DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

FLEBUS

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: FLEBUS »

Dzięki za odpowiedź, o tym Fokusie napisałem dla określenia horyzontu czasowego - rzecz w tym że do tamtego okresu odbiór miałem wzorowy - mam podejrzenie na jakieś zakłócenia zrobię korektę anteny podniosę ją w górę ale zbytnich możliwości nie mam - 3 piętro blok ocieplony - zmienię na M Loga ze wzmocnieniem , tyle że początkowo miałem biquada jak w stopce - miałem wszystko na 100% ale przycinał , zmieniłem na pasywnego i był przez pół roku spokój jeżeli po zmianach nic nie pomoże to gdzie zgłosić zakłócenia do PIR?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jeśli do południa jest dobrze, a popołudniu zaczynają się problemy i jest to stały, powtarzalny układ to mogą być zakłócenia od jakiś urządzeń w okolicy czy u sąsiada. Nie wiem czy UKE coś to pomoże, zwróciłbym się do nich w ostateczności. Na początek warto rozejrzeć się wokół - może jest jakieś charakterystyczne miejsce gdzie mogą powstawać zakłócenia. No i być może poprawa anteny sprawę rozwiąże.

FLEBUS

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: FLEBUS »

moja koncepcja dyskretnej anteny nie wyszła i musiałem przerobić cały projekt od nowa-wygląda brzydko i rzuca się w oczy czego nie chciałem-ale:
-m-log nie zdał egzaminu,jak jeden mux był dobry to inny ciął niemiłosiernie
-wykonałem nowego biquada i podniosłem go wyżej
-parametry-MUX1 65/94 , MUX2 64/91 , MUX3 80/100
obraz stabilny poziomy wzrosły wydatnie- jednak coś/ktoś sieje zakłócenia, momentami sygnał zapada się - będę obserwował czy jest jakaś regularność - proszę o poradę ghdzie się zwrócić w spr. wyeliminowania tych zakłóceń

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Aby je wyeliminować najpierw trzeba je "namierzyć" a to może być bardzo trudne wśród gęstej miejskiej zabudowy. Jest na forum kilka tematów o zakłóceniach tu: L I N K

jzagaja

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: jzagaja »

Od tego roku mam coraz większe problemy z odbiorem w Dąbiu szczególnie w Sony KDL-19S5710. Rwie obraz na potęge. Nic nie pomaga - wymiana anten, aktualizacja firmware, reset ustawień. Na pozostałych telewizorach sporadycznie. Czy to wina stacji doświetlajścych? Co mam zrobić? Ręce opadają...
Ostatnio zmieniony 11 czerwca 2014, o 10:11 przez jzagaja, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Wyraźnie instalacja antenowa nie jest poprawnie dobrana do istniejących warunków. Należy zweryfikować czy zastosowana antena jest ustawiona we właściwym kierunku, czy jest poprawnie dobrana pod kątem wymaganego wzmocnienia, czy posiada wzmacniacz, czy nie ma usterki na kablu lub wtyczce.
W razie problemów z indywidualną weryfikacją najlepiej wezwać profesjonalnego instalatora anten RTV.

FLEBUS

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: FLEBUS »

Satysfakcja zrobić samemu- Jzagaja- nic nie piszesz o położeniu anteny ani o lokalizacji , zabudowie , otoczeniu miejsca gdzie mieszkasz-to wszystko jest ważne dla dobrego odbioru-tym bardziej że do Kołowa masz rzut beretem czyli blisko a między Dąbiem a Kołowem nie ma przeszkód terenowych Dąbie jest nisko a Kołowo wysoko teren płaski powinieneś optycznie widzieć antenę nadawczą

jzagaja

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: jzagaja »

TV w naprawie (Hit serwis) wymieniają tuner - odezwę się jak sprawdzą elektronikę. Domki jednorodzinne w Dąbiu. W każdym razie odradzam zakup modelu KDL-19S5710.

jzagaja

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: jzagaja »

Naprawa tunera pomogła.

unick

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: unick »

Witam.
Od września oglądam cyfrową telewizję naziemną. Kupiłem zewnętrzną antenę ale na razie wisi w mieszkaniu przy oknie (mieszkam w Przecławiu). Przez pierwsze 2 tygodnie nie miałem żadnych problemów z odbiorem. Teraz dzieją się dla mnie dziwne rzeczy i prosił bym o pomoc. Sprawa wygląda następująco: nie mogę odbierać sygnału MUX2 przy zamkniętym oknie. Pozostałe multipleksy działają bez problemu. Wystarczy że uchylę jedno skrzydło na jakieś 20 cm i odbiór jest bezproblemowy. Najlepsze jest to że uchylam skrzydło na które antena nawet nie "patrzy". Proszę o sugestie.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Domel28 »

Pewnie wystarczy wystawić antenę za okno i bądzie po problemie. Tak z ciekawości to jaka to antena i jakie masz parametry siły i jakości odbieranych MUX-ów?

unick

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: unick »

Niestety nie mam teraz możliwości wystawienia jej na zewnątrz. Antena to TELEVES DIGINOVA dodatkowo z zasilaczem antenowym Televes Picokom 5795. Parametrów nie znam bo nie wiem jak sprawdzić ale raczej dobre bo żadnych zakłóceń nie mam. Proszę o jakieś rady bo się zimno zaczyna robić a ja muszę otwierać okno żeby obejrzeć tvn czy polsat

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Domel28 »

Parametry sygnału powinny być pod przyciskiem "INFO" albo podobnym ( w zależności od odbiornika), lub w strojeniu ręcznym po wpisaniu częstotliwości na których odbierasz MUX-y. Wewnątrz mieszkania takie problemy mogą się pojawiać, możesz poszukać innego miejsca może wtedy odbiór kompletu kanałów będzie możliwy. Jeśli nadal będą kłopoty to jednak musisz sprawdzić z zewnątrz.

unick

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: unick »

Parametry
MUX1 - jakość 100 moc 97
MUX2 - jakość 85 moc 97 (otwarte okno)
MUX2 - jakość 0 moc 90 (zamknięte okno)
MUX3 - jakość 75 moc 96

Jestem w stanie pogodzić się z tym lecz chciał bym aby mi ktoś wytłumaczył o co tu chodzi.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Domel28 »

Tym właśnie charakteryzuje się odbiór wewnątrz pomieszczeń. Czasem ciężko jest znaleźć takie miejsce aby wszystkie MUX-y odbierały stabilnie . Sam kiedyś w pewnym miejscu miałem taki problem. Musisz trochę pokombinować z anteną skoro nie dajesz jej na zewnątrz.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: systemlan »

Jeżeli masz problem ze zrozumieniem, że specyfika anten polega na zewnętrznym jej montażu to zalecam założyć sobie kablówkę, oni rozumieją specyfikę montażu anten i u siebie w centrali specjalnie dla Ciebie wystawili je na dach dalej już jadą studzienkami :D

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: demolek »

Tak jak napisano powyżej - takie efekty daje antena umieszczona w pokoju. Nie ważne czy super czy hiper - w pokoju działa tak jak działa - mizernie. Antenę na zewnątrz i będzie OK. JA tam w domu w pokoju po drugiej stronie budynku od zachodu (Pogodno) mam takie cudo z drutu miedzianego i kartonika (by antena trzymała wymiary ;))
Obrazek

W Przecławiu to może problem robić wzmacniacz - może być za silny sygnał.

unick

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: unick »

nie dziwi mnie że antena zewnętrzna może nie sprawdzać się w pomieszczeniu. Dziwi mnie reakcja na otwarcie i zamknięcie okna. Tak jak napisałem powyżej tu nie chodzi o spadek jakości a o całkowity brak sygnału z jednego multiplexu. Dodatkowo dlaczego takie wahania są tylko na jednym z trzech a na pozostałe dwa są cały czas w idealnym zasięgu i żadne czynniki takie jak okno na nie nie wpływają

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: systemlan »

Wynikające chociażby z różnic zamontowania anten nadajnika na maszcie, różnic częstotliwości.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Domel28 »

Możliwe że fale radiowe z poszczególnych MUX-ów docierają do anteny pod różnym kątem, poza tym na każdym kanale różnią się długością. Ponadto jeśli okna są nowoczesne to może być to związane z tym, że szyby takowych okien pokryte są tlenkiem metalu dla lepszej izolacji. Pozostałe MUX-y działają bo fale jakoś inaczej dochodzą do anteny.

Zablokowany