Antena 30km od nadajnika

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Pawulon1987 pisze: 18 maja 2021, o 22:03 Niestety ta antena jest do dupy
@Pawulon1987 - tutaj masz link do podobnego tematu. Montaż (z sukcesem) pasywnego LOG-a LOG 560HVD w odległości ok. 40 km od nadajnika. Wiem że każdy przypadek należy traktować indywidualnie, ale trochę to dziwne że masz takie kiepskie parametry z mocnego nadajnika przy korzystnym profilu terenu.

Pawulon1987
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2021, o 00:12
Miejscowość: Skowarcz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Pawulon1987 »

Problem rozwiązany...

Banalna sprawa!

Wymieniłem wtyk antenowy z takiego zwykłego czarnego na TAKI:

https://images.app.goo.gl/QTEtEWS6fNkpoPSC9

I mam wszystkie Muxy!

Nie spodziewałem sie, że niby tak błaha sprawą tak wszystko zmienia.

Przypuszczam, że nie musiałbym wymieniać anteny i tak by działała :?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Pawulon1987 pisze: 21 maja 2021, o 17:46 Wymieniłem wtyk antenowy z takiego zwykłego czarnego ...
Gdybyś od razu dokładnie opisał instalację, to zapewne dostałbyś wskazówkę dotyczącą wymiany tego wtyku. Niestety źle zarobione lub niedobrane do średnicy przewodu złącza, marnej jakości wtyki antenowe lub wtyki z separatorem, potrafią bardzo popsuć sygnał w instalacji zbudowanej przy pomocy dobrej anteny i przewodów.
Pawulon1987 pisze: 21 maja 2021, o 17:46 Przypuszczam, że nie musiałbym wymieniać anteny i tak by działała
Prawdopodobnie wcześniej lub później musiałbyś, bo kiedyś ten "chińczyk" rozpadłby się całkowicie.

Pawulon1987
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2021, o 00:12
Miejscowość: Skowarcz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Pawulon1987 »

No nie pytałeś o wtyczkę.... Sam ja od siebie jakoś zmieniłem i wyszło jak wyszło... :twisted:

Ważne, że działa. Antena wymieniona.

Mam drugiej telewizor ciekawe czy przez ścianę złapie sygnał na nowych złączkach i wtyczkach :idea:

Mateusz
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2019, o 12:47
Miejscowość: Bydgoszcz

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Mateusz »

Pytałem kiedyś o jedną lokalizację, teraz mam zapytanie dotyczące innej. Znajduje się w odległości 30 km do Trzeciewca w linii prostej. Niestety nie ma za bardzo możliwości, aby postawić maszt. Prawdopodobnie będzie to musiała być jedna antena, która odbierze sygnał UHF i VHF, zawieszona na bocznej krokwi dachu. Będzie nowy kabel, sygnał będzie pasywnie podzielony na 4 gniazda i prawdopodobnie zmieszany z SAT.

W związku z tym zastanawiam się która antena będzie lepsza: antena logarytmiczna o największym zysku czy ATX-55 z symetryzatorem 5-60/5-49. Ewentualnie jeszcze jakaś inna opcja. Teoretycznie ATX-55 nie jest przeznaczona do VHF, ale w praktyce ten sygnał też zbiera, z kolei na pewno doskonale odbierze UHF.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Antena ATX-55 combo VHF-UHF H/H
Obrazek
Obrazek

Mateusz
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2019, o 12:47
Miejscowość: Bydgoszcz

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Mateusz »

poxipol pisze: 2 czerwca 2021, o 18:43 Antena ATX-55 combo VHF-UHF H/H
Obrazek
Obrazek
Pytanie czy w ogóle taka antena jest gdziekolwiek w sprzedaży.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: MarioPL »

Cześć
Przy tych wichurach, co obecnie występują, moja antena "drabinka" co róż, obraca się jak... mało tego, zaczyna gubić "szczebelki" 😉. Czas na zmianę 👍
Obecnie mam DIPOL 19/21-60 DIGITAL (prawdopodobnie) + antena do mux-8 skierowaną na Poznań (na Śrem nie działało zbyt dobrze - może "gryzła się z "drabinką", choć odległość na maszcie to jakiś metr). Mieszkam w Luboniu k.Poznania, nadajnik Śrem. Zestaw obecnie zasila 3 telewizory, bez wzmacniacza i innych. Tylko sumator i rozdzielacz na 3 tv.
Kupić to samo? A może coś innego/lepszego z większym zyskiem, choć to co mam, wydaje się sprawdzać... gdyby nie wiało 😉

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Puma »

Od lat mam Dipol 44/21-69 Tri Digital, obecnie już niedostępna ale są podobne. Wieje, dmucha, deszcz, śnieg, pora roku obojętna i odbiór stabilny, nic nie odpada, nie gubi elementów.
Dużo zależy od danej lokalizacji ale skoro na 3 tv to lepiej kupić coś o większym zysku bez wzmacniacza.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: hadam »

Nie wiem co masz na myśli pisząc "sumator". Powinna być zwrotnica antenowa z oddzielnym separowanym wejściem VHF i UHF.
Jeśli to sumator i ma obydwa wejścia pełnozakresowe na kanały 5 - 69, to anteny będą się zakłócać.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: maciek_p »

Puma pisze: 19 lutego 2022, o 21:35 Od lat mam Dipol 44/21-69 Tri Digital, obecnie już niedostępna ale są podobne.
Dipol 44 cały czas jest w sprzedaży. Antena czasami przechodzi małe zmiany kosmetyczne ale konstrukcja się sprawdza.
https://dvbsklep.pl/antena-dvb-t-44-21-60-tri-digit

