Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: vigoo »

Na panelu dyskusyjnym „Co z tą cyfryzacją?” na SAT Krak 2010 wyraźnie powiedziano:
Za kanały TVP Sport i TVP HD Telewizja Polska bierze pieniądze od platform cyfrowych i gdyby je dali za darmo w DVB-T, to po zakończeniu istniejących umów, platformy wyrzuciłby te kanały ze swojej oferty i przestały za nie płacić..

Bo liczy się tylko: kasa misiu kasa...

p.saw

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: p.saw »

vigoo pisze:Na panelu dyskusyjnym „Co z tą cyfryzacją?” na SAT Krak 2010 wyraźnie powiedziano:
Za kanały TVP Sport i TVP HD Telewizja Polska bierze pieniądze od platform cyfrowych i gdyby je dali za darmo w DVB-T, to po zakończeniu istniejących umów, platformy wyrzuciłby te kanały ze swojej oferty i przestały za nie płacić..
To może wtedy dali by je za darmo wszystkim?

RobertB

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: RobertB »

Takie teraz już mamy czasy, że za darmo to już nawet "w ryj" nie można dostać. :lol:

_chris_

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: _chris_ »

vigoo pisze:Na panelu dyskusyjnym „Co z tą cyfryzacją?” na SAT Krak 2010 wyraźnie powiedziano:
Za kanały TVP Sport i TVP HD Telewizja Polska bierze pieniądze od platform cyfrowych i gdyby je dali za darmo w DVB-T, to po zakończeniu istniejących umów, platformy wyrzuciłby te kanały ze swojej oferty i przestały za nie płacić..
spoko, ani platformy ani tvk nie wyrzuciłyby ich ot tak po prostu, tylko dlatego, że byłyby w DVB-T. Wielu ludzi i tak pozostałoby przy platformach, a programy takie ja TVP Sport przyciągają. A poza tym - jedynkę i dwójkę też wyłączą, bo jest FTA w cyfrze? Do kogo taka gadka... :D

manta05

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: manta05 »

Czy brak wszystkich kanałów TVP w NTC (TVP HD i TVP Sport ) jest zgodne z prawem ?
qbaboss napisał:
Głównym celem działania mediów publicznych jest realizacja misji publicznej. Media publiczne realizując misję publiczną muszą oferować całemu społeczeństwu zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością i niezależnością, oraz innowacyjnością wysoką jakością i integralnością przekazu. Telewizja Polska realizuje misję publiczną w całym zakresie nadawanych przez siebie programów.

Co na to KRRiT ?

Podobnie brzmiące pytanie wysłałem do KRRiT . Więcej podobny e-mail do KRRiT zmusi ich do działania .

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Drekan »

sw3 pisze:
Drekan pisze:Piszcie do UKE i KRRiT by przyznali TVP na stałe 3 miejsca w 1 multipleksie.
Piszesz to na poważnie?
Skoro nadawca oferuje najmniej oczekiwane kanały to należy dać mu jeszcze więcej miejsca? Jak TVP nie zechce dać TVP Sport i TVP HD to nie da. Choćby dostała i 2 MUXy to co za problem naprodukować kanałów do ich zapchania? Będzie TVP Seriale Obyczajowe, TVP Seriale Kryminalne, TVP Seriale Komediowe i ile jeszcze będzie trzeba żeby zagospodarować dostępne miejsce.

Jedynym sposobem na polepszenie oferty jest konkurencja. Dlatego najważniejsze jest, żeby 4 miejsca jak najszybciej udostępnić nowym nadawcom (w sumie mógłby być nawet zakaz ubiegania sie o nie dla tych, którzy już są w MUX2 i 3).
To tylko hipoteza, jak TVP może dalej walczyć o przyznanie im na stałe 3 miejsc w 1 multipleksie. Ostatecznie, dali widzom te stacje w nadawaniu testowym, by odebrać w momencie oficjalnego startu 3 MUX REG. Dla wielu widzów to rozczarowanie i zapewne wiele z nich będzie szukać winnego tego stanu. TVP wskaże KRRiT i UKE jako winnych tego stanu. UKE będzie musiał tłumaczyć widzom, dlaczego TVP nie dostała dodatkowych 3 miejsc na stałe. Skoro UKE zależny na sukcesie NTC to jest szansa, że widzowie (i jednocześnie wyborcy) wpłyną na zmianę decyzji władzy, odnośnie tymczasowości obecności TVP na 1 multipleksie. :roll:

Uważam, że błędem było przyznać TVP na ładne oczy całego 3 MUX REG. UKE lub KRRiT powinny mieć jednak jakiś wpływ, na to jakie stacje znajdą się w 3 MUX REG. I kategorycznie uważam, że nie należy TVP przyznawać, na takie samej zasadzie 3 miejsc w 1 multipleksie. Jeśli TVP ma je dostać na stałe, to UKE powinna jasno określić, że TVP będzie nadawać tam stację TVP HD po przenosinach TVP1, TVP2 i TVP Info. W ten sposób będziemy mieli pewność, że przynajmniej jeden kanał HD znajdzie się na pewno w NTC. A to bardzo pomoże DVB-T w odniesieniu sukcesu. :)

biopal777

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: biopal777 »

dali tyle miejsc dla prywatnych w mux 2,tvp w mux 3, a nadawcy niemaja jeszcze nawet czym te muxy wypelnic...zenada.

p.saw

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: p.saw »

Wydawało mi się, że najistotniejszym argumentem poza niezaprzeczalnym jakim jest przejscie z nadawania analogowego na cyfrowe będzie możliwość "upchnięcia" na jednej częstotliwości większej liczby programów. To ja się pytam po co? Przecież za chwilę będzie nadawane bez mała 10 programów (tylko). To po co nam mux-y mogące pomieścić 8 programów SD. Na forum jest wątek o DVB-T2 - to w naszym kochanym kraju w ogóle nie będzie potrzebne bo nie możemy sobie poradzić z DVB-T. A mux-ów nie mamy czym zapełnić. Żenada.

Gori
Posty: 37
Rejestracja: 28 września 2010, o 18:02
Miejscowość: Wrocław
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: Gori »

To troche zamotam:

Ze sprawozdania TVP z 2009 r. odnosnie wykorzystania abonamentu, wiadomo ze TVP HD jest w 100% finansowane ze srodkow wlasnych TVP. Ale...
Czy TVP HD placi TVP (absurd? :roll: ) za emisje programow i seriali, ktore byly czesciowo dotowane z abonamentu?
Np. czy taki "Czas honoru" lub festiwal w Opolu jest czesciowo realizowany z abonamentu? Jesli tak, to co on robi na platformie TVP HD, ktora nie ma profilu FTA (Free-To-Air)?

Moze, ktos z Was wie cos wiecej i moze sie podzielic info? :)

p.saw

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: p.saw »

Gori pisze:To troche zamotam:

Ze sprawozdania TVP z 2009 r. odnosnie wykorzystania abonamentu, wiadomo ze TVP HD jest w 100% finansowane ze srodkow wlasnych TVP. Ale...
To ja się zapytam co to są środki własne TVP i skąd pochodzą? Jeśli jest to telewizja publiczna to nie powinno być takiego pojęcia. Bo nawet jeśli są to przychody z reklam to realizowane i transmitowane na sprzęcie i w studiach, które pochodzą z abonamentu i środków budżetowych (czytaj naszych).

Gori
Posty: 37
Rejestracja: 28 września 2010, o 18:02
Miejscowość: Wrocław
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: Gori »

p.saw pisze: To ja się zapytam co to są środki własne TVP i skąd pochodzą? Jeśli jest to telewizja publiczna to nie powinno być takiego pojęcia. Bo nawet jeśli są to przychody z reklam to realizowane i transmitowane na sprzęcie i w studiach, które pochodzą z abonamentu i środków budżetowych (czytaj naszych).
Reklamy, sponsoring itp.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: ploomba »

Gori pisze:To troche zamotam:

Ze sprawozdania TVP z 2009 r. odnosnie wykorzystania abonamentu, wiadomo ze TVP HD jest w 100% finansowane ze srodkow wlasnych TVP. Ale...
Czy TVP HD placi TVP (absurd? :roll: ) za emisje programow i seriali, ktore byly czesciowo dotowane z abonamentu?
Np. czy taki "Czas honoru" lub festiwal w Opolu jest czesciowo realizowany z abonamentu? Jesli tak, to co on robi na platformie TVP HD, ktora nie ma profilu FTA (Free-To-Air)?

Moze, ktos z Was wie cos wiecej i moze sie podzielic info? :)

Dokładnie. Gdy TVP ogłosiła jakiś czas temu plany zamykania kanałów tematycznych ze względu na problemy finansowe spólki mowa była m.in o likwidacji TVPHD ze względu na malejące wpływy z abonamentu dla TVP!! Jasno wynikało z tego, że po częsci kanał ten jest finansowany z wspólnych środków TVP i dodatkowo jest komercyjnie sprzedawany platformom cyfrowym.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: cyber »

Za brak TVP HD w NTC -po tym jak publiczna dostała cały mux 3 oraz część mux1 - powinni wypier... całego tego nowego prezesunia TVP . Sprawą powinien się ktoś zająć -bo kanał ten jest finansowany ze środków publicznych i wykorzystuje cały kontent tv publicznej a TVP jeszcze to sprzedaje platformom sat i kablówkom !!!
Właśnie m.inn. przez taki syf od ponad roku nie płacę abonamentu (czyt. podatku) i teraz się przekonałem w 100% ,że nadal nie będę płacił .
Bo ,żeby mieć dostęp do np.TVPHD muszę zapłacić jakiemuś operatorowi !
Ja dwa razy za to samo płacić nie mam zamiaru. ;)
ps . Do KRRiT oraz UKE : dajcie jeszcze tej całej TVP z pięć Muxów może to im wystarczy na TV lament 2,3,4,5 itd... i jeszcze wersje kinową tego kanału.

p.saw

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: p.saw »

ploomba pisze:
Gori pisze:To troche zamotam:

Ze sprawozdania TVP z 2009 r. odnosnie wykorzystania abonamentu, wiadomo ze TVP HD jest w 100% finansowane ze srodkow wlasnych TVP. Ale...
Czy TVP HD placi TVP (absurd? :roll: ) za emisje programow i seriali, ktore byly czesciowo dotowane z abonamentu?
Np. czy taki "Czas honoru" lub festiwal w Opolu jest czesciowo realizowany z abonamentu? Jesli tak, to co on robi na platformie TVP HD, ktora nie ma profilu FTA (Free-To-Air)?

Moze, ktos z Was wie cos wiecej i moze sie podzielic info? :)

Dokładnie. Gdy TVP ogłosiła jakiś czas temu plany zamykania kanałów tematycznych ze względu na problemy finansowe spólki mowa była m.in o likwidacji TVPHD ze względu na malejące wpływy z abonamentu dla TVP!! Jasno wynikało z tego, że po częsci kanał ten jest finansowany z wspólnych środków TVP i dodatkowo jest komercyjnie sprzedawany platformom cyfrowym.
To jest błędne myślenie, bo nie mozna czegoś co jest finansowane z budżetu sprzedawać i wyciągać od obywateli ponownie pieniądze poprzez prywatnych nadawców. Uważam, że cały majątek, który posiada TVP i wszystko co "produkuje" należy do tych, którzy to finansują. Czyli poprzez budżet nas wszystkich. Można szukać innych źródeł dochodu np. przychodów z reklam. Ale nie wolno wciskać komuś za pieniądze tego za co już zapłacił. Jeśli są to środki wspólne TVP to znaczy czyje?

varicap

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: varicap »

