DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Tom345 »

Zapewne kraj zza drugiej strony morza.

varicap

Re: DVB-T Nasz Biedny Szczecin

Post autor: varicap »

Saimon-bidzik pisze:Witam
Z tego co wyczytałem i wnioskuje w Szczecinie nic jeszcze nie ma ,przynajmniej na 03.01.2010.
Można pooglądać co sie dzieje na stacjach nadawczych na tym wykazie -jak widać są świeżutkie informacje http://radiopolska.pl/wykaz/zmianydv.php
Z mojego odbiornika odczytuje na czestotliwościach kanału S35(ok423Mhz) i S40 (ok470Mhz) sygnał cyfrowy o natężeniu 40-50 dB czy ktoś sie oriętuje kto to nadaje ?
Jeśli na TYCH kanałach masz jakiścyfrowy sygnał to zapewne masz kablówkę i stamtąd odbierasz DVB-C.
W "eterze" na 423 MHz w Szczecinie nadaje sieć CDMA Nordisk z Kołowa a pod sam koniec 469 MHz masz downlinki lottomatów.
To jest pasmo radiokomunikacyjne i w "eterze" żadnej radiodyfuzji być tu nie może.
Jeśli jednak odbierasz coś na "antenie siatkowej" to może być to wina przesterowanego wzmacniacza i jakieś produkty mieszania np Niemieckich DVB-T na kanale 22 i 23 z Helpterbergu.
vari

Demon

Re: DVB-T Nasz Biedny Szczecin

Post autor: Demon »

Saimon-bidzik pisze:Witam
Z tego co wyczytałem i wnioskuje w Szczecinie nic jeszcze nie ma ,przynajmniej na 03.01.2010.
Można pooglądać co sie dzieje na stacjach nadawczych na tym wykazie -jak widać są świeżutkie informacje http://radiopolska.pl/wykaz/zmianydv.php
Z mojego odbiornika odczytuje na czestotliwościach kanału S35(ok423Mhz) i S40 (ok470Mhz) sygnał cyfrowy o natężeniu 40-50 dB czy ktoś sie oriętuje kto to nadaje ?
Musicie mieć świetny odbiór niemieckiej telewizji. Kanał S40 to nie jest 470MHz. Ta częstotliwość, to kanał C21. Z kolei 423MHz to kanał S36. Na kanałach S nic w eterze nie może lecieć, więc może odbierasz echa z jakiejś kablówki. Spróbuj zmienić ustawienia regionalne w odbiorniku na Polskę lub kraj stosujący takie same jak u nas oznaczenia kanałów.

ps. @varicap ma rację.

Saimon-bidzik

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Saimon-bidzik »

To by się zgadzało że odbieram CDMA Nordisk , antena jest skierowana na kołowo ( kierunkowa 13-stka w wąskim paśmie około 400Mhz-470Mhz ,używana w moim przypadku do odbioru kanałów TV naziemnej:). Używam odbiornika firmy Promax Prolink-1B .
Pytanko : Czy Niemiaszki z Helpterbergu nadają w rozdzielczości Full Hd lub HD-Redy czy to możliwe ?
Mam takowe przypuszczenia z obserwacji obrazu u klienta mieszkającego w Radziszewie .
To jest niedaleko autostrady Szczecin-Berlin , a właściwie zjazdu w kierunku Gryfina.
Postaram sie wyłapać ten sygnał u siebie na antenie j.w. :)

varicap

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: varicap »

Saimon-bidzik pisze:To by się zgadzało że odbieram CDMA Nordisk , antena jest skierowana na kołowo ( kierunkowa 13-stka w wąskim paśmie około 400Mhz-470Mhz ,używana w moim przypadku do odbioru kanałów TV naziemnej:). Używam odbiornika firmy Promax Prolink-1B .
Pytanko : Czy Niemiaszki z Helpterbergu nadają w rozdzielczości Full Hd lub HD-Redy czy to możliwe ?
Mam takowe przypuszczenia z obserwacji obrazu u klienta mieszkającego w Radziszewie .
To jest niedaleko autostrady Szczecin-Berlin , a właściwie zjazdu w kierunku Gryfina.
Postaram sie wyłapać ten sygnał u siebie na antenie j.w. :)
Z nadajnika na kanale 22 i 23 z Helterbergu na pewno nie HD bo nadają razem 7 programów w MPEG-2 (czyli SD i to niepowalające, nieco gorzej niż nasz analog z Kołowa).
Może jakieś testy mają w Berlinie w MPEG-4 ale nic o nich nie wiem.
vari

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: aaron84 »

