Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Gutkowo

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: Gutkowo »

1. "Reflekta to szerokopasmowa antena zewnętrzna ze wzmacniaczem do odbioru sygnałów TV analogowej i cyfrowej, posiada regulację wzmocnienia dla kanałów 1÷12 oraz 21÷69. Pozwala to na dowolne i niezależne ustawienie wzmocnienia w każdym z tych zakresów. W antenie zastosowano reflektor kątowy dzięki czemu, charakteryzuje się ona dobrą kierunkowością. Zamknięte dipole i direktory pozwoliły osiągnąć duży zysk energetyczny w szerokim paśmie. Antena posiada gniazdo F upraszczające montaż kabla. W zestawie zasilacz z separatorem zasilania."
Zasilacz sprawny i byc może dobrze podłączony. Po odłączeniu od zasilania wyraźnie spada jakość odbioru i ilość odbieranych stacji.
2. Korzystałem z Geocontext i Interactive DVB-T map (121,7 stopni).
[mają stare foty sat., bo mój domy stoi od 2 lat a nie widać na zdjęciach :D]
3. na linii nadajnik odbiornik w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się jedynie inna zabudowa szeregowa, wyższa o około 1-1,5m.
Sąsiad za ściany na antenie bez wzmacniacza też biega po dachu szukając sygnału.
Ot mała cywilizacyjna dziurka :D :D
Dzięki za zainteresowanie
Pozdrawiam
Gutkowo

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: TomPL »

Dziwna sprawa ta wasza dziura - z Pieczewa nadają chyba dookólnie?
Mam 10km (ale z kierunku Naterki) do Pieczewa i mux-2 odbieram na pokojowej... dziwna sprawa :shock:

loleklolek

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: loleklolek »

@Gutkowo,

Wywal wzmaki wstaw symetryzator (konieczna wymiana wtyczki) lub kup od razu inna antenę, np. kierunkową typu yagi z symetryzatorem. Odłączenie zasilania od wzmaka powoduje, że zaczyna on działać, jak tłumik.

edit: z takiej odległości, to powinieneś widzieć pieczewo, jak na dłoni (szczególnie nocą), to 300m nadajnik.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: Benedykt »

TomPL pisze:Dziwna sprawa ta wasza dziura - z Pieczewa nadają chyba dookólnie?
Mam 10km (ale z kierunku Naterki) do Pieczewa i mux-2 odbieram na pokojowej... dziwna sprawa :shock:
A mux3 też odbierasz na tej samej antenie?
1) nadajniki nie pracują docelową mocą (mux2/10 kW, mux3/2,5 kW takie powinny być a są o połowę mniejsze)
2) w Polsce w dvb-t przyjęto inny raster częstotliwości dvb-t niż tv analogowa.
3) jeżeli odbiornik ma w pamięci tablicę częstotliwości kanałów np. k44 657,5 MHz to jest problem z dostrojeniem. Mux3 nadaje na 658 MHz. Niektóre odbiorniki nie pokazują żadnego sygnału dvb-t na k44. Sytuację ratuje możliwość ręcznego wpisania częstotliwości (jeżeli taka istnieje)

Ja odbieram oba mux'y ale musiałem ręcznie podać częstotliwość (teraz tablica ma 100 kanałów z 98 oryginalnie).

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: TomPL »

Benedykt pisze: 1) nadajniki nie pracują docelową mocą (mux2/10 kW, mux3/2,5 kW takie powinny być a są o połowę mniejsze)
A skąd masz takie informacje?

Gutkowo

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: Gutkowo »

Podniosłem antenę o 1,5 m wyżej korzystając z komina. "Wycelowałem" w nadajnik w Pieczewie. Postęp jest znaczny. Monitor znalazł 15 stacji cyfrowych. Radość była jednak krótka. Sygnał jest strasznie niestabilny, "tnie się" lub zanika na kilka minut. Zmiana kierunków anteny w zasadzie nie pomaga. Chyba będę musiał spróbować na inne antenie.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: Benedykt »

TomPL pisze:
Benedykt pisze: 1) nadajniki nie pracują docelową mocą (mux2/10 kW, mux3/2,5 kW takie powinny być a są o połowę mniejsze)
A skąd masz takie informacje?
Z sedna sprawy (reszta to tajemnica). Przy okazji jak z odbiorem mux3 na antenie pokojowej?

tp.
Posty: 14
Rejestracja: 28 września 2011, o 07:32
Odbiornik: URZ0083
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn / Olsztyn

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: tp. »

Moc MUX2 to 100kW a nie 10kW

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: TomPL »

Benedykt pisze:Z sedna sprawy (reszta to tajemnica). Przy okazji jak z odbiorem mux3 na antenie pokojowej?
Aleś tajemniczy - to to są tajne informacje, że nadają z mniejsza mocą???
Mux-3 odbierałem jak były mrozy - teraz niestety...

-- połączono
Gutkowo pisze:Podniosłem antenę o 1,5 m wyżej korzystając z komina. "Wycelowałem" w nadajnik w Pieczewie. Postęp jest znaczny. Monitor znalazł 15 stacji cyfrowych. Radość była jednak krótka. Sygnał jest strasznie niestabilny, "tnie się" lub zanika na kilka minut. Zmiana kierunków anteny w zasadzie nie pomaga. Chyba będę musiał spróbować na inne antenie.
A jaką masz moc sygnału? Bo jeśli moc jest spora a jakość do bani to może coś tam wam zakłóca w Gutkowie?

edit/ Czytaj Regulamin forum

arturxp

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: arturxp »

Ja w lini prostej ok.40 km odbieram mux2 i mux3 na antenie dipol 19 elementowej podpiętej do tv,natomiast w laptopie na antence dołączonej do tunerka odbieram z siłą sygnału i jakością 100% oczywiście bez żadnych wzmacniaczy tylko symetyzator

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: Benedykt »

tp. pisze:Moc MUX2 to 100kW a nie 10kW
Gdyby moc nadajnika wynosiła 100kW to ludzie mieszkający na Pieczewie (dzielnica Olsztyna) zapewne byli by już dawno upieczeni mikrofalami. Drażni mnie to wkoło podawane (chyba dla efektu reklamowego) "100 kW ERP". Nie można się okłamywać. Moc nadajnika mux2 ma (docelowo) wynosić 10 kW. Proste zakładanie "zysku antenowego" (czyli ERP) x 10 mocy znamionowej nadajnika - w praktyce nie do końca się pokrywa. Zależy bowiem od terenu i środowiska (pofałdowanie terenu, jeziora, lasy itp itd). Wcale nie jest powiedziane, że blisko nadajnika można dobrze odbierać nawet na antenie pokojowej, a dalej nie. W samym Olsztynie są miejsca gdzie jest problem z odbiorem na antenie siatkowej na balkonie lub dachu.
Jedyny własciwy wyznacznik to faktyczna moc nadajnika (elektryczna). Z praktyki wynika, że 10 kW mocy powinno pokryć teren w promieniu ok. 80 km (analog, cyfry być może 90-100 km).
PS. TVP2 w analogu był dobrze odbierany w Gdańsku na Yagi 13 elementowej i w Kaliningradzie. Gorzej było w Iławie.

tp.
Posty: 14
Rejestracja: 28 września 2011, o 07:32
Odbiornik: URZ0083
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn / Olsztyn

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: tp. »

Benedykt pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
To bądź konsekwentny i podaj że MUX3 ma moc nie 2,5kW a 0,25kW. A nie dla jednego MUX-a podajesz taką moc a dla innego inną. Zdecyduj się.

Zresztą temat był już wielokrotnie poruszany na forum. Nie ma sensu zaczynać nowej dyskusji.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: Bartt »

Niestety nie można operować tylko mocą wysyłaną do anten ponieważ każdy obiekt nadawczy ma anteny o innej konstrukcji, co oznacza inną moc wypromieniowywaną ERP. Różnice mocy ERP spowodowane konstrukcją anten moga dochodzić przykładowo do 100 razy przy tej samej mocy wysyłanej do anteny, więc operowanie mocą nadajnika wysyłaną do anten nie ma sensu.

Wszystko jest ładnie podane tutaj: http://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?pla ... s&id=51483

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: Benedykt »

"To bądź konsekwentny i podaj że MUX3 ma moc nie 2,5kW a 0,25kW. A nie dla jednego MUX-a podajesz taką moc a dla innego inną. Zdecyduj się.

