DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: DVB-T/S »

Bo się nie nadaje to żaden argument. Czy zmieni na zwykłą wtyczkę czy nie różnicy nie będzie.

Bartt

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Bartt »

Prawidłowo wykonany oraz ekranowany separator antenowy ma praktycznie znikomy wpływ na sygnał np: http://www.dipol.com.pl/separator_zasil ... R55301.htm więc w tym przypadku uwaga kolegi DVB-T/S ma sens.
Natomiast ta "partyzantka" w postaci wtyczki/separatora połączonej często długim kabelkiem z zasilaczem potrafi często narobić problemów ;), zwłaszcza przy bardzo słabych sygnałach i (lub) przy silnych lokalnych zakłóceniach. Jeśli wskazania sygnału zależą od ułożenia kabelka od zasilacza, to znaczy że nasz separator/zasilacz sa do niczego. Dlatego często dobre wyniki uzyskiwane są przy zasilaniu wzmacniaczy (nawet tych 12V) napięciem z tunera (5V).
Szkoda że obecnie cały czas są sprzedawane wzmacniacze szerokopasmowe na 12V zamiast tylko na zakres UHF na 5V np: http://www.ams.waw.pl/?site=oferta&dzial=2
Po co wzmacniacz szerokopasmowy do anteny UHF - nie wiem - chyba tylko do zbierania dodatkowych zakłóceń :evil:.

Awatar użytkownika
Leon
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 21:54
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Leon »

Ja wtyczki nie zmieniałem ponieważ mam taki zasilacz w którym na kabelku wisi takie coś co po jednej stronie ma wtyczkę a z drugiej strony gniazdo. Wyjąłem tylko wtyczkę z kabelkiem od anteny i wpiąłem do telewizora, nic to jednak nie dało. Muszę poszukać jakiejść przerwy, kabla na zewnątrz mam 20 metrów a w domu jeszcze z 10 metrów, może jest jakiś feler w nim bo ma już swoje lata. Dzięki za podpowiedzi.

Sage67

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Sage67 »

Witam.

Od jakiegoś czasu miałem problem z odbiorem sygnału z Żórawiny, natomiast ze Ślęży wszystko było OK. Dzisiaj zacząłem kręcić anteną (zwykła siatkowa ze wzmacniaczem)najpierw w lewo (na Żórawinę) - uzyskałem dobry sygnał MUX 3, ale zaczął strasznie klatkować MUX 2. Kręcąc z powrotem anteną w prawo (na zachód) aż do momentu ustawienia jej dokładnie na Ślężę, uzyskałem... bardzo dobrą jakość obu sygnałów i jeszcze kilka czeskich programów...

Z mojej lokalizacji mam do Żórawiny ok. 30km, a do Ślęży - 50km. Kąt miedzy tymi nadajnikami, którego wierzchołek jest u mnie, to 29°. Piszę to, ponieważ nie rozumiem, dlaczego tak jest, przecież siła sygnału ze Ślęży jest znacznie większa, niż Żórawiny...

Ciekawe, jak byłoby gdybym miał antenę kierunkową?... Czy dałoby się ją tak ustawić, żeby odbierała z obu nadajników?

_chris_

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: _chris_ »

Sage67 pisze:Piszę to, ponieważ nie rozumiem, dlaczego tak jest, przecież siła sygnału ze Ślęży jest znacznie większa, niż Żórawiny...
Bo masz takie a nie inne warunki odbiorcze oraz taką a nie inną instalację odbiorczą. Możliwe, że Ślężę coś Ci przesłania, możliwe, że musisz niwelować na mux=2 wpływ Czarnej Góry (kierunek zgodny z Żurawiną) lub cokolwiek innego.
Sage67 pisze:Ciekawe, jak byłoby gdybym miał antenę kierunkową?.
Masz antenę kierunkową. Przy takim kącie i wzmacniaczu w antenie każda kierunkowa powinna odebrać oba nadajniki.

ntcdvb

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: ntcdvb »

Używam anteny kierunkowej i anteny siatkowej (szerokopasmowej), na pewno lepszy odbiór z kilku kierunków jest na antenie siatkowej bez dokładnego ustawienia kierunku na nadajnik.
Jak masz jakiś dobry sklep w okolicy to może uda ci się kupić antenę kierunkową z możliwością zwrotu i wtedy sprawdzisz w swojej lokalizacji.

mathey
Posty: 99
Rejestracja: 6 kwietnia 2013, o 21:07
Miejscowość: Lower Silesia
Odbiornik: JVC LED LT58VA8000,
ArivaT760i/MantaDVBT06@LG42LC42
Instalacja antenowa: Siatka no-name z symetryzatorem + rozgałęźnik na 2 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Sky Tower, Černá hora

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: mathey »

Witam!

Mam pytanie odnośnie MUX3 z Żurawiny. Czy bez problemów odbieracie TVP2 HD z tego nadajnika? U mnie na sprzęcie takim jak w profilu w odległości ok 25-30 km w stronę Opola mam sporadyczne ścinki obrazu, tak jakby na chwilę przygasał sygnał. Nie jest to częste zjawisko, ale tak raz na kilka minut się zdarzy. Czy idzie ten kanał u Was bez najmniejszych zacięć? Bardzo ucieszyłyby mnie wypowiedzi forumowiczów odbierających tego MUX'a z podobnej odległości i lokalizacji co ja.

Chemical Attack

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Chemical Attack »

Z tego co pamiętam to Żurawina jest nadajnikiem kierunkowym.. i nadaje w kierunku Wrocławia, może stąd Twoje problemy.

ntcdvb

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: ntcdvb »

Kolega mieszkający w Twardogórze odbiera MUX-3, i to jako jedyny dobrze działający z Wrocławia.
Żórawina nadaje k.33 z mocą 5 kW ale w kierunku Wrocław i Oleśnica chyba z pełną mocą.
Ślęża nadaje MUX-1 k.64 i MUX-2 k.58 z mocą 100 kW a sygnał z przycinkami i ma silny i staliny Mikstat.
Jedyne to ostatnio rozmawialiśmy że 22 kwietnia utraci TVP INFO Wrocław (analogowo), bo k.25 ma być nadawany tylko ze Ślęży. :(

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: belzebiusz »

Chemical Attack pisze:Z tego co pamiętam to Żurawina jest nadajnikiem kierunkowym.. i nadaje w kierunku Wrocławia.
Zgadza się, tu wykres:
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5788

mathey
Posty: 99
Rejestracja: 6 kwietnia 2013, o 21:07
Miejscowość: Lower Silesia
Odbiornik: JVC LED LT58VA8000,
ArivaT760i/MantaDVBT06@LG42LC42
Instalacja antenowa: Siatka no-name z symetryzatorem + rozgałęźnik na 2 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Sky Tower, Černá hora

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: mathey »

Jest dokładnie jak mówicie i jestem tego w pełni świadomy, że znajduję się "za plecami" nadajnika kierunkowego, jednak wg. tej mapy mój obszar jest pokryty zasięgiem (żółty co prawda, ale jest). Wydaje mi się, że to nie jest źródłem problemu, skoro kanały normalnie lecą u mnie z tego muxa, a czasem tylko przytnie TVP2 HD. Myślałem, że może ten nadajnik tak ma...
Z drugiej strony nie wiem, czy przypadkiem nie znalazłem dzisiaj źródła problemu. Okazało się, że kabel HDMI którym STB jest połączone z TV generuje jakieś zakłócenia. Gdy ruszam tym kablem parametr BER (odczytywany z dekodera, zatem "poglądowy") potrafi skakać jak szalony i wzrosnąć do kolosalnych wartości, że aż odbiór staje się w ogóle niemożliwy. Zjawisko takie występuje też na MUX2 ze Ślęży (kanał 58), ale w mniejszym stopniu - BER wzrasta, lecz oglądać ciągle się da. MUX1 ze Ślęży (kanał 64) idzie cały czas czysto jak łza z BER'em 0. Niby kabel HDMI ekranowany, a tu takie cyrki... Nie wiem jaki te zakłócenia z kabla mają wpływ na te zaniki sygnału, ale przy najbliższej okazji spróbuje z innym kablem.

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: aron_m »

Wygląda na to że MUX-3 będzie nadawany i ze Ślęży i z Żórawiny.
W Żórawinie zwiększą moc, a na Ślęży zamontują nowy sprzęt i ustalą docelową moc.

Kto by przypuszczał :D

http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wd ... ,1210.html

Awatar użytkownika
Leon
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 21:54
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Leon »

To, że zwiększą to nikomu nic nie mówi, macie jakieś przecieki jaką moc będą miały nadajniki na Ślęzy nadające MUX3?

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: aron_m »

No i się pozmieniało :(

Jeśli ktoś liczył na zwiększenie mocy z nadajnika w Żórawinie, to mocno się pomylił.

Wg tego dokumentu w Żórawinie na stałe zostanie 5 kW mocy, zmieni się tylko kanał z 33 na 25. Nadajnik zacznie pracować w SFN ze Ślężą (i nie tylko).

Źródło:
http://cyfryzacja.gov.pl/Parametry,emis ... ,1241.html

ntcdvb

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: ntcdvb »

Wszystko wskazuje na to, że Ślęża nadawać będzie z ustaloną międzynarodowo mocą ERP 100 kW a Żórawina nadal tylko z 5 kW.
Bardzo ważne, że Żórawina nadal będzie nadawać i dostarczy sygnał dla odbiorców :] (jedyny warunek utrzymanie obecnego kierunku nadawania a zmiana tylko częstotliwości „kanał”).
Już 22 kwietnia o 7 będzie wiadomo ;)

Awatar użytkownika
Leon
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 21:54
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Leon »

Jak dla mnie, to naprawdę dobra wiadomość. Ze Ślęży odbieram MUX1 i MUX2 jakość sygnału 100% a więc wychodzi na to, że nawet nie będę musiał kombinować z anteną.
Powiedzcie tylko czy kanały te które obecnie są na MUX1 i MUX2 zostaną zdublowane? Chodzi o TVP1, TVP2 i TVP Info.

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: aron_m »

Po zmianach jakie wprowadzono po wyłączeniu analogowej TV w części Wielkopolski, sam ostatnio sprawdziłem i jest jedna zmiana (mam rodzinę w zasięgu nadajnika POZNAŃ ŚREM):

Do tej pory mieliśmy tak:
W MUX-1 TVP 1 HD, TVP 2 SD i TVP INFO (POZNAŃ)

W MUX-3 TVP 1 SD, TVP 2 HD i TVP INFO (SZCZECIN)

Odkąd wyłączono analog na Śremie i włączono docelową moc i kanał MUX-3, w obu MUX'ach jest teraz to samo TVP INFO (POZNAŃ)

Taka sama sytuacja będzie u Nas

W MUX-3 zniknie TVP INFO (OPOLE) i będzie TVP INFO (WROCŁAW)

Trochę szkoda (czasami oglądałem ich pasmo regionalne i bardzo ciekawe programy nadawali).

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami to w 2 giej połowie 2013 roku mogą zniknąć wersje SD TVP 1 i 2 i pojawi się TVP REGIONY. Ale musimy czekać by się przekonać sami, jak będzie.

Awatar użytkownika
Leon
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 21:54
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Leon »

Oki, dzięki za rozjaśnienie. Rozumiem, że MUX3 nadaje teraz TVP Opole?
A TVP zostaną zdublowane? Szkoda miejsca.

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: aron_m »

Tak. W MUX-3 masz TVP INFO (OPOLE). W poniedziałek najprawdopodobniej oba TVP INFO (REGIONALNE) zostaną zdublowane - będzie 2 TVP INFO (WROCŁAW) - jedno w MUX-1, drugie w MUX-3. Niestety :(

Awatar użytkownika
Leon
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 21:54
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Leon »

Do poniedziałku a raczej do wtorku, prawdopodobnie mają to robić w nocy.
Zobaczymy, ocenimy, powinno być lepiej.

Zablokowany