TVP3 w MUX-3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pikaczu »

To, by musieli przejść na dvb-t2.

Ja bym wolał, aby było calodniowe regiony.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

Tomciosz pisze:Przy okazji to mogliby zapewnić odbiór adekwatnej wersji regionalnej w miejscach gdzie są z tym problemy
Wygląda na to że ośrodek TVP Kraków chce poprawić odbiór mux-3, m.in. w okolicach Gorlic, Olkusza i Skawiny. Pisałem o tym w wątku dotyczącym Małopolski Wschodniej.
viewtopic.php?f=25&t=2457&start=302
Nie wiem czy jest to inicjatywa tylko tego ośrodka, czy polecenie z centrali. Jeżeli to drugie to myślę że warto zgłaszać takie w problemy w adekwatnych ośrodkach TVP.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

pikaczu pisze:To, by musieli przejść na dvb-t2.
Albo przesunąć któryś kanał na MUX-8

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

ObywatelDVB-T pisze:Albo przesunąć któryś kanał na MUX-8
Kurski mówi o latach 2018-2019. Gdyby tak było, to póki nie wystartują z TVP3 HD w mux-3, byłby pretekst do blokowania przynajmniej jednego slotu mux-8.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

No i prawie wtedy zaczną rozpatrywać skargę Emitela na umorzenie postępowania w sprawie decyzji zastępującej umowę z TVP w sprawie programów MUX 8, II kwartał 2019 r.
O czym pisałeś w innym wątku.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Tomciosz »

Nie wiem czy jest to inicjatywa tylko tego ośrodka, czy polecenie z centrali. Jeżeli to drugie to myślę że warto zgłaszać takie w problemy w adekwatnych ośrodkach TVP.
Już pisałem/dzwoniłem nie raz... Nie tylko ja, nie tylko TVP Katowice, ale również UKE, infolinia EmiTel-u, itd.
A miałem na myśli tereny północnej Jury w woj. śląskim.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

To, że będą nadawały w HD(wg. planów) nie oznacza jednoznacznie, że te programy muszą być gdzieś włączone, transmitowane(np. NTC)... ? Po prostu materiały byłyby nagrywane i wypuszczane w lepszej jakości, ale na programach SD dochodziłoby do tzw. upscallingu ? Teoretycznie może są plany, które pochwalam, zrobienia np. z MUX-3, multipleksu maksymalnie o dobrej jakości technicznej programów, tj. HD.

Np.
MUX-3 (przy założeniu 1 HD= 2 SD, to tutaj wychodzi 5 HD*2= 10 SD, a swego czasu było w MUX-3 przecież 8 kanałów w tym 2 HD, gdzie pojemność obliczając ją czysto teoretycznie, na papierze wyjdzie również 10 kanałów SD. Wiem, że tu chodzi o bardziej profesjonalne jednostki obliczeniowe i koniec końców wizualne wrażenie, ale... tak jak napisałem wcześniej :) )
- TVP1 HD
- TVP2 HD
- TVP3 Regionalna HD
- TVP Info HD
- TVP Sport HD

MUX-8:
- TVP Kultura
- TVP Historia
- TVP Rozrywka

Lub być może wejdzie opcja usunięcia jednego z obecnych kanałów TVP w NTC, by zrobić miejsce dla kanałów: 1 HD i 1 SD na MUX-8. Teoretycznie TVP może również zbadać dostępność opcji 2 kanałów HD na MUX-8, najpierw technicznie, na własnym podwórku oczywiście, a później oficjalnie, dokumentacyjnie, zgody itd. A może dojdzie do wymiany kanałów tj. usunięcie np. TVP Rozrywka z NTC, a dodanie TVP Seriale. Nie jest też powiedziane, że TVP Sport HD znajdzie się na MUX-3, a nie na MUX-8, o ile w ogóle się znajdzie w NTC kiedykolwiek. Dałem tylko własny przykład rozmieszczenia kanałów.

O TVP3 Regionalna m.in. upgradzie na HD była już mowa wtedy(od 00:09:30 oraz od 01:24:00).
Była mowa o próbie podniesienia na transponder wszystkich 16 kanałów regionalnych o koszcie za każdy bodajże ok.900 tys. - 1 mln zł (01:27:30)
Źródło: http://av8.senat.pl/9KKSP691 (Może gdzieś jeszcze pomiędzy tymi minutami była o tym mowa).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

DVB-T(2) INQUIRING pisze:Była mowa o próbie podniesienia na transponder wszystkich 16 kanałów regionalnych o koszcie za każdy bodajże ok.900 tys. - 1 mln zł (01:27:30)
Źródło: http://av8.senat.pl/9KKSP691 (Może gdzieś jeszcze pomiędzy tymi minutami była o tym mowa).
O braku możliwości dostępu 41% odbiorców do adekwatnej wersji regionalnej TVP3 i pomyśle doświetlenia z satelity, jeszcze od 01:41:25.
Dodam że w wypowiedziach Kurskiego często pada jego ulubione słowo "chcemy". ;)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DanielK »

Tzw. podniesienie na transponder 16 ośrodków regionalnych TVP to dobry pomysł. Jest tak m.in. we Francji (Ftance TV - France 3 reg.) i w Wielkiej Brytanii (BBC).
Ale przy okazji, uważam, że nie powienien to być prezent dla Cyfrowego Polsatu i NC+ ale także dystrybucja własnych kart dostępowych na WSZYSTKIE kanały TVP, dla tych co opłacają abonament.

Co do kosztów z satelity, SatKurier.pl zamieścił ciekawy cennik opłat za nadawanie z satelity - w tym przypadku trochę egzotycznego jak na Polskę Amosa 4 st. zachód.
Propozycja komercyjna usług Ukrkosmos na 2018 rok:
- transmisja w DVB-S/MPEG-4/HD z przepływnością 6Mbit/s – 14,7 tys. dolarów (53 tys. zł)
- transmisja w DVB-S2/MPEG-4/HD z przepływnością 6Mbit/s – 10,5 tys. dolarów (38 tys. zł)
- transmisja w DVB-S/MPEG-2/SD z przepływnością 3Mbit/S – 7,5 tys. dolarów (27 tys. zł)
- transmisja w DVB-S/MPEG-4/SD z przepływnością 2Mbit/s – 5,1 tys. dolarów (18 tys. zł)
- transmisja w DVB-S2/MPEG-4/SD z przepływnością 2 Mbit/s – 4,3 tys. dolarów (15 tys. zł)
W skrócie - 1 kanał HD 6Mbit/s - koszt roczny = 456 tys. zł.
Jednakże:
- dosył ośrodków regionalnych z satelity nie musi być w HD,
- kontrakt długoterminowy można przecież negocjować
- pośród operatorów jest konkurencja
- ogłosić należy przetarg na 2 transpondery dla TVP (z warunkami szczegółowymi: całość zrealizować w DVB-S2 HEVC, operator: Eutelsat - pozycja 13E HotBird, lub Astra - pozycja 19,2E Astra 1 - te satelity w Polsce i Europie najpopularniejsze)
- zarówno na 13E jak i na 19,2E jest sporo wolnych pojemności, więc pole do negocjacji ceny będzie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

Podłączenie do internetu TV z HBBTV rozwiązuje w całości ten problem bez zbędnych kosztów dosyłu z satelity.
Nie żyjemy już w czasach kiedy jedynym źródłem sygnału były transpondery satelitarne i nadajniki naziemne.
Zdecydowana większość społeczeństwa ma komórki i dostęp do internetu w nich. Za pośrednictwem telefonów komórkowych także można odbierać wszystkie ośrodki regionalne jeśli ktoś naprawdę tego potrzebuje.

Na dzień dzisiejszy TVP3 to ok 80% czasu antenowego pasmo wspólne. A pasmo wydzielone gdyby tak dokładnie prześledzić ramówki to być może 30% treści unikalnej. Pozostałe 70% to wzajemna wymiana audycji między ośrodkami, lub powtórki z TVP Kultura, TVP Historia.
Wynajmowanie pojemności satelitarnej, aby nadawać 16 kanałów z tym samym przekazem, uważam za marnotrawienie publicznych pieniędzy (jeszcze może przyklasnąłbym temu pomysłowi, gdy każdy ośrodek miał w całości odrębną ramówkę), zwłaszcza że nadawca daje możliwość dostępu do ośrodków regionalnych via internet.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Kolejna informacja z wczoraj w aktualnościach o 18.30 na TVP 3 Katowice o przejściu w przyszłym roku TVP 3 ośrodków regionalnych do nadawania w full hd.
Tym razem wypowiedział się Tomasz Szymborski redaktor naczelny i dyrektor TVP 3 Katowice.

Początek aktualności, tak do trzeciej minuty :arrow: https://katowice.tvp.pl/35064014/3122017-godz1830

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pikaczu »

Tylko po co hd, mogliby zmienić na regiony.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

W materiale pada magiczne słowo "mam nadzieję" ;)
Jeśli jednak okaże się że te zapowiedzi się potwierdzą, oznacza to jedno. Z MUX3 zostanie przesunięty jeden kanał do MUX8. Pozostałe 2 sloty w MUX8 zapełni zapewne jakiś kanał HD, możliwe że ten zapowiadany od lat sportowy.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: poxipol »

Jakieś zmiany,czy pomyłka w druku.
W Śląskiej TVP 3 zniknął napis KATOWICE ( dot.Wisła -Skrzyczne )

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Kosztowy to samo.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pikaczu »

Już napisałem do tvp katowice.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

W streamingu internetowym tez nie ma. Awaria jest chyba tylko w katowickiej TVP.
http://tvp3.tvp.pl/12259365/

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Nawet nie wiem czy nie wolałbym aby tak zostało. Bo napisu KATOWICE brak tylko kiedy jest nadawany program ogólnopolski natomiast kiedy jest program regionalny to jest, przynajmniej się odróżniają.
Trochę dziwnie to wygląda, bo np. dziś rano zaobserwowałem, był logotyp TVP 3 pod spodem przerwa i dopiero napis powtórka, ewidentnie widać że czegoś brakuje. W tym samym czasie na TVP 3 Kraków wszystko było, ale z kolei napis powtórka był nie na środku tylko był przesunięty w lewo. Widać coś im się nie klei i mają z tymi logotypami problemy.
Oby tylko znów nie wywęszyli jakiegoś sabotażu :lol:

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Potwierdzenie tego o czym pisałem wcześniej w tym wątku na przełomie listopada/grudnia.
Nie bez powodu to w aktualnościach na TVP 3 Katowice ta informacja została podana jako pierwsza.
Od 2018 roku rozpocznie się też zmiana standardu nadawania ośrodków regionalnych TVP: z SD na HD. Proces ma się zakończyć w końcówce 2019 roku. Zostanie też zakupiony nowy sprzęt.

- Na doinwestowanie przeznaczymy 200 mln zł. W 2018 roku kilka ośrodków regionalnych dostanie nowoczesne wozy do nadawania w systemie HD,. Wstępna rekomendacja jest taka, by najpierw dostały je Katowice - tam trafi najnowocześniejszy wóz, bo tam mamy najlepszą, najliczniejszą ekipę na etatach. Potem: Gdańsk, Poznań, Lublin. Zrobimy też kilka upgrade’ów starych wozów SD na full HD. taki upgradowany wóz dostanie w 2018 roku np. ośrodek w Bydgoszczy - wylicza Jacek Kurski.

Czytaj więcej na: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ja ... misja-w-hd

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Kanały TVP3 Regionalnej w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

A tutaj wideo i wypowiedź Prezesa TVP w tych sprawach(o TVP Info HD i TVP3 Regionalnej HD):
http://www.tvp.info/35385174/tvp-info-w-standardzie-hd

Zablokowany