Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Martin W
Posty: 3
Rejestracja: 27 sierpnia 2013, o 07:46
Odbiornik: Manta DVBT02 ver.2
Instalacja antenowa: Zwykła antena pokojowa (dwa wysuwane druty)bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź komin EC4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Martin W »

Witam
Przed chwilą pierwszy raz od jakiś trzech tygodni udało mi się zapamiętać moją listę programów. Może to komuś pomoże: przywróciłem ustawienia fabryczne później wyszukiwanie ręczne na kanałach 24,43 i 46 dla nadajnika Komin EC4 dla Łodzi. Pomijamy, przynajmniej u mnie tak było kanał 40 na którym są programy kodowane.
Później ustawiamy Listę po swojemu i wychodzimy "zapamiętując" co w moim przypadku udało się dzisiaj za drugim razem dopiero gdy nie uwzględniłem w wyszukiwaniu tego K.40 gdzie są programy kodowane...
Po wyłączeniu i włączeniu tunera szok zapamiętał...zobaczymy tylko na jak długo.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie wiem czy szok, przecież o tej metodzie zadziałania różne osoby pisały na forum podając jako lekarstwo na problemy z "pamięcią" tunerów określonej produkcji.

pepino

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: pepino »

Czy to możliwe, żebym miał przesterowany sygnał na tym MUX2 bez wzmacniacza i trzeba by było użyć tłumika? Wczoraj wieczorem była koszmarna pogoda tj. wiało i lało, a wszystko działało bez najmniejszego zgrzytu...

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: ANDPOL »

Patrząc na wskazania siły w Twoim telewizorze i miejscu montażu anteny to raczej nie jest przesterowanie tylko zmienność sygnału w zależności od pogody i pory dnia.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: _chris_ »

@ pepino:
wieczorami i nocą polepsza się propagacja sygnałów, natomiast w czasie deszczu może się zrobić dowolnie.

U ciebie wygląda to zupełnie tak, jakbyś odbierał jakiś zakłócający sygnał na k24 (mux-2), który w nocy dolatuje silniej i zaczyna bruździć. Jedyny problem jest taki, że najbliższe k24 to Iława i Ryki, a to odległości grubo powyżej 150km. Ale nie można wykluczyć, że coś z nich do ciebie dolatuje.

Może być też emisja z jakiejś wzbudzonej i 'siejącej' anteny z bliższego lub dalszego otoczenia, co się często zdarza.

Ewentualnie, zakłóca jakiś dalszy telekom z pasma 450MHz, ale to raczej najmniej prawdopodobne.

Ponieważ TV pokazuje w sumie nie za duże poziomy sygnału z Łodzi, ja bym zaczął od dokładnego wypikowania anteny nocą na minimum tych zakłóceń, a potem dołożył jakiś niewielki wzmacniacz (rzędu 10...15dB wzmocnienia).

Poczytaj poradnik: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=5591

pepino

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: pepino »

@_chris_: A 450MHz to nie jest przypadkiem cdma? Bo jezeli tak, to 1.5m obok jest antena typu yagi, wycelowana w nadajnik cdma orange, z grubsza w ta sama strone...

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: _chris_ »

pepino pisze:A 450MHz to nie jest przypadkiem cdma?
Jest.

pepino

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: pepino »

@_chris_
No to powstaje pytanie: czy dokładając wzmacniacz nie podbije przy okazji sygnałów z BTSu CDMA? ;)
Do głowy przychodzi mi jeszcze mały masz i podniesienie tego opticuma o jakieś 1-2m w górę...

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: _chris_ »

pepino pisze:No to powstaje pytanie: czy dokładając wzmacniacz nie podbije przy okazji sygnałów z BTSu CDMA? ;)
Oczywiście, że wzmocni, jedynie zależy w jakim stopniu w stosunku do sygnałów DVB-T, co już zależy od konstrukcji wzmacniacza - czy tylko pasmo UHF wzmacnia, czy całe. Ale, nawet, jeśli wzmacnia tylko UHF to CDMA będzie na tyle blisko jego pasma pracy, że typowo wielkich różnic spodziewać się nie można.

Alternatywą jest dodanie filtru CDMA przed wzmacniaczem albo na wejściu odbiornika (trzeba popróbować).

Natomiast istotną rolę może odgrywać co innego. Jeśli sygnały TV wchodzące na odbiornik są niskie, to i jakość tych sygnałów jest odpowiednio niska, co powoduje, że odbiornik musi silnie korygować sygnał i korekcji już może nie starczać przy pojawianiu się dodatkowych zakłóceń impulsowych.

A jeśli podniesiemy poziom sygnału na wzmacniaczu, to odpowiednio korekcje tego sygnału mogą być mniejsze na dekoderze, co powodować może, że będzie jeszcze zapas na korekcje zakłóceń impulsowych.

To tak w olbrzymim skrócie, bo tu jednakże nie ma reguł, więc wszystko zależeć będzie od konkretnej sytuacji. Tylko próby.
pepino pisze:Do głowy przychodzi mi jeszcze mały masz i podniesienie tego opticuma o jakieś 1-2m w górę...
W Poradniku masz opisane - trzeba szukać takiej lokalizacji anteny, gdzie otrzymuje się najlepsze sygnały. Więc suwamy ją góra - dół, a również na boki, nie wspominając o pochyleniu/podniesieniu nosa anteny, o ile konstrukcja mocowania na to pozwala.

berciq

Digib SkyHD1 wyszukuje kanały, ale nie odbiera /okolice Łodz

Post autor: berciq »

Witam,
problem jest następujący:
Digib SkyHD1 podłączony jest pod antenę yagi i stary tv Philipsa (pod tą samą antenę podłączony jest nowy Philips i wszystko gra).
Pierwotnie dekoder wyszukiwał tylko kanały z mux-4, po przekręceniu anteny wyszukuje też inne kanały, ale ich nie odbiera - zaczyna śnieżyć, jakby nie było kanałów i nie da się wejść w menu dekodera.
Przy próbie ręcznego wyszukiwania najlepszy był mux-4 na kanale 40. Kanał 46 skakał i rwał się (i tak był słabszy niż 40), więc nawet po znalezieniu stacji nie odbierał ich
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki, więc do nadajników na EC-4 blisko; blok 2 piętro, przy czym antena nie jest skierowana bezpośrednio na nadajnik (EC-4 z drugiej strony bloku)

liszewma

Znikający MUX2

Post autor: liszewma »

21 marca br. przestałem odbierać wszystkie stacje z MUX 2 (m.in. Polsat, TVN). Jestem ok. 2o km za Piotrkowem. Co się stało? Ma ktoś pomysł? Pozdrawiam.

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Sdz »

Od kilku dni mam problem z poprawnym odbiorem multipleksu 1 z nadajnika w Łodzi. Antena skierowana jest prawie centralnie na nadajnik, prawie otwarty teren. Moja antena to ATX 55 ze wzmacniaczem LNA177, sygnał rozdzielony na 2 telewizory. Na obu telewizorach te same problemy, co jakiś czas obraz przycina. Zmieniałem lekko ustawienie anteny na boki lecz brak poprawy. Taki problem występuje od kilku dni, wcześniej było wszystko ok. Niżej zamieściłem informacje o każdym multipleksie.

MUX1

Siła 9/10
Jakość 3-4/10

MUX 2

Siła 10/10
Jakość 10/10

MUX 3

Siła 9/10
Jakość 8/10

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: maryś »

Sdz pisze:Antena skierowana jest prawie centralnie na nadajnik, prawie otwarty teren.
Może chodzi o to "prawie".
OK, ale do rzeczy.
Czy rzeczywiście do ATX 55 potrzebny jest wzmacniacz przy odległości ok. 50 km do nadajnika ?
Uważam, że raczej NIE, nawet przy dwóch telewizorach.
Sprawdź instalację z samym symetryzatorem.

Pozdrawiam: Marian

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Sdz »

Sprawdzałem jest o wiele gorzej. Wszystkie 3 muxy idą z tego samego nadajnika, wszystkie mają taką samą moc a tylko z jednym mam problem, MUX2 i MUX3 działają poprawnie.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: ANDPOL »

Uszkodzony zasilacz? A konkretnie wysycha elektrolit w zasilaczu. Czym wyższy kanał, tym wyraźniejsze zakłócenia.

gorbi24

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: gorbi24 »

Witam. Co może być przyczyną problemów z odbiorem MUX1 w całej miejscowości? Problem występuje od dwóch tygodni. Początkowo był też problem z MUX3 ale już odbiera.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: kb997 »

A jak nazywa się ta miejscowość? Niestety kawę pijam z ekspresu wiec nie mam fusów w szklance a co za tym idzie nie mam z czego wróżyć. Jak wielkiej populacji dotyczy problem, czy cała miejscowość to Ty i sąsiad czy faktycznie problem występuje w różnych lokalizacjach o odmiennych charakterystykach odbiorczych.

gorbi24

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: gorbi24 »

Miejscowość Chociw gm. Widawa. Bardzo dużo ludzi się skarży na problemy ale dzisiaj się dowiedziałem że jednak nie u wszystkich to występuje ale na pewno u większości mieszkańców.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: kb997 »

Ok. Już coś więcej wiemy. Zastanawiające jest to, że problem jest z mux1 a nie mux3. Trzeba by ustalić jakie anteny mają odbiorcy z problemami tj. czy są to "Siatki", "yagi", czy "logi" no i czy pasywne czy że wzmacniaczem. Kanał 46 w okolicach nie jest zakłócony z innych nadajników a jego częstotliwość nie jest ani w zakresie zbliżonym do GSM czy lte więc to nie tu jest problem. Lokalnie może coś sieje w tym zakresie. Na moje "oko" pasywny siatka powinna jeszcze sobie radzić. Jak ktoś ma ze wzmacniaczem to proponuję obrócić na Raszyn i spróbować odbioru z tamtąd. Przy dobrej (o dużym zysku pasywnym)antenie kierunkowej ze słabym wzmacniaczem to jest szansa nawet na TVN HD z PKiN. Zorientuje się jakie ludzie z problemem odbioru mają anteny i daj znać.

baronlodz

Problem z odbiorem

Post autor: baronlodz »

Korzystam w woj łódzkim z nadajnika w Koninie i co jakiś czas nie da się oglądać tv na kanałach 1 i 2 tvp ponieważ jest straszna pixeloza. Zmieniałem już kilka anten jednak nie daje to efektów. Co może byc przyczyną takiego stanu rzeczy? Ostatnio problem wystąpił w czasię Świąt, nie dało się oglądac tv na wspomnianych kanałach.

Zablokowany