DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: loleklolek »

tomo75i8

Przejrzyj stronkę TVP Info Olsztyn -> http://www.tvp.pl/olsztyn/dvbt-cyfrowa- ... bt/4201667

W szczególności załączniki. Wynika z nich, że w Ostródzie masz szansę na odbiór MUX-3 z Iławy. Mux-2 zresztą też.

_chris_

Re: moc nadajnika

Post autor: _chris_ »

tomo75i8 pisze:antena raczej OK! skoro z mux2 mam jakość 100%
jeśli nie odbierasz ani Olsztyna ani Iławy, to znaczy, że masz duży problem ze swoją instalacją antenową - oba nadajniki są w linii prostej - powinieneś na dobrą sprawę odbierać oba - jeden przodem, a drugi tyłem anteny.

Jaka antena, pasywna czy ze wzmacniaczem / zasilaczem, jak zamontowana, jakiej średnicy kabel antenowy, jego długość i wiek, jakieś rozdzielacze sygnału albo inne urządzenia po drodze od anteny do odbiornika?

tomo75i8

Re: moc nadajnika

Post autor: tomo75i8 »

_chris_ pisze:
tomo75i8 pisze:antena raczej OK! skoro z mux2 mam jakość 100%
jeśli nie odbierasz ani Olsztyna ani Iławy, to znaczy, że masz duży problem ze swoją instalacją antenową - oba nadajniki są w linii prostej - powinieneś na dobrą sprawę odbierać oba - jeden przodem, a drugi tyłem anteny.

Jaka antena, pasywna czy ze wzmacniaczem / zasilaczem, jak zamontowana, jakiej średnicy kabel antenowy, jego długość i wiek, jakieś rozdzielacze sygnału albo inne urządzenia po drodze od anteny do odbiornika?
stronę Iławy zasłania mi budynek więc nie ma szans!! antena zewntrzna w kształcie owalnym, kabel dość gruby prosto od anteny do dekodera TV, długość ok. 2m wiek 6 m-cy od zakupu tak jak antena, zero rozdzielaczy, tylko wzmacniacz. z mux 2 jakość sugnału 100% siła 70%

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: loleklolek »

Sprawdzałeś ten kierunek z Iławy, czy z miejsca zostało toto przekreślone. Podane informacje o antenie i wzmacniaczu są dość mało precyzyjne, więc dość trudno podpowiedzieć cokolwiek. Można spróbować podnieść antenę wyżej/przestawić w inne miejsce/postarać się lepiej wcelować w nadajnik. Może sygnał się znajdzie. W mieście to nawet w obrębie balkonu mogą być miejsca o dobrym i złym odbiorze.

tomo75i8

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: tomo75i8 »

loleklolek pisze:Sprawdzałeś ten kierunek z Iławy, czy z miejsca zostało toto przekreślone. Podane informacje o antenie i wzmacniaczu są dość mało precyzyjne, więc dość trudno podpowiedzieć cokolwiek. Można spróbować podnieść antenę wyżej/przestawić w inne miejsce/postarać się lepiej wcelować w nadajnik. Może sygnał się znajdzie. W mieście to nawet w obrębie balkonu mogą być miejsca o dobrym i złym odbiorze.
dokładnie tak jak mówisz, zrobię kilka prób z anteną i zobaczymy co z tego wyjdzie! Myślałem, że jeśli mux2 ściągam z Olsztyna idealnie to to samo będzie w przypadku mux3, a tu się okazuje, że się myliłem, moc mux3 zgodnie z tabelą Emitela jest znacznie słabsza niż mux2
Dzięki za wskazówki, napiszę jeśli uda mi się "złapać" mux3

_chris_

Re: moc nadajnika

Post autor: _chris_ »

tomo75i8 pisze:antena zewntrzna w kształcie owalnym
a jakoś się nazywa ta antena? Ma wzmacniacz czy jest pasywna? Wrzuć może jakieś jej zdjęcie, bo już wiadomo, że problemem jest lokalizacja i antena.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: Benedykt »

Zapewne TELMOR.

garom

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: garom »

witeczeks pisze:
garom pisze:W Morągu 45 km od Olsztyna sygnał MUX-3 beznadziejny. Telewizor nie łapie programów.
MUX-2 wszystkie kanały działają idealnie -sygnał 90%.

