Antena 30km od nadajnika

majki.bp
Posty: 7
Rejestracja: 8 stycznia 2021, o 08:25
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: TV Samsung
Instalacja antenowa: SKYMASTER DVB-T SM2000 Combo+, Dipol 1 RZ B
balkon 2 pietro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: majki.bp »

Witam chciałbym prosi was o pomoc

mieszkam w Białej Podlaskiej na 2 pietrze 4 piętrowego bloku około 30 km od nadajnika RTCN Łosice/Chotycze

posiadam tuner akai na którym słucha radia głownie trójki na częstotliwości 90.5 fm

na tuner niby jest jakość stereo i zasięg dobry ale jest słychać szum w tle

proszę was o pomoc jaka antenę do FM zastosować aby poprawić parametry odbioru sygnału radiowego.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Na jakiej antenie odbierasz teraz? Jaki masz odbiór "Jedynki" (88.3), RMF (91.9) i "ZET-ki" (105.4)? Te stacje w kierunku Białej Podlaskiej nadawane są z taką samą (maksymalną) mocą co "Trójka".

majki.bp
Posty: 7
Rejestracja: 8 stycznia 2021, o 08:25
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: TV Samsung
Instalacja antenowa: SKYMASTER DVB-T SM2000 Combo+, Dipol 1 RZ B
balkon 2 pietro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: majki.bp »

na kawałku drutu włożonego w gniazdo kiedyś do czegoś miałem dołączona taka antenkę

tak naprawdę ten szum w tle jest na wszystkich kanałach radiowych

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

majki.bp pisze: 8 stycznia 2021, o 13:24 na kawałku drutu włożonego w gniazdo
Wewnątrz czy na zewnątrz?
Masz możliwość zamontowania anteny zewnętrznej od strony nadajnika?

majki.bp
Posty: 7
Rejestracja: 8 stycznia 2021, o 08:25
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: TV Samsung
Instalacja antenowa: SKYMASTER DVB-T SM2000 Combo+, Dipol 1 RZ B
balkon 2 pietro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: majki.bp »

drut jest wewnątrz mieszkania,

akurat mój balkon w mieszkaniu jest w stronę nadajnika RTCN Chotycze i na balkonie mogę powiesić antenę.

pytanie tylko co kupić?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

majki.bp pisze: 8 stycznia 2021, o 13:53 drut jest wewnątrz mieszkania
Na zewnątrz na pewno byłoby lepiej.
majki.bp pisze: 8 stycznia 2021, o 13:53 na balkonie mogę powiesić antenę
Wystarczy dipol FM zamontowany do odbioru polaryzacji poziomej, bo tak nadawane są wszystkie stacje z Łosic. Jedyna wada, to jego długość (ok. 1.6 m).

majki.bp
Posty: 7
Rejestracja: 8 stycznia 2021, o 08:25
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: TV Samsung
Instalacja antenowa: SKYMASTER DVB-T SM2000 Combo+, Dipol 1 RZ B
balkon 2 pietro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: majki.bp »

[/quote]
Wystarczy dipol FM zamontowany do odbioru polaryzacji poziomej, bo tak nadawane są wszystkie stacje z Łosic. Jedyna wada, to jego długość (ok. 1.6 m).
[/quote]
powiesić mogę wszystko ale faktycznie trochę długi 1,6 jak by było coś w granicy metra było by super :)
może jest jeszcze jakaś antena godna zastosowania ale ciut mniszych wymiarów ? jeśli nie to zamówię tego dipola.

czy po za kablem i wtykami coś jeszcze muszę dokupić jakiś zasilacz do wzmacniania sygnału ??

