Antena 30km od nadajnika

Avernusik
Posty: 17
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, o 17:51
Miejscowość: Gliwice
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Avernusik »

Jednak te antenty z televesa są lepsze.
Może faktycznie ma lepsze filtry i nie zbiera tych zakłóceń.
Dodatkowo nie mam żadnego wzmacniacza

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Avernusik pisze: 29 czerwca 2022, o 10:14 Jednak te antenty z televesa są lepsze.
Porównanie Televesa z jakąkolwiek anteną produkcji chińskiej nie ma sensu. O jakości wykonania nawet nie ma co wspominać, a parametry odbiorcze "chińczyków" to loteria (na dwóch takich samych antenach odbiór może być różny).
Jednak z tą "bezkonkurencyjnością" Televesa w porównaniu z innym antenami też nie ma co przesadzać. Są tacy co twierdzą, że "jak nic nie jest w stanie odebrać, to tylko Televes". Otóż nie. Są miejsca, gdzie żadna antena nie da rady - nawet Televes.
Np. w teście kilkunastu anten, lepsza od Televesa okazała się włoska Emme Esse - viewtopic.php?p=250938#p250938

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: qwerty »

Jak już chcecie kupować anteny to od razu VHF+ UHF 21-48. Kupowanie obecnie 21-60 to głupota.
Można kupić 548U(C)

jnk
Posty: 49
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, o 20:06
Miejscowość: Grajewo - podlaskie
Odbiornik: SONY KD-49XG8096 z HbbTV 1.5, tuner USB KOM1060,
AUNA DAB+
Instalacja antenowa: Emme Esse 548UC + wzm. Alcad CA-215, 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: 60km-Krynice, 53km-Miłki, Suwałki-61km

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: jnk »

Potwierdzam. Używam tą włoskiej produkcji i spisuje się bardzo dobrze. Odbieram na niej TV w paśmie UHF i VHF (Mux8), Radio DAB+ i FM.
Ostatnio zmieniony 29 czerwca 2022, o 14:17 przez jnk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

qwerty pisze: 29 czerwca 2022, o 13:56 Można kupić 548U(C)
Popieram, ale trzeba wziąć pod uwagę, że ten model anteny nie występuje w wersji H/V.

Marcian
Posty: 12
Rejestracja: 4 lipca 2022, o 10:08
Miejscowość: Białystok

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Marcian »

Dzień dobry.

Żeby nie powielać tematów i zakładać wątków przejdę do rzeczy, mając nadzieje jako nowy użytkownik, że nie łamię żadnego regulaminu. Przechodząc do rzeczy............

W najbliższym czasie jadę na wieś do wujka robić antenę pod tv naziemną. Obecnie jest tam stara antena siatkowa, która jest cała pordzewiała i nadaje się do wymiany, ponieważ się rozsypała po wichurach.

Województwo podlaskie.
53.50356127941113, 23.04431647996113 - miejsca anteny
53.231452773847465, 23.02659418216997 - Nadajnik RTCN Krynice,

Odległość w prostej liniido nadajnika ok. 31 km.
Ukształtowanie terenu pod linkiem: https://zapodaj.net/74592f3d312c8.jpg.html

Obrazek



Wujek kupił (ktoś mu doradził/wcisnął nie wiem) antenę ATX-55 ze wzmacniaczem lna-177 w puszcze przy antenie.

Nowy kabel i końcówki z zasilaczem antenowym robiłem już rok temu i dopóki stara antena nie rozsypała się po wichurach działało super.

Antena będzie zamontowana na pułapie ok. 2m ponad górną krawędz dachu. Nie wiem ile to metrów 15? 20? od ziemi - jest to typowy wiejski drewniany dom.
Podaję link do zdjęcia jak to obecnie wygląda (prawa antena na żółto bo lewej już nie ma). I tak samo planuje zamontować nową.

https://zapodaj.net/d2ea3c9060b70.jpg.html


Sygnał będzie szedł na 2 telewizory w domu po rozgałęziaczu sygnału. (CABLETECH 2way 5-2450 mHZ)

Do ustawienia anteny będę używał aplikacji dvb-t finder + potem z bratem będziemy dopieszczać sygnał (jeden przed tv drugi będzie trochę kręcił anteną).


I teraz mam kilka pytań do Was ekspertów:
1) Czy zestaw, który ma wujek tzn. antena i zasilacz w niej dadzą radę, czy definitywnie jest to zły zestaw? - nie chcę generować niepotrzebnych kosztów na siłę.
2) Czy powinienem wyrzucić zasilacz w antene LNA-177 i wstawić synetryzator czy może być jak jest?
3) Odnośnie rozgałęzienia sygnału i instalacji ze wzmacniaczem: czy zasilacz przy tv może być wtedy przy dwóch tv czy tylko przy jednym a przy drugim zwykła wtyczka antenowa, czy to bez różnicy?


Z góry dzięki za podpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 5 lipca 2022, o 09:40 przez Marcian, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Puma »

Przy 31km to wzmacniacz może powodować przestery tzn. za silny sygnał i nic nie odbierze... z drugiej strony teren widać że nie jest idealny.

Marcian
Posty: 12
Rejestracja: 4 lipca 2022, o 10:08
Miejscowość: Białystok

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Marcian »

Puma pisze: 5 lipca 2022, o 07:44 Przy 31km to wzmacniacz może powodować przestery tzn. za silny sygnał i nic nie odbierze... z drugiej strony teren widać że nie jest idealny.
No właśnie sam nie wiem, czy dokupić symetryzator i z nim startować, czy jednak próbować z tym zasilaczem.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: MaxEvans »

Symetryzator to niewielki koszt. Kup i od niego zacznij.

Marcian
Posty: 12
Rejestracja: 4 lipca 2022, o 10:08
Miejscowość: Białystok

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Marcian »

MaxEvans pisze: 5 lipca 2022, o 08:38 Symetryzator to niewielki koszt. Kup i od niego zacznij.
I tak zrobiłem. Zamówiłem symetryzator dipolu i od niego będziemy zaczynać. Napewno podzielę się finałem prac.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

Marcian pisze: 5 lipca 2022, o 07:27 Odległość w prostej liniido nadajnika ok. 31 km.
Ukształtowanie terenu pod linkiem: https://zapodaj.net/74592f3d312c8.jpg.html
Gdzie jest nadajnik w Krynicach, to my tu wszyscy dobrze wiemy... ;) Natomiast informacja przydatna jest taka, gdzie będzie antena... a tej nie ma...
Marcian pisze: 5 lipca 2022, o 07:27 1) Czy zestaw, który ma wujek tzn. antena i zasilacz w niej dadzą radę, czy definitywnie jest to zły zestaw? - nie chcę generować niepotrzebnych kosztów na siłę.
ATX to w ogólności są bardzo dobre anteny. Ale, zależy na co się trafi - niestety potrafią być bardzo delikatne mechanicznie i wykonane z nieodpowiednich materiałów, co może wpływać na ich trwałość i pracę.

Tym niemniej - w ogólności to lepszy zamiennik dla "siatki" i jeśli na siatce działało, to i na ATX powinno. Chyba, że są jakieś specyficzne warunki, premiujące "siatkę". Tak czy inaczej - to zobaczysz dopiero, jak wrzucisz ją na maszt.

I jeszcze jedno - sprawdź mocowanie masztu, bo siatka daje stosunkowo niewielkie opory na wiatr, a taka ATX to już jest kawałek żagla na maszcie. Żeby ci się maszt nie położył przy następnej wichurze, bo wygląda, że bywają tam niezłe.
Marcian pisze: 5 lipca 2022, o 07:27 2) Czy powinienem wyrzucić zasilacz w antene LNA-177 i wstawić synetryzator czy może być jak jest?
Możesz spróbować, ale patrząc po profilu terenu może tam być słabo z sygnałami. Nie wiemy, gdzie to jest, więc nie ma nawet co gdybać, czy jest tam zasięg dla anteny pasywnej.
Na szczęście, antena ma typowe mocowanie symetryzatora, więc daj jakiś na pasma III/V, żeby pokrył również mux-8.

Przy próbie na symetryzatorze dobrze jest się podłączyć tylko z jednym odbiornikiem i koniecznie mieć zwykłą (metalową) wtyczkę antenową - broń Boże czarnej plastikowej wtyczki od zasilacza antenowego.
Marcian pisze: 5 lipca 2022, o 07:27 3) Odnośnie rozgałęzienia sygnału i instalacji ze wzmacniaczem: czy zasilacz przy tv może być wtedy przy dwóch tv czy tylko przy jednym a przy drugim zwykła wtyczka antenowa, czy to bez różnicy?
Typowo zasilacz antenowy daje się przy jednym odbiorniku albo na wejściu rozgałęźnika czy podłącza się do specjalizowanego rozgałęźnika z wbudowanym separatorem napięcia. Wybiera się ten sposób, który w danym miejscu jest najwygodniejszy.

I teraz, przy zasilaczu przy odbiorniku powinno się dawać rozgałęźnik TV, który przepuszcza zasilanie tylko z jednego wyjścia na wejście, co zabezpiecza drugi odbiornik przed cofaniem się napięcia z zasilacza na jego gniazdo antenowe.

Można też stosować rozgałęźnik SAT, jak masz teraz. Ale, zdarza się coraz częściej, że cofające się napięcie z zasilacza antenowego na drugi odbiornik potrafi robić problemy z odbiorem. Takie telewizory teraz miewamy.
Marcian pisze: 5 lipca 2022, o 07:27 Do ustawienia anteny będę używał aplikacji dvb-t finder + potem z bratem będziemy dopieszczać sygnał (jeden przed tv drugi będzie trochę kręcił anteną).
Wstępnie można używać apki - finalne dostrojenie anteny realizuje się patrząc na wskazania jakości odbieranych sygnałów i ustawiając antenę tak, aby uzyskać ax jakości odbieranych sygnałów. Zwykle wystarcza w ten sposób ustawić antenę dla najsłabszego mux-a, czyli dla tego, który ma wskazania jakości poniżej max..

Marcian
Posty: 12
Rejestracja: 4 lipca 2022, o 10:08
Miejscowość: Białystok

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Marcian »

VAHANARA pisze: 5 lipca 2022, o 09:33
Marcian pisze: 5 lipca 2022, o 07:27 Odległość w prostej liniido nadajnika ok. 31 km.
Ukształtowanie terenu pod linkiem: https://zapodaj.net/74592f3d312c8.jpg.html
Gdzie jest nadajnik w Krynicach, to my tu wszyscy dobrze wiemy... ;) Natomiast informacja przydatna jest taka, gdzie będzie antena... a tej nie ma...

53.50356127941113, 23.04431647996113 - adres instalacji anteny ;)

Symetryzator antenowy szerokopasmowy SA I-V DIPOL - czy ten symetryzator będzie ok ?

Gdyby wyszło tak, że całość będzie chodzić na symetryzatorze to oczywiście zasilacza antenowego nie używam, ale czy mogę nadal rozdzielać sygnał przez rozdzielacz na 2 tv?


Dzięki za podpowiedzi.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Marcian pisze: 5 lipca 2022, o 07:27 Antena będzie zamontowana na pułapie ok. 2m ponad górną krawędz dachu. Nie wiem ile to metrów 15? 20? od ziemi - jest to typowy wiejski drewniany dom.
Podaję link do zdjęcia jak to obecnie wygląda (prawa antena na żółto bo lewej już nie ma). I tak samo planuje zamontować nową.

https://zapodaj.net/d2ea3c9060b70.jpg.html
Bez przesady. Antena będzie co najwyżej na wysokości 8-9 m n.p.t.
Marcian pisze: 5 lipca 2022, o 09:42 53.50356127941113, 23.04431647996113 - adres instalacji anteny
Marcian pisze: 5 lipca 2022, o 07:27 Ukształtowanie terenu pod linkiem: https://zapodaj.net/74592f3d312c8.jpg.html
Chyba podałeś profil terenu od podstawy nadajnika do miejsca odbioru. Rzeczywisty profil - uwzględniający wysokość montażu systemów antenowych na nadajniku - jest dużo korzystniejszy i bez problemu powinieneś odebrać sygnał na antenie pasywnej.
Wg aplikacji https://emimaps.emitel.pl/ ...
Ze względu na niewielką odległość od nadajnika powinna wystarczyć antena o niewielkim zysku.

Marcian pisze: 5 lipca 2022, o 09:42 Symetryzator antenowy szerokopasmowy SA I-V DIPOL - czy ten symetryzator będzie ok ?
Gdyby wyszło tak, że całość będzie chodzić na symetryzatorze to oczywiście zasilacza antenowego nie używam, ale czy mogę nadal rozdzielać sygnał przez rozdzielacz na 2 tv?
ATX-55 jest anteną UHF, zatem do niej symetryzator IV-V.
Jeżeli sygnał będzie wystarczająco mocny, bez problemu podzielisz sygnał na 2 odbiorniki.
Gdy jednak okazał się za słaby, to wzmacniacz (ale słabszy od LNA-177) lub regulowany rozgałęźnik aktywny.

Marcian
Posty: 12
Rejestracja: 4 lipca 2022, o 10:08
Miejscowość: Białystok

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Marcian »

ATX-55 jest anteną UHF, zatem do niej symetryzator IV-V.
Jeżeli sygnał będzie wystarczająco mocny, bez problemu podzielisz sygnał na 2 odbiorniki.
Gdy jednak okazał się za słaby, to wzmacniacz (ale słabszy od LNA-177) lub regulowany rozgałęźnik aktywny.

LNa-101 lub LNA-169 ? coś w tym stylu?

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: MaxEvans »

Kup lna 101

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

Marcian pisze: 5 lipca 2022, o 09:42 Symetryzator antenowy szerokopasmowy SA I-V DIPOL - czy ten symetryzator będzie ok ?
Może być, ale i tak nie interesuje cię zakres FM, więc nie ma potrzeby niepotrzebnie tracić sygnału z pasma UHF. Takie coś, przykładowo --> https://www.dipol.com.pl/symetryzator_a ... _C0003.htm
Albo podobny na złączu F, jeśli znajdziesz.

Przy symetryzatorze IV/V też może być odbiór mux-8 (VHF), ale powinno się dać III/V, zwłaszcza, że antena sama z siebie nie przystosowana specjalnie do VHF.
Marcian pisze: 5 lipca 2022, o 11:57 Gdyby wyszło tak, że całość będzie chodzić na symetryzatorze to oczywiście zasilacza antenowego nie używam, ale czy mogę nadal rozdzielać sygnał przez rozdzielacz na 2 tv?
Oczywiście, że można rozdzielić, na początek na tym co teraz tam jest.... ;)

Gdyby na symetryzatorze było za słabo, to można dać na początek wzmacniacz dostarczony z anteną. Gdyby był za silny to wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu, np. LNA-101 albo rozgałęźnik aktywny, np. RTA-120 Telmoru.

Marcian
Posty: 12
Rejestracja: 4 lipca 2022, o 10:08
Miejscowość: Białystok

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Marcian »

Może być, ale i tak nie interesuje cię zakres FM, więc nie ma potrzeby niepotrzebnie tracić sygnału z pasma UHF. Takie coś, przykładowo --> https://www.dipol.com.pl/symetryzator_a ... _C0003.htm
Albo podobny na złączu F, jeśli znajdziesz.
Okazało się, że mam w domu dipola IV-V więc narazie przy nim zostanę. Dzięki za podpowiedź.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: qwerty »

K63 pisze: 5 lipca 2022, o 10:57 ATX-55 jest anteną UHF, zatem do niej symetryzator IV-V.
Większy brak ATX-91 ładnie łapie też DVB-T na kanale 8. Tak więc walić symetryzator na III-IV(V).

Marcian
Posty: 12
Rejestracja: 4 lipca 2022, o 10:08
Miejscowość: Białystok

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Marcian »

Witam wszystkich, wróciłem z prac więc pora podzielić się efektami.

Odległość od nadajnika (30km), miejsca instalacji, profil terenu itp. we wcześniejszych moich wpisach.
Obie anteny, o których będę za chwilę pisał na wysokości ok. 8-10 metrów.

Na początek nowa antena, która zastąpiła siatkę.

ATX-55 + symetryzator SA/IV-V/F-DIPOL wtyk F + dekoder manta dvbt017 - efekty super. - kabel został stary bo 2 lata temu zmieniany ale dałem nowe złączki. Przy tv oczywiście żadnych zasilaczy zwykła metalowa wtyczka Adapter Gniazdo F - Wtyk antenowy.

MUX 1,2,3,5- siła sygnału 97%, jakość na wszystkich kanałach 100%
MUX 8 - tutaj siła sygnału 40-60% (40% na kanale WP) ale jakość 95-100% więc nic nie szatkowało.

Pierwotnie z tej anteny miał być rozdzielony sygnał na 2 tv dla wujka i babci, ale starsi ludzie sobie ubzdurali, że każde chce mieć na swojej antenie - jednym słowem beton :) , więc do drugiego tv na drugim maszcie poszła w ruch siatka, która kiedyś była używana ale leżała na strychu(jakaś zwykła szerokopasmowa nawet nie wiem jaka firma).

Na początek poszedł nowy kabel bo od drugiego tv szedł stary może 20 letni.
Do anteny siatkowej wrzuciłem takim sam symetryzator SA/IV-V/F-DIPOL wtyk F (tylko ten miałem w zapasie) + podobnie nowe złączki + zwykła metalowa wtyczka Adapter Gniazdo F - Wtyk antenowy + dekoder OPTICUM Premium Box H.265 DVB-T2/HEVC/H.265 z wgranym najnowszym softem.

I tutaj również miła niespodzianka:
MUX 1,2,3,5 - siła 92-97% jakość skacząca 87-93% zero szatkowania.
MUX 8 - tutaj siła 56%-58% jakość 54-56% i takie kanały jak WP, ZOOM i Nowa czasem coś zaszatkuje ale akurat one są mało istotne ponieważ pozostałe MUX-y chodzą super.

Przy pracach do pierwotnego ustawienia anteny skorzystałem z aplikacji DVB-T finder a potem już do dopieszczenia sygnału z bratem kręciłem delikatnie masztem a brat na dole przez telefon mówił co się dzieje z sygnałem - chociaż muszę przyznać, że pierwotne ustawienie było praktycznie w cel i nie trzeba było robić wielkich korekt. Z efektu prac jak na amatora jestem bardzo zadowolony i usatysfakcjonowany, a ten szczegółowy wpis traktuję jako podziękowanie dla ekspertów z forum, którzy dużo mi tutaj podpowiedzieli, bo pewnie bym błądził kombinując z zasilaczami itp.

Mam nadzieje, że moje podsumowanie komuś się przyda.

Jeszcze raz dziękuję Wszystkim za podpowiedzi we wcześniejszych wątkach.

Pozdro!

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Marcian pisze: 9 lipca 2022, o 17:57 ATX-55 + symetryzator SA/IV-V/F-DIPOL
Marcian pisze: 9 lipca 2022, o 17:57 MUX 1,2,3,5- siła sygnału 97%, jakość na wszystkich kanałach 100%
MUX 8 - tutaj siła sygnału 40-60% (40% na kanale WP) ale jakość 95-100% więc nic nie szatkowało.
Skoro masz takie dobre parametry mux-8 na symetryzatorze IV-V, możesz śmiało włożyć III-V. Parametry tego mux-a powinny ulec poprawie.
MUX to "paczka kanałów", wiec ich parametry odbiorcze muszą być takie same. Siła na pewno jest taka sama na innych kanałach mux-8. Tylko - jak sam napisałeś - waha się i 40 miałeś akurat w czasie pomiaru na WP.
Ostatnio zmieniony 9 lipca 2022, o 18:54 przez K63, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany