antena zewnętrzna na 5 V

magart

Re: Antena cyfrowa, a zasilanie

Post autor: magart »

_chris_ pisze:
magart pisze:Kto jest w stanie mi wyjaśnić - po kiego grzyba wszystkie te nowe "cyfrowe" anteny zasilane są napięciem 12v jeśli słusznym i praktycznym standardem powinno być 5v???
"cyfrowe anteny" nie są zasilane żadnym napięciem, bo z definicji są pasywne. Zasilanie potrzebne jest jedynie do wzmacniaczy, które dokładane są do instalacji antenowej.

Odpowiedź odnośnie +12V jest prosta - rozpowszechnienie standardu. Bywają jeszcze pewne kwestie techniczne, ale one raczej skutkują potrzebą zasilania z +24V.
Traktuję całość czyli antenę i wbudowany wzmacniacz jako antenę (antena aktywna). Więc wypowiadam się potocznie, choć może nieprecyzyjnie, ale sens odnośnie standardu napięcia zasilającego pozostał.
Dalej nie wiem dlaczego w drogich antenach nie stosuje się 5v skoro tunery stb dają takie właśnie napięcie. Zalatuje mi to pójściem producenta na łatwiznę. Ale jak coś kosztuje ponad 100zł to powinno być już nowocześniejsze. A ja jako użytkownik powinienem bezproblemowo z tego korzystać na zasadzie plug&play. I teraz w dobie cyfryzacji dalej muszę mieć w ścianie mały gorący jak cholera zasilaczyk transformatorowy.

Aha, jak kupowałem tuner to pytałem sprzedawcy czy ma na wejściu antenowym zasilanie. Jednak sprzedawca zrobił wielkie oczy i wyjaśnił, że tylko antena sat jest zasilana (wiem, wiem - konwerter). Sprzedawca z kilkuletnim doświadczeniem i dobrym zatowarowaniem... Ręce opadają. Widać, że ta pierdoła przy której się tak upieram ma jednak dość małe znaczenie. Szkoda bo byłoby to dość wygodne.

_chris_

Re: Antena cyfrowa, a zasilanie

Post autor: _chris_ »

magart pisze:I teraz w dobie cyfryzacji dalej muszę mieć w ścianie mały gorący jak cholera zasilaczyk transformatorowy.
można kupić o wiele efektywniejszy zasilacz impulsowy. A jak się ma telewizor, to i tak zasilaczyk musi być, bo telewizory z zasady i przesłanek historycznych nie wystawiają napięć na wzmacniacz.
magart pisze:Traktuję całość czyli antenę i wbudowany wzmacniacz jako antenę (antena aktywna).
założenie odbioru DVB_T to antena pasywna zewnętrzna. A dopiero w razie potrzeby wzmacniacz. No i proszę - klasyczny wzmacniacz do DVB-T rasowego wytwórcy - AB011 Terry - zasilane +5/+12V.

Trzeba czegoś więcej... :D

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: adac »

magart pisze:Dalej nie wiem dlaczego w drogich antenach nie stosuje się 5v skoro tunery stb dają takie właśnie napięcie.
Zalatuje mi to pójściem producenta na łatwiznę.
Trafna diagnoza, tylko może nie ten kierunek :)
Na łatwiznę idą producenci tunerów i tunerków, dając na zasilanie anteny 5V. Tak jest im po prostu łatwiej, ponieważ to napięcie powszechnie występuje tych urządzeniach. Gdyby projektanci przyłożyli sie trochę, to zapoznaliby sie ze standardem zasilania wzmacniaczy antenowych i dali w tym celu małą przetwornicę +12V.
Ale oprócz łatwizny jest też argument w postaci cięcia kosztów, skoro oszczędza się nawet na chinchach, to kto by jeszcze dokładał przetwornicę ? Klient i tak kupi ciesząc się że ma taki dodatek, a potem pytanie na forum: czy mój wzmacniacz 12V będzie działał na 5V ? Policz w wolnej chwili posty ;)
Spróbowałem wyjaśnić, w jaki sposób chała staje się 'standardem'.
Jeszcze taki argument, sprawdź od jakiego czasu stosuje się, przynajmniej u nas, zasilanie +12V w osprzęcie do anten. Dla ułatwienia, np. w archiwach Polkatu z lat '80.
A ja długo utrzymają się te "standardy" wciskane przez producentów z Azji :?:
magart pisze: Podobno standardem stało się zasilanie anten cyfrowych napięciem 5v
- tak, ale w Chinach

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: qwerty »

adac pisze:
magart pisze: Podobno standardem stało się zasilanie anten cyfrowych napięciem 5v
- tak, ale w Chinach
Nie pisz takich głupot, bo ktoś jeszcze uwierzy. Gdyby wszyscy musieli stosować 12V to każdy by musiał montować odpowiednie podzespoły. W standardzie DVB-T przewidziane jest zasilanie wzmacniaczy antenowych napięciem 5 V, a nie tak jak do tej pory 12 V! Czytaj, czytaj i czytaj.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: adac »

qwerty pisze:W standardzie DVB-T przewidziane jest zasilanie wzmacniaczy antenowych napięciem 5 V
- może podasz jakiś odnośnik do źródła tego standardu :?:
Bo ja czytałem ale nie znalazłem, w Rozporządzeniu MI, K.D.P i Ustawie Cyfryzacyjnej. Mogłem przeoczyć, więc proszę o nakierowanie.
Kto, Twoim zdaniem wprowadza ten "standard" ?
To, że przypłynął kolejny kontener z Chin to dla mnie nie jest argument.
qwerty pisze:Nie pisz takich głupot..
- a może coś bardziej merytorycznie? Ja przynajmniej podałem jakieś argumenty, a u Ciebie ich nie widzę

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: qwerty »

Jakie argumenty?
10 sekund szukania:
Ważną cechą wzmacniacza jest niski pobór mocy wynoszący 0.3W związany z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanego układu zasilanego 5V. Taka wartość napięcia pozostaje w zgodzie ze standardem DVB-T (EN 300 744).

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

witam pisałem wcześniej na tym wątku:
a przy okazji zamierzam w weekend kupić telmora hd digit max - pisałem wcześniej do odbioru z odbić - ok 20 km od nadajnika balkon 8 piętro nie widzi nadajnika dookoła blokowisko - pytanko czy kupić telmora 15 czy 25 ewentualnie jaką inną antenę do takiej sytuacji z odbić (może być z maximum bo mam na miejscu w szczecinie sklep firmowy )... dodatkowo balkon patrzy na kierunek niemcy - około 80 km do nadajnika


Mirek71 napisał(a):
myślę że ta antena będzie ok szczególnie że mam w mieszkaniu sieć szeregowo do kilku gniazdek rtv więc moc się przyda - a czy jak analog przestaną nadawać i zwiększą moc mux 3 to czy taka antena nie będzie za silna???
chris napisał
w takim przypadku wzmacniacz rzeczywiście może być potrzebny, ale - wzmacniacz w antenie (nawet tak dobry, jak w P25) to co innego niż wzmacniacz, który ma odpracować straty na instalacji wewnętrznej.

problem
kupiłem antenę telmora digit max 25 i mam odbiór stabilny gdy bezpośrednio antena podłączona do tunera stb tj na dekoderze stb wiwa hd90 odczytuje mi jakość 90 - 95 % a niemcy 95-100%
jednak jak podłączyłem antenę do mojej sieci rtv w mieszkaniu (tak jak radził kol chris wpiąłem sygnał ze wzmocnieniem przed 1 gniazdkiem ) i dalej do pokoi przez gniazdka rtv do tv to obraz zaczął się rwać - szczególnie na gniazdkach przelotowych kanały z mux 2 - jakość spadła na ok 50-60 % na mux 3 nie rwie ale jakość też spadłą na ok 80 % , na gniazdku końcowym obraz na obu muxach ok choć jakość spadła do ok 80???
a jeszcze ciekawostka miałem w domu rozgałęźnik mało stratny do tv kablowej i podłączyłem go w 1 pokoju zamiast gniazdka rtv (tj jedno wyjście na dekoder stb a do drugiego wyjścia podłączyłem domową sieć rtv i obraz jest w tym pokoju ok
pytanie
czy to jest wina gniazdek które np jeszcze niepotrzebnie wzmacniają sygnał ??? co radzicie ???

_chris_

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: _chris_ »

Mirek71 pisze:czy to jest wina gniazdek które np jeszcze niepotrzebnie wzmacniają sygnał ??? co radzicie ???
tak, to wina twojej domowej sieci. Gniazda RTV nigdy nie wzmacniają sygnału, zawsze tłumią.

Masz za duże tłumienia na tych gniazdach, albo coś masz źle po podłączane, bo dziwnym jest niezmiernie, że masz gorszy mux-2 niż mux-3 po gnieździe. Naprawdę tak jest???

Ile i jakich typów masz tych gniazd?

Trzeba je wyjąć i posprawdzać, czy są dobrze po podłączane - wejście do wejścia, wyjście do następnego gniazda.


Może być to również wada kabli połączeniowych gniazdo RTV - TV / dekoder.

A w sumie to dobrze, że masz odbiór. :D

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

dzięki chris za odpowiedz :)
dziś już nie sprawdzę gniazdek bo rodzinka spać się wybiera a i ja już padnięty od tej walki z sygnałem jestem :x - zauważyłem że gniazdka np na analogu który mam z sieci kablowej działają ok
mam jedno podejrzenie - w pokoju nr 1 sprawdzałem na tv i było ok a w pozostałych pokojach pośrednich gdzie rwało obraz (pokoje 2 i 3) sprawdzałem monitorem i przed chwilą zauważyłem że w zależności jak podłączę wtyczkę monitora do prądu to mam napięcie (przebicie) w gnieździe antenowym monitora lub napięcia nie ma ... choć monitor podłączałem euro do tunera stb a tuner do gniazda antenowego rtv (monitor mam z wejściem euro bo ma on wbudowany tuner tv w mpg 2) - może to być przyczyna ???
w ostatnim pokoju (nr 4) monitor był podłączony bez przebicia w jego gnieździe antenowym i obraz był ok choć o ok 10 % niższej jakości jak w pok nr 1 - coby potwierdzało twą teorię że gniazda tłumią sygnał :idea:
i pytanko czy jak odwrotnie podłączyłem przewody antenowe w gniazdku przelotowym to będzie to miało wpływ na obraz w kolejnych gniazdkach ?

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

jednak telmor digit max hd 25 okazał się za mocny dla mojej lokalizacji - (15 km) mimo 100% jakości na tunerze wiwa 90 rwało sygnał często ... zawiozłem antenę do rodziców - 80 km od nadajnika i śmiga ok :D i już tam została
zrobiłem też u mnie próbę z odizolowanym kablem na 12,5 cm i tuner złapał mi mux 2 na 100% jakości a mux 3 na 80-90 % ... i bez rwania ... więc jest szansa na odbiór z pasywnej anteny
pytanie jaką antenę kupić - dodam że jak skieruję antenę z mojego balkonu 8 piętro centralnie na maszt w Kołowie to po drodze mam narożnik mojego budynku ... tj czy da się przebić z sygnałem przez ten beton a dokładnie żelbeton :?: ...
mam kilka typów : maximum uhf 10, 2, 4 lub nową telmor 6 dt czy lepiej coś małego z dipola ... :idea: a może jakąś logarytmiczno periodyczną ...
a czy antena ze wzmocnieniem z tunera stb zasilana 5V raczej też będzie za mocna w mojej lokalizacji ...

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: lpf1972 »

Mirek71 pisze:zrobiłem też u mnie próbę z odizolowanym kablem na 12,5 cm i tuner złapał mi mux 2 na 100% jakości a mux 3 na 80-90 % ... i bez rwania ... więc jest szansa na odbiór z pasywnej anteny
pytanie jaką antenę kupić - dodam że jak skieruję antenę z mojego balkonu 8 piętro centralnie na maszt w Kołowie to po drodze mam narożnik mojego budynku ... tj czy da się przebić z sygnałem przez ten beton a dokładnie żelbeton :?: ...
Skoro na kawałku drutu miałeś stabilny odbiór, to każda pasywna antena będzie dobrze pracować. Ta http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm byłaby chyba najrozsądniejszym wyborem.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

dzięki też o niej myślałem :)
a jaką antenkę polecacie dokupić do odbioru radia fm - i czym najlepiej sygnał z obu anten połączyć aby puścić go jednym kablem do mieszkania na gniazdko rtv :mrgreen: i czy mogę obie anteny powiesić na jednym maszcie czy jest zalecana jakaś minimalna odległość między nimi???
i czy te anteny dadzą radę w mieszkaniu z siecią z 4 gniazdami rtv połączonymi szeregowo :?:

prolka9

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: prolka9 »

Witam.Ja miałem antenę ze wzmacniaczem swa-109 zasilanym zasilaczem 12v.Spróbowałem odłączyć ten zasilacz i zapiąłem zwykłą wtyczkę antenową oraz włączyłem zasilanie 5v z tunera telewizora.Okazało się,że jakość sygnału wzrosła o ok.10% w porównaniu z zasilaczem 12v.Pomyślałem,że może zasilacz był w jakiś sposób uszkodzony,ale miałem taki drugi,więc go podłączyłem i sytuacja ta sama.Teoretycznie zasilanie 12v powinno polepszyć sygnał w porównaniu z 5v,a jest odwrotnie.Czy np.kolega chris może mi to wyjaśnić?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Robert03 »

prolka9 pisze:Witam.Ja miałem antenę ze wzmacniaczem swa-109 zasilanym zasilaczem 12v.Spróbowałem odłączyć ten zasilacz i zapiąłem zwykłą wtyczkę antenową oraz włączyłem zasilanie 5v z tunera telewizora.Okazało się,że jakość sygnału wzrosła o ok.10% w porównaniu z zasilaczem 12v.Pomyślałem,że może zasilacz był w jakiś sposób uszkodzony,ale miałem taki drugi,więc go podłączyłem i sytuacja ta sama.Teoretycznie zasilanie 12v powinno polepszyć sygnał w porównaniu z 5v,a jest odwrotnie.Czy np.kolega chris może mi to wyjaśnić?
To spróboj wyjąć wzmacniacz z anteny włożyć do niej symetryzator i wyłączyć zasilanie w tunerze. Może zyskasz kolejne 10% albo nic się nie zmieni :-).
Prawdopodobnie przy zasilaniu 12V miałeś zbyt duże wzmocnienie i sygnał był zbyt mocny. Ty masz w dodatku dwie różne anteny połączone sumatorem (???) to w głowicy tunera pewnie jakaś kaszanka się dzieje.
Zbyt mocny sygnał powodował przesterowanie głowicy odbiornika i pogorszenie jakości sygnału. Często w takich przypadkach jakość spada do zera uniemożliwiając całkowicie odbiór. Dlatego stosowanie wzmacniaczy to ostateczność.

Bartt

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Bartt »

Robert03 pisze:
prolka9 pisze:Witam.Ja miałem antenę ze wzmacniaczem swa-109 zasilanym zasilaczem 12v.Spróbowałem odłączyć ten zasilacz i zapiąłem zwykłą wtyczkę antenową oraz włączyłem zasilanie 5v z tunera telewizora.Okazało się,że jakość sygnału wzrosła o ok.10% w porównaniu z zasilaczem 12v.Pomyślałem,że może zasilacz był w jakiś sposób uszkodzony,ale miałem taki drugi,więc go podłączyłem i sytuacja ta sama.Teoretycznie zasilanie 12v powinno polepszyć sygnał w porównaniu z 5v,a jest odwrotnie.Czy np.kolega chris może mi to wyjaśnić?
To spróboj wyjąć wzmacniacz z anteny włożyć do niej symetryzator i wyłączyć zasilanie w tunerze. Może zyskasz kolejne 10% albo nic się nie zmieni :-).
Prawdopodobnie przy zasilaniu 12V miałeś zbyt duże wzmocnienie i sygnał był zbyt mocny. Ty masz w dodatku dwie różne anteny połączone sumatorem (???) to w głowicy tunera pewnie jakaś kaszanka się dzieje.
Zbyt mocny sygnał powodował przesterowanie głowicy odbiornika i pogorszenie jakości sygnału. Często w takich przypadkach jakość spada do zera uniemożliwiając całkowicie odbiór. Dlatego stosowanie wzmacniaczy to ostateczność.
Prawdopodobnie polepszenie odbioru może wynikać z kilku czynników (razem lub osobno) ;).