Zresztą temat był już wielokrotnie poruszany na forum. Nie ma sensu zaczynać nowej dyskusji."

Mux3 jest nadawany (będzie) z mocą 2,5 kW (na razie ma 1,25 kW. Wg. danych podawanych z ERP - 25 kW.
Układ anteny nadawcze/wysokość zawieszenia w Pieczewie zbliża nas do średniego x10 (ERP). Teoretycznie można odbierać w Olsztynie na antenie pokojowej. Co nie pokrywa się w praktyce. ERP daje tylko zwiększenie (teoretyczne/praktyczne) zasięgu. Raczej dla DX'erów niż w sposób powszechny. Większość z tych, którzy mają jakieś anteny - ich stan jest fatalny. Teoretycznie dla sygnału cyfrowego zasięg jest prawie dwa razy większy do analogu. Jak sprawdzili to Niemcy - nie wygląda to tak dobrze przy mp4 AVC (sprawdza się z mp2 w 3/4).
PS.: Która żarówka świeci lepiej - żarowa 100 W czy świetlówka 23W imitująca żarową 100-kę.

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: TomPL »

Benedykt pisze: Mux3 jest nadawany (będzie) z mocą 2,5 kW (na razie ma 1,25 kW. Wg. danych podawanych z ERP - 25 kW.
Ktos tu strasznie miesza... na stronie emitela (http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3) moc podawana jest w ERP i dla mux-3 podano 2,5kW :roll:

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: TomPL »

arturxp pisze:Ja w lini prostej ok.40 km odbieram mux2 i mux3 na antenie dipol 19 elementowej podpiętej do tv,natomiast w laptopie na antence dołączonej do tunerka odbieram z siłą sygnału i jakością 100% oczywiście bez żadnych wzmacniaczy tylko symetyzator
Chcesz powiedzieć, że na jakiejś antence do tunerka usb odbierasz 100% siły i jakości z 40km??? W pokoju czy na zewnątrz? Możesz podać szczegóły (jaki tunerek), bo trudno w to uwierzyć :shock:

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: Benedykt »

Wcześniej podawana była wartość 25 kW. Jeżeli tak (2,5 kW ERP) to skąd pokrycie sygnałem aż pod Ostródę. Przecież to nawet do Gietrzwałdu nie doleci. Myślałem, że znajomy się pomylił podając 125W :shock: Docelowo mux3 będzie przeniesiony na k26 po wyłączeniu TVP2. Słabo widzę HD na Euro 2012!

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: _chris_ »

Benedykt pisze:Wcześniej podawana była wartość 25 kW. Jeżeli tak (2,5 kW ERP) to skąd pokrycie sygnałem aż pod Ostródę.
a no, stąd.

Dla porównania zaięg mux-2

40 x większa ERP i niecałe 2 x większy zasięg odbioru standardowego.

Moc nadajnika nie jest jedynym wyznacznikiem zasięgu. Ale ma znaczenie przy odbiorach w trudniejszych warunkach.

Przykładowo, przy w marę dobrym profilu terenu i wyklętej pasywnej 'siatce' zawieszonej nie za wysoko - odbiór 5kW (ERP) na wysokim 56 kanale z odległości 70km... a mux-3 z Olsztyna, z tego co kojarzę, potrafią ludzie odbierać na wewnętrznych w Szczytnie...
Benedykt pisze:Jak sprawdzili to Niemcy - nie wygląda to tak dobrze przy mp4 AVC (sprawdza się z mp2 w 3/4).
sprawdź sobie dokładnie parametry sygnałów RF (QAM, FEC), z jaką nadawana jest niemiecka DVB-T. Kompresja wizji mpeg-2 / mpeg-4 to przy tym szczegół.

rejestracja

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: rejestracja »

Wg harmonogramu zamieszczonego na stronce Giżycki MUX1 http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-1 i MUX2 http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-2 będą razem na kanale 48. To chyba błąd?

tp.
Posty: 14
Rejestracja: 28 września 2011, o 07:32
Odbiornik: URZ0083
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn / Olsztyn

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: tp. »

MUX2 nie nadaje z Giżycka i na razie się na to nie zanosi.

Zablokowany