z siłą sygnału różną dla tych kanałów.Muszę stać przy telewizorze i delikatne zmniejszać napięcie na zasilaczu aby zbliżyć się najbliżej do"0"zaszumowania(zapomniałem nazwy a o tej porze 0:40 nie będę włączać tv).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

Nie wiem czy wybór anteny ze wzmacniaczem, przy tak małej odległości od nadajnika jest dobrym rozwiązaniem. O dużej mocy sygnału świadczy chociażby to, że odbiór jest możliwy przy ułożeniu anteny w polaryzacji pionowej.
Osobiście próbowałbym odbioru na antenie pasywnej, a w celu znalezienia w miarę wyrównanych parametrów odbioru wszystkich mux-ów najlepiej jest znaleźć inną lokalizację dla anteny (czasami wystarczy niewielka korekta).

Awatar użytkownika
Fotodetektor
Posty: 49
Rejestracja: 7 grudnia 2014, o 14:23
Odbiornik: VU+ ULTIMO 4K
VU+ SOLO 2
Instalacja antenowa: Mabo 150
Diora 90
Televes Q90AL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Fotodetektor »

Wzmacniacz selektywny poradzi tutaj i nie chodzi o wzmocnienie !

pawelk3777

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: pawelk3777 »

A mogę prosić o więcej informacji.Model,przybliżona cena w którym miejscu zamontować i ewentualne sugestie.Odnośnie ustawienia anteny w poziomie to też wydawało mi się nielogiczne ale próbowałem wszystkich wariantów jakie przyszły mi do głowy i ten okazał się dobry.Przesunięcia anteny w inne miejsce.Balkon ma 1,5x1,2m.Przesunięcie w prawo ograniczy pole widzenia odbicia a w tył już było i było gorzej.
Z poprzedniego postu"Muszę stać przy telewizorze i delikatne zmniejszać napięcie na zasilaczu aby zbliżyć się najbliżej do"0"zaszumowania(zapomniałem nazwy a o tej porze 0:40 nie będę włączać tv)."chodziło o BER.Bez wzmocnienia odbieram 6 programów natężenie sygnału-58,jakość sygnału-70-80 BER:0 X 1E-6

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: adac »

@ pawelk:
Czy mógłbyś opisać siłę i jakość sygnału wg standardów ;) przyjętych na forum ?
Na przykład: Mux-1, k.22; siła 70 jakość 85 itd. Możesz też podać BER-y albo inne przydatne informacje które da się odczytać z odbiornika.
Oczekujesz konkretnej porady a Twój post jest nieczytelny.

Wzmacniacz to Telmor WK-310 masztowy, (Link), jedyny bodaj na rynku tańszy wzmacniacz strojony do instalacji domowych.
Bliska odległość u Ciebie nie jest decydująca z dwóch powodów:
- wzmacniacz ma regulację poziomów na wejściu więc zawsze można coś zmniejszyć,
- odbierasz z odbicia więc orientacyjnie -15 dB straty masz na początek.

Uwaga:
Wzmacniacz o którym wyżej stosuje się do anten pasywnych więc do Twojego modelu ANT 0557 nie będzie się nadawał.
Ciekawa antena panelowa, ale u Ciebie najwyraźniej się nie sprawdza. Powinna być montowana w pionie tak jak na zdjęciu ! Sprawdź bo może tu tkwi błąd.
Może lepiej zacząć od porady @ K63 czyli wypróbować anteny pasywne zapisując wyniki ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

Proponuję abyś poszukiwania lepszego odbioru zaczął od znalezienia najlepszych parametrów dla najsłabiej obecnie odbieranego mux-a, obserwując równocześnie na ekranie tv wartości siły i jakości. Jest szansa że gdy je znajdziesz, przełoży się to na dobre parametry na pozostałych dwóch kanałach - ale gwarancji nie ma. Może być też tak, że najlepiej odbierający do tej pory mux będzie najgorszy. Problemem może być to, że mux-3 nadawany na bardzo niskiej częstotliwości ma równocześnie najwyższą moc emisji.
Wierz mi, że czasami przemieszczenie anteny o kilka lub kilkanaście cm może spowodować spory skok siły i jakości sygnału. Jednak bez miernika stwierdzenie tego jest często trudne, gdyż odbiorniki reagują na ruchy anteną z pewnym opóźnieniem.
Na zastosowanie wzmacniacza selektywnego masz jeszcze czas. Sam widzisz że stosowanie wzmacniaczy - póki nie jest to konieczne - nie jest wskazane, gdyż oprócz sygnału użytecznego wzmacniają także zakłócenia generowane chociażby przez samochody.
Na razie - tak jak napisał kol. @adac - podaj nam obecne wskazania tv.

pawelk3777

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: pawelk3777 »

Może dzisiejszy dzień jest jakiś inny bo na max.wzmocnieniu uzyskałem:
MUX-1 natęż.syg. 78-82 jakość 40-57 BER 0-30(1x97przez 3-4sek.)
MUX-2 natęż.syg. 58 jakość 40-58 BER 0-5
MUX-3 natęż.syg. 86 jakość 70-80 BER 0-1
Odczyty były prowadzone na ekranie tv.po ponownym wyszukaniu programów i każdy program zapisany.Następnie podzielone na właściwe MUXy.A dalej uśrednione i wynik podałem.Pierwszy raz nie musiałem korygować napięcia aby zobaczyć i zapisać odczyt.Można przypuszczać że jeżeli sytuacja nie zmieni się to usuwając wzmacniacz i stosując Telmor WK-310 masztowy pozbędę się kłopotu.Czy dobrze rozumuję?Idę do pracy(dorabiam).Jutro będę z rana.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Niespodziewany finał poszukiwań.Rano przyszedłem z pracy zaglądam na forum a tu pusto.Więc wymyśliłem że podłączę dodatkowo w kuchni monitor z tunerem TV.I tak zrobiłem.Wskazania "BER" szalały(1000 i więcej).Więc zmieniłem ustawienie anteny z poziomu do pionu.I stało się,BER 0 na niektórych programach 1-3 nawet przy jakości sygnału poniżej 30%(czerwony).Natężenie sygnału 100% a w kilku przypadkach nie mniej jak 92%.Obraz i dźwięk bez zastrzeżeń.Jest jeszcze kilkanaście programów radiowych i telewizyjnych.(kodowanych)Mam propozycję dla moderatora aby moje poszukiwania nie były tylko moimi o utworzenie tematu-zakładki o beznadziejnych przypadkach.Takich jak ja chyba nie jest wielu ale i o właściwą diagnozę jest trudno.Dziękuję wszystkim którzy zechcieli zabrać głos w mojej sprawie. :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: adac »

Ponieważ wszystko już działa tak samo magicznie jak poprzednio nie działało pora na polemikę 8-) :

1/ moja propozycja to żeby nie tworzyć osobnego tematu o 'beznadziejnych przypadkach', ponieważ połowa postów z tego działu od razu tam by wylądowała i byłby to najbardziej rozbudowany temat w Antenach.
Zresztą zupłnie bez powodu bo większość z tych przypadków wcale nie jest beznadziejna tylko autorzy tak sądzą. Albo: nie czytają innych wpisów, nie korzystają z wyszukiwarki (beznadziejny przypadek) lub lekceważą to co się im pisze i wolą prawdy ludowe (to uwaga ogólna).

2/ o diagnozę nie jest aż tak trudno chociaż przez internet nie widać: gdzie stoi antena, co wykombinował autor z instalacją, jakie ma warunki odbioru- widzialność nadajnika i jakie są odczyty z odbiornika. Często trudniej niż zdiagnozować jest wyciągnąć od autora potrzebne informacje bo niektórzy życzą sobie poradę na zasadzie zgadywania i to od razu trafną. 8-)

3/ niestety nie jesteśmy na forum non stop, nie prowadzimy Call-center ani nie mamy umowy z Emitelem. Piszę też za innych którzy 'udzielają' się i odpowiadają w wątkach. Ja w miarę wolnego czasu zaglądam i odpowiadam. Poza tym trzeba też mieć jakiś pomysł na konkretny przypadek a nie zawsze tak jest. :roll:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

@pawelk3777 - po przeczytaniu pierwszej części Twojego ostatniego wpisu, logicznym wydaje się pytanie - a jak wyglądają parametry sygnału na tej samej antenie zmontowanej w pionie ?
Jak widać sam poszedłeś tym tokiem rozumowania i przekonałeś się że ta antena jednak powinna pracować w pionie. Jeżeli w tej antenie istnieje możliwość demontażu wzmacniacza, sprawdziłbym jej możliwości odbiorcze w wersji pasywnej.

pawelk3777

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: pawelk3777 »

Dzisiaj jest inna pogoda i odbiór zmienił się(pogorszył).Pomogło zmiejszenie napięcia na zasilaczu i dalej jest dobrze.Anteny raczej nie będę rozbierał aby wymontować płytkę wzmacniacza i sprawdzić jaki będzie odbiór.Ma gwarancję i pomimo tego że nie widać jakichś zabezpieczeń(plomb)nie chcę jej stracić.Bez zasilania niczego nie odbiera,jest możliwość takiego połączenia.Po nowym roku zakupię zestaw satelitarny i problemy chyba znikną.Antena będzie"widziała"satelitę.Lub wrócę do kablówki.
"a jak wyglądają parametry sygnału na tej samej antenie zmontowanej w pionie ?"
Odp.BER 0 na niektórych programach 1-3 nawet przy jakości sygnału poniżej 30%(czerwony).Natężenie sygnału 100% a w kilku przypadkach nie mniej jak 92%.
Szczerze mówiąc robię to dla żony bo ja prawie nie oglądam TV.Wolę pograć w RTSy.
adac masz rację.Przepraszam ale to był taki pierwszy odruch radości że coś mi się udało i chęć pomocy takim jak ja.Na tym zakończę ten wątek i jeszcze raz dziękuję za pomoc jaką od WAS uzyskałem.
Paweł

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: adac »

@ pawelk:
nie ma żadnego problemu, forum jest po to żeby porozmawiać o odbiorze. Przy okazji napisałem parę uwag ogólnych ponieważ trafiła się okazja i wywołałeś temat. ;)
Wracając do odbioru to trzeba ocenić na ile jest on dla Ciebie (a właściwie dla Żony) akceptowalny i wtedy zostać przy Dvb-t albo nie. Weź pod uwagę że Tv-Sat to wiązanie się umową z dostawcą a w tańszych pakietach luksusów nie ma. Antena z wysięgnikiem na LNB też mało estetyczna..

jaceknas
Posty: 5
Rejestracja: 22 stycznia 2015, o 17:41
Odbiornik: ARIVA 150 Combo
Instalacja antenowa: Telmor Classic
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz - Trzeciewiec

Brak programów przy antenie kierunkowej Opticum AX900

Post autor: jaceknas »

Witam, mieszkam 64,6km od nadajnika Bydgoszcz Trzeciewiec a mianowicie miejscowość Czarna Woda. Z uwagi, że mieszkam w bloku na parterze inne lokalizacje nadajników nie wchodzą w grę.
Oto moja instalacja pierwotna:
1. Antena: Opticum AX-900 Compact Intelligent z zastosowanym wzmacniaczem liniowym W-20.
2. Aktywny rozdzielacz AMS Ara 1/3
3. Sumator maximum
4. Gniazdo multiumedialne TV-SAT
5. Tuner ARRIVA 150 Combo
6. TV Samsung SyncMaster T220HD

Więc tak, na samym początku zamontowałem antenę do poręczy balkonu (dodam a jest to istotne że w ciemno - bez ustawiania) po właczeniu TV wszystko grało - pomyślałem sobie niemożliwe. Jednak kanały POLSAT, TVN zaczęły chwilowo uciekać - brak sygnału więc antenę dosłownie o 3mm przesunąłem w prawo i pomogło wszystko hulało. Odbiór był super. Jednak stwierdziłem, że ponieważ mieszkam na parterze to zainstaluję antenę wyżej, więc przesunięta o 1,5m wyżej - efekt - brak sygnału. Nic nie ma.
Próbowałem nawet wrócić do poprzedniej lokalizacji anteny - bez efektu. Przesuwałem antenę i nic. Aby dowieść, że instalacja jest poprawnie wykonana zainstalowałem a miejsce anety inną Telmor Classic z ustawieniem mniej więcej na nadajnik Trzeciewca. Ku mojemu zdziwieniu wszystko było ok - wszystkie programy. Jednak była pewna wada - krótka stop klatka na kanałach polsat, tvn, kanały lokalne jak TVPINFO chodzą bez problemu. Późnym wieczorem zupełnie się rozczarowałem - totalny brak sygnału. Rano jak włączyłem znowu pojawiły się kanały lokalne a TVN i polsat totalna porażka co chwile stop-klatki.
Wiec zastanawiam się co może być przyczyną...
Kupiłem do anteny aktywny dipol maximum (aby wylkuczyć przepalenie płytki oraz inny wzmacniacz liniowy firmy DSE z tym że nie 20dB a 10dB.
Ogólnie jestem w lesie oprócz flustracji - instalacja wykonana dobrze, bo z satelity kanały są super tylko ta naziemna to porażka, co proponujecie?
Zmiana antenę na inną kierunkową o dużym zysku czy coś takiego, widzę że ta Opticum to porażka... Pozdrawiam

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak programów przy antenie kierunkowej Opticum AX900

Post autor: K63 »

jaceknas pisze: 3. Sumator maximum
Mam rozumieć że sumujesz sygnał TV + SAT za pomocą tego sumatora ? Jaki to model ? Czy problemy występują na sygnale zsumowanym, czy na kablu bezpośrednio z anteny tv ?

jaceknas
Posty: 5
Rejestracja: 22 stycznia 2015, o 17:41
Odbiornik: ARIVA 150 Combo
Instalacja antenowa: Telmor Classic
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz - Trzeciewiec

Re: Brak programów przy antenie kierunkowej Opticum AX900

Post autor: jaceknas »

Nie upatruję problemów w instalacji. Wyeliminowałem możliwość wystąpienia problemu z sumatorem, aktywnym rozdzielaczem i w ogóle połączeniem kabli. Użyłem innego krótkiego przewodu wraz ze zwykłym zasilaczem od anteny Telmor Classic i problem dalej występował. Wiec zakładam, że wszystko dobrze jest połączone i to wina anteny. A piszą na różnych forach że to świetna antena do odbioru w trudnych warunkach i że powinna śmigać bez wzmacniacza.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak programów przy antenie kierunkowej Opticum AX900

Post autor: K63 »

A bez wzmacniacza próbowałeś ? Coś mi tu pachnie zbyt mocnym sygnałem.

jaceknas
Posty: 5
Rejestracja: 22 stycznia 2015, o 17:41
Odbiornik: ARIVA 150 Combo
Instalacja antenowa: Telmor Classic
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz - Trzeciewiec

Re: Brak programów przy antenie kierunkowej Opticum AX900

Post autor: jaceknas »

Próbowałem na samym symetryzatorze i nic...

jaceknas
Posty: 5
Rejestracja: 22 stycznia 2015, o 17:41
Odbiornik: ARIVA 150 Combo
Instalacja antenowa: Telmor Classic
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz - Trzeciewiec

Re: Brak programów przy antenie kierunkowej Opticum AX900

Post autor: jaceknas »

Aktualnie te stop-klatki są na antenie Telmor Classic i tylko ją używam, bo tak jak wcześniej pisałem AX-900 totalny brak sygnału. Posiadam ten niebieski miernik dvbt w ogóle nic nie pokazuje - nie wiem czy walnięty czy co. Poziom sygnału na tunerze wczoraj wieczorem:
K32 - siła 73%, jakość 58 a dziś 37% i odpowiednio 10 - czyli w ogóle nic nie widzi.
kanał 36 odpowiednio 72 i 70-90 (skok zazwyczaj jest na 90) i wreszcie kanał 41 siła 70% i jakość 90%

Zablokowany