DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

waldirs
Posty: 4
Rejestracja: 21 stycznia 2015, o 00:32
Odbiornik: LG

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: waldirs »

WITAM
Czytając to forum odniosłem wrażenia, że wielu forumowiczów wymądrza się lub wręcz ironicznie kpi z innych stawiających dość proste pytania. No ale to dyskusja na dłuższy czas.
Lecz ja nie o tym.
Pomimo, że wątek już dawno wygasł i nie ma zainteresowania to mnie nadal dręczy problem kiepskiego odbioru MUX3 na 48 kanale. Mieszkam na uboczu wsi niedaleko Kołczewa i podobnie jak pisał Kolega m.in. z Kołczewa właśnie - od kilku miesięcy odbiór multiplexu MUX3 jest beznadziejny - sygnał jest 70% a jakość ... skacze od 0, zatrzymuje się na chwilę na poziomie 35-40%, dolatuje w porywach do 70%. Przy czym na pozostałych 2 MUX-ach jest odpowiednio 85/90-100% ???
Ciekawe zjawisko. Antena na zewnątrz na solidnym maszcie (wiatrowi się opiera) od kilku lat w tym samym miejscu (analog był OK zaś nieco słabszy TV4). Był jakiś okres, że odbiór z MUX3 był bez zarzutu a w tej chwili nie idzie oglądać - obraz się rwie i ginie.
Mam dość duże doświadczenie z antenami i systemami anten (m.in. w latach 1975-1980 odbierałem TV duńską, szwedzką i niemiecką z Myśliborza (k/Gorzowa Wlkp.), tak że dziękuję za rady w postaci anteny czy kabla. Przypuszczam, ze to sprawka nadawcy.
Więc tak wszystko co demokratyczne wychodzi nam bokiem - nie ma to jak był analog, przez całą Polskę w samochodzie miałem odbiór TV - różna jakość co prawda ale była - a teraz w ruchu to prawie niemożliwe - mam EXTRA HIPER tuner i specjalne anteny i ... figa (chyba, że na postoju i to w okolicach Gorzowa albo południe Poznania).
Mam nadzieję, że "komórkowcy z GSM" dopracują system i będziemy się mogli ... wypiąć na DVB-T !!!
Więc Panie EMITEL - co z tym MUXem3????????

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: distefano »

waldirs pisze:WITAM
Czytając to forum odniosłem wrażenia, że wielu forumowiczów wymądrza się lub wręcz ironicznie kpi z innych stawiających dość proste pytania. No ale to dyskusja na dłuższy czas............
To jest dosyć powszechne zjawisko spotykane na wielu forach. Dłużej funkcjonujący użytkownicy
są błędnie przekonani, że są mądrzejsi i mają większe prawa od nowych. Prawdziwa wiedza nie jest zależna od czasu brania udziału w życiu forum.

waldirs
Posty: 4
Rejestracja: 21 stycznia 2015, o 00:32
Odbiornik: LG

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: waldirs »

No właśnie !!!
Po to się tworzy forum, bo ktoś z czymś ma problem. I nie chodzi o wymądrzanie się bo teorie można znaleźć w podręcznikach - chodzi o wiedzę zdobytą DOŚWIADCZENIEM bo często jak to w życiu bywa, "nie zawsze teoria idzie wespół z praktyką".
Mam autentyczny problem z odbiorem MUX3 - tym dziwny, ze skoro niby nadajnik pracuje w optymalnych parametrach to co się dzieje, że przez instalacje szerokopasmową jedne kanały działają bez zastrzeżeń a ten 48 robi zmyłki i to takie, że ginie obraz (szarpie go?).
Tym bardziej, że nie jestem w tym odosobniony!

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Jarosław Bałuka »

waldirs pisze:WITAM
Pomimo, że wątek już dawno wygasł i nie ma zainteresowania
Nas to cieszy gdyż oznacza, że odbiorcy nie mają powodów pisać na forum bo nie mają problemów z odbiorem.
waldirs pisze: Mam dość duże doświadczenie z antenami i systemami anten (m.in. w latach 1975-1980 odbierałem TV duńską, szwedzką i niemiecką z Myśliborza (k/Gorzowa Wlkp.), tak że dziękuję za rady w postaci anteny czy kabla. Przypuszczam, ze to sprawka nadawcy.
Należy pamiętać, że odbiór emisji cyfrowych nie jest tożsamy z odbiorem emisji analogowych. Ze względu na inny sposób modulacji oraz transportu treści doświadczenia nabyte przy analogu owszem będą pomocne jednak nie będą w pełni wystarczające.
waldirs pisze:- nie ma to jak był analog, przez całą Polskę w samochodzie miałem odbiór TV - różna jakość co prawda ale była - a teraz w ruchu to prawie niemożliwe - mam EXTRA HIPER tuner i specjalne anteny i ... figa (chyba, że na postoju i to w okolicach Gorzowa albo południe Poznania).
I wszystko się zgadza, TV cyfrowa nie była planowana do odbioru mobilnego lecz stacjonarnego. Nie ma powodów by odbiór był ciągły w trakcie jazdy.
waldirs pisze: Więc Panie EMITEL - co z tym MUXem3????????
MUX3 pracuje stabilnie bez zmian.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: adac »

distefano pisze: To jest dosyć powszechne zjawisko spotykane na wielu forach. Dłużej funkcjonujący użytkownicy są błędnie przekonani, że są mądrzejsi i mają większe prawa od nowych
Nie wiem czy zauważyłeś ale stworzyłeś regułkę która też nie musi być prawdziwa. Dłużej funkcjonujący użytkownicy przez zupełny przypadek mogą posiadać pewną wiedzę i tego nie da się niestety wykluczyć. :cry:
Poza tym liczy się jednak staż i pewne obycie forumowe, na przykład:
- jak zadać pytanie żeby dało się na nie odpowiedzieć,
(jak nie zadawać pytania skoro już na wstępie ktoś zaznacza że wszystko wie :D )
- jak korzystać z wyszukiwarki,
- jak zakończyć/kontynuować swoje wystąpienie skoro już ktoś się zarejestrował i napisał. Z tego co zauważyłem najpopularniejsza jest metoda 'na ducha', czyli po prostu znikam. :shock:
- wypadałoby też zapoznać się choćby wyrywkowo z regulaminem żeby przynajmniej wiedzieć czy trafiłem na to forum co trzeba.

Raz czy dwa wkurzyłem nawet się na zwyczaje początkujących (stażem) userów tak że napisałem na ten temat jakieś memorandum ale nie chce mi się nawet szukać.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: distefano »

To nie regułka tylko moje własne przemyślenia i wyciągnięte wnioski. Przecież forum nie jest po to by starzy wyjadacze popisywali się przed nowymi swoim doświadczeniem (gorzej, że często doświadczeniem forumowym, a nie technicznym). Na wielu forach brak pomocy, a filozofowanie typu "nie wiesz co to google" lub podobne są ganione przez moderatorów, a czasem karane. O tym, że "nowi" też potrafią filozofować dobrze wiem.

waldirs
Posty: 4
Rejestracja: 21 stycznia 2015, o 00:32
Odbiornik: LG

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: waldirs »

Kolego ADAC ...
PO CO TA FILOZOFIJA ???
Zwyczajni prości ludzie mają problem i co robią? Szukają pomocy a taki wynalazek jak forum jest chyba po to, co? Chyba że dla popisu mądrali gdzie dają sobie upust. I nie ważne jak ktoś formuje pytania (bo nie każdy jest w tym oblatany) ważne jest aby potrzebującemu pomóc. Nie odsyłać go do inetu, googli itp. tylko zwyczajnie jak "chłop krowie na rowie" (tylko czy te Madrale widzieli na żywo krowe?!?!) napisać co i jak albo nie pisać wcale i to też dobrze.
Ci filozofujący Mądrale powinni wiedzieć, że tu są i starsi ludzie nie do końca obyci z komputerami . Więc szacunku nieco!
A Panie EMITEL: "... WITAM
Pomimo, że wątek już dawno wygasł i nie ma zainteresowania
Nas to cieszy gdyż oznacza, że odbiorcy nie mają powodów pisać na forum bo nie mają problemów z odbiorem. "
wcale tak nie musi znaczyć tylko zwyczajnie po prostu na tę indolencję najzwyczajniej opadają im ręce i ... idą dalej, bo ........

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tytułu wątku : DVB-T z RTCN Szczecin / Kołowo, proszę o powrót do tematu.

macko96
Posty: 1
Rejestracja: 27 stycznia 2015, o 22:27
Odbiornik: Manta
Instalacja antenowa: pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: kołowo

MUX3 odbiera z każdej anteny, MUX1 MUX2 nie odbiera

Post autor: macko96 »

Witam! Mam problem posiadam tuner manta do laptopa. Mux3 z kanłami telewizji polskiej odbieram nawet z antenki dołączonej do tunera, nic sie nie tnie obraz idealny. Natomiast mux1, mux2 za nic w świecie nie działa nawet na antenie pokojowej ze wzmacniaczem . Co mam zrobić moc nadajnika w kołowie jest jednakowa dla wszystkich mulitpleksów ?? jakieś rady doświadczonych kolegów?

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

Napiszę Ci, że moc na muxach pływa jak fala na możu. Mierzyłem 1000 razy i nigdy nie był taki sam.

waldirs
Posty: 4
Rejestracja: 21 stycznia 2015, o 00:32
Odbiornik: LG

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: waldirs »

Napiszę Ci, że moc na muxach pływa jak fala na możu. Mierzyłem 1000 razy i nigdy nie był taki sam. i to potwierdzam.
Zamontowałem równolegle drugi wzmacniacz (20 Db) - pierwszy ma teoretycznie 30 Db i jakoś to działa. Ale jakość sygnału pływa. Mieszkam nad Morzem niedaleko Międzywodzia i kiedyś dla sygnału analogowego miałem zwykłą antenę bez wzmacniaczy i czysty obraz - no może śnieżyła TV Bryza i 7-ka z gmachu TV.
Ot i nas uszczęśliwiono bo miało być lepiej.
W aucie miałem CLARIONA i antenę z wzmacniaczem 35Db dookólną (zrobioną z drutu miedzianego) i w czasie jazdy co prawda z różnym skutkiem ale najczęściej dobrą jakością obraz analogowy latał, ginął na chwilę, był kilka razy odbity ale można było oglądać w czasie jazdy. Często w idealnej jakości. Gdy się oddalało od nadajnika to obraz był zaśnieżony i trzeba było poszukać następnego nadajnika w dość prosty sposób.
A cyfrowy - szok = taka sama antena i wzmacniacz, specjalny sprowadzony z Azji tuner z Super hiper ARW i AH a mijane drzewko i ginie sygnał by za kilka chwil się pojawić. A w lesie można zapomnieć. Miedzy budynkami podobnie. Analogowy by skakał, śnieżył ale by był.
Ciekawe czy te 100 KW cyfrowe np na 48 kanale ma tę samą donośność co analog? Czy te fale inaczej się rozkładają?

elyt
Posty: 8
Rejestracja: 18 marca 2013, o 20:03
Odbiornik: LG 42SL9500
Instalacja antenowa: Telkom-Telmor DIGITactiva
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: elyt »

Witam serdecznie,

gdzie fizycznie znajduje się nadajnik, który zgłasza się jako NW 03 ZAC ?

xunil
Posty: 2
Rejestracja: 16 grudnia 2015, o 16:29

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: xunil »

Podbijam powyższe pytanie.

Ja mam następujący problem:

W Dobrej Szcz. łapię 5 multipleksów:
- 2 niemieckie - sieci (ARD NDR MV) i (ZDF)
- 3 polskie - MUX1 i MUX2 (Emitel - ID 3401) oraz MUX3 (NW 03 ZAC - ID 341f)

Antena kierunkowa ustawiona na Kołowo, telewizor - Samsung SmartTV. Wszystkie kanały wykazują siłę sygnału na poziomie 100. Tylko dla MUX3 - kanały TVP - co jakiś czas (parę razy na minutę) sygnał spada do 0, a poziom błędów rośnie z 0 do 500, co objawia się pikselozą, cięciem dźwięku, a czasem całkowitym zerwaniem odbioru. Problem nasila się od ok. pół roku. Kiedyś nie było żadnych problemów z odbiorem. Antena i połączenia są sprawdzone.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Siła sygnału na 100% i chwilowe zaniki sygnału na mux3 sugerują:
- przesterowanie sygnału najsilniejszego mux'a
albo
- lokalne zakłócenia
albo
- problem z odbiorem sygnału SFN

Wstępnie stawiam na pierwszy punkt. Nie napisałeś jaką masz instalację antenową (jaka antena, wzmacniacz?, inne elementy, na tej samej antenie odbierasz kanały niemieckie i polskie? to zupełnie różne kierunki.) . 100% siły bez względu na moc nadajnika i częstotliwość nadawania sygnału sugeruje spory wzmacniacz przy antenie. To nie pomaga. Nie wykluczone, że poziom sygnału mux3 docierającego do odbiornika jest zbyt wysoki i odbiornik sobie nie radzi. Spróbuj obniżyć poziom sygnału, choćby przestawiając odrobinę kierunek anteny (ewentualnie odchylając ją góra/dół) i sprawdź, czy będzie jakaś poprawa. To może dać nam odpowiedź.
Zauważ, że nawet jeśli masz antenę ustawioną na Kołowo to znacznie bliżej masz nadajnik w Warszewie. Antena łapie także ten sygnał.

Jeśli dobrze zobaczyłem na mapie to ustawienie nadajników może powodować u ciebie problem z odbiorem SFN. Niektóre odbiorniki w specyficznych sytuacjach nie radzą sobie z synchronizacją do sygnału. Rzuć okiem na ten opis:
http://www.emitel.pl/aktualnosci/aktualnosc-pojedyncza/?tx_ttnews[tt_news]=36
U Ciebie może występować podobna sytuacja. Zamieszczone w opisie recepty pozwolą rozwiązać także i ten problem, o ile faktycznie wystąpił.

Z lokalnymi zakłóceniami nigdy nie jest łatwo. Trudno ustalić przyczynę, a od tego zależy sposób eliminacji. Zakłócenia zawsze dotyczą jakiegoś obszaru. Jeśli sąsiedzi nie narzekają na podobne problemy, to raczej nie ten kierunek poszukiwań.

Mimo wszystko zacząłbym od przyjrzenia się instalacji antenowej. Nie musi być zła. Może być po prostu nie dostosowana od tej, konkretnej lokalizacji. Niewielka zmiana, choćby regulacja kierunku anteny może pomóc.


NW 03 ZAC to nazwa strumienia, a nie nadajnika. Może być nadawany z kilku nadajników na danym obszarze.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: hadam »

Oczywiście jest możliwe przesterowanie sygnału jak i inne przyczyny jak lokalne zakłócenia czy wpływ sieci SFN, zgodnie z tym co pisze administrator.
Jednak wskazania 100% siła sygnały w TV Samsung tak naprawdę świadczy tylko o tym, że jest jakiś tam wzmacniacz. Te telewizory tak mają, szwagier ma Samsunga, teściu i ja też mam smarta i wszędzie jest to samo, tylko na symetryzatorze pokazuje mniejsze wartości u mnie jest to od 32% w zależności od MUX'a natomiast zamontowanie nawet najmniejszego wzmacniacza objawia się wskazaniami 100% podczas gdy podłączony tuner do tej samej anteny pasek siły sygnału jest na poziomie około 50 - 60%.
Bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest ilość błędów, jeśli jest dobrze powinno być 0. Innym jeszcze ważniejszym parametrem jeśli masz smarta (w tańszych tego nie ma) jest jakość sygnału powinno być też 100%. Wchodzisz w menu/kanał/strojenie ręczne/dostrajanie kanałów cyfrowych/nowy, ukazuje Ci się jakość sygnału, wciskając OK i zmieniając kanały możesz przeszukać całe pasmo nie zapisując nic i wybrać najlepszy dostępny sygnał.

Ps. Jeśli nie chcesz nic zapisać a tylko przeszukać kanały nie wciskaj "szukaj".

W razie czego każdy TV Samsung ma przydatną funkcję „Transfer listy kanałów”, w menu „kanał”. Jeśli nic nie zmieniłeś to kod jest cztery zera. Możesz użyć „eksportuj listę kanałów” i zapisać na np. pendrive w porcie USB telewizora. W razie problemów zawsze możesz wrócić do poprzedniej listy kanałów, wystarczy wybrać „Importuj listę kanałów”.

elyt
Posty: 8
Rejestracja: 18 marca 2013, o 20:03
Odbiornik: LG 42SL9500
Instalacja antenowa: Telkom-Telmor DIGITactiva
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: elyt »

@JaroslawMroczkowski zdajesz się wiedzieć co piszesz kolego więc popróbuje twoich rad i dam znać czy u mnie zadziałały.
Dodatkowo: czy mógłbyś jeszcze raz wkleić link, bo ten który podałeś nie działa.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: K63 »

elyt pisze:czy mógłbyś jeszcze raz wkleić link, bo ten który podałeś nie działa
Zapewne chodziło o to
http://www.emitel.pl/index.php?id=110

elyt
Posty: 8
Rejestracja: 18 marca 2013, o 20:03
Odbiornik: LG 42SL9500
Instalacja antenowa: Telkom-Telmor DIGITactiva
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: elyt »

@K63 dzięki za link - to właśnie o niego chodziło,
@JaroslawMroczkowski - przestawienie kierunku anteny pomogło. Nie było to jednak nieznaczne skorygowanie lecz raczej istotne, o ok. 45 stopni. Efekt jest taki, że MUXy poza 3 poobniżały swoją jakość/siłę jednak nadal działają i pozwalają na odbiór natomiast MUX3 zwiększył swoją jakość do poziomu, który pozwala na bezproblemowy odbiór (chociaż szału nie ma jeżeli chodzi o poziom jakości - faluje między 5% a 25%, siła na ok 65%).

Dzięki za pomoc.

xunil
Posty: 2
Rejestracja: 16 grudnia 2015, o 16:29

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: xunil »

xunil pisze: W Dobrej Szcz. łapię 5 multipleksów:
- 2 niemieckie - sieci (ARD NDR MV) i (ZDF)
- 3 polskie - MUX1 i MUX2 (Emitel - ID 3401) oraz MUX3 (NW 03 ZAC - ID 341f)

Antena kierunkowa ustawiona na Kołowo, telewizor - Samsung SmartTV. Wszystkie kanały wykazują siłę sygnału na poziomie 100. Tylko dla MUX3 - kanały TVP - co jakiś czas (parę razy na minutę) sygnał spada do 0, a poziom błędów rośnie z 0 do 500, co objawia się pikselozą, cięciem dźwięku, a czasem całkowitym zerwaniem odbioru.
Po długich poszukiwaniach postanowiłem położyć nowy kabel i okazało się, że źródłem problemu był stary koncentryk, który zakłócał sygnał. Nie znalazłem żadnych pęknięć, złamań itp. Dziwne, tak czy owak sprawa rozwiązana - wszystkie kanały odbieram teraz w najwyższej jakości.

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

Ruszył MUX-8 w Szczecinie-Kołowo. Na razie kicha. Trzeba dołożyć antenę najlepiej DIPOL-4/5-12 i zmienić wzmacniacz na Terra DVB-T MA080L FM-VHFIII-UHF i będzie O.K, sprawdzone, Szczecin ul. Mickiewicza przy TVP.

Zablokowany