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Możesz wypróbować także dipol tzw. dwupolaryzacyjny (ok. 1.3 m) https://www.dipol.com.pl/antena_radiowa ... _A0222.htm lub w ostateczności dookólny - https://www.dipol.com.pl/antena_radiowa ... _A0210.htm
Mniejsza długość, to na odbiór wyższego pasma (tv i radio cyfrowe), np. https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0110.htm.
majki.bp pisze: 8 stycznia 2021, o 14:08 czy po za kablem i wtykami coś jeszcze muszę dokupić jakiś zasilacz do wzmacniania sygnału ?
Zawsze zaczynamy od anteny pasywnej. W tym przypadku nie sądzę by był potrzebny wzmacniacz.

majki.bp
Posty: 7
Rejestracja: 8 stycznia 2021, o 08:25
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: TV Samsung
Instalacja antenowa: SKYMASTER DVB-T SM2000 Combo+, Dipol 1 RZ B
balkon 2 pietro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: majki.bp »

ok wszystko jasne nie ma co kombinować trzeba brać tego co ma 1,6 dziś zamówię jak przyjdzie zamontuje i będę testować.

dziękuje za pomoc w razie problemów oczywiście zgłoszę się po poradę.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Ze względu na gabaryty niektórzy sprzedawcy nie sprzedają pojedynczych anten przez internet. Wówczas pozostaje jakiś lokalny sklep.

majki.bp
Posty: 7
Rejestracja: 8 stycznia 2021, o 08:25
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: TV Samsung
Instalacja antenowa: SKYMASTER DVB-T SM2000 Combo+, Dipol 1 RZ B
balkon 2 pietro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: majki.bp »

ja już z allegro zamówiłem od jednego sprzedawcy antenę maszt cybanty wszystko co do montażu potrzebne tak wiec paczka wyjdzie większa mam nadzieje ze się nie pognie.

majki.bp
Posty: 7
Rejestracja: 8 stycznia 2021, o 08:25
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: TV Samsung
Instalacja antenowa: SKYMASTER DVB-T SM2000 Combo+, Dipol 1 RZ B
balkon 2 pietro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: majki.bp »

idą za ciosem chciałbym poprosić jeszcze o pomoc w doborze anteny tv dvb t na balkon


aktualnie mam antenę SKYMASTER DVB-T SM2000 Combo+ bez wzmocnienia

syngla i jakość jest na następujących poziomach

MUX1 siła 34% jakosc 77% pokazuje błędy na poziomie 10-20
MUX2 siła 58% jakosc 100%
MUX3 siła 58% jakosc 100%
MUX8 siła 70% jakosc 98%

antena na balkonie na 2 pietrze balkon centralnie w stronę nadajnika przede mną jest jeszcze jeden blok

Mateusz
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2019, o 12:47
Miejscowość: Bydgoszcz

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Mateusz »

VAHANARA pisze: 21 grudnia 2019, o 23:09
Mateusz pisze: 21 grudnia 2019, o 01:35Bo właśnie tak się zastanawiam czy nie nakładają się tutaj dwa błędy. Jeden to zaszumiony konwerter i Inverto ten problem być może rozwiązał. A drugi to być może sumator (lub coś po drodze), który na wtyku, który idzie do drugiego pokoju ma jakiś błąd z wysokim H.
Przejrzałem to wszystko co napisałeś w tym temacie, dodałem do tego doświadczenia @k63 i brak swoich negatywnych doświadczeń oraz zagłębiłem się w danych technicznych sumatorów i LNB. No i niestety wynik wyszedł mi mało ciekawy.
Winny jestem wyjaśnienie jak problem się rozwiązał. Wiem, minęło dużo czasu, ale ja tę sprawę rzuciłem na jakiś czas i wróciłem do niej dopiero w trakcie drugiej pandemii, przy okazji wymieniając czaszę anteny satelitarnej na większą i dokładając radio analogowe. W zasadzie tydzień temu ostatecznie (jak mniemam) zakończyłem całą sprawę, kończąc brakujące gniazdko w trzecim pokoju.

Wkurzyłem się i zamówiłem kilka różnych konwerterów. Na dach wchodziłem chyba z kilkadziesiąt razy, nalatałem się niemiłosiernie. Miałem Inverto Premium (stare i nowe), Inverto Ultra, ze dwa mniej znane itp. I okazało się, że dopiero przy zastosowaniu konwertera Televes Quad problem z ginącą naziemną przy korzystaniu z satelity (na wybranych pasmach) praktycznie zniknął.

W tej chwili podłączone są 3 pokoje, czwarte wyjście z sumatora zakończone jest terminatorem. Testowałem chyba wszystkie możliwe kombinacje (jak dany pokój wpływa na inny) i wszystkie MUX-y. Wcześniej było tak jak opisywałem, że np. włączenie TVP2 HD na satelicie w jednym pokoju odcinało naziemną, także w sąsiednim pokoju.

Teraz żaden pokój w widoczny dla mnie sposób nie ma wpływu na jakikolwiek inny. Jeśli chodzi o MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-8, to nie widzę jakichkolwiek spadków sygnału przy korzystaniu z satelity, niezależnie od wybranego pasma. Jedynie w przypadku MUX-4, który ma bardzo słaby sygnał, widać lekkie wahania procentowe przy przełączaniu kanałów na satelicie. Jeden jedyny przypadek, gdy sygnał MUX-4 zostaje na tyle obniżony, że znika obraz i dźwięk, to jeden z pokoi, gdy na satelicie ustawione jest pasmo HH (górne H). Pewnie można byłoby to także naprawić, kombinując z kolejnością wyjść na sumatorze, ale nie mam na to najmniejszej ochoty. Jest to zresztą dla mnie akceptowalne.

Opisałem przypadek dość szczegółowo. Być może będą to przydatne informacje dla kogoś w przyszłości przy podobnych problemach.

Jeżeli chodzi o antenę radiową, to ostatecznie wybór padł na Dipol 1RZ PM B. Nie jest to antena idealna, słychać delikatny szum na słabszych stacjach, ale jej plusem jest to, że odbiera w obu polaryzacjach. Wcześniej testowałem dookólne i zgodnie z opinią użytkowników forum odbierają one tylko jedną polaryzację, przez co dostępne były tylko wybrane stacje radiowe. Testowałem także SV Total i ona była zdecydowanie najlepsza, jednakże bałem się umieścić ją na szczycie masztu ze względu na burze. Zaś na kombinowanie z masztem bocznym nie miałem już ochoty.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Odnośnie odbioru FM.
Każdy dipol FM czy to prosty czy wygięty w koło jest anteną kierunkową i w instrukcjach jest wskazany kierunek jej ustawienia do nadajnika.

SV Total to antena dookólna,gdzie plusem jest odbiór z wielu kierunków H/V
Jej znamionowa impedancja to 75 omów bez konieczności desymetryzacji czyli bez symetryzatora,który dodatkowo tłumi sygnał.
Powinna mieć tzw.iskiernik,ale wtedy koniczna jest instalacja odgromowa.
Najprostszym zabezpieczeniem jest przeciąć żyłę główną kabla i przylutowć kondensator ceramiczny 470 pF 5 kV i więcej. bez uszczerbku odbioru
Do ekranu można również podpiąć.
Tego typu zabezpieczenia były w starych odbiornikach kineskopowych..
Są gotowe urządzenia zabezpieczające.Przy czym w wyborze należy zwrócić uwagę czy maszt jest podpięty do odgromu czy nie.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

Mateusz pisze: 22 stycznia 2021, o 20:53 Testowałem także SV Total i ona była zdecydowanie najlepsza, jednakże bałem się umieścić ją na szczycie masztu ze względu na burze. Zaś na kombinowanie z masztem bocznym nie miałem już ochoty.
No i generalnie słuszne obawy, bo robiłaby na szczycie masztu za dobry szpic odgromowy. Ale, przywalić ci może równie dobrze w zakończenie masztu, jak i w pozostałe anteny. Wyładowania są nieprzewidywalne, władają nimi Odwieczni. Trochę może pomóc PROFESJONALNA instalacja odgromowa, ale też nie ma 100% gwarancji. Można też zamówić co jakiś czas msze albo iść do szamana... tak, dla uspokojenia sumienia...

