Antena 60km od nadajnika

_chris_

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

przemo1251 pisze:Obór stabilny zero przycięć.

Jak sądzicie czy na siatce można odebrać sygnał o jakości 100% w moich warunkach?
skoro bez symetryzatora jest OK, to z symetryzatorem powinno być tylko lepiej. :D
przemo1251 pisze:Pożyczyłem tuner dvb-t blow 4403HD i według niego jakość(jedyny wskaźnik jaki znalałem) jest cały czas na poziomie 82% i nie wiem czy to błąd ponieważ więcej się nie udało uzyskać. Obór stabilny zero przycięć.

Jak sądzicie czy na siatce można odebrać sygnał o jakości 100% w moich warunkach?
to jest tak, że te % jakości są czysto informacyjne, do tego stopnia, że w zależności od widzimisię producenta jedne dekodery / TV pokazują max po ludzku, czyli 100%, ale wiele jest takich, że ich max to dowolna inna wartość, np. 90% albo 98% itd, itp, etc... Być może u tego blowa jest to 80%.

Sumując, bez miernika sygnału DVB-T nic konkretnego nie wiadomo.

Ale istotne jest tylko to, czy odbiór jest stabilny, bez zacięć, pikselizacji i innych tego typu przyjemności. Jeśli wskazania % jakości są stałe, i nie ma przyjemności - znaczy się, że jest dobrze lub bardzo dobrze.

A anteny siatkowe, mimo, że nie są to wymarzone anteny do DVB-T, bardzo dobrze spisują się na strychach. Ważny bywa kabel antenowy, powinien być z dużym ekranowaniem (>90dB).

daniel6230i

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: daniel6230i »

Ja nie planowałem przekroczyć 100zł na antenę, dlatego wybór padł na tą z pierwszego mojego postu. Wg. mnie to te wszystkie anteny są kierunkowe, ale mogę się mylić.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: belliash »

Im wiekszy zysk ma antena tym lepiej...
Ta Yagi 16/21-69 ma 42dBi (w tym 30dB wzmacniacz). Wiec sama antena ma raptem 12dB.


Mieszkasz w Chojnowie, to blisko Legnicy. Wiesz gdzie jest 5LO? Nie daleko na rogu przy Senatorskiej masz sklep. Kup sobie porzadna antene, wtyki F i przejsciowke na IEC.

Najlepiej by sama antena miala jak najwiekszy zysk. Zreszta przejdz sie po miejscowosci w ktorej mieszkasz i zobacz jakie anteny dominuja. Ja pisalem to wielokrotnie, ale w watku o Slezy - w Legnicy najwiecej logarytmicznych i wlasnie Televesow DAT45 HD MIX (nie liczac siatek :P). Tylko moim zdaniem nie warto doplacac >=50zl aby miec mozliwosc odbierania VHF.

Ktos, nie wiem czy nie P. Berezowski napisal na tym forum ze mamy tendencje do kupowania anten z kiepskim zyskiem i wsadzania do nich mega wzmacniaczy. Sama antena ledwo co zbiera sygnal, a wzmacniacz wzmacnia takze szumy. Pozniej oczekuje sie cudow na kiju. Za granica jest odwrotnie... kupuje sie anteny kierunkowe z wielkim zyskiem i nie uzywa wzmacniaczy, a jedynie symetryzator. Sam poszedlem tym tropem i na Twoim miejscu tez bym tak zrobil.

BTW... Kupujac tego TriDigit, masz mozliwosc tanim kosztem wymienic wzmacniacz na symetryzator i na odwrot.

Jeszce 1 uwaga... Sygnal mozna przesterowac i efekt bedzie podobny do tego, gdy jest za slaby. Ja mam antene z symetryzatorem - zysk 17dBi i odbieram Sleze z odleglosci 53km na wysokosci 1 pietra ;) TriDigit ma z kolei wzmacniacz 30dB, co daje w sumie 47dB. 17, a 47... Jednak spora roznica...

Zaloz lepiej watek w dziale o antenach, moze tam odezwie sie ktos bardziej obeznany w temacie, bo do tego watku nie koniecznie musza zagladac ;)

P.S. Jeszce 1 uwaga.. Poza legnica, na okolicznych miejscowosciach, tez ostatnio kilka osob kupilo DAT45 (MIX). Nie abym robil tutaj reklame, ale wydaje sie byc sprawdzona i nie taka droga w porownaniu do innych - mozna kupic za ok 140zl (wiesz gdzie :)). Oczywiscie wszedzie montowana jest na dachu - nie liczac mnie - ja mam ja za oknem :P

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Puma »

_chris_ pisze:Ale istotne jest tylko to, czy odbiór jest stabilny, bez zacięć, pikselizacji i innych tego typu przyjemności. Jeśli wskazania % jakości są stałe, i nie ma przyjemności - znaczy się, że jest dobrze lub bardzo dobrze[/b.

U mnie np. siła 50-52% a jakość 100% i obraz bardzo stabilny :)
Na innej antenie i w samsungu siła to 95% i obraz też stabilny.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Robert03 »

belliash pisze:Im wiekszy zysk ma antena tym lepiej...
Jeszce 1 uwaga... Sygnal mozna przesterowac i efekt bedzie podobny do tego, gdy jest za slaby. Ja mam antene z symetryzatorem - zysk 17dBi i odbieram Sleze z odleglosci 53km na wysokosci 1 pietra ;) TriDigit ma z kolei wzmacniacz 30dB, co daje w sumie 47dB. 17, a 47... Jednak spora roznica...
Na zwykłej Yagi 16 elementowej bez wzmacniacza która ma zysk około 10-12dB w normalnych warunkach odbioru (czyli takich gdzie przed anteną nie mamy "ściany lasu" czy wysokiego wieżowca który zasłania budynek a profil terenu do nadajnika jest relatywnie płaski) spokojnie można odebrać sygnały DVB-T z nadajnika o mocy 100kW oddalonego o 50-70 km.
Dobra właściwie dobrana antena z symetryzatorem to podstawa, do tego dobry, nieuszkodzony kabel koncentryczny i odpowiednia wtyczka do telewizora.
Zawsze od tego należy zaczynać.
Wzmacniacz to zawsze ostateczność i powinien być stosowany tylko w bardzo trudnych warunkach i tylko wtedy kiedy mamy dobrą, sprawną antenę a mimo to jest problem z odbiorem.
W Polsce bardzo często zdarza się że wzmacniacze w instalacjach to zbędne urzadzenia powodujące przesterowania i problemy z odbiorem. Często źle podłączone i pracujące na wzbudzeniu od silnych sygnałów z pobliskich nadajników lokalnych. Do tego dochodzi kiepski stan samych aten (rozlatujące się i połamane konstrukcje), zawieszonych przypadkowo na byle czym i byle jak oraz katastrofalny stan kabli antenowych.

daniel6230i

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: daniel6230i »

Jak można źle podłączyć wzmacniacz? Przecież on jest montowany tylko na dwie śrubki. Za dużego pola na błąd tam nie ma. Chyba, że jestem w błędzie, jak tak to proszę o sprostowanie.

brzeg

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Witam !
Mam jakaś szansę na złapanie MUX 3 z Kosztów ? - 63 Km, antena Dipol 16/21-69 + Wzm. IVO ZR01(26DB)

Posiadam jeszcze 2 wzmacniacze : LNA-177 i Jakiś wzmacniacz Ekranowany 24DB.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: qwerty »

A jesteś w zasięgu?

brzeg

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: brzeg »

qwerty pisze:A jesteś w zasięgu?
Według dvbtmap.eu - tak(żółta plama), dodam że u kuzynki w Orlove odbiera całkiem nieźle.

przemo1251

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: przemo1251 »

Jako że cyfryzacja w Polsce idzie pełną parą, postanowiłem podłączyć telewizor do swojej instalacji (jest już podłączony komputer z tunerem). Pojawiły się problemy po podłączeniu telewizora, mianowicie obraz na telewizorze jest ok,(czasem coś przytnie), a na komputerze zaczęły się problemy (poziomy sygnału pozostał na tym samy pułapie). Odbieram z Raszyna.

Sądzę że to kabel, jednak na sto procent nie jestem pewien. Kabel ma ok 8m do komputera i ok 15m do telewizora. Zasilacz jest przy telewizorze.

Proszę o pomoc. Z góry dzięki za pomoc.

brzeg

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: brzeg »

przemo1251 pisze:Jako że cyfryzacja w Polsce idzie pełną parą, postanowiłem podłączyć telewizor do swojej instalacji (jest już podłączony komputer z tunerem). Pojawiły się problemy po podłączeniu telewizora, mianowicie obraz na telewizorze jest ok,(czasem coś przytnie), a na komputerze zaczęły się problemy (poziomy sygnału pozostał na tym samy pułapie). Odbieram z Raszyna.

Sądzę że to kabel, jednak na sto procent nie jestem pewien. Kabel ma ok 8m do komputera i ok 15m do telewizora. Zasilacz jest przy telewizorze.

Proszę o pomoc. Z góry dzięki za pomoc.
Podaj :

antenę
Odległość od Raszyna (dvbtmap.eu)
jeśli używasz wzmacniacza - to jakiego

_chris_

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ przemo1251:

masz już symetryzator w antenie i czym rozdzieliłeś sygnał - najlepiej fotka.

przemo1251

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: przemo1251 »

Symetryzator mam, ale nie daje rady (strych + ściana w ok50% bo antenę pod kątem trzeba ustawiać, inaczej nie odbiera). Wzmacniacz http://www.anprel.soft.type.pl/index.ph ... 5d262f77ec

Rozdzielacz raczej słaby (kosztował mnie 3 lata temu ok 10zł)
Złącza są dobrze zrobione (efka + wtyk anetenowy)

Sprawdziłem kabel łączący kompa z rozdzielaczem i jest w 3 miejscach lekko porozcinany (był kiedyś przycięty przez okno). Wnioskuje że kabel do wymiany. Tylko jaki najlepiej?

http://imageshack.us/f/856/beztytuuhp.png/

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: adac »

Zacznij od tego:
przemo1251 pisze:Zasilacz jest przy telewizorze..
- Domyślam się, że z wtyczką zasilającą do anteny. Od drugiej strony (tzn. podłączenie tunera) zastosuj taką samą wtyczkę, dla przypomnienia foto: wtyczka separująca, tyle że bez zasilacza. Odizolowane końcówki czarnego przewodu należy zaizolować taśmą albo obciąć.
przemo1251 pisze:Jako że cyfryzacja w Polsce idzie pełną parą..
..to pomyślałbym o zmianach w tej instalcji. Np. antenę która stoi na strychu można dać na zewnątrz i skierować na nadajnik, siatkę wymienić na kierunkową.
Rozprowadzenie sygnału na kilka odbiorników też zrobiłbym inaczej, ale najpierw próba jak wyżej.

przemo1251

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: przemo1251 »

Zamontowałem wtyczkę separującą i jest lepiej.

Co do pełnej modyfikacji instalacji poczekam jak ruszą wszystkie muxy w Przysusze lub Łodzi.

Dzięki za pomoc.

Ursusc330

Dobór anteny 54 km od nadajnika

Post autor: Ursusc330 »

Witam, proszę o pomoc w doborze anteny takiej aby odbierać cyfrową telewizję naziemną. Moja lokalizacja to Sterdyń a nadajnik z jakiego zamierzam korzystać to Siedlce/Łosice, odległość między moją lokalizacją a nadajnikiem to 54km. Posiadam telewizor analogowy więc musze dokupić także dekoder, bardzo proszę o pomoc, może jakieś linki do stron, albo parametry anteny. Obecna antena jest już troche wysłużona (jest to antena siatkowa) i obraz też jest strasznie zapruszony więc czas na zmianę ;)

brzeg

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Ursusc330 pisze:Witam, proszę o pomoc w doborze anteny takiej aby odbierać cyfrową telewizję naziemną. Moja lokalizacja to Sterdyń a nadajnik z jakiego zamierzam korzystać to Siedlce/Łosice, odległość między moją lokalizacją a nadajnikiem to 54km. Posiadam telewizor analogowy więc musze dokupić także dekoder, bardzo proszę o pomoc, może jakieś linki do stron, albo parametry anteny. Obecna antena jest już troche wysłużona (jest to antena siatkowa) i obraz też jest strasznie zapruszony więc czas na zmianę ;)
Bardzo dużą pomocą będzie jak podasz ukształtowanie terenu(http://www.dvbtmap.eu/), osobiście polecam DIPOL 16/21-69 + wzmacniaczem LNA-177, ale czy złapiesz mux 3 nadawany z mocą 5KW ?

Ursusc330

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Ursusc330 »

brzeg pisze:
Ursusc330 pisze:Witam, proszę o pomoc w doborze anteny takiej aby odbierać cyfrową telewizję naziemną. Moja lokalizacja to Sterdyń a nadajnik z jakiego zamierzam korzystać to Siedlce/Łosice, odległość między moją lokalizacją a nadajnikiem to 54km. Posiadam telewizor analogowy więc musze dokupić także dekoder, bardzo proszę o pomoc, może jakieś linki do stron, albo parametry anteny. Obecna antena jest już troche wysłużona (jest to antena siatkowa) i obraz też jest strasznie zapruszony więc czas na zmianę ;)
Bardzo dużą pomocą będzie jak podasz ukształtowanie terenu(http://www.dvbtmap.eu/), osobiście polecam DIPOL 16/21-69 + wzmacniaczem LNA-177, ale czy złapiesz mux 3 nadawany z mocą 5KW ?
Ukształtowanie terenu:
http://imageshack.us/f/9/nowyobrazmapybitowejid.png/

brzeg

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Ursusc330 pisze:Ukształtowanie terenu:
http://imageshack.us/f/9/nowyobrazmapybitowejid.png/
Profil terenu masz bardzo dobry.
Ursusc330 pisze:Obecna antena jest już troche wysłużona (jest to antena siatkowa) i obraz też jest strasznie zapruszony więc czas na zmianę ;)
Jak odbierasz kanały w analogu?
TVP 1 - 719,25 MHz, K 52
TVP 2 - 599,25 MHZ, K 37
Polsat - 703,25 MHz, K 50
TVP info/ Warszawa - 615,25 MHZ, K 39

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

Ursusc330 pisze: Ukształtowanie terenu:
http://imageshack.us/f/9/nowyobrazmapybitowejid.png/
Profil bardzo dobry. Na antenie DIPOL 16/21-69 analogowe programy dużej mocy powinieneś odbierać w bardzo dobrej jakości. Tak samo MUX-2 bez problemu na tej antenie bez wzmacniacza. Z MUX-3 może być problem. Tutaj nawet ze wzmacniaczem możesz nie uzyskać stabilnego odbioru. Ja bym jednak nie kombinował, kupiłbym antenę zamontował bo do końca maja będziesz miał także MUX-1 z dużą mocą.

Zablokowany