Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: viva0 »

To doradź mi mam do nadajnika 29km mam 2 górki wysokość powiecmy 365 lub 365 moje położenie 300 za domem jest las ok 20 metrów antena moja stara bez symertyzatora i bez wzmaczniacza a za 80 za domem jest mniesza skala gór wysokości 5 lub 10 metrów mam 20 lub 25 metrowe drzewa mój sygnał wacha się tylko przy mux2 miedzy 20 a 30 a rano jest a czasem go niema a mux 1 niemam wcale tzw biała plama i co mam zrobić i co było by lepsze antena tzw jagi http://www.antenna.com.pl/?mode=product ... pm=51&i=95.

grzegorz0plonka

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: grzegorz0plonka »

To czyli masz utrudniony odbioru.

Najlepiej byłoby założyć najpierw symertyzatora, jeśli nie pomoże to może to wtedy może założyć wzmaczniacza.

teleMAN
Posty: 50
Rejestracja: 26 grudnia 2010, o 20:29
Miejscowość: Lutcza / Rzeszów
Odbiornik: Funai-Toschiba-Samsung- Skymaster-Philips-Thomson
Instalacja antenowa: Ant19/21-69SA IV-V
ant4/5-12SA I-III
antFM-1RUZ PMBzwrot2xUHF/VHF/FM
ant sat
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: teleMAN »

viva0 Napisz w jakiej okolicy konkretnie Mieszkasz by cokolwiek
w Twej sytuacji podpowiedzieć.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: viva0 »


Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

@viva0
Coś te linki u mnie nie działają. Może daj te profile terenu w formie obrazków ;)

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: viva0 »

Nie wiem jak dodać zwykły obrazek

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

Ok, udało mi się otworzyc te linki w Firefoxie. Ale są jakieś dziwne. Po prawej stronie profilu terenu powinno być twoje miejsce zamieszkania, a po lewej nadajnik, np. profil terenu do Suchej Góry dla Rzeszowa wygląda tak: http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 4070456164
Profil terenu wyznaczałeś z tego linku: http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html :?:
Włącz też refrakcję i krzywiznę ziemi dla obrazków opisujących profil terenu (u góry obrazka mają być 2 zielone pola).

W kwestii podawania profilu terenu jako obrazek, to po prostu kopiujesz te wygenerowane na dvbmap profile terenu na dysk swojego komputera (jako pliki png) i następnie wrzucasz je na stronę gdzie można umieszczać zdjęcia. Linki do tych grafik z tej strony wrzucasz na forum ;)
Ostatnio zmieniony 17 lipca 2013, o 17:45 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: belzebiusz »

Można też zrobić print screena. ;)

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Jingiel »

Na programach regionalnych nadawanych z Rzeszowa jest lekkie asynchro obrazu i dźwięku. Dźwięk jest ciut wcześniej. Trochą to irytujące.

DamianCP

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: DamianCP »

Z Nadajnika SLR TARNOBRZEG MACHÓW Powinien Lecieć MUX 3 a nie jak teraz jest MUX 1 mam antenę ustawioną na Św Krzyż bo mi najlepiej odbiera sygnał więc z końcem września nie będe miał dostępu do TVP Rzeszów wogóle nie rozumiem po co w Machowie MUX 1

horaj

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: horaj »

Podobna sytuacja jest na północno-wschodnim podkarpaciu. Sporo anten jest ustawionych na Zamość (Tarnawatka) i też z końcem września zniknie TVP Rzeszów.

ayyo

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: ayyo »

Identycznie sprawa ma się na północnym-zachodzie Podkarpacia. Anteny ustawione na Tarnów (Góra Świętego Marcina) i także z końcem września zniknie TVP Rzeszów.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: viva0 »

Może to dość duże obłężenie i pare miesiecy mineło ale jestem upokorzony tym że jest dość słaby odbiór mux1 na podkarpaciu u mnie biała plama i upokorzeniem nadajnika z Baranówki i niewiadomo skąd się tam znajduje szczerze.Choć już pokrzyku i nic koniec nie da się zrobić to ja powiem że to jest marno wanie sygnłu to braku mux 2 i 1.Taki nadajnik powinnni przenieść do Maślanej góry(wyższy teren niż zasłaniace bloki w rzszowie) z muxem 1 a dlaczego tam,ponieważ zakryło by sygnałem ponad 40 tysiecy ludzie pod cześć rzeszów po gmine Tyczyn,Hyżne i inne iż to niczym by rzeszówie się nie pozmnieniało i okolic bo akurat Sucha góra dociera muxami do rzeszowa 100% zasięgiem i ta Baranówka jest marnowanie miejsca na podkarpaciu i jest mi żal nadawców prywatnych jak Muxa1 i 2 o taką sytuacje.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: belzebiusz »

A można prosić o napisanie po polsku? :P

lukas285

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: lukas285 »

Witam wiadomo coś kiedy na Podkarpaciu będzie mux lokalny ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Jarosław Bałuka »

A jest na Podkarpaciu jakiś lokalny nadawca telewizyjny chętny na uruchomienie emisji?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Krosnoludek »

Jakiś lokalny nadawca jest, ale czy chętny do nadawania w DVB-T ?
np. TV Obiektyw
http://www.tvobiektyw.pl/

1wm

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: 1wm »

Od ponad dwu tygodni występuje zanik odbioru pierwszego multipleksu, wcześniej były to zaniki jednodniowe, średnio raz w tygodniu a obecnie jest to już dwa tygodnie. Nie wydaje mi się że jest to sprawa anteny, choć przy obecnych warunkach atmosferycznych nie mogę tak po prostu wejść na dach i przekierunkować jej na Leżajsk. Czy jest możliwość zmiany tej sytuacji?

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

Od kilku dni, z powodu takiej a nie innej pogody, występuje podwyższona propagacja fal radiowych z odległych nadajników (tzw. tropo) 8-). W związku z tym zwiększa się prawdopodobieństwo zakłócania się sygnałów z nadajników odległych nawet o setki kilometrów. Przykładowo u mnie również brak mux-1 na kanale 43, a pozostałe (kanał 26 i 59) działają prawidłowo. Najprawdopodobniej "winowajcą" jest obiekt Siedlce/Łosice który emituje mux-2 na tym samym kanale co nadajniki Leżajsk i Przemyśl (k43, mux-1). Dodatkowo potwierdza to fakt bardzo dobrego odbioru sygnałów z nadajnika Lublin/Piaski (kanały 21, 23 i 33), gdzie w normalnych warunkach odbiór nie jest możliwy.
W takim układzie pozostaje tak zmienić ustawienie anteny, aby sygnał z dalekich obiektów był max. wytłumiony, lub próbować odbioru z innego nadajnika. Można wykorzystać elementy konstrukcji budynku (komin, dach, ściany), tak aby antena była "schowana" od strony zakłócających sygnałów i jednocześnie ustawiona aby odbiór był możliwy z pobliskiego masztu nadawczego. Niestety czasem taka korekta w ogóle nie jest możliwa :|. Przykładowo u mnie nadajniki Leżajsk i Siedlce (a także Lublin) są w jednej linii, więc praktycznie temat nie do ugryzienia :(. Na szczęście z powodu tego samego tropo psującego odbiór z Leżajska, sygnał mux-1 mogę chwilowo odbierać z Lublina lub Zamościa ;).

mesjarz

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: mesjarz »

Proszę o pomoc z odbiorem mux-3. Odbieram sygnał z Tarnowa i Krakowa Mux 1 i Mux 2(odbieram kanały 23,25 i 45. Te kanały z nich działają prawie bez zarzutu. Gdy z góry św Marcina uruchomiono transmisję mux3 na 57 kanale działało wszystko ok. Odkąd zmieniono na 50 kanał mam 0 siły sygnału i 0 jakości. Do Tarnowa mam 46 km ale trochę górek po drodze ale nie przez samym domem. Do Suchej Góry mam znacznie bliżej bo około 24km ale jedna spora górka przed samym domem więc by działało musiałbym robić maszt około 15-20m wysokości co odpada. Nie mam pomysłu co zastosować. Mam antenę siatkową. Testowałem różne wzmacniacze SWA6000 swa9001ceramic, LNA 177 i bez efektu. Pozostałe muxy mam w okolicach 80-100% jakości jak i siły. Nie sprawdzałem jak się zachowa ze słabymi wzmacniaczami bo może mam sygnał przesterowany na mux 3. Mam zasilacz regulowany ale nawet zmniejszenie napięcia na nim nie daje mi nic by był sygnał na 50 kanale. Jutro spróbuję założyć jakiś słabszy wzmacniacz i dam znać o efektach.
Dodam że Tarnów jak i Kraków mam praktycznie w linii ale z Krakowa mux-3 również mi nie działa

Zablokowany