DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

todorek66

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: todorek66 »

Dzięki o tym nie pomyśla. sprawdzę.
jozef pisze:Do kolegi -todorek- też tak miałem, pomimo odległości do nadajnika ok. 4 km.i aby odbierać dvb-t mux-3 w menu telewizora należało przestawić kraj z "polska" na " inny" lub "-" i zadziałało.Za antenę wystarczył kawałek drucika.Powodzenia

brut_all

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: brut_all »

Witam wszystkich.

Mam pytanie do doświadczonych, mieszkam w akademie na piastów i dysponuję tunerkiem na USB. Antena na razie z zestawu, jakieś 10 cm :) i wiadomo że nic nie łapie. Tzn, sygnał jest, wykrywa kanały. Ale teraz pytanie, jaką antenę najlepiej dokupić, ważne żeby mogła stać wewnątrz i bez potrzeby wiercenia dziur w ścianach - da się zrobić?

jajo9

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: jajo9 »

Jak zawsze TVP coś musi zepsuć, więc rzucają kanały MUX3 w CBR, czyli kazda szybsza akcja powoduje pogorszenie jakości wizualnej, ponieważ każdy kanał ma na szytwno przypisaną przepływność. TVP 1,2 największą, potem Kultura i Historia na koniec TVP Historia.

Najgorsze to to że Emitel taki ma gotowy sygnał dostaje i o polepszenie parametrów trzeba interweniować w TVP.

Fajnie byłoby gdyby Emitel dostawał kanały w formacie SDI 270Mb/s, wrzucał to wszystko do multiplexera i szło by w eter tak jak powinno, albo żeby tak TVP u siebie na Woronicza zrobiła, i puszczała w VBR. Jak by jeszcze mieli w multipleksacji statystycznej ustawione konkretne wydażenie, tzn w emisjach sportowych podwyższone "widełki" przepływności dla takiego kanały to byłoby naprawdę super.

paradziqs

MUX 3 szczecin

Post autor: paradziqs »

witam serdecznie, jestem calkowicie ciemny w tych sprawach wiec pytam:
posiadam telewizor samsung le40c650, chcialbym przetestowac mux3, czy musze do telewizora podlaczac jakas antene?
daje automatyczne wyszukiwanie kanalow naziemnych + cyfrowych i nic nie lapie...

koz

Re: MUX 3 szczecin

Post autor: koz »

Jeśli posiadasz instalacje antenową naziemną do odbioru analogowych kanałów poprostu podłącz ją do telewizora i skanuj ustawiaj nic prostszego:)

paradziqs

Re: MUX 3 szczecin

Post autor: paradziqs »

niestety w mieszkaniu tylko tv kablowa (cyfrowe UPC)

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: sluuurp »

Właśnie wróciłem z laptopem i odbiornikiem DVB-T na USB tuner firmy AVER-MEDIA 350PLN. Jest w mieście wielka kicha. Sygnał odebrałem tylko na Wałach Chrobrego sam dźwięk i EPG bez wizji, moc sygnału w tym miejscu 900mw śmiech na sali. Na estakadzie zatrzymałem się w zatoczce, tam odebrałem wszystko moc sygnału 1kV i to wszystko. Z tym 10Kv to ściema. Układy z platformami satelitarnymi i kablowymi idą po myśli... Unia kazała to nadają DVB-T, ale tak że pod masztem tylko odbierasz :) :) :). Jeszcze raz podaje w całym Szczecinie totalna kicha nic nie można odebrać, chyba, że na dachach wieżowców może.

todorek66

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: todorek66 »

To pojaki ganiam już trzeci dzień i kombinuję. Chyba zanim to ruszy to miną miesiące.
sluuurp pisze:Właśnie wróciłem z laptopem i odbiornikiem DVB-T na USB tuner firmy AVER-MEDIA 350PLN. Jest w mieście wielka kicha. Sygnał odebrałem tylko na Wałach Chrobrego sam dźwięk i EPG bez wizji, moc sygnału w tym miejscu 900mw śmiech na sali. Na estakadzie zatrzymałem się w zatoczce, tam odebrałem wszystko moc sygnału 1kV i to wszystko. Z tym 10Kv to ściema. Układy z platformami satelitarnymi i kablowymi idą po myśli... Unia kazała to nadają DVB-T, ale tak że pod masztem tylko odbierasz :) :) :). Jeszcze raz podaje w całym Szczecinie totalna kicha nic nie można odebrać, chyba, że na dachach wieżowców może.

Alan

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Alan »

Przecież tu o wielka kasę chodzi. Gdyby DVB-T działało przyzwoicie, to ja już z UPC bym dzisiaj zrezygnował, bo mam cyfrę za darmo. To samo tyczy się platform sat, poszli by z torbami. Jaszcze jak dojdą nowe kanały do DVB-T to daje słowo 50% osób w mieście odchodzi od kabla i TV-SAT na rzecz DVB-T, więc wnioski dodajcie sobie sami. Musi to źle działać, bo Polska to dziwny kraj. Tylko kasa, kasa, kasa.

varicap

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: varicap »

Alan pisze:Przecież tu o wielka kasę chodzi. Gdyby DVB-T działało przyzwoicie, to ja już z UPC bym dzisiaj zrezygnował, bo mam cyfrę za darmo. To samo tyczy się platform sat, poszli by z torbami. Jaszcze jak dojdą nowe kanały do DVB-T to daje słowo 50% osób w mieście odchodzi od kabla i TV-SAT na rzecz DVB-T, więc wnioski dodajcie sobie sami. Musi to źle działać, bo Polska to dziwny kraj. Tylko kasa, kasa, kasa.
"Łoni" chyba nadają z głównego systemu antenowego a ten ze względu na dawne umowy międzynarodowe ma silne wytlumienie na zachód (podobno teraz w UE - ale źródło informacji jest niepewne) koordynacja może być taka że wytłumianie nie musi byc konieczne.
Jeśli to tylko 10 kW a przecież Kołowo to południe - południowo wschodnie rubieże miasta, to może być problem w południowo zachodnich dzielnicach, zwłaszcza w trudnych warunkach odbioru (dołek, górka z laskiem po drodze itp).
Ja odbieram poprawnie na Wyspie Wolin ale mam jedną z lepszych lokalizacji (południowy stok moreny przedmiędzyzdrojskimi), dość wysoki maszt a na nim jedną z lepszych (o największym zysku energetycznym) dokładnie wycelowanych w Kołowo (kręcenie latem, kilka lat temu, na sygnał TVN, na najmniejsze śnