DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

Taka awaria NIGDY NIE POWINNA SIĘ WYDARZYĆ. Każda telewizja i ośrodek nadawczy ma dwustronne zasilanie ( a przynajmniej powinna mieć) przełączane bezprzerwowo przez APU a pomiędzy APU, a pierwszym zasilaniem i drugim z innego kierunku znajduje się zespół UPS z potężnymi akumulatorami zasilającymi serce telewizji, czyli zespół EMISYJNY. To jest skandal, powinny polecieć głowy.

To jest niezłe info dla terrorystów, którzy chcieli by pozbawić telewizji nasz kraj. Hebel w dól i TVP brak, śmiech na sali, to nie lata 80-te, jak się tłumaczą.



Sorry EmiTel, to nie wasza wina jak na początku myślałem. To nieprawdopodobne, że mogła wydarzyć się taka awaria zasilania, więc myślałem, że to coś u was w związku ze zmianami w nadawaniu.

BTW, w Szczecińskiej telewizji zespół UPS gwarantuje 3 godzinną pracę bezprzerwową zespołu emisyjnego po zaniku obu zasileń czego nigdy nie było, więc tym bardziej nie pojmuję całkowitego braku emisji z Warszawy. Pewnie nie zadziałała automatyka UPS, względnie mieli padnięte baterie, bo nikt tego nie sprawdzał, (rutyna zabija).

sir_mendez

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sir_mendez »

Jarekk pisze:Mieszkam w Kołczewie koło Wolina.
Jakość odbioru poszczególnych kanałów różni się znacznie.
siła sygnału - jakość sygnału
Kanał 34 - 100% - 100%
Kanał 41 - 96% - 100%
Kanał 48 - 90% - 30%

Dlaczego ten kanał 48 jest taki słaby?
A tu jest TVP1 HD i TVP2 HD niestety

Może antena nadawcza kanału 48 jest trochę niżej położona?
To bardzo ciekawe ~Jarekk bo ja mieszkam w centrum Szczecina (okolice Turzyn) i mam DOKŁADNIE takie same proporcje siły i jakości z Kołowa (!). Jakbyś wręcz opisał mój sygnał.
Ogólne wnioski są takie, że kanał 48 jest wyraźnie gorszy od pozostałych, bo te pozostałe są wręcz idealne...

Moje spostrzeżenia są też takie, że do września 2013 kanał 48 był w miare gucio - raz na kilkanaście minut coś szarpnęło, ale od września 2013 dla kanału 48 jakość z czasem coraz bardziej stopniowo się zapadała do marnego ~1% w święta - przy wciąż takim samym ustawieniu anteny - aż obecnie jakość mam (już teraz po wymuszonej korekcji ustawienia anteny) ledwo 20%/25% przy tym siła sygnału zawsze była i jest stała na wysokim poziomie ~90% jak u Ciebie.

Rzecz jasna teraz nie mam nic oprócz TVP1,2 w SD z pakietu TVP - stan 16.02. - MUX3 zupełnie sobie wyparował. :oops:

PS. Moja antena to mały zewn. grid ze wzmacniaczem montowany przed oknem 3 piętro.

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

Nie bardzo rozumiem dlaczego Wam to nie działa jak należy.
Ja mieszkam przy Mickiewicza w sporej dziurze ulicy Mickiewicza, czyli na przeciwko Powiatowego Urzędu Pracy. Antena przy okienku na strychu, bo na dachu nie mam mowy. Odbieram wszystko znakomicie, a sygnał musi "przelecieć" praktycznie przez całe miasto. Powiem Wam, że na tej antenie odbieram na 7-miu różnych odbiornikach w domu. Opis instalacji antenowej z boku (stopka).
Przy Turzynie powinno śmigać bez zająknięcia. Robiłem tam koledze antenę. Nie narzeka od kiedy tą antenę ma.
Proponuję dobrze przeglądnąć instalację, gniazda, wtyczki, kable, zasilacz, wzmacniacz , symetryzator, samą antenę itp.
No przecież jak u mnie chodzi, to tym bardziej powinno przy Turzynie.

sir_mendez

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sir_mendez »

~sluuurp właściwie Twoja lokalizacja nie ma takiego znaczenia jak względnie niezakłócona widoczność wzrokowa, a niestety ale na logikę patrząc jakieś 50%-70% *indywidualnych odbiorców w centrum* ma okna tyłem do Kołowa, albo przy najmniej odbiera sygnał z odbicia wąskiej ulicy, gdyż np. nie mieszka na ostatnim piętrze. Łatwo też dojść do wniosku, że naprawdę niewiele ludzi w mieście mieszka przy samym dachu. Nadawcy powinni to uwzględnić - sygnał z odbicia w 500 tys. mieście to podstawa - wydaje się, że szczególnie dla kanału 48.
Jeśli Kolega ~Jarekk z okolic Wolina ma taką samą charakterystykę co ja w mieście, to albo... idzie z jakiegoś nieokreślonego nazwijmy to "miejskiego" odbicia tak jak ja, albo nadajnik w Kołowie i jego najbliższe otoczenie jest winne temu co do nas przenika.
Na pewno ulokowanie anten na maszcie lub to, że Kołowo jest w wilgotnym lesie, który oddaje regularnie wilgoć nie jest bez znaczenia dla pochłaniania fali kanału 48.
Gdzieś, ktoś na pewno to przebadał - jakie materiały, średnice kropli wilgoci itp. najbardziej pochłaniają 690MHz - może można by było wysnuć z tego jakieś wnioski.

Jeśli 100 kW dla mux3 w Kołowie to w ogóle jest prawda - mam wątpliwości - to na pewno to nie wystarcza - przy najmniej tak jest u mnie.
 

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: distefano »

Przy wyższych kanałach odczuwa się pewne osłabienie siły sygnału, ale k. 48 trudno zaliczyć do tych wyższych.

damian632
Posty: 3
Rejestracja: 3 lutego 2014, o 16:14

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: damian632 »

Dziś telewizja DVB-T nie działa w Resku. Co jest powodem ?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Domel28 »

Wiosenna konserwacja w Kołowie.

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: demolek »

Kochani jak to jest z kanałem 48 w Szczecinie. Wyczytałem że nadaje z Warszewa poz 22 grafiki poniżej.
http://w3.satkurier.pl/pliki/19004.gif

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: belzebiusz »

Przecież jest wyraźna informacja, że będzie to nowa emisja, która dopiero ma się pojawić.

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: demolek »

CZyli mam rozumieć że w Kołowie zamilknie nadajnik na tym kanale?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: belzebiusz »

Nie, wszystkie obecne w tej chwili emisje pozostają, chyba, że tabelka powyżej mówi inaczej - zmiany kanału, mocy itp.

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: aaron84 »

Od kilku tygodni praktycznie nie mam u siebie (50 km na południe od Kołowa) Mux-3. Jakość 0-20%, z porywami do 30%. Nie da się oglądać (używam siatki).
W zupełnie innym miejscu zaś, a konkretnie w centrum Szczecina, też jakość Mux-3 się pogorszyła. Do tej pory odbierał spokojnie z anteny pokojowej z dziesiątego piętra, a teraz się rwie..
Praktycznie więc nie mam teraz dostępu do TVP (prócz ABC...) w żadnych z tych dwóch miejsc.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: belzebiusz »

50 km od tak silnego nadajnika wymontowałbym wzmacniacz z puszki antenowej i zastąpił go symetryzatorem, a zasilacz z separatorem przy odbiorniku zwykłym wtykiem antenowym.

emaies

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: emaies »

Witam wszystkich,

mam taki problem, mieszkam w Sz-n mamy w wspólnocie wspólną antenę i odbieram tylko Mux3, jest tylko 8 kanałów z TVP. Ktoś mógłby pomoc w rozwiązaniu tego problemu?
Centrum Szczecin, okolice Mickiewicza/5 lipca

macpel

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: macpel »

Czy ktoś wie co się dzieje z MUX3 ? Od kilku dni rwało a dzisiaj to głuchy i niemy.
Wczesniej miałem sygnał 70-80% od kilku dni w porywach 30 a dzisiaj 0. MUX1 i 2 90-100.
Południe województwa w lini prostej ok 55km do nadajnika.

FLEBUS

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: FLEBUS »

Z dużym zainteresowaniem czytam skargi na poziom MUX3 k48 u mnie jest 80/100 MUX2 k34chodzi 75/94 natomiast MUX1 k41 58/66 - i na tym kanale przycina mrozi pikseluje momentalne spadki do zera praktycznie nie da się oglądac-sytuacja taka psuła się od początku maja wkrótce po uruchomieniu kanału Fokus regulacja anteny nic nie daje-do końca kwietnia odbiór wszystkich kanałów był wzorowy - pracuję na biqadzie pasywnym - złącza w antenie lutowane - przelotki pod okienne sprawdzone instalacja krótka ok 3,5m podwórko w blokowisku 3piętro dookoła takie same 4 pietrowe bloki antena nie widzi nadajnika sygnał z odbicia ul. Ks. Anastazji os. Książąt Pomorskich - na dwóch różnych dekoderach to samo zachodzę w głowę co się dzieje może ktoś wie?

FLEBUS

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: FLEBUS »

macpel pisze:Czy ktoś wie co się dzieje z MUX3 ? Od kilku dni rwało a dzisiaj to głuchy i niemy.
Wczesniej miałem sygnał 70-80% od kilku dni w porywach 30 a dzisiaj 0. MUX1 i 2 90-100.
Południe województwa w lini prostej ok 55km do nadajnika.

podajesz w swoich danych że masz antenę na wys 3m - to za mało-prawidłowy odbiór jest możliwy od 4m w zwyż a pewny od 10m - pamiętaj że to polaryzacja pozioma co znaczy że im niżej tym więcej przeszkód i tłumienia

FLEBUS

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: FLEBUS »

Jest coś dziwnego do południa odbiór MUX1 jest stabilny przy parametrach 55-59/66-70 po południu tnie niemiłosiernie i ciągle spada do zera co to może być!? - czy ktoś to w ogóle czyta? gdzie się coś dowiedzieć? do początku maja odbiór wył wzorowy

FLEBUS

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: FLEBUS »

żeby wyeliminować podejrzenie na niesprawny tuner przeniosłem go w dwa inne miejsca na terenie miasta - odbiornik pracował bezbłędnie a wszystkie muxy chodziły stabilnie przy takim samym poziomie co u mnie mux1 który u mnie zrywa szatkuje i ciągle spada do zera rano odbiór jest w miarę stabilny - po południu i wieczorem niemożliwy- ręce opadają a ja cały zamieniłem się w znak zapytania

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dołożenie Fokusa do MUX1 nie miało wpływu na parametry emisyjne więc nie to jest problemem. Jak sam napisałeś masz biquada i:
FLEBUS pisze:podwórko w blokowisku 3piętro dookoła takie same 4 pietrowe bloki antena nie widzi nadajnika sygnał z odbicia ul. Ks. Anastazji os. Książąt Pomorskich - na dwóch różnych dekoderach to samo zachodzę w głowę co się dzieje może ktoś wie?
czyli trudne warunki odbioru. Przy odbiorze z odbicia byle zmiana otoczenia może mieć wpływ na odbiór. Skoro pozostałe MUX-y odbierasz poprawnie, a problem dotyczy tylko MUX1 to widać, że poziomy sygnałów są wystarczające, może brakuje kilka dB wzmocnienia by podciągnąć k.41 do wystarczającego poziomu. Jeśli jeszcze nie próbowałeś to spróbuj lekko przemieścić antenę góra/dół lub w lewo/prawo - niewielka zmiana ulokowania anteny może diametralnie poprawić sytuację.

Zablokowany