To ja może trochę w oderwaniu od tematu.
Też czekam na rozpoczęcie nadawania DVB-T z Kołowa, bo mam obecnie problem z analogiem.
Przez 15 lat mi działała obecna instalacja analogowa, a ostatnio coś się stało i nie działa, nie wiem co, bo niby wszystko dobrze podłączone.
Mieszkam w południowej części województwa, to jest jakieś 50 km od Kołowa w linii prostej.
To może opiszę co mam za problem z analogiem.
Mam antenę siatkową + wzmacniacz + zasilacz.
Przez 15 lat w ten sposób odbierałem bardzo dobrze TVP1, TVP2, Polsat. TVP Szczecin odbierała trochę gorzej. TVN wcale nie odbierał.
Zawsze było tak, że po odłączeniu zasilacza od prądu, jakość odbioru bardzo się pogarszała. TVP Szczecin i Polsatu już wtedy wcale nie było widać, a TVP1 i TVP2 bardzo śnieżyły. No więc musiałem koniecznie używać tego zasilacza.
A oto co się niedawno stało: Nagle nie wiadomo z jakiego powodu, obraz na wszystkich kanałach (i na obu telewizorach) zaczął "skakać". Mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi z tym "skakaniem". Jakość odbrazu nadal była bardzo dobra, taka jak zwykle, bez szumów. Jednak obraz "skakał" w ten sposób, że na przykład dolna część obrazu była na górze, a górna na dole, i takie paski przelatywały z góry na dół.
Gdy jednak wyjąłem zasilacz z gniazdka sieciowego, obraz przestawał skakać. Stabilizował się. Jednak jednocześnie jakość obrazu się pogarszała, czyli pojawiały się duże szumy na TVP1 i TVP2, a Polsat i TVP Szczecin przestawały odbierać.
No i z tym właśnie problemem żyję do dzisiaj. A więc może jeszcze raz go podsumuję w punktach, żeby było jaśniej.

1. W PRZESZŁOŚCI ZAWSZE BYŁO TAK:
1.1. Gdy zasilacz był podłączony do sieci, wszystko odbierało bardzo dobrze (oprócz TVP Szczecin, który trochę śnieżył)
1.2. Gdy zasilacz był odłączony od sieci, pojawiało się bardzo mocne śnieżenie, a niektóre programy znikały całkowicie.

2. OBECNIE JEST TAK:
2.1. Gdy zasilacz jest podłączony do sieci, jakość obrazu jest bardzo dobra (taka jak w punkcie 1.1), jednak obraz bez przerwy "skacze"
2.2. Gdy zasilacz jest odłączony od sieci, obraz przestaje skakać, ale wszystko zaczyna śnieżyć, czyli wygląda tak samo jak w punkcie 1.2.

Ktoś może wie, o co tu chodzi? :/

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: markus 69 »

@aaron84
A może po porostu zasilacz się przegrzał. Ja kiedyś miałem taką przypadłość, wtedy dla większego chłodzenia po prostu rozkręciłem obudowę i umieściłem go w prze wietrznym miejscu. Spróbuj wyłączyć aż do ostygnięcia, zdjąć wierzchnią obudowę i bardzo ostrożnie włączyć go do sieci - ale pamiętaj o tym że do tchnięcie przewodów może grozić porażeniem. Jeżeli dolegliwości ustąpią to należało by się zaopatrzyć w nowy zasilacz .....

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: aaron84 »

Ten problem już istnieje od kilku miesięcy. Zasilacz wcale się nie grzeje, przynajmniej ja nic nie czuję. Gdy nawet wyłączę go na kilka dni, a po kilku dniach znowu włączę, to i tak jest to samo.
No a niestety robić tak jak piszesz, to się trochę boję, bo nie chciałbym, żeby mnie prąd popieścił lol

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: markus 69 »

Rozumiem że się boisz ...Ale dopowiem, że jak nie czujesz że obudowa jest ciepła to wcale nie musi znaczyć, iż zasilacz się nie przegrzał, w środku masz trafo i tranzystor z małym radiatorem, który odpowiada za oddawanie "zbędnego ciepła" i może właśnie ten tranzystor już uległ przegrzaniu i już nie da się nic z tym zrobić ....Moja propozycja jest taka jeżeli masz możliwości spróbuj podmienić zasilacze ...Bo jeżeli nie grzebałeś w okablowaniu to tam raczej nic nie powinno ulec zepsuciu.(nie podejrzewam uszkodzeń wzmacniacza)

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: markus 69 »

Mówisz że też czekasz na DVB T - i mieszkasz na południu woj. zachodniopomorskiego to może spróbuj złapać sygnał z RTCN Jemiołów tu masz mapkę zasięgu sygnału http://www.emitel.pl/strona-glowna/dvbt3
Pozdrawiam

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: aaron84 »

Też właśnie myślałem, żeby kupić nowy zasilacz, ale jest jeden problem. Zasilacze jakie widziałem w sklepach, mają szersze wejście dla kabla antenowego i mój kabel jest po prostu za chudy i nie będzie się w takim szerokim otworze trzymał, tylko wypadnie. W sklepach widziałem też kable antenowe i wszystkie jakoś są grubsze od tego mojego. Czy to znaczy, że są jakieś dwa różne standardy tych kabli antenowych? Bo mój jest taki,, relatywnie cieńki.
Podobnie z wtyczkami antenowymi. W sklepach też są różne grubości. Na jednych jest napisane 9,0 mm, na innych 9,5 mm.
W ogóle cała ta moja instalacja to jakaś dziwna jest. Tak jak już pisałem, kabel antenowy i wejście dla kabla we wtyczce od zasilacza, jest cieńkie, o małej średnicy. Zupełnie inne niż te, które widzę w sklepach.
Znowu wtyk antenowy, czyli ta część wtyczki zasilacza, która wchodzi do telewizora, jest u mnie jakiś dziwnie gruby, grubszy od tych nowych wtyczek, które widać w sklepach.
Wiem, że to wszystko jakieś takie poplątane :/ No ale tak właśnie już u mnie jest. Tę moją "instalację" kilkanaście lat temu robił mi wujek.. Ja wtedy miałem 10 lat, to nie wiem nawet skąd on taki dziwny sprzęt wytrzasnął.

Jeśli zaś chodzi o ten Jemiołów, to bym musial skierować antenę na południe, a nie mogę tego zrobić, bo po tej stronie domu mam dużą górkę, a na górce stoi kilka domów i zasłaniają całkowicie widok na nadajnik.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: markus 69 »

Rozumiem:
Co do tych kabli, no cóż tak to już jest kilkanaście lat temu były inne standardy i kable były ciut cieńsze wszystko się zgadza ... ale nie załamuj rąk możesz za pomocą wtyków typu F zrobić małą "sztukówkę" ...no ale to już musiał byś pomierzyć grubość kabla i udać się z tą wiedzą do sklepu "najlepiej specjalistycznego - nie marketu" Tam ci doradzą co i jak.

Tu dodam ci stronkę dla orientacji tematu http://cyfronika.home.pl/wtyki_f.htm .

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: aaron84 »

No to teraz pozostaje mi znaleźć taki specjalistyczny sklep w Szczecinie, bo tu (w Barlinku) kiedyś był sklep z takimi bajerami, ale zlikwidowali... :/

A gdybym kupił sobie antenę o taką:

http://www.dvbsklep.pl/antenatelewizyjn ... -p-15.html

to czy stąd mógłbym odebrać dobry sygnał z Kołowa bez żadnego wzmacniacza?
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2010, o 14:01 przez aaron84, łącznie zmieniany 1 raz.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: markus 69 »

Masz bliżej do Gorzowa i tu był sklep na ul.Dworcowej ...a jak nie to w podwórzu na ulicy Młyńskiej znajdziesz wszystko co będziesz potrzebował ...

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: aaron84 »

Bliżej tylko teoretycznie. Nie mieszkam w samym Barlinku, tylko trochę obok. W praktyce o wiele łatwiej stąd dojechać do Szczecina.
Ale tak się teraz właśnie zastanawiam nad tą anteną, o której wyżej napisałem...

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: markus 69 »

Warto by było się pokusić o taką antenę, to zawsze będzie leprze rozwiązanie a niżeli siatka,
sam używam anteny kierunkowej ponieważ, siatka dawała mi nieźle w kość ze swoimi zakłóceniami ...

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: aaron84 »

Ale do tej anteny też będzie potrzebny wzmacniacz do puszki i zasilacz?

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: markus 69 »

Do analogu pewnie tak a co do DVB T ciężko powiedzieć ....

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: aaron84 »

A czy do tej anteny będzie pasował taki wzmacniacz i taki zasilacz? Tutaj zamieszczam linki.

Antena:
http://www.dvbsklep.pl/antenatelewizyjn ... -p-15.html

Wzmacniacz:
http://www.dvbsklep.pl/wzmacniaczanteno ... -p-93.html

Zasilacz:
http://www.dvbsklep.pl/zasilaczzregulacja12v-p-119.html

danielmat

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: danielmat »

Po co od razu wzmacniacz, spróbuj najpierw odebrać na samej antenie, jeśli się obejdzie bez wzmacniacza to tym lepiej.
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2010, o 16:39 przez danielmat, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany