Antena 30km od nadajnika

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Pawulon1987 pisze: 16 maja 2021, o 20:40 Chyba się jednak zdecyduje na taką:


https://dvbsklep.pl/antena-dvbt-uni-lin ... -emme-esse


Jak sądzicie będzie dobra dla mojej lokalizacji ?
Wybór wydaje się być OK, ale czy sprawdzi się w twojej lokalizacji - trudno powiedzieć. :?: Poprawny odbiór zależy od wielu czynników. Zatem, po prostu ... musisz spróbować.
I jeszcze mała uwaga - moce w tabelce są maksymalne, co nie oznacza ze do ciebie dociera tak emitowany sygnał, bo na niektórych azymutach jest on mniej lub bardziej wytłumiony.
Ponadto w mux-4 jest nadawany Polsat News w wersji SD, a nie HD.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

Pawulon1987 pisze: 16 maja 2021, o 20:40
https://dvbsklep.pl/antena-dvbt-uni-lin ... -emme-esse

Jak sądzicie będzie dobra dla mojej lokalizacji ?
Antena sama z siebie jest OK., choć ma trochę mało zysku, ale czy się u ciebie sprawdzi, tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo nie wiadomo jakie są warunki odbiorcze, jak i gdzie zamontujesz antenę, ile będzie odbiorników i jeszcze kilku innych czynników.

Jeśli będzie za słaba, zawsze można dodać wzmacniacz, który antenę wspomoże. Niestety, tu tylko próby coś konkretnego mogą pokazać, jak @K63 już wcześniej wspomniał.

Ogólnie, o odbiorze decyduje i tak najsłabszy element instalacji antenowej, którym to antena zwykle nie jest. Pamiętaj PRZEDE WSZYSTKIM o kablu antenowym z wysokim współczynnikiem ekranowania (>100dB) i dobrych złączach do tego kabla, najlepiej kompresyjnych, ewentualnie samokompresyjnych.

Jeszcze - Chwaszyno nadaje mux-8 w polaryzacji pionowej, a więc zasadniczo antena powinna być mocowana nie bezpośrednio do masztu, ale na wysięgniku bocznym, tak z jeden metr w bok. Chodzi o to, aby maszt nie degradował odbioru na mux-8, zwłaszcza, że nadawany jest na najniższym, 6 kanale, najbardziej w tym momencie wrażliwym na degradację od masztu.

Pawulon1987
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2021, o 00:12
Miejscowość: Skowarcz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Pawulon1987 »

Już kupiłem LOG 560HVD Emme Esse .

Opinie o produkcie na aukcji:

https://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/oferta/antena-dvb-t- ... 7701394497

Tak to u mnie wygląda:

Obrazek

Obrazek


Na MUX8 aż tak bardzo mi nie zależy tylko głównie EURO w 4k.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

Pawulon1987 pisze: 17 maja 2021, o 11:40 Tak to u mnie wygląda:
Znaczy się - co wygląda? Horyzont czy może ta antena na zdjęciu...?
Pawulon1987 pisze: 17 maja 2021, o 11:40 Na MUX8 aż tak bardzo mi nie zależy tylko głównie EURO w 4k.
Zamontuj ją najpierw normalnie (standardowo) do masztu czy uchwytu i zobaczysz, co będzie się działo na mux-8 i pozostałych mux-ach.

Antenę ustaw na max jakości mux-ów, poziom powinien sygnałów być w okolicach 100%.

Aby mieć dobry odbiór podstawą jest właśnie 100% jakości i około 100% poziomu sygnału mux-a, na którym będzie to 4K. Choć nie jest to 100% gwarancją, bo mogą być jeszcze różnorakie zakłócenia w powietrzu.

Ale nie ma się co stresować na zapas - załóż antenę i się zobaczy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Pawulon1987 pisze: 16 maja 2021, o 20:40 Głownie mi chodzi o kanał 4k, który będzie nadawany na EURO 2020.
Należy wziąć pod uwagę, że mimo wszystko nie jest to regularna emisja, tylko test. Operator może okresowo zmieniać parametry emisji, co może skutkować zmianą parametrów odbiorczych - do zaniku odbioru włącznie. Chyba że w czasie Euro nie będą eksperymentować. :?:

Pawulon1987
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2021, o 00:12
Miejscowość: Skowarcz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Pawulon1987 »

Niestety ta antena jest do dupy.

Łapie mi kilka kanałów z czego duża większość zacina.

Jaka mam kupić antenę bo już mnie krew zalewa.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Może nie do końca to jej wina. Na poprawny odbiór wpływa wiele czynników. Nie tylko sama antena, ale także pozostałe elementy instalacji. A może miejsce montażu jej nie odpowiada. :?: Wbrew pozorom nawet w pozornie korzystnych warunkach, antena nie musi poprawnie odbierać w każdym miejscu gdzie jest zamontowana. Może wystarczyć kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów, by parametry odbiorcze diametralnie się poprawiły.

Pawulon1987
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2021, o 00:12
Miejscowość: Skowarcz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Pawulon1987 »

Ustawiamy ją gór dół ? Tutaj nie ma takiej mozliwości bo jest tylko w poziomie... Mogę tylko prawo lewo..

Obrazek

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Jeżeli nowa antena odbiera podobnie jak poprzednia, to może nie w antenie problem, tylko w miejscu jej montażu (na budynku) lub innych elementach instalacji. Anteny tego producenta mają bardzo dobre opinie m.in w Czechach.
viewtopic.php?f=39&t=8107
VAHANARA pisze: 16 maja 2021, o 23:47 Ogólnie, o odbiorze decyduje i tak najsłabszy element instalacji antenowej, którym to antena zwykle nie jest. Pamiętaj PRZEDE WSZYSTKIM o kablu antenowym z wysokim współczynnikiem ekranowania (>100dB) i dobrych złączach do tego kabla
Jaki masz przewód, ile ma lat? Opisz dokładnie swoją instalację.

Pawulon1987
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2021, o 00:12
Miejscowość: Skowarcz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Pawulon1987 »

Tamta stara antena była używana ale krótko tylko na czas kiedy nie miałem cyfrowego Polsatu. Mieszkam od lipca 2018 roku. Kabel pociągnięty pod styropianem (przed dociepleniem i elewacją) nie wiem ile dokładnie metrów 10-15. Czyli kabel nie ma nawet 3 lat... Stara antena odbierała np. TVP Sport podczas MS2018. Później przez wiatr co tam od niej odpadło i jest nie kompletna.
Wyzej jej nie mogę umieścić bo nie mam tak wyzszej drabiny. Ogólnie i tak jest 3-4 km nad ziemią umieszczona.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Pawulon1987 pisze: 19 maja 2021, o 10:53 Ogólnie i tak jest 3-4 km nad ziemią umieszczona
Bez przesady. Tyle to tam chyba nie ma. :lol:
Pawulon1987 pisze: 19 maja 2021, o 10:53 Czyli kabel nie ma nawet 3 lat.
Pytanie tylko jakiej jest jakości. Czy przez ten czas nie "weszła' do niego woda. :?:
Najprościej byłoby to zweryfikować na kilku metrach nowego przewodu, podłączonego "na krótko" do odbiornika.

Pawulon1987
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2021, o 00:12
Miejscowość: Skowarcz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Pawulon1987 »

Faktycznie tyle może nie być :P

Woda ? nie sądze bo niby jak skoro jest zasłonięta styropianem.

Mam kilkanaście metrów kabla więc mogę sprawdzić.

Czyli co ? Zarobić nowy kabel, podłączyć i sprawdzić sygnał. Tak ? Anteny póki co nie ruszam.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Pawulon1987 pisze: 19 maja 2021, o 11:36 Woda ? nie sądze bo niby jak skoro jest zasłonięta styropianem.
Jeżeli weszła, to przy antenie.
Pawulon1987 pisze: 19 maja 2021, o 11:36 Czyli co ? Zarobić nowy kabel, podłączyć i sprawdzić sygnał. Tak ?
Tak będzie najprościej i najszybciej.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

Pawulon1987 pisze: 18 maja 2021, o 22:03 Niestety ta antena jest do dupy.

Łapie mi kilka kanałów z czego duża większość zacina.

Jaka mam kupić antenę bo już mnie krew zalewa.
Antena nie jest do dupy - powód braku odbioru jest inny. A jaki? Ano, do wyboru:

1. Źle złożona antena. Najmniej prawdopodobne.

