Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

Na początek podaj jakieś parametry swojej anteny.

Wtedy będzie łatwiej doradzić. :)

neatus

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: neatus »

seba133 pisze:edit/ Proszę nie cytować posta pod postem.
To amtena Dexta Silver (prod. Sowar). Sprawdziłem właśnie, że ta antena też "łapie" MUX3 lecz - co jest dla mnie zaskakujące - dopiero po obróceniu jej o kąt ok. 50-60 stopni względem położenia w którym "łapie" MUX1 i 2. Przecież wszystkie trzy nadajniki są w tym samym miejscu (jeżli się położenia różnią to co najwyżej o metry). To jest zagadka

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

Ponieważ MUX 3 z Mikstatu jest nadawany w charakterystyce kierunkowej D.
Ja na kanale 31 też tak mam, dopiero jak przestawię antenę na Łódź czy Wrocław mam 100%, a MUX 1 i MUX 2 cały czas 100%. Wszystko to odbierane na symetryzatorze.

Natomiast odbiór z obiektu Łódź EC 4 jest zróżnicowany. Do początku czerwca odbierałem wszystkie 3 mux-y na symetryzatorze, aż tu nagle MUX 2 0%. Musiałem użyć wzmacniacza LNA 101. I tak to się zmienia.

neatus

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: neatus »

seba133 pisze:edit/ Proszę nie cytować posta pod postem.
Tylko dziwne jest, że odbierając MUX1 i 2 celuję dokładnie na umiejscowienie stacji, natomiast w przypadku MUX3 zupełnie w innym kierunku. Tak jak bym łapał odbicia.
A czym się różnią charakterystyki kierunkowe w przypadku MUX2 i 3 (Mikstat). Pytam, bo w dostępnych mi materiałach są różne parametry, ale tego nie znalazłem

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

MUX 1 i MUX 2 z Mikstatu są w charakterystyce dookolnej ND

MUX 3 natomiast jest w charakterystyce kierunkowej D, tylko nie wiem w którym kierunku jest tłumienie.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: belzebiusz »

RTCN Kalisz/Mikstat:

MUX-1: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=7392
MUX-2: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=4467
MUX-3: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=9375 (to jest w zasadzie charakterystyka dookólna; po prostu tylko ten MUX ma w wykazie pozwoleń UKE wyszczególnioną charakterystykę antenową głównego systemu antenowego)

Wszystkie MUX-y po 100 kW.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

Na forum mnie trochę nie było, więc za bardzo nie byłem w temacie, a na UKE nie ma pełnego wykazu DVB-T ze szczegółowymi danymi np. układ anten, tłumienie całkowite.

Muszę się trochę rozeznać.

neatus

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: neatus »

Zatem jeśli informacje zamieszczone w podanych linkach są zgodne z rzeczywistością, to nie widzę powodów by miały występować różnice w odbiorze poszczególnych MUX. Może jednak zrobiono coś inaczej niż planowano, nawet może w sposób niezamierzony

Martin W
Posty: 3
Rejestracja: 27 sierpnia 2013, o 07:46
Odbiornik: Manta DVBT02 ver.2
Instalacja antenowa: Zwykła antena pokojowa (dwa wysuwane druty)bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź komin EC4

Tuner DVB-T przestał zapamiętywać kolejność kanałów

Post autor: Martin W »

Witam
Posiadam dekoder Manty DVB-T02 i od jakiegoś czasu nie mogę zapamiętać na nim swojej listy kanałów, po każdym zapamiętaniu ułożeniu listy według swojego uznania wyłączeniu i późniejszym włączeniu dekodera lista zostaje zresetowana i tak jest od chyba dwóch tygodni w moim przypadku.
Tuner posiadam od ok roku i wcześniej nic takiego się nie działo. Zdarzało się że gubił moją kolejność kanałów ale ustawiłem znowu i później było wszystko dobrze.
Interesuje mnie czy coś jest "grzebane" przy sygnale w Łodzi bo na przykład wczoraj w godzinach południowych w ogóle zniknął MUX-3 czyli nie było: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka przez jakiś czas...
Zasięg mam na full i tu na pewno nie leży problem...
Może ktoś coś wie na ten temat lub ma podobne objawy co u mnie.