Po pierwsze, przy zasilaniu 12V tego typu wzmacniacze mają max. wzmocnienie i mogą być blisko stanu wzbudzenia (same generowac niepożądane sygnały) przy silnych sygnałach dochodzących do anteny, w efekcie zniekształcając je - efekt - spadek jakości. Zasilenie mniejszym napięciem spowodowało zmniejszenie wzmocnienia silnego sygnału bez wprowadzania zakłóceń.

Po drugie, usunięto separator zasilania który wprowadza pewne tłumienie i może też wpływać na odbiór jeśli jest żle wykonany (zamiast cewki jest np. rezystor)

I wreszcie, po trzecie, napięcie 5V z telewizora jest najczęściej lepsze jakościowo niż 12V z zewnętrznego zasilacza.

Te wszystkie wzmacniacze typu "swa" mają dobre parametry, ale tylko przy słabych sygnałach. Jeśli w paśmie pracy tego wzmacniacza pojawi się jakieś zakłócenie (np. z ukł. zapłonowego) lub silny sygnał (analog lub np. CDMA) to taki wzmacniacz szybko się wzbudza. Czasem wystarczy że w pobliżu jest burza i tranzystory wzmacniacza padają :D.

Jeśli nie chcemy co chwilę włazić na dach (w okresie burzowym) to lepiej wybrać coś ze wzmacniaczy polecanych przez kolegę _chris_.

Dość dobrze sprawdzają się też wzmacniacze typu LNA czy MC9101(2), ale dziwię się że producenci tych wzmacniaczy nie robia wersji tylko pod UHF lub z podziałem na pasma IV lub V co pewnie rozwiązałoby trochę problemów z silnymi sygnałami.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

chcę w wekend kupić wzmacniacze LNA i popróbować nimi w mojej siatce na zasilaniu 5v z tunera...
mam pytanka
1 czy zasilenie wzmacniacza LNA napięciem 5 V z tunera spowoduje o ok połowę mniejsze wzmocnienie na wzmacniaczu niż z dedykowane wzmocnienie przy zasilaniu 12 V ??? :?:
2. na czym polega fakt że napięcie 5v z tunera lub tv jest lepsze niż 12 v z zasilacza (o czym pisał klega Bart) :idea:
3. dodając zasilacz LNA do siatki to jaki jest zysk takiego zestawu tj czy siatka dodaje jeszcze dodatkowy zysk do tego który podano na wzmacniaczu :mrgreen:

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: sat17 »

Z zasilaczy LNA zasilanie 5v ma LNA 101(5v/12v).Reszta wymaga 12v.W przypadku zasilania 12v kup zasilacz regulowany.

_chris_

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: _chris_ »

@sat17:
oświeć mnie, gdzie producent podaje zasilanie LNA-101 z +5V? LNA-101

Od razu powiem, że wiem, iż wzmacniacz pracuje przy zasilaniu +5V i wiem też, jakie ma wzmocnienie, ale interesuje mnie stanowisko producenta w tej kwestii.

prolka9

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: prolka9 »

Robert03 pisze:
prolka9 pisze:Witam.Ja miałem antenę ze wzmacniaczem swa-109 zasilanym zasilaczem 12v.Spróbowałem odłączyć ten zasilacz i zapiąłem zwykłą wtyczkę antenową oraz włączyłem zasilanie 5v z tunera telewizora.Okazało się,że jakość sygnału wzrosła o ok.10% w porównaniu z zasilaczem 12v.Pomyślałem,że może zasilacz był w jakiś sposób uszkodzony,ale miałem taki drugi,więc go podłączyłem i sytuacja ta sama.Teoretycznie zasilanie 12v powinno polepszyć sygnał w porównaniu z 5v,a jest odwrotnie.Czy np.kolega chris może mi to wyjaśnić?
To spróboj wyjąć wzmacniacz z anteny włożyć do niej symetryzator i wyłączyć zasilanie w tunerze. Może zyskasz kolejne 10% albo nic się nie zmieni :-).
Prawdopodobnie przy zasilaniu 12V miałeś zbyt duże wzmocnienie i sygnał był zbyt mocny. Ty masz w dodatku dwie różne anteny połączone sumatorem (???) to w głowicy tunera pewnie jakaś kaszanka się dzieje.
Zbyt mocny sygnał powodował przesterowanie głowicy odbiornika i pogorszenie jakości sygnału. Często w takich przypadkach jakość spada do zera uniemożliwiając całkowicie odbiór. Dlatego stosowanie wzmacniaczy to ostateczność.
Jak mogę mieć zbyt mocny sygnał skoro z nadajnika Kosztowy odbieram mux3 o zawrotnej mocy 2.5kW i odległości 50km,albo frydek-mystek z odległości 128km?Chyba,że mux2 z Katowic 63kW,albo 25kW ze Skrzycznego z odl.90km? Próbowałem symetryzatora ale była kicha.Poradzilibyście mi może jakąś antenę.Co myślicie telmor asr860 p25 ,czy dała by radę z frydkiem i skrzycznem.

_chris_

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: _chris_ »

@prolka9:
Przy stosowaniu wzmacniacza w antenie nie chodzi tak naprawdę tylko o poziom odbieranych kanałów DVB-T, ale głównie o wprowadzany przez wzmacniacz poziom zakłóceń z uwagi na malenie stosunku S/N oraz pojawiające się zakłócenia intermodulacyjne, jak również o niekorzystne zjawiska (intermodulacje, krosmodulacje) powstające na głowicy dekodera / odbiornika TV przy podaniu zbyt wysokich poziomów sygnałów (zarówno DVB-T, jak i analogów oraz sygnałów intermodulacyjnych pochodzących ze wzmacniacza) ze wzmacniacza, czyli generalnie przesterowania.

Dość skomplikowana historia, i co gorsze, w przypadku każdej instalacji inna.

W każdym razie, zmniejszając napięcie zasilające wzmacniacz zmniejsza się generalnie jego wzmocnienie, więc mniejsze jest ewentualne presterowywanie głowicy odbiornika. Zmieniają się również sygnały pochodzące od intermodulacji we wzmacniaczu oraz zmiana S/N, ale tu to już może być dowolnie, bo wszystko zależy od tego, jak de facto zachowuje się wzmacniacz przy redukcji napięcia zasilającego oraz układu wszystkich odbieranych sygnałów, zarówno DVB-T, jak i analogów oraz wszystkich innych śmieci.

Może być jeszcze dodatkowo ciekawy efekt zmian parametrów impedancyjnych wzmacniacza na wejściu i wyjściu, w skutek czego zmieniają się dopasowania wzmacniacza, a co za tym idzie jego współpraca z anteną z jednej strony, a kablem antenowym i głowicą odbiornika z drugiej. Jeśli ma się kiepski wzmacniacz, kiepską antenę, kiepski kabel antenowy, to po zmianie napięcia zasilającego można nieć efekt dodatkowego selektywnego wzmacniania jednych kanałów, a dodatkowego tłumienia innych.

Ponieważ są to jak widać zawiłe historie zależne od bardzo wielu czynników, w warunkach domowych pewne jest tylko jedno - zmieniając napięcie zasilania na pewno zmienią się warunki odbioru, a w którą stronę, to kwestia szczęścia...

I na koniec, tak tunningowane wzmacniacze dają zwykle wąskie zakresy poprawnej pracy odbiornika DVB-T, więc znowu trzeba mieć szczęście. A stabilny odbiór DVB-T to kilka dni bez żadnych artefaktów i innych przyjemności...

Zablokowany