2. Źle ustawiona antena.

3. Problem w podłączeniu anteny do odbiornika - czyli wadliwie założone złącze, problem z kablem itp. Zdarza się często.

A potrafisz sobie wyobrazić, co może dziać się w kablu białym, czyli WEWNĘTRZNYM, pod styropianem przy przejściu punktu rosy przez tę przestrzeń. Ten odcinek od anteny do ściany też może spokojnie zasysać wilgoć. Białe kable produkowane obecnie są tylko do montażu wewnątrz pomieszczeń, na zewnątrz potrafią się zdegradować już po jednym, dwu sezonach.

4. warunki odbiorcze - czyli bardzo niskie sygnały w miejscu montażu anteny. Najbardziej prawdopodobne.
Jak się podłączysz bezpośrednio pod odbiornik zrób diagnostykę sygnałów i pokaż poziomy i jakości dla WSZYSTKICH mux-ów, które zdołasz odebrać.

Pawulon1987
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2021, o 00:12
Miejscowość: Skowarcz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Pawulon1987 »

Wy chyba nie rozumiecie o co chodzi z tym styropianem... Tam nie ma jak wejść woda bo jest przykryty ociepleniem.

Dzisiaj nic nie robiłem ale przed chwilą zobaczyłem, że siła się poprawiła chociaż i tak jest slaba ale da się oglądać.

Mam Mux1, Mux2, Test DVBt2 TVP i
DVBt2 TVN.

Nie mam Mux3 na którym mi najbardziej zależało a i mam Polsat News ale dopiero jak włączę TV4 i Super Polsat - muszą wycisnąć czerwony przycisk na pilocie następnie zmielonym zgodzić się i po chwili mam Polsat News w HD.


Teraz po prostu antenę kierować na prawo lub lewo?

Włączę kanał 22 (mux3) i może się uda uzyskać jakąś sensowna siłę sygnału.

Pawulon1987
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2021, o 00:12
Miejscowość: Skowarcz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Pawulon1987 »

Na teraz:

Obrazek

Pawulon1987
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2021, o 00:12
Miejscowość: Skowarcz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Pawulon1987 »

Mux1 kanał 37:

Siła 22
Jakość 32

Mux2 kanał 35:

Siła 46
Jakość 60-71

test TVP HD kanał 44:

Siła 58
Jakoś 100

Test TVN HD kanał 43:

Siła 43
Jakość 68-75


Przy takich siłach to za długo nie pociągne...

Aneten wczoraj ustawiałem w lekkim deszczu więc może dlatego taka lipa była.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

Pawulon1987 pisze: 20 maja 2021, o 00:27Przy takich siłach to za długo nie pociągne...
Jeśli to pomiar na bezpośrednim podłączeniu TV do anteny, to wzmacniacz po prostu jest potrzebny i tyle. Normalka.

A gdzie mux-3?
Pawulon1987 pisze: 20 maja 2021, o 00:01 Wy chyba nie rozumiecie o co chodzi z tym styropianem... Tam nie ma jak wejść woda bo jest przykryty ociepleniem.
A kto pisał o wodzie płynącej przez styropian? Ale, styropian "oddycha", a wewnątrz kabla może się wilgoć kondensować...

Pawulon1987
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2021, o 00:12
Miejscowość: Skowarcz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Pawulon1987 »

A jaki dokładnie wzmacniacz?

Np taki? Obrazek

Czy są jakieś lepsze?

Nie, to są rezultaty bez zmian.

Jak kręcić tą anteną?

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: wiertolot »

30 km. od nadajnika, puszcza dookoła, na żadnej mi nie odbiera, tylko powieje zrywa wszystko i zero odbioru.........żadna antena nie pomaga, ani wzmacniacz i co wy na to? Jaki fachowiec i profesjonalista zobowiąże zrobić?
Nie wieje tylko jeden MUX-3 Lublin coś trochę dochodzi ze 100 kW.........to z RTCN Łosice i to na najmocniejszym wzmacniaczu 40 dB.
Będzie DVB-T2 połowa mocy tego 40 kW i nie wieje będzie i to cięło nie dochodziło........WIĘC NIE WIEM CO JEST ROBIONE.

Zablokowany