A ja jestem ciekaw jak teraz będzie wyglądała sprawa harmonogramu wyłączania analogu (to że obecny jest nieaktualny to chyba jasne).
Najgorsze, że o tym decyduje nie sam UKE tylko w porozumieniu z KRRiT.
Ja bym na miejscu Pani Streżyńskiej starał się pokierować tak aby:
- zmusić TVP do zmiany kanałów MUX3 z tych co ma teraz na te co są przewidziane dla MUX1
Może to zrobić bo MUX3 ma pozwolenia tylko do końca roku !! Hehe. Potem musi przedłużyć i tu UKE może im zmienić kanały i moce.
- zmienić podejscie do harmonogramu wyłączania analogu z województw czy obszarów rezerwacji na harmonogram wyłączania OBIEKTÓW (ale to zdaje sie mało realne pod "rządami" obecnego "prawa")
Skoro takie Kołowo miało by 100 kW ERP na MUX2 (a ma meć do końca roku) to przesunąć te nędzne 10 kW z kaału 49 na 100 kW na kanał 41.
TV Puls ma w koncesji zapis KONIECZNOŚCI WYŁĄCZENIA analogowego nadajnika na kanale 40 w Kołowie (i nie tylko tu) w momencie uruchomienia DVB-T na kanale 41.
A i tak będzie już cyfrowo w MUX2 na kanale 34.
No więc jeśli Kołowo miało by mieć np od Nowego Roku MUX1 i MUX2 z normalnymi mocami (czyli wszystko w cyfrze to co w analogu plus to co prywatni dodatkowo uruchomią w MUX2) to wyznaczyć OBIEKT Kołowo jako pierwszy do wyłączenia analogu..
Śrem także. No i przydało by się Warszawę z Raszynem ale Emitel zdaje mi się tu lobbuje (widac to po starych harmonogramach ASO) aby mu się inwestycja w analogowe wyposażenie z Łazów zwróciła.
Ale to UKE powinno regulować a nie być regulowanym.
Najgorsze to ta KRRiT.
Kto obiecał jej likwidację a w razie niemożnosci zebrania 3/5 głosów na zmianę konstytucji, obiecał zwykłą ustawą ograniczyć jej kompetencje do minimum (praktycznie doradczego ciała) ?
Kto ma teraz większość oraz niewetującego prezydenta ?
A kto z Was o tym będzie pamiętał w przyszłorocznych wyborach ?
Ja będę.
vari

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: Jarosław Bałuka »

varicap pisze:
Ja bym na miejscu Pani Streżyńskiej starał się pokierować tak aby:
- zmusić TVP do zmiany kanałów MUX3 z tych co ma teraz na te co są przewidziane dla MUX1
Może to zrobić bo MUX3 ma pozwolenia tylko do końca roku !! Hehe. Potem musi przedłużyć i tu UKE może im zmienić kanały i moce.
Nie może. Przydział kanałów na MUX3 jest zdefiniowany i nie podlega zmianom, tym bardziej pomiędzy multipleksami.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: mac_33 »

ja uważam podobnie jak @varicap - wiaze sie to czywiscie ze zmianami w oficjalnej dokumentacji (podmiana załączników) oraz komplikacje dla tvp i emitela

bo kolejna polroczna obsuwa w publikacji ustawy nikomu nie zaszkodzi,

logicznym zdaje sie przekazanie czest mux I dla mux III a zwolnione czestotliwosci z mux III beda jak znalazł dla mux I który ruszy pewnie na przełomie roku 2011/2012, dodatkowo wzorujac sie na czechach po roku nadawania mux III na nowych czestotliwosciach z dużym pokryciem mozna by wyłaczać tvp2 aby zwiekszyc jego tj. mux I pokrycie w 2012. jesli jeszcze byoby mało to trzeba wrócic do czestotliwosci dvbh.

tyle logiki - co zrobia urzedy trudno przewidziec ale takie stanowisko wysle jako stan konsultacyjne w sprawie mux I.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: DanielK »

varicap pisze:A ja jestem ciekaw jak teraz będzie wyglądała sprawa harmonogramu wyłączania analogu (to że obecny jest nieaktualny to chyba jasne).
Również mam wrażenie, że obecny harmonogram jest nieaktualny. Do tego nawet pomimo startu MUX II ZERO informowania o DVB-T w telewizji.
Podejrzewam, że nawet lubuskie z czerwca 2011 przejdzie na termin ok 1,5 roku później.

Trzeba to otwarcie powiedzieć - wielu osobom DVB-T się nie podoba.
Na przykład w Hiszpanii Digital+ płacze, że im abonentów ubywa; ale tam w DVB-T za darmo są takie kanały jak np. Disney Channel.

interaktiv

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: interaktiv »

Dokładnie jest jak napisał Pan Jarosław Bałuka, pula częstotliwości została przygotowana w czasie kiedy strategia zakładała, że w okresie switchover (przełączenia) uruchamiane będą MUX1 i MUX2, natomiast MUX3 miał zostać uruchomiony po 2012 roku ponieważ nie było możliwe uruchomienie MUX3 bez wyłączenia znacznej części nadawania analogowego.
W związku z tym, że puli częstotliwości nie można dzielić i zmieniać bez powodu (w praktyce zmiany mogą być tylko jeśli występuje kolizja), ponieważ duże znaczenie mają porozumienia międzynarodowe (tam gdzie nadawania się przenikają z różnych Państw) powstał problem po zmianie kolejności uruchamiania MUXów. Dlatego w konsekwencji pierwsze etapy dla MUX3 charakteryzują się takim pokryciem sygnałem jakie wszyscy widzimy na mapkach, natomiast gdyby teraz uruchamiać MUX1 to mógłby on ruszyć z takim pokryciem i dynamiką jak plan dla MUX2 ponieważ dla MUX1 zostały opracowane dokładne podziały, który uwzględniają nadawanie analogowe.
Paradoksalnie nie ma oferty programowej dla MUX1 a dla MUX3 jest.

varicap

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: varicap »

interaktiv pisze:Dokładnie jest jak napisał Pan Jarosław Bałuka, pula częstotliwości została przygotowana w czasie kiedy strategia zakładała, że w okresie switchover (przełączenia) uruchamiane będą MUX1 i MUX2, natomiast MUX3 miał zostać uruchomiony po 2012 roku ponieważ nie było możliwe uruchomienie MUX3 bez wyłączenia znacznej części nadawania analogowego.
W związku z tym, że puli częstotliwości nie można dzielić i zmieniać bez powodu (w praktyce zmiany mogą być tylko jeśli występuje kolizja), ponieważ duże znaczenie mają porozumienia międzynarodowe (tam gdzie nadawania się przenikają z różnych Państw) powstał problem po zmianie kolejności uruchamiania MUXów. Dlatego w konsekwencji pierwsze etapy dla MUX3 charakteryzują się takim pokryciem sygnałem jakie wszyscy widzimy na mapkach, natomiast gdyby teraz uruchamiać MUX1 to mógłby on ruszyć z takim pokryciem i dynamiką jak plan dla MUX2 ponieważ dla MUX1 zostały opracowane dokładne podziały, który uwzględniają nadawanie analogowe.
Paradoksalnie nie ma oferty programowej dla MUX1 a dla MUX3 jest.
Ja nie chcę "dzielić" tylko zamienić nazwy MUX 3 na MUX1 i to co ma odpalać TVP 27 października niech nazywa się MUX1 i wykorzystuje WSYSTKIE jej częstotliwości.
Uważam, że od początku wszelkie "strategie" miały na celu opóźnić maksymalnie DVB-T.
Nie wiem tylko czy władzuchna i jej mocodawcy (tak, właśnie w tę stronę) myślą jak Lew Rywin że zawsze pozostaną bezkarni.
Ktoś kiedys kogoś poswięci.
Na przykład w grupach przestępczych gangsterzy są zgodni w czasie napadu a potem się powystrzelają o podział łupów.
Tam nie ma lojalnosci tylko "haki".
Poza tym to społeczeństwo też się kiedyś wkurzy a historia uczy, że bywa skuteczniejsze w obalaniu czegokolwiek niż Grecy czy Hiszpanie.
Polacy potrafią obalić maszt w Konstantynowie, ustrój a nawet zdobyć sie na takich synach Narodu jak Piłsudski, ktorego oficerowie pierwszy raz w histori zastosowali w 1920 roku... wojnę elektroniczną (tak jak wojska Jagiełły idąc pod Grunwald zbudowaly pierwszy most pontonowy w okolicach Czerwińska).
W Cytadeli była zdobyta po Niemcach silna radiostacja, którą wysyłano mylne meldunki do wojsk sowieckich a czasaem zagłuszano po prostu te płynące z Moskwy jako tekstem telegraficznym posługując się... Księgą Rodzaju z Biblii...
Polska i Polacy naprawdę nie mają się czego wstydzić. No może poza obecnymi wydarzeniami.
vari

Zablokowany