Antena 30km od nadajnika

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

Witam !

Mam pytanko ?
Jaka antene moglbym zastosowac aby odbierac sygnal cyfrowy DVB-T z nadajnika z Kisielic ?
W linii prostej wychodzi 31 km. Sprawdzalem pokrycie sygnalu i wychodzi ze sygnal powinien do mnie docierac. Tak wyglada obrazowo odleglosc miedzy pkt Obrazek
Problem jest ze raczej odpada antena typu drabinkowa.
Najbardziej optymalna do zalozenia tuz za oknem ( na scianie ) jest taka http://www.dvbsklep.pl/antenadvzuchwytd ... p-110.html lub taka http://www.dvbsklep.pl/antenadvbtatrax300-p-8.html

Jaka wybrac aby nie byc zaskoczonym ze w ogole nic nie odbierze ?

RobertB

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: RobertB »

AndrzejGdz pisze:Jaka wybrac aby nie byc zaskoczonym ze w ogole nic nie odbierze ?
Odpowiedź jest jedna: typu drabinkowa
A już tak całkiem na poważnie, to nie miałem do czynienia z antenami, które podałeś w linkach. Więc jeśli masz możliwość ewentualnego zwrotu takiej anteny to możesz sprawdzić.

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

RobertB pisze:
AndrzejGdz pisze:Jaka wybrac aby nie byc zaskoczonym ze w ogole nic nie odbierze ?
Odpowiedź jest jedna: typu drabinkowa
A już tak całkiem na poważnie, to nie miałem do czynienia z antenami, które podałeś w linkach. Więc jeśli masz możliwość ewentualnego zwrotu takiej anteny to możesz sprawdzić.
"Drabinkowej" ze wzgledu na rozmiar nie mam jak zamontowaz tuz przy oknie na elewacji ( brak balkonu ).
Wlasnie te co podalem w linkach bylyby najbardziej optymalne.
Tylko wlasnie jak to jest ? Czy takie anteny sa praktyczne ?
Po co mi kupic kilka anten wolabym miec pewnosc zakupu ze bedzie odbierac.

_chris_

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: _chris_ »

AndrzejGdz pisze:Właśnie te co podałem w linkach byłyby najbardziej optymalne.
Tylko właśnie jak to jest ? Czy takie anteny są praktyczne ?
Antenę przede wszystkim dobiera się do warunków odbioru, a dopiero później do uwarunkowań przestrzennych.
AndrzejGdz pisze:Po co mi kupić kilka anten wolałbym mieć pewność zakupu ze będzie odbierać.
niestety, warunki odbioru uzależnione są ZAWSZE od miejsca montażu anteny - tu nie da się nic teoretycznie powiedzieć.
Odległość nie jest duża, więc i sygnał może być dobry, ale nie musi tak być, jeśli pomiędzy twoją lokalizacją, a nadajnikiem są jakieś przeszkody typu górki, drzewa, wysokie budynki, etc.
Popatrz na tę antenę: http://www.telmor.pl/Anteny/DIGIT_DIGIT ... na_pasmowa

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

_chris_ pisze:
AndrzejGdz pisze:Właśnie te co podałem w linkach byłyby najbardziej optymalne.
Tylko właśnie jak to jest ? Czy takie anteny są praktyczne ?
Antenę przede wszystkim dobiera się do warunków odbioru, a dopiero później do uwarunkowań przestrzennych.
AndrzejGdz pisze:Po co mi kupić kilka anten wolałbym mieć pewność zakupu ze będzie odbierać.
niestety, warunki odbioru uzależnione są ZAWSZE od miejsca montażu anteny - tu nie da się nic teoretycznie powiedzieć.
Odległość nie jest duża, więc i sygnał może być dobry, ale nie musi tak być, jeśli pomiędzy twoją lokalizacją, a nadajnikiem są jakieś przeszkody typu górki, drzewa, wysokie budynki, etc.
Popatrz na tę antenę: http://www.telmor.pl/Anteny/DIGIT_DIGIT ... na_pasmowa
No ta antena to nawet nawet.
Wlasnie gdybym mial pewnosc ze bedzie odbierala sygnal ?
A czy odleglosc 33 km i skoro jest pokrycie sygnalem to jest jakas najprostsza metoda na sprawdzenie czy jest sygnal ?
Bo wlozenie samego kabla do TV i za okno to chyba nic nie da ?

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: p-b »

...
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:31 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

DVB-T

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: DVB-T »

popatrz jeszcze na tą http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_ze ... _A6040.htm
Odległość nie jest duża, oczywiście okno, przy którym chcesz zamontować antenę powinno wychodzić w kierunku nadajnika, bo po przeciwnej stronie budynku raczej nic nie złapiesz. Górek zasłaniających raczej nie masz bo byłyby widoczne na profilu terenu. Jeśli nie masz też w bliskiej odległości budynków, lub drzew zasłaniających kierunek nadajnika to odbiór powinieneś mieć na praktycznie każdej antenie. Jeśli coś zasłania to gorzej. Jak masz lornetkę to z tej odległości powinieneś widzieć RTCN, jak masz widzialność optyczną to wogóle problemu nie powinno być przy tej mocy i odległości od nadajnika. Ale wszystko trzeba sprawdzić w praktyce.

_chris_

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: _chris_ »

AndrzejGdz pisze:Wlasnie gdybym mial pewnosc ze bedzie odbierala sygnal ?
A czy odleglosc 33 km i skoro jest pokrycie sygnalem to jest jakas najprostsza metoda na sprawdzenie czy jest sygnal ?
Bo wlozenie samego kabla do TV i za okno to chyba nic nie da ?
Jak będziesz miał szczęście to i na antenie typu KDWPO (KawałDrutuWyrzuconyPrzezOkno) też się odbierze... :D
Ale poważniej - co do testów ta masz co najmniej dwie opcje:
  • lepsza - znaleźć, pożyczyć jakąkolwiek antenę ('siatka', yagi, wewnętrzna).
  • gorsza - zrobić sobie antenę samemu:
    1. kupujesz symetryzator na pasmo UHF i dokręcasz do niego dwa elementy w kształcie litery V - wzorując się na kształcie i grubości (oba nie są krytyczne poza długością ramion) z jakiejkolwiek anteny 'siatkowej'. I masz pierwszorzędną antenkę do prób. Jeśli odbierzesz DVB-T - wystarczy antena wewnętrzna pasywna ze sklepu. Jeśli nie to potrzebna będzie aktywna, ze wzmacniaczem. Do prób możesz wymienić później symetryzator na wzmacniacz.
      .
    2. i opcja ekstremalna (hardcore). Bierzesz zwykły kabel antenowy, rozcinasz koniec kabla wzdłuż na długości około 9 - 10 cm, żyłę środkową odchylasz w jedną stronę , a oplot z ekranem zwijasz ciasno i wywijasz w drugą stronę. Otrzymujesz coś na kształt litery T, gdzie ramionami jest żyła środkowa i zwinięty oplot. Oplot i żyła środkowa NIE MOGĄ SIĘ ZE SOBĄ STYKAĆ (zwierać)!!! Na drugi koniec kabla zakładamy wtyczkę antenową, mocujemy wszystko na tekturce i za okno... Gorsze od poprzedniej wersji, ale jeśli jest sygnał to powinno też odebrać.

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

_chris_ pisze:
AndrzejGdz pisze:Wlasnie gdybym mial pewnosc ze bedzie odbierala sygnal ?
A czy odleglosc 33 km i skoro jest pokrycie sygnalem to jest jakas najprostsza metoda na sprawdzenie czy jest sygnal ?
Bo wlozenie samego kabla do TV i za okno to chyba nic nie da ?
Jak będziesz miał szczęście to i na antenie typu KDWPO (KawałDrutuWyrzuconyPrzezOkno) też się odbierze... :D
Ale poważniej - co do testów ta masz co najmniej dwie opcje:
  • lepsza - znaleźć, pożyczyć jakąkolwiek antenę ('siatka', yagi, wewnętrzna).
  • gorsza - zrobić sobie antenę samemu:
    1. kupujesz symetryzator na pasmo UHF i dokręcasz do niego dwa elementy w kształcie litery V - wzorując się na kształcie i grubości (oba nie są krytyczne poza długością ramion) z jakiejkolwiek anteny 'siatkowej'. I masz pierwszorzędną antenkę do prób. Jeśli odbierzesz DVB-T - wystarczy antena wewnętrzna pasywna ze sklepu. Jeśli nie to potrzebna będzie aktywna, ze wzmacniaczem. Do prób możesz wymienić później symetryzator na wzmacniacz.
      .
    2. i opcja ekstremalna (hardcore). Bierzesz zwykły kabel antenowy, rozcinasz koniec kabla wzdłuż na długości około 9 - 10 cm, żyłę środkową odchylasz w jedną stronę , a oplot z ekranem zwijasz ciasno i wywijasz w drugą stronę. Otrzymujesz coś na kształt litery T, gdzie ramionami jest żyła środkowa i zwinięty oplot. Oplot i żyła środkowa NIE MOGĄ SIĘ ZE SOBĄ STYKAĆ (zwierać)!!! Na drugi koniec kabla zakładamy wtyczkę antenową, mocujemy wszystko na tekturce i za okno... Gorsze od poprzedniej wersji, ale jeśli jest sygnał to powinno też odebrać.
Dzieki wszystkim za pomocne uwagi.
Jestem wlasnie po "tescie" opcja ta druga nazwijmy extremalna.
Wyrzucilem doslownie w poziomie 30 cm kabla za okno z 10 cm koncowkami w ksztalcie V.
Wyszukalo mi wszystkie kanaly w MUX-3
Czy taka antena zalatwila by sprawe
http://www.dvbsklep.pl/antenadvzuchwytd ... p-110.html

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: orin »

Na jakiej wysokości będzie zawieszona antena odbiorcza?
Czy w kierunku anteny nadawczej w najbliższym otoczeniu są przeszkody zasłaniające ten kierunek?
Odbieram nadajnik DVB-T z Kisielic w Iławie na antenie pokojowej ze wzmacniaczem bez widoczności w stronę nadajnika, ale to żaden wskaźnik.Polecam antenę Telmoru DIGIT Activia, estetyczna z możliwością regulacji wzmocnienia.Niestety stosowanie wzmacniacza często powoduje skutki uboczne w postaci podwyższonej wrażliwości na zakłócenia lokalne np. od przejeżdżających samochodów.Anteny ze wzmacniaczem powinno się stosować wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych.Dlatego przemyśl dobrze czy do wewnętrznej części wnęki okiennej nie można przymocować uchwytu antenowego http://www.dipol.com.pl/instalacje-uchw ... e,4604.htm i zastosować np. takiej anteny http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_a_ ... _A0050.htm Jeśli sygnał będzie mało stabilny można doinstalować zamiast symetryzatora wzmacniacz dopuszkowy.
Ostatnio zmieniony 4 listopada 2010, o 13:43 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

RobertB

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: RobertB »

Jeśli Ci wyszukało kanały na kawałku kabla i na dodatek był możliwy odbiór programów z MUXa III, to ja bym szukał jakiejś anteny pasywnej (bez wzmacniacza). Czasami stosowanie wzmacniaczy antenowych może pogorszyć sprawę.

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

RobertB pisze:Jeśli Ci wyszukało kanały na kawałku kabla i na dodatek był możliwy odbiór programów z MUXa III, to ja bym szukał jakiejś anteny pasywnej (bez wzmacniacza). Czasami stosowanie wzmacniaczy antenowych może pogorszyć sprawę.
A taka by spelnila swoja role ? http://www.dvbsklep.pl/antenadvzuchwytd ... p-110.html zamocowana do elewacji budynku tuz przy oknie ?
Zalezy mi wlasnie aby miala jak najmniejsze gabaryty.

RobertB

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: RobertB »

Ja nigdy nie stosowałem (a co za tym idzie - nie testowałem) tego typu anten, więc nie dam Ci tutaj jednoznacznej odpowiedzi, czy taka antena się sprawdzi.
Ja bym zamontował przy oknie taką antenę: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm z takim uchwytem: http://www.dipol.com.pl/uchwyt_antenowy ... _E8681.htm
Ja pod względem instalacji antenowych jestem tradycjonalistą starej daty :D

_chris_

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: _chris_ »

Nie ma jak hardcore :D

Na czym odbierasz (telewizor, dekoder) i czy pokazuje ci to jakiś poziom i jakość sygnału przy odbiorze muxa? To może być wskazówka do doboru anteny.

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

_chris_ pisze:Nie ma jak hardcore :D

Na czym odbierasz (telewizor, dekoder) i czy pokazuje ci to jakiś poziom i jakość sygnału przy odbiorze muxa? To może być wskazówka do doboru anteny.
Ten wynalazek "hardcore" :shock: podlaczony mialem bezposrednio do gniazda w TV ( Panasonic TX-P42C10Y ).
Jak mialem podlaczony "wynalazek" to w opcjach TV Menu wyszukalem jakosc sygnalu oraz siła sygnalu.
U mnie w TV jest skala od 0 do 10 z tym ze nie wyswietla oceny tylko mam "pasek"
Trudno ocenic jaka to by miala byc ocena ale przyjmujac ze 10 jest najlepsza to u mnie pasek byl w granicach 1/5 calego wypelnienia.

_chris_

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: _chris_ »

no, za dużo to to nie jest, nawet biorąc poprawkę na jakość twoich prac ręcznych. Prawdopodobnie miałbyś stabilny odbiór na jakiejś porządnej, dużej antenie kierunkowej, na małej pasywnej (jak Atrax czy DVZ) mogłoby być niestabilnie. Myślę, że możesz na początek zastartować z tą DVZ aktywną.

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

_chris_ pisze:no, za dużo to to nie jest, nawet biorąc poprawkę na jakość twoich prac ręcznych. Prawdopodobnie miałbyś stabilny odbiór na jakiejś porządnej, dużej antenie kierunkowej, na małej pasywnej (jak Atrax czy DVZ) mogłoby być niestabilnie. Myślę, że możesz na początek zastartować z tą DVZ aktywną.
Czyli z taka ? http://www.dvbsklep.pl/antenadvzuchwytd ... p-110.html z uchwytem do elewacji ?

_chris_

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: _chris_ »

AndrzejGdz pisze:Czyli z taka ? http://www.dvbsklep.pl/antenadvzuchwytd ... p-110.html z uchwytem do elewacji ?
no tak.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: qwerty »

AndrzejGdz pisze:
_chris_ pisze:no, za dużo to to nie jest, nawet biorąc poprawkę na jakość twoich prac ręcznych. Prawdopodobnie miałbyś stabilny odbiór na jakiejś porządnej, dużej antenie kierunkowej, na małej pasywnej (jak Atrax czy DVZ) mogłoby być niestabilnie. Myślę, że możesz na początek zastartować z tą DVZ aktywną.
Czyli z taka ? http://www.dvbsklep.pl/antenadvzuchwytd ... p-110.html z uchwytem do elewacji ?
Ta antena to śmiech na sali. Miałem ją w swoich łapach. Kawałek druta i przedwzmacniacz. Ma problem nawet z złapaniem analoga nadawanego z centrum (odległość w linii prostej to 6 km).

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

Ta antena to śmiech na sali. Miałem ją w swoich łapach. Kawałek druta i przedwzmacniacz. Ma problem nawet z złapaniem analoga nadawanego z centrum (odległość w linii prostej to 6 km).
Serio ta antena http://www.dvbsklep.pl/antenadvzuchwytd ... p-110.html to taki naprawde kicz ?
Sprzedawana niby w renomowanym polecanym wszedzie sklepie ?
No jak ty masz 6 km do nadajnika a ja 33 km i na zwyklym przewodzie zlapalem MUX 3 i wszystkie kanaly to myslalem ze taka da rade ?
Dobrze ze napisales bo juz sie zastanawialem nad zakupem.
Teraz to jestem naprawde w kropce bo drabinkowa nie wchodzi w rachube ?
Co tu wybrac z takich ale sprawdzonych anten DVB T ?

Zablokowany