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: MarioPL »

ObywatelDVB-T pisze: 19 lutego 2022, o 22:32 Nie wiem co masz na myśli pisząc "sumator". Powinna być zwrotnica antenowa z oddzielnym separowanym wejściem VHF i UHF.
Jeśli to sumator i ma obydwa wejścia pełnozakresowe na kanały 5 - 69, to anteny będą się zakłócać.
Pierwszym i najprostszym sposobem sumowania sygnałów z dwóch anten jest zastosowanie zwrotnicy pasmowej, np. ZWR-210DC. Ta profesjonalna zwrotnica posiada niezależne...
Takie urządzenie mam na dachu... ten nieszczęsny ;-) "sumator"... zwrotnicę ;-)

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: maciek_p »

Jak nadal chcesz wymienić swoją 19-elementową to możesz rozważyć np.
https://dvbsklep.pl/antena-kierunkowa-uhf-ca-tv16

Avernusik
Posty: 17
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, o 17:51
Miejscowość: Gliwice
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Avernusik »

Witam.
Potrzebuje pomocy w doborze anteny kierunkowej o dużym zysku + wzmacniacz.
Odbierać będę z Gliwic z nadajnika Katowic kosztowy i do nadajnika mam 34km.
Proszę serio o pomoc w doborze anteny bo kupiłem za 130zł dookólną i niby miała być taka super i wszystko odbierać, a odbierała tylko TVP i ją zwróciłem.
Najlepiej do 130zł i żeby odbierała wszystko każdy mux.

Obiekt nadawczy: Katowice / Kosztowy
Kanał nadawczy: 6 (184.5 MHz)
Moc ERP: 20 kW
Polaryzacja: pozioma
Wys. anteny: 308.8 m (n.p.t.)
Odległośc od nadajnika: 35 km
Azymut od nadajnika: 111

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: maciek_p »

Przy takiej odległości wzmacniacz Ci nie będzie potrzebny. Chyba, że masz antena musi zapewnić sygnał kilku telewizorom lub masz bardzo długo kabel między anteną a odbiornikiem (więcej niż 30 m). Oczywiście te anteny sprawdzą się najlepiej przy montażu na dachu.
https://dvbsklep.pl/antena-vhf-uhf-dipo ... yzacja-v-h
https://dvbsklep.pl/antena-bx1000-plus-olympia-combo

Avernusik
Posty: 17
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, o 17:51
Miejscowość: Gliwice
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Avernusik »

Okej zaufałem ci i zamówiłem te olympie i zobaczymy czy da radę.
Bo na tej dookólnej do 100km taka cudowana miała być a odebrała mi tylko 2 kanały a moja siatkowa stara lepiej odbiera :/

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Avernusik pisze: 10 kwietnia 2022, o 11:31 kupiłem za 130zł dookólną i niby miała być taka super i wszystko odbierać, a odbierała tylko TVP i ją zwróciłem
Bardzo dobrze. Po pierwsze - nabrałeś się na marketingowy bełkot, po drugie - po zmianach które nastapią 23 maja, większość dookólnych anten na Śląsku trzeba będzie wymienić na kierunkowe. W wielu miejscach potrzebna będzie antena, która im mniej odbiera z boku i z tyłu - tym lepiej.
Nie wiem czy ta Olympia zda egzamin u ciebie, ale i tak jest lepsza niż jakaś "UFO".

Avernusik
Posty: 17
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, o 17:51
Miejscowość: Gliwice
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Avernusik »

K63 pisze: 12 kwietnia 2022, o 16:05
Avernusik pisze: 10 kwietnia 2022, o 11:31 kupiłem za 130zł dookólną i niby miała być taka super i wszystko odbierać, a odbierała tylko TVP i ją zwróciłem
Bardzo dobrze. Po pierwsze - nabrałeś się na marketingowy bełkot, po drugie - po zmianach które nastapią 23 maja, większość dookólnych anten na Śląsku trzeba będzie wymienić na kierunkowe. W wielu miejscach potrzebna będzie antena, która im mniej odbiera z boku i z tyłu - tym lepiej.
Nie wiem czy ta Olympia zda egzamin u ciebie, ale i tak jest lepsza niż jakaś "UFO".
A czemu ma nie zdać?
Prosiłem o dobór dobrej która zda egzamin

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Avernusik pisze: 12 kwietnia 2022, o 17:16 A czemu ma nie zdać?
Bo nie da się polecić konkretnej anteny "na gębę", nie znając lokalnych warunków odbiorczych. Można domniemywać, że określona antena powinna sprawdzić się "gdzieś" w Gliwicach, ale nie ma pewności czy akurat na twojej ulicy lub na twoim domu.
Avernusik pisze: 10 kwietnia 2022, o 11:31 Potrzebuje pomocy w doborze anteny kierunkowej o dużym zysku + wzmacniacz
Dlaczego z góry zakładasz, że ma być wzmacniacz?

Avernusik
Posty: 17
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, o 17:51
Miejscowość: Gliwice
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Avernusik »

Sugerowana antena odbiorcza:
Duża odległość do nadajnika powoduje, że niezbędne będzie zastosowanie anteny kierunkowej o dużym zysku, prawdopodobnie z dodatkowym wzmacniaczem.

Taką mam informację na emitelu na mapie

Zablokowany