Czy jest nadzieja że MUX-3 z Olsztyna będzie miał zwiększoną moc ????

Przejście na cyfrówkę pozbawi morążan odbioru TVP1, TVP2
To krok wstecz !
Spróbuj przestawić antenę na nadajnik Elbląg Jagodnik. Odległość ok. 43km od Morąga, czyli mniej więcej tyle samo co do Olsztyna. Plusem nadajnika z Elbląga jest jednakowa moc zarówno mux2 jak i mux3 (10kW), więc jeśli uda się złapać sygnał, to będziesz miał mux2 i 3.
Przestawiłem na Iławę.
Mux-2 - sygnał 83 %
Mux-3 - sygnał 78%
Jak na razie wszystko śmiga. Nie wiem tylko czy przy gorszej pogodzie będzie tak dobrze ?

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: loleklolek »

To sie okaże podczas użytkowania.

witeczeks

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: witeczeks »

garom pisze:.
zapomniałem, że niektórzy mogą mieć wyjątkowe szczęście i być w teoretycznym zasięgu aż trzech nadajników..., ale oczywiście najważniejsze, że udało się uzyskać zadowalający odbiór... i w razie czego jest jeszcze ta trzecia opcja...

edit/
Odpowiadając na post pod postem nie cytuj jego treści. Czytaj Zasady Forum. Admin.

Matteo87

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: Matteo87 »

garom pisze:W Morągu 45 km od Olsztyna sygnał MUX-3 beznadziejny. Telewizor nie łapie programów.
MUX-2 wszystkie kanały działają idealnie -sygnał 90%.

Czy jest nadzieja że MUX-3 z Olsztyna będzie miał zwiększoną moc ????

Przejście na cyfrówkę pozbawi morążan odbioru TVP1, TVP2
To krok wstecz !
Nie będzie kroku wstecz, bo przed wyłączeniem analoga będzie MUX1 z dużą mocą, a tuż po jego wyłączeniu dużą moc osiągnie MUX3 na zwolnionych po analogu częstotliwościach

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: loleklolek »

@witeczeks

Nadajniki niby trzy, ale żaden z nich szczególnie blisko biorąc pod uwagę moce nadawania. Żadne tam wyjątkowe szczęście.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: Benedykt »

Nie będzie kroku wstecz, bo przed wyłączeniem analoga będzie MUX1 z dużą mocą, a tuż po jego wyłączeniu dużą moc osiągnie MUX3 na zwolnionych po analogu częstotliwościach
Mux1 przed wyłączeniem analogu będzie nadawany z mocą 2,5 raza mniejszą od mux3. Ściślej wg ERIP:
mux1 - 10 kW (faktycznie 1 kW)
mux3 - 25 kW (faktycznie 2,5 kW)
Poza tym mux1 ma wycięcie w kierunku północnym. Sytuacja zmieni się dopiero po wyłączeniu analogu (17 VI 2013) jak zwolni się k26 po TVP2 (analog). Straszno i ciemno widzę Euro/olimpiadę w przyszłym roku dla zamieszkałych w północno-wschodniej części naszego regionu.

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: loleklolek »

Benedykt, a możesz podać źródło tych danych. Ciągle nie wiem, skąd bierze się te 25kW dla MUX-3 i 1 kW dla MUX-1.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: Benedykt »

EMITEL: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-1
W tabelce: Olsztyn-Pieczewo mux1 k28 moc ERP 10 KW. Moc ERP jest to moc z tz zyskiem antenowym. Ogólnie przyjmuje się tą wartość = 10. Choć bywa mniejsza (ale nie większa). Faktyczna moc nadajnika to 1 kW. Przy zawieszeniu anten nadawczych na wysokości ponad 300m mamy efekty dalekiego odbioru. Na przykład TVP2 na k26 z mocą 10 kW (ERP 100 kW) odbiór w Gdańsku (potwierdzony na Yagi 14 elementów), w Kaliningradzie itp. Wyraźnie napisałem, że mux3 ma moc 2,5 kW (ERP 25 kW). Dalszy odbiór niż ok. 20 km od nadajnika możliwy przy bardzo dobrych systemach antenowych. W praktyce na antenie na której znajomy odbiera tv4 w Dywitach pod Olsztynem ma brak odbioru mux3 (mux2 odbiera). Podobny przypadek u kolegi na Redykajnach (dzielnica Olsztyna).

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: loleklolek »

ok, dzięki za info. Pytałem, gdyż zgodnie z tym http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3 MUX-3 ma moc 2,5kW ERP (a nie 25kW).

Jeśli chodzi o tv4, a MUX-3, to mogę powiedzieć coś przeciwnego, tzn. w kierunku północno-wschodnim MUX-3 jest dość łatwo odszukać, a z TV4 to są tylko szczątki, no kolorowe szczątki przy dobrym tropo. Dodam, że TVN i TVP INFO analogowo odbierają tam przyzwoicie (mniejsze moce nadawania). Strzelam, że tv4 ma charakterystykę kierunkową i/lub ewentualnie ma zawieszone niżej anteny. MUX-3 ma zdaje się charakterystykę dookólną.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: Benedykt »

TV4 ma moc ok. 5 kW. TVN - 1 kW. Na mapkach wyraźnie widać, że mux1 będzie miał wycięcie w kierunku północnym. Moim zdaniem dalsze nadawanie TVN w analogu nie ma sensu. Z taką mocą to raczej program miejski. Anteny nadawcze wiszą nisko. Zastanawia mnie co innego. Mux1 miał agwarantowane duże moce w planie przejścia na dvb-t. Stąd pomysł na tz mux odtworzeniowy. Jak przyszło co do czego występuje jakaś symboliczna moc. Mówi się, że będzie większa po wyłączeniu analogu. Gdzie się podziały kanały dużej mocy na muż1? Kto i za ile je zhandlował? Mux2?

mielonek

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: mielonek »

A ja mam taki problem: Kiedy próbuję szukać MUX-3, to coś tam niby znajduje, ale programu kompletnie nie da się oglądać. CO jakiś czas tak jakby coś się próbowało prezbiopia, ale właściwie jedyne co widać, to cala chmara różnokolorowych pikseli i co jakiś czas strzępek dźwięku. Co ciekawe, jeszcze przed 27 października, w jeden weekend, mux-3 działał niemal bez zarzutu :o Próbowałem szukać ponownie, i ponownie, i ponownie, i cały czas ta sama kicha:/ Mieszkam na osiedlu generałów, to za daleko żeby odebrać ten sygnał z Pieczewa? O co chodzi? :(

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: loleklolek »

Problemem jest raczej antena pokojowa. MUX-3 nadaje ze słabą mocą. Można próbować zmienić lokalizację anteny (najlepiej w okolicach okna, parapetu) lub pomyśleć o jakiejś antenie zewnętrznej. Widok na nadajnik jest?

mielonek

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: mielonek »

Widoku nie ma:/ A antena stoi juz na parapecie. Za bardzo nie mam tez mozliwosci, nazwijmy je technicznymi, zeby uzywac anteny zewnetrznej. Najbardziej dziwi mnie jednak to, ze pamietam ze w weekend poprzdzajacy ostateczny termin wprowadzenia u nas mux-3 zlapalem te kanalay i spokojnie odbieralem. A od poniedzialku lipa:/

Zablokowany