Zdarzało się wcześniej że gdy były prowadzone jakieś "prace" przy nadajniku lub kiedy dodano TVP Rozrywka to lista kanałów samoczynnie się resetowała...jednak można było to poprawić i na nowo sobie zapamiętać swoje ustawienia...co teraz jest w moim przypadku nie możliwe uparcie po wyłączeniu i włączeniu dekodera na pierwszej pozycji jest Polsat...

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: fred »

U mnie nic takiego się nie dzieje. Lista stacji nie rozsypuje się.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: _chris_ »

@ Martin W:
Tak się zwykle dzieje w niektórych dekoderach, które mają wbudowaną automatyczną aktualizację odbieranych serwisów (programów). W założeniu bardzo dobra sprawa, uniezależniająca użytkownika sprzętu od zmian w strumieniach wprowadzanych przez nadawcę / operatora technicznego, w praktyce, jak widać, w przypadku niektórych sprzętów - upierdliwość dla użytkownika.

Jeśli zmieniają się jakieś parametry nadawanych programów, odbiorniki takie automatycznie skanują pasmo i ustawiają swoją kolejność nowo sczytanych programów. Widać, że teraz prowadzone są intensywnie jakieś prace na strumieniach, możliwe w związku z uruchamianiem TVP Info.

Albo się przyzwyczaić i czekać na upgrade firmware, które poprawi ten automat lub da możliwość jego wyłączenia, albo zgłosić reklamację z tytułu niezgodności towaru z umową - wada ukryta - samoczynna zmiana porządku ustawionych przez użytkownika programów. A jak zwrócą kasę - kupić taki dekoder, który nie rozsypuje listy.

@ fred:
nie rozsypuje ci się, bo T65 ma albo wyłączony ten automat, albo poprawnie działający. Czyli Ty masz sprzęt zgodny z umową ;)

Moje X703 też przez półtora roku ani razu nie rozsypały list, chociaż niezgodne z wymaganiami na polski dekoder DVB-T trochę są... :D

andre
Posty: 30
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:14
Odbiornik: Manta DVBT02ver.2 + Manta DVB-T02ver.5 + Esperanza EV-101
Instalacja antenowa: Siatkowa+wzmacniacz i zamiennie zbiorcza- DVBT/SAT/R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Błeszno/Wręczyca Częstochowa

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: andre »

Panie "chris", dlaczego, na jakiej to podstawie, tak się pan tu wyraża, cytuję:
"Widać, że teraz prowadzone są intensywnie jakieś prace na strumieniach, możliwe w związku z uruchamianiem TVP Info."

Przecież tutejszy ekspert, z Emitela, Pan Jarosław Bałuka - już wczoraj dwa razy potwierdził, że nie ma pan racji, z tymi rzekomymi pracami:
Cytuję post Pana Specjalisty z Emitela, z dnia wczorajszego:
"W emisjach prowadzonych z nadajników Emitela nikt nic nie grzebie",

i " Powtórzę jeszcze raz, nie prowadzimy żadnych dziennych/nocnych modyfikacji sygnałów, które miałbyby Panu utrudniać odbiór."

A więc, szanowny Panie chris, co Pan tu za herezje wypisuje, wbrew oświadczeniu zacnego Emitela?

DVBManiak

Re: Odp: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: DVBManiak »

Kolego nie płacz już tak w każdym wątku. Akurat _chris_ ma dużo racji, a ty mylisz kilka kwestii. Prowadzone mogą być modyfikacje w strumieniu, nie w sygnale i w nadajniku. Po stronie Emitela jest ok, to nadawca miesza w strumieniu i to w niektórych odbiornikach tych "ułomniejszych" może powodować ten wysyp kanałów. Sprawdź jeśli możesz inny odbiornik, np. jakąś Wiwę, która tej opcji automatycznej aktualizacji nie posiada. I zawsze skanuj ręcznie, nie używaj szukania automatycznego. Zacznijcie ludzie co niektórzy od siebie zanim zwalicie winę na innych, bo ostatnio za dużo takich maruderów na forum.

andre
Posty: 30
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:14
Odbiornik: Manta DVBT02ver.2 + Manta DVB-T02ver.5 + Esperanza EV-101
Instalacja antenowa: Siatkowa+wzmacniacz i zamiennie zbiorcza- DVBT/SAT/R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Błeszno/Wręczyca Częstochowa

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: andre »

Panie DVBManiaku z Emitela!
Ja już zęby zjadłem, od lutego 2012, na tych tunerach, różnych antenach DVB-T w szczególności i kiedy chcę, to wbrew Emitelowi, ustawiam sobie listę Stacji, wg upodobania, na moich trzech tunerach!
Więc radzę czytać uważniej, moje posty, na tych różnych wątkach, za które bierzesz pan pensję, z Emitela.
Nie obchodzą mnie te wywody, o strumieniu, aktualizacji serwisów (programow) itp. -puste hasła, zamulające prawdę!
Tuner ma działać, całą dobę, bo spełnia normy i sygnał od Emitela, ze swoimi strumieniami, aktualizacjami serwisowymi i innymi bzdetami -też ma je spełniać, całą dobę!
Bo za to płacę abonament, a panu płacą pensję w Emitelu, za to też! Zapłaciłem cenę za dekoder zgodny z normami! To tyle, kolego ekspercie, z Emitela.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: belzebiusz »

Możesz się już szykować na minimum 2 programowania odbiornika: 1 września 2013 i 27/28 kwietnia 2014. ;)

Canuck2009

Brak wszystkich programow

Post autor: Canuck2009 »

Krotkie pytanie czy wszystkie programy MUX 3 sa transmitowane poniewaz od wylaczenia analogu w maju odbieram jedynie info Lodz i TVP2 HD .Zeskanowalem manualnie to pasmo (650 MHZ kanal 43 , sila sygnalu i jakosc oklo 90 %)ale oprocz w/w kanalow inne sa niewidzialne i brak ich na liscie programow.Przed wylaczeniem analogu wszystko bylo OK , tuner posiada najnowsze oprogramowanie.Podpowiedzcie jak to rozwiazac ,dzieki

edit/ Pisownia!

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: _chris_ »

@ Canuck2009:
uszkodzenie dekodera lub problem z jego oprogramowaniem. Telefon lub mail do serwisu powinieneś wykonać.

PS Czy ja ma deja vu, że ten post był rano, poleciał w kosmos i jest z powrotem...???

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Poprzedni post został przeniesiony do wątku o Technisacie http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=3731
@Canuck2009 przybliż, czy jest to problem techniczny z dekoderem czy jest to problem z odbiorem sygnałów i w adekwatnym wątku kontynuuj dyskusję.

pepino

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: pepino »

Witam wszystkich!

Mam spory problem z odbiorem MUX2 w lokalizacji znajdującej się Popowie Głowieńskim (z grubsza jest to lokalizacja między Strykowem, a Głownem.

Moja instalacja to antena kierunkowa Opticum AX 1000, przytwierdzona na pałąku do boku domu na wysokości około 2.5m nad ziemią i wycelowana w stronę Łódź EC4. Specjalnie wykosiłem wszystkie krzaki/gałęzie w kierunku, w którym celuje + jakieś 2 metry "zapasu" z każdej strony, a dalej jest już szczere pole. Odbiornikiem jest telewizor LG Flatron M237WDP, który do anteny podłączony jest przez 10 metrów nowiutkiego kabla NS113.

Według wskazań telewizora na muxach 1-3 poziom sygnału oscyluję w okolicach 58-62%, jakość 99-100. Niestety są takie pory, kiedy kanały z mux2 (np. tvn czy polsat) zaczynają zacinać niemiłosiernie. W menu diagnostycznym widać wtedy jakość skaczącą między 1, a 100. Problem ten występuje TYLKO na mux2 i nasila się głównie wieczorami. W tym samym czasie na programach z mux1 lub mux3 wszystko jest ok.

Z góry dziękuję za wszystkie sensowne porady i sugestię.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: ANDPOL »

Antena na dach.

Zablokowany