Zabawy z kondensatorami to są dobre dla podniesienia samopoczucia. A jeśli już, to na obu żyłach, bo po wyładowaniu, niezależnie czy bezpośrednim czy obok, na ekranie też indukują się napięcia. Tyle, że nawet 5KV to są zwykle małe miki przy energii wyładowania (MeV) i napięciach przez nie generowanych.

Mateusz
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2019, o 12:47
Miejscowość: Bydgoszcz

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Mateusz »

poxipol pisze: 22 stycznia 2021, o 22:37 Odnośnie odbioru FM.
Każdy dipol FM czy to prosty czy wygięty w koło jest anteną kierunkową i w instrukcjach jest wskazany kierunek jej ustawienia do nadajnika.

SV Total to antena dookólna,gdzie plusem jest odbiór z wielu kierunków H/V
Jej znamionowa impedancja to 75 omów bez konieczności desymetryzacji czyli bez symetryzatora,który dodatkowo tłumi sygnał.
Powinna mieć tzw.iskiernik,ale wtedy koniczna jest instalacja odgromowa.
Najprostszym zabezpieczeniem jest przeciąć żyłę główną kabla i przylutowć kondensator ceramiczny 470 pF 5 kV i więcej. bez uszczerbku odbioru
Do ekranu można również podpiąć.
Tego typu zabezpieczenia były w starych odbiornikach kineskopowych..
Są gotowe urządzenia zabezpieczające.Przy czym w wyborze należy zwrócić uwagę czy maszt jest podpięty do odgromu czy nie.
A właśnie. Zapomniałem dodać, że z punktu widzenia tej lokalizacji stacje radiowe z Bydgoszczy są mniej więcej na drodze na linii od anteny odbiorczej do Trzeciewca. Rozstaw od stacji najbardziej na "lewo" od stacji najbardziej na "prawo" wynosi może ze 30 stopni, dlatego taka kierunkowa antena jest tutaj akceptowalna. Dałem ją trochę bardziej na wschód, na Bydgoszcz, gdyż stacje z Trzeciewca mają dużo większą moc. Gdyby to było np. Osielsko SV Total byłby jedynym rozsądnym wyborem, bo stacje byłyby rozstrzelone we wszystkich kierunkach.

Druga sprawa, bardzo trudno było dostać tę wygiętą antenę Dipola. W zasadzie kupił ją ktoś za mnie stacjonarnie w innym mieście wojewódzkim, gdyż nie ma możliwości zakupu wysyłkowego. Tym samym nie ma też możliwości zwrotu.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenie, to przed rozgałęźnikami w budynku użyłem dwóch Opticum AX Isolator. Wiem, że skuteczność jest ograniczona, raczej działa na wyładowania gdzieś w dalszej odległości, ale traktuję to jak witaminę C. Nie zaszkodzi, a może trochę pomóc.
Obrazek
VAHANARA pisze: 23 stycznia 2021, o 11:47
Mateusz pisze: 22 stycznia 2021, o 20:53 Testowałem także SV Total i ona była zdecydowanie najlepsza, jednakże bałem się umieścić ją na szczycie masztu ze względu na burze. Zaś na kombinowanie z masztem bocznym nie miałem już ochoty.
No i generalnie słuszne obawy, bo robiłaby na szczycie masztu za dobry szpic odgromowy. Ale, przywalić ci może równie dobrze w zakończenie masztu, jak i w pozostałe anteny. Wyładowania są nieprzewidywalne, władają nimi Odwieczni. Trochę może pomóc PROFESJONALNA instalacja odgromowa, ale też nie ma 100% gwarancji. Można też zamówić co jakiś czas msze albo iść do szamana... tak, dla uspokojenia sumienia...

Zabawy z kondensatorami to są dobre dla podniesienia samopoczucia. A jeśli już, to na obu żyłach, bo po wyładowaniu, niezależnie czy bezpośrednim czy obok, na ekranie też indukują się napięcia. Tyle, że nawet 5KV to są zwykle małe miki przy energii wyładowania (MeV) i napięciach przez nie generowanych.
Podchodzę do tego z lekkim dystansem, bo jest cała masa innych zagrożeń w życiu, na których nie mamy całkowitego wpływu. Staram się jednak być rozważny, tzn. jeśli przez kilkadziesiąt lat były tam zwykłe anteny i miliony ludzi ma podobne, mniej lub bardziej rozbudowane instalacje bez zabezpieczeń, to wolę nie wychylać się nic poza tym. Bo taki dodatkowy dwumetrowy pręcik wystawia budynek przed wszystkie pozostałe i na pewno rośnie prawdopodobieństwo problemów.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Niestety pioruny są nieobliczalne.
Jakieś tam zabezpieczenia mogą nas uchronić przed szczątkowym wyładowaniem,a o większej mocy przed pożarem w domu.
Zagrożenie może być z każdej strony.
Nie tak dawno u mnie w bloku mieszkalnym,piorun walnął gdzieś w linię energetyczną.
Na parterach we wszystkich włączonych odbiornikach czuć było swąd spalenizny,a jeden telewizor stanął w płomieniach.
Na wyższych kondygnacjach nie było już tego zagrożenia i wygląda na to że mieszkania na parterach przejęły zdecydowanie większą część energii.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

Mateusz pisze: 23 stycznia 2021, o 13:35 jeżeli chodzi o zabezpieczenie, to przed rozgałęźnikami w budynku użyłem dwóch Opticum AX Isolator. Wiem, że skuteczność jest ograniczona, raczej działa na wyładowania gdzieś w dalszej odległości, ale traktuję to jak witaminę C
Witamina C jest cool, a te zabezpieczenia to raczej panaceum, jeśli już. To po prostu warystor w metalowej rurce. A warystor to takie cóś, które zwiera się po przekroczeniu jakiegoś tam napięcia. Więc, jeśli napięcie było tylko na żyle środkowej, to po zadziałaniu jest już i na ekranie. Tudzież na odwrót. Czujesz bluessa...?
Mateusz pisze: 23 stycznia 2021, o 13:35 Nie zaszkodzi, a może trochę pomóc.
Żeby takie zabezpieczenie miało racje bytu, powinno być podłączone do uziemienia, aby w razie czego właśnie zewrzeć i odesłać ładunek do ziemi, tym samym zabezpieczając dalszą część instalacji. Jeśli nie jest uziemione to będzie sobie tak po prostu było...
Mateusz pisze: 23 stycznia 2021, o 13:35 Staram się jednak być rozważny, tzn. jeśli przez kilkadziesiąt lat były tam zwykłe anteny i miliony ludzi ma podobne, mniej lub bardziej rozbudowane instalacje bez zabezpieczeń,
Można chyba powiedzieć, że prawie wszyscy takie mają. Mało tego, wyjątki mają jakieś instalacje ochronne na budynkach, bo to są duże koszty, a skuteczność nie gwarantowana. Czasami lepiej się po prostu ubezpieczyć, jeśli ubezpieczyciel akceptuje brak instalacji odgromowej (to jeszcze zależy od konstrukcji budynku i dachu).

Ale, nawet nie wyobrażasz sobie, ilu ludiom fajczą się sprzęty w domach... tylko o tym nikt nie mówi.

Oprócz zabezpieczeń instalacji czy dachu, których, jak ustaliliśmy, w zasadzie nikt nie ma ( ;) ), bardzo ważne w obecnych czasach przesycenia domów elektroniką użytkowa plus fotowoltaiką, są zabezpieczenia domów wolnostojących zabezpieczeniami przeciprzepięciowymi na wejściu instalacji elektrycznej (rozdzielnia) plus ewentualnie dodakowymi zabezpieczeniami III stopnia przy cenniejszych urządzeniach. Nawet nie wyobrażasz sobie, ile przepięć potrafi przychodzić właśnie siecią elektryczną...

Na moich oczach, kiedy pracowałem nad instalacją TV, "odparował" telewizor, przy skąpanym słońcem podwórku. Owszem, grzmiało i widać było burzę kilka kilometrów dalej. Dom był własnie bez jakiegokolwiek zabezpieczenia przeciprzepięciowego na wejściu instalacji elektrycznej. A, żeby było śmieszniej, antenę montowaliśmy na strychu na prosbę właściciela, własnie, żeby w nią piorun nie przywalił...

Mateusz
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2019, o 12:47
Miejscowość: Bydgoszcz

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Mateusz »

poxipol pisze: 23 stycznia 2021, o 14:28 Niestety pioruny są nieobliczalne.
Jakieś tam zabezpieczenia mogą nas uchronić przed szczątkowym wyładowaniem,a o większej mocy przed pożarem w domu.
Zagrożenie może być z każdej strony.
Nie tak dawno u mnie w bloku mieszkalnym,piorun walnął gdzieś w linię energetyczną.
Na parterach we wszystkich włączonych odbiornikach czuć było swąd spalenizny,a jeden telewizor stanął w płomieniach.
Na wyższych kondygnacjach nie było już tego zagrożenia i wygląda na to że mieszkania na parterach przejęły zdecydowanie większą część energii.
VAHANARA pisze: 23 stycznia 2021, o 15:32 Oprócz zabezpieczeń instalacji czy dachu, których, jak ustaliliśmy, w zasadzie nikt nie ma ( ;) ), bardzo ważne w obecnych czasach przesycenia domów elektroniką użytkowa plus fotowoltaiką, są zabezpieczenia domów wolnostojących zabezpieczeniami przeciprzepięciowymi na wejściu instalacji elektrycznej (rozdzielnia) plus ewentualnie dodakowymi zabezpieczeniami III stopnia przy cenniejszych urządzeniach. Nawet nie wyobrażasz sobie, ile przepięć potrafi przychodzić właśnie siecią elektryczną...
To są cenne uwagi. Jeżeli będę budować dom, to uwzględnię je przed kładzeniem instalacji. Choć i tak nie da się wszystkiego przewidzieć przy projektowaniu.
VAHANARA pisze: 23 stycznia 2021, o 15:32 Na moich oczach, kiedy pracowałem nad instalacją TV, "odparował" telewizor, przy skąpanym słońcem podwórku. Owszem, grzmiało i widać było burzę kilka kilometrów dalej. Dom był własnie bez jakiegokolwiek zabezpieczenia przeciprzepięciowego na wejściu instalacji elektrycznej. A, żeby było śmieszniej, antenę montowaliśmy na strychu na prosbę właściciela, własnie, żeby w nią piorun nie przywalił...
No tak, szczęście w nieszczęściu, że skończyło się na telewizorze.

Pawulon1987
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2021, o 00:12
Miejscowość: Skowarcz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Pawulon1987 »

Witam serdecznie,

Mam dokładnie 33 km od nadajnika Gdańsk/Chwaszczyno
gdzie są nadawane MUX1,2,3 i 8 oraz Testowane DVB-T2 TVP i TVN.

Obrazek

Obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno i jego parametry:

Obrazek


Teraz najważniejsze pytanie do Was - jaką antene kupić, żeby nie mieć problemów z odbiorem? Głownie mi chodzi o kanał 4k, który będzie nadawany na EURO 2020.



Zastanawiałem sie nad taką:



Antena DVB-T Televes EDGE Mix (ref. 111842)



https://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/oferta/antena-televe ... 7075917607



Czytałem opinie to wygląda na dobrą. Co myślicie?

Z trzy lata temu kupiłem AX1000 chodziła przez jakiś czas potem z niej nie korzystałem ale jest juz trochę pocharatnana kilka cześci dopadło i w sumie teraz z 5 kanałów odbiera... porażka i szukam czegoś dobrego.


Chyba się jednak zdecyduje na taką:


https://dvbsklep.pl/antena-dvbt-uni-lin ... -emme-esse


Jak sądzicie będzie dobra dla mojej lokalizacji ?

Zablokowany