Antena 60km od nadajnika

niejakijaki
Posty: 14
Rejestracja: 6 sierpnia 2020, o 11:21
Miejscowość: Andrychów
Odbiornik: TV Sony i TV LG
Instalacja antenowa: antena siatkowa i antena logarytmiczno-periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: niejakijaki »

Dziękuję za pomoc.Pomału zamawiam i zobaczę jak będzie.O zwrotnice mi chodziło jeśli mux 8 zostanie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

Wg mnie wymiana anteny nie ma większego sensu, póki nie nie zdiagnozuje się przyczyny pogorszenia odbioru/zakłóceń. W tym przypadku antena może być najmniej winna. Do sprawdzenia wszystkie newralgiczne elementy instalacji.
Do Triset-a złącza nakręcane 6.8-7.2 mm lub samokompresyjne:
- https://www.dipol.com.pl/wtyk_f_cabelco ... E80410.htm,
- https://www.dipol.com.pl/self,search-4344
Mux-8 pozostanie w paśmie VHF w standardzie DVB-T. Na razie nie ma żadnych (oficjalnych) planów przeniesienia go do pasma UHF.

niejakijaki
Posty: 14
Rejestracja: 6 sierpnia 2020, o 11:21
Miejscowość: Andrychów
Odbiornik: TV Sony i TV LG
Instalacja antenowa: antena siatkowa i antena logarytmiczno-periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: niejakijaki »

U siebie sprawdziłem wszystko.Wyłączyłem router od orange,lodówkę,pralkę nic innego nie mam, a sąsiada nie sprawdzę.Idąc tropem co wcześniej pisałeś że wzmacniacze mogą powodować problem to chciałem 2 odpowiednio mocne anteny na symetryzatorach spiąć zwrotnicą bo co więcej mogę zrobić.O kurcze nawet nie wiedziałem że są takie złącza czy to jest proste w montażu czy lepiej zamówić na zapas gdybym coś popsuł.Ja myślałem o antenie kierunkowej DVB-T DL-19 Dipol lub tej co kolega Puma polecał i zostawić tego loga i zwrotnica tylko jaka?No i tam w tym logu muszę wyciągnąć wzmacniacz ale czy to pójdzie bez wzmacniaczy nie wiem..Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

niejakijaki pisze: 17 czerwca 2021, o 14:04 nawet nie wiedziałem że są takie złącza czy to jest proste w montażu czy lepiej zamówić na zapas gdybym coś popsuł
Montaż jest bardzo prosty, ale jeżeli źle zamontujesz, to najprawdopodobniej nie dasz rady zdjąć z przewodu. Zatem jakiś zapas może się przydać.
Obrazek
https://youtu.be/_CMijX4FOeg?t=470
niejakijaki pisze: 17 czerwca 2021, o 14:04 Ja myślałem o antenie kierunkowej DVB-T DL-19 Dipol lub tej co kolega Puma polecał i zostawić tego loga i zwrotnica tylko jaka?
Prawdę mówiąc nie wiem, czy na rynku są dostępne zwrotnice do połączenia anten Combo (VHF/UHF) i UHF?
Nic nie napisałeś po co ci 2 anteny. :?:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Puma »

K63 pisze: 17 czerwca 2021, o 12:50 Mux-8 pozostanie w paśmie VHF w standardzie DVB-T. Na razie nie ma żadnych (oficjalnych) planów przeniesienia go do pasma UHF.
Bardziej mi chodziło o przyszły rok gdy przejdziemy na DVB-T2, moim zdaniem MUX 8 może choć nie musi przejść na UHF.
Póki co wiemy że 6 multipleksów będzie na UHF (od kanału 21).
https://www.ukwtv.de/cms/radio-dx/72-se ... .html#Oben

niejakijaki
Posty: 14
Rejestracja: 6 sierpnia 2020, o 11:21
Miejscowość: Andrychów
Odbiornik: TV Sony i TV LG
Instalacja antenowa: antena siatkowa i antena logarytmiczno-periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: niejakijaki »

K63 pisze: 17 czerwca 2021, o 14:29 Prawdę mówiąc nie wiem, czy na rynku są dostępne zwrotnice do połączenia anten Combo (VHF/UHF) i UHF?
Nic nie napisałeś po co ci 2 anteny. :?:
To znaczy ten log jako VHF do wejścia VHF w zwrotnicy a druga antena UHF do wejścia UHF i obie na zewnątrz na maszcie ale tylko 5 metrów wysokości-czy tak się nie da?A siatki zostaną sobie na strychu dopóki z dachem nie będzie robione bo jak dach zrobię wtedy maszt przy kominie dam i wysokość będzie większa.Teraz maszt na budynku gospodarczym obok domu ma jakieś 3 metry plus budynek jakieś 3 metry.

arris
Posty: 6
Rejestracja: 14 listopada 2015, o 18:49
Odbiornik: FERGUSON ARIVA 150 COMBO
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole, Chrzelice

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: arris »

Cześć pytałem 7 lat temu w tym poście o antenę która niestety odmówiła mi już posłuszeństwa więc piszę ponownie.
Mieszkam 40km od nadajnika w Wręczycy i 65 od nadajnika z Chrzelic. Szukam anteny odpowiedniej do mojej lokalizacji, chciałbym odbierać sygnał z Wręczycy . Szukam anteny która będzie działała bez wzmacniacza i odbierała też mux8. Obecnie chce ją podłączyć do jednego dekodera, gdy dzieci podrosną chce rozszerzyć na 2 pozostałe dekodery.
Sugerując się opiniami na Allegro króluje ten model
Antena compact ANTE-23079

Proszę o polecenie jakiegoś modelu i producenta anteny oraz rozdzielacza na 3 tv (fajnie jakby to wszystko działało bez wzmacniacza)

irdeto
Posty: 297
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: irdeto »

No weź nie żartuj że ta antena króluje...
Dookólna... Nawet radiowe dipole też takie są, zwinięte choćby na beczce :(

A jak już nawet, to jak chcesz nią odebrać polaryzację pionową Mux 8 z Klepaczki :shock:

Pewnie że fajnie mieć bez zasilacza instalację, ale jeszcze później rozdzielenie sygnału.

Nie wiem jak te sobie radzą, ale na allegro tez bywają negatywne komentarze..
https://www.dipol.com.pl/profesjonalny_ ... _A2810.htm
Żeby tak szło testować różne anteny i je oddawać z powrotem jak coś jest nie tak.

Niech może specjaliści coś doradzą, bo cosik cisza..

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

arris pisze: 28 kwietnia 2022, o 11:41 Mieszkam 40km od nadajnika w Wręczycy i 65 od nadajnika z Chrzelic
Jak daleko masz do Świerczowa? 23 maja ma tam zostać uruchomiony nowy nadajnik mux 1-3. Nie wiem tylko jaki będzie miał zasięg.
arris pisze: 28 kwietnia 2022, o 11:41 Sugerując się opiniami na Allegro króluje ten model
Antena compact ANTE-23079
Jak najdalej od tego "dziwoląga" (chyba że chcesz mieć problemy odbiorcze, to proszę bardzo). Być może "króluje", ale nie dlatego że jest dobra.
To funkcjonuje tak - wpisujesz w wyszukiwarkę hasło "najlepsza antena DVB-T/T2" i wyskakuje ci ranking anten, wśród których nie brakuje takich "UFO". Jako że są w rankingu, więc ludzie takie zamawiają. A że zamawiają, to dużo się ich sprzedaje i są w takim rankingu na wysokich pozycjach. I tak koło się zamyka. Ale jest to lista najczęściej kupowanych, a nie najlepszych anten telewizyjnych! Tych najczęściej w takich zestawieniach nie ma.
Naprawdę nie wiem czym ludzie się kierują, decydując się na zakup tych (niejednokrotnie drogich) gadżetów? Wyglądem, ceną, ... :?: :o

irdeto
Posty: 297
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: irdeto »

Jak chodzi o ten , to by wychodziło tak.
Ale Mux8 nie widać..

Namysłów/Świerczów , wys. wieży 45 m ino.
Mux1 k29 4 kW H
Mux2 k23 4 kW H
Mux3 k34 4 kW H

arris
Posty: 6
Rejestracja: 14 listopada 2015, o 18:49
Odbiornik: FERGUSON ARIVA 150 COMBO
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole, Chrzelice

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: arris »

Dzięki za informację na Allegro ta antena ma ocenę 4.83 i blisko 300 kupujących już wiem żeby się tym nie sugerować. Kupię tego Dipola z linku.
Dziś był u mnie znajomy z miernikiem zmierzył na jakiejś krótkiej antenie sygnał z Mikstatu na strychu był na poziomie 35 a na kominie 50 do Wręczycy mam bliżej a sygnał był gorszy niż z Mikstatu.
Świetna sprawa z tym Świerczowem nie wiedziałem że uruchomią tam nadajnik mam zdecydowanie najbliżej do tej lokalizacji niewiele ponad 30 km.
Co do tego mux8 u rodziców odbieram na kanale 8 (198500) oni mają antenę bodajże Telmora ASR

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

arris pisze: 28 kwietnia 2022, o 22:49 sygnał z Mikstatu na strychu był na poziomie 35 a na kominie 50
Czego 35 i 50? Procent czy dBµV? Poziom sygnału to nie wszystko. O stabilności odbioru decyduje dobra jakość.
arris pisze: 28 kwietnia 2022, o 22:49 Świetna sprawa z tym Świerczowem nie wiedziałem że uruchomią tam nadajnik mam zdecydowanie najbliżej do tej lokalizacji niewiele ponad 30 km.
Podejrzewam, że w odległości 30 km od nadajnika 4 kW "szału nie będzie". Szczególnie jeżeli będzie to emisja kierunkowa i np. w twoim kierunku będzie wytłumiona. Ale wszystko wyjdzie "w praniu".
arris pisze: 28 kwietnia 2022, o 22:49 mają antenę bodajże Telmora ASR
Na pewno antena dużo lepsza, niż w/w ANTE-23079.

arris
Posty: 6
Rejestracja: 14 listopada 2015, o 18:49
Odbiornik: FERGUSON ARIVA 150 COMBO
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole, Chrzelice

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: arris »

35 db na strychu i 50 db na kominie właśnie zamawiam antenę dipol dam znać jak się sprawuje po majówce

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

I jak wyszło?

arris
Posty: 6
Rejestracja: 14 listopada 2015, o 18:49
Odbiornik: FERGUSON ARIVA 150 COMBO
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole, Chrzelice

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: arris »

Antena naprawdę fajna. Zdecydowałem się na odbiór z Mikstatu ponieważ w tym samym kierunku mam nadajnik w Kobylej Górze z mux8. Kupiłem wersję anteny z wzmacniaczem, w dekoderze Fergusona mam włączone podawanie napięcia na antenę i nie ma żadnych problemów z odbiorem, a do nadajnika w Mikstacie 59 km. Mam wszystkie muxy i stabilny odbiór.
Może kiedyś ustawie ma Wręczyce dla testów choć sąsiedzi narzekali na odbiór z Wręczycy, musiałabym też antenę znów rozkręcać bo tam jest inna polaryzacja.

irdeto
Posty: 297
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: irdeto »

arris pisze: 17 maja 2022, o 09:08 W dekoderze Fergusona mam włączone podawanie napięcia na antenę i nie ma żadnych problemów z odbiorem
Może kiedyś ustawie ma Wręczycę.
Też kiedyś parę razy wykorzystałem napięcie z tunera mimo iż ma 5V a nie 12 jak zasilacz,ale dawało rady.

Wcześniej pisałeś że był jakiś znajomy z miernikiem, więc na pewno siedzi w temacie i doradził..
Raczej już nie ustawisz, raz że wszystko już chodzi , a po drugie tak jak wspomniałeś,
wiąże się to z ponownym wejściem na dach i przekręcaniem kierunku jak i polaryzacji,
a to cza chęci i czasu.
Chyba że po 23 maja coś by się zaczęło dziać , zapewne wtedy by to zmotywowało do działań..
Wtedy znajomego z miernikiem i testować gdzie lepszy zysk..

___________
Nie wiem na ile aktualny masz opis , Ariva 150 Combo .?
Piszesz że w nim włączyłeś to zasilanie, chyba że masz już Ariva 255s
https://www.youtube.com/watch?v=KSkZjDdSjNI

Jak faktycznie masz 150 , to w poniedziałek już na nim nie pooglądasz Mux 1,2 i 4 .

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Kpc21 »

Tak u mnie wygląda sytuacja:

– Łódź Radary (wszystkie multipleksy poza MUX8)
* odległość 20 km
* azymut 218 stopni
* profil terenu:
Obrazek

– Zygry (wszystkie multipleksy łącznie z MUX8)
* odległość 57 km
* azymut 251 stopni
* profil terenu:
Obrazek

Dom jest piętrowy, antenę muszę zamontować na ścianie poniżej linii dachu – bo inaczej zacienię fotowoltaikę.

Aktualnie mam siatkę ze wzmacniaczem na balkonie, ustawioną jeszcze na EC-4, ale widok na Zygry lekko zacienia mi budynek.

I zależnie od tunera (wszystkie podłączone do tej samej anteny) mam różną sytuację z odbiorem, np.:
– kompletny brak MUX8,
– wszystko działa, a MUX8 przerywa,
– wszystko działa, a MUX2 (teoretycznie jeden z mocniejszych) przerywa.

Chciałbym się wreszcie zaopatrzyć w sensowną antenę, i najlepiej pozbyć wzmacniacza.

Zastanawiam się, jak do tego podejść. Żeby mieć MUX8, potrzebne mi są Zygry. Chyba, że... Bartniki (35 km), ale to kompletnie przeciwny azymut, więc anteny pod to na ścianie budynku w tej samej lokalizacji nie założę. Musiałbym ją mieć z drugiej strony domu, albo skorzystać ze wspomnianego wcześniej balkonu (obecna lokalizacja siatki), czego ze względów estetycznych jakoś mocno nie chcę. A poza tym w tym kierunku mam w pobliżu las, a do tego z Bartnik MUX8 leci z mocą 2 kW, z Zygr jest 25 kW. Zygry mają więcej sensu.

A jeśli już potrzebuję tych Zygr, to lepiej...
– jedna antena "combo" na VHF i UHF, skierowana na Zygry?
– dedykowana antena VHF na Zygry, i do tego jakaś mała Yaga na UHF skierowana na Radary?

Na ten VHF, sądząc po tym, że dotąd od biedy nawet ta siatka (choć ze wzmacniaczem) dawała radę... Jakaś 4-elementowa Yaga (coś w tym stylu) wystarczy, czy trzeba jednak pójść w jakąś większą kobyłę?

No bo na UHF przy takiej odległości to pewnie wystarczy takie maleństwo?

Jeśli combo – to logarytmiczno-periodyczna? Taka z dodatkowymi "wąsami" na VHF? Czy zwykła wystarczy? Mam wątpliwości, co do odbioru VHF na czymś takim. Z drugiej strony ta z "wąsami" nie jest w tym momencie dostępna (jeszcze kilka tygodni temu była), no i te wąsy są wielkie...

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Puma »

Lepiej kupić dwie anteny, to lepszy zysk niż combo i możesz skierować w dwie strony... a jeżeli MUX 8 przejdzie na UHF to ją zdemontojesz lub będzie pod DAB+.
Na UHF jednak bym kupił coś większego np. https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... A1910R.htm

Ps. Osobiście mam Dipol 44/21-69 Tri Digital na 62km od nadajnika.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Kpc21 »

Na UHF mam 20 km do nadajnika, czy ta antena nie będzie przesadzona?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Puma »

Fakt, sorki nie doczytałem i sądziłem że masz 57km. TAK, wystarczy to co pokazałeś.

Zablokowany