Antena 60km od nadajnika

iknow
Posty: 4
Rejestracja: 4 września 2023, o 19:27
Miejscowość: glinn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: iknow »

z 7 metrów, w tym kierunku to nie, ale w dalszej odległości lasy itp,
w kierunku Zygry to 50 m dalej jest las.
na stronie http://sat-charts.eu pokazuje, ze z obu nadajników powinien być zasięg.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

iknow pisze: 5 września 2023, o 06:42 na stronie http://sat-charts.eu pokazuje, ze z obu nadajników powinien być zasięg.
a na stronie emitela jest brak zasięgu z Zygier --> https://emimaps.emitel.pl/

Korzystać należy przede wszystkim z map operatora. To wszystko tylko wyliczanki teoretyczne i nie muszą się w 100% pokrywać z rzeczywistością, ale to operator odpowiada za sygnały i w jego interesie jest, aby mapy pokrywały się z realem jak najbardziej.

iknow pisze: 4 września 2023, o 20:26 Witam, do nadajnika Łódz Zygry mam 80 km, z miejscowości Glinnik gmina Lubochia. Widzę, że sąsiedzi mają anteny skierowane właśnie w tym kierunku.
Pewnie, ci co jeszcze odbierają DVB-T mają odbiór z Dąbrowy, bo można w ciemno założyć, że tam większość anten jest ze wzmacniaczami, zresztą Ty także chcesz taką kupić.

Jak @K63 napisał - Kozłowiec wygląda lepiej i ja tam też bym na początek celował. Ale, który kierunek okazałby się lepszy, próby tylko wykazać mogą, bo często bywa dziwnie.

Ja bym zaczął od anteny pasywnej (może jakieś combo, żeby mux-8 szedł OK) i bardzo dobrego kabla antenowego (wysokie ekranowanie). Jak byłoby niewystarczająco - dokładałbym wzmacniacz, ale nie w puszce antenowej, a na kablu, albo wewnętrzny. Przy wzmacniaczu w antenie zamykałbyś sobie drogę do porządnego filtrowania LTE, co w czasach obecnych bywa przydatne, a w przyszłych jawi się koniecznością.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

@iknow - jak daleko masz do pobliskiego lotniska wojskowego? Zamontowane tam urządzenia radarowe mogą mieć wpływ na odbiór.

iknow
Posty: 4
Rejestracja: 4 września 2023, o 19:27
Miejscowość: glinn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: iknow »

no lotnisko jest w okolicy.

na stronie emitel pokazuje mi sie taka "informacja Duża odległość do nadajnika powoduje, że niezbędne będzie zastosowanie anteny kierunkowej o dużym zysku, prawdopodobnie z dodatkowym wzmacniaczem." do nadajnika Przysucha
Więc chyba powinno działać.

co myślicie o ATX-91 ?
albo o tym combo - https://superantena.pl/Antena-kierunkow ... -Combo-p61
https://superantena.pl/antena-ttv-turbo ... ux-123-i-8

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: XmuX »

Suprantena superturbo 8K itd. ??? :-)
Czy ktoś w Polsce naprawdę już w to wierzy i to kupuje?
To prawdziwa tragedia :-(

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: cyber »

Bez przesady...owszem mamy tutaj typowo marketingowy "bełkot "...który jednych może przyciągnąć a innych wręcz przeciwnie - jak widać ... ;)
Jednak mamy tutaj POLSKĄ firmę Davbol i myślę że całkiem niezły wybór Anten pod Naszą (i nie tylko)NTC...
Co do oczekiwań ,jakości itp...można się przekonać testując daną antenę prze kilka tygodni ... jeśli nie spełni oczekiwań odesłać na koszt producenta ...
Może byłoby lepiej najpierw przetestować daną antenę /osprzęt i wówczas dopiero oceniać ....
Pzdr
Edit ... Dziś przyjrzałem się konkretnie ofercie firmy DAVBOL TV w sieci ...i jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony ofertą tej POLSKIEJ firmy ...produkcja zarówno anten jak i osprzętu wyłącznie w Polsce (jeśli się nie mylę ) , kilka innowacyjnych rozwiązań ... poza tym UHF /VHF w różnych polaryzacjach z różnymi dipolami pod konkretny już kanał ... no i jakość tych anten wydaje się jest na przyzwoitym poziomie ....
Osobiście kibicuje tej firmie ... ;)

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: XmuX »

Wolę tego nawet nie komentować :-)
Rzut oka na zdjęcia produktów tej firmy sprawia, że wszystko jest jasne dla osoby posiadającej odpowiednią wiedzę.
Niestety, świadomość polskiego społeczeństwa jest praktycznie zerowa, więc kupią wszystko, co powiedzą im handlowcy.

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: SamsungM23 »

@Up
Może pomożesz temu nie znajacemu się społeczeństwu choćby wybrać anteny, bo to takie forum.
Czyli tak:
1.antena na pasmo UHF, pasywna i aktywna, ta druga oczywiście dokładny opis wzmacniacza i zasilacza z podaniem marki.
2.antena na pasmo VHF znowu pasywna i aktywna że wzmacniaczem i zasilaczem, tu jeszcze są polaryzacje pionowa i pozioma.
3.anteny combo czyli UHF/VHF w jednym czy są warte uwagi czy według twojej wiedzy ich unikać.

Bardzo proszę podaj kilka dokładnych modeli wartych uwagi oczywiście w zasięgu portfela przeciętnego Polaka.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: cyber »

He ,he ...no wiadomo - liczy się tylko czeski XmuX ... ;)
Pozdrowienia dla kolegi @XmuX -a z Blanska ... :)

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: TLW/SZA »

Dawno tu nie zaglądałem ale widzę że prześmiewczy koleżka xmux zna się na wszystkim najlepiej, prawda? :D
Jestem użytkownikiem anteny firmy davbol od ponad 4 lat i ta antena sparawuje się bardzo dobrze i jest wykonana solidnie, więc nie wiem z czego tak drwisz? A do nadajnika na Świętym Krzyżu mam ponad 80km w linii prostej.
Tu link jak radzi sobie ta antena w wersji pasywnej z MUX3 po refarmingu,a pogoda w ten dzień była naprawdę fatalna, reszta MUX-ów na podobnym poziomie odbioru:
viewtopic.php?t=2171&start=2020

Także szanowny kolego xmux pośmiejmy się teraz wszyscy :lol:
Ostatnio zmieniony 14 stycznia 2024, o 20:18 przez TLW/SZA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 241
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: neo69 »

Daruj sobie te osobiste wycieczki, tlw/sza.

Fakty są takie, że w Czechach jest większa kontrola nad sprzętem do odbioru telewizji. Przed czeskim refarmingiem była publikowana lista telewizorów i STB spełniających minimalne warunki określone przepisami, lista była publikowana m.in w internecie, sprzęt był oznaczony specjalną naklejką. Przynajmniej było wiadomo, że nie kupuje się urządzenia w ciemno. A w Polsce? Badziewne STB, które nawet nie miały HbbTV, miały za to problem z sortowaniem LCN, itd.
Podobnie jest z antenami. Niemieckie czy czeskie anteny siatkowe dzieli przepaść, biorąc pod uwagę choćby konstrukcję mechaniczną. Z antenami Yagi-Uda jest tak samo, szczegółowo tłumaczył to na YT Mikołaj (M.R. Serwis); ten Davbol podobnie jak XmuX ma dipol przytwierdzony na stałe do nośnika, ale to raczej jeden z wyjątków na polskim rynku.

A tak na koniec; chwalisz się pasywnym odbiorem MUX-3 z odległości ponad 80 km. Odbiorem multipleksu grzejącego z wysokości 587 m npm + 133 m npt z mocą ERP 150 kW z parametrami odbioru 54/100 podczas złej pogody. A co powiesz na pasywny odbiór z anteny widocznej w profilu z odległości ponad 90 km z nadajnika stojącego na wysokości 530 m npm (niżej niż Święty Krzyż), 60 m npt (dużo niżej niż Święty Krzyż), nadającego z mocą poniżej 40 kW (prawie 4 razy mniej niż Święty Krzyż!)? Parametry odbioru 70/100 przy złej pogodzie, przy dobrej znacznie więcej...

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: TLW/SZA »

No proszę.
Takie proste pytanie a czy ktoś na siłę kazał ludziom kupować ten badziew w sklepie? Chyba każdy ma swój rozum i umie czytać ze zrozumieniem co jest co? Jeśli Niemieckie i Czeskie lepsze to kupuj tamte, nikt Ci nie broni.
I czy dobrze widzę antena wisi na balkonie w bloku na wysokości 22 metrów nad ziemią, no Panie aleś teraz pojechał. Gdybyś widział jaki ja mam gęsty i wysoki las za ogrodzeniem to byś tak nie pisał że się chwalę takim sygnałem, w dodatku antena wisi gdzieś około 6 metrów nad ziemią, robi to chyba różnice. Za czasów DVBT pierwszej generacji odbierałem czeskie MUXy na antenie Telmor ASR classic, która była umocowana na maszcie do barierki balkonowej też około 6m nad gruntem z nadajnika Lysa-Hora i to z dobrym skutkiem bez szatkowania, teraz to niemożliwe bo na tych częstotliwościach nadają MUXy ze Świętego Krzyża/Dobromierza i Kamieńska, w dodatku Czesi chyba teraz nadają kierunkowo. Także na takiej antenie którą posiadasz nie robi na mnie wrażenia fakt że odbierasz z Ostravy, większych przeszkód w terenie po trasie nie masz, a ja mieszkam w niecce, a po trasie mam Wzgórza Małogoskie i całe pasmo wzniesień Gór Świętokrzyskich. Mi wykwintnych ozdób na elewacji domu nie potrzeba, a Ty możesz sobie nawet do znakomitego odbioru zawiesić antenę o rozmiarach teleskopu Hubble'a

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: cyber »

neo69 pisze: 14 stycznia 2024, o 18:14
Podobnie jest z antenami. Niemieckie czy czeskie anteny siatkowe dzieli przepaść, biorąc pod uwagę choćby konstrukcję mechaniczną. Z antenami Yagi-Uda jest tak samo...
""Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie....""

Pzdr

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DanielK »

TLW/SZA pisze: 14 stycznia 2024, o 19:57 Za czasów DVBT pierwszej generacji odbierałem czeskie MUXy na antenie Telmor ASR classic,
Za tych czasów w eterze nie było tylu sygnałów "niepożądanych" jak np. LTE (kanały 60+), DAB+ (silne nadajniki na paśmie VHF). To wszystko taka ASR łapie i mocno wzmacnia...

Dlatego potrzeba jest stosować solidne kierunkowe anteny. Z wąskim kątem odbioru sygnałów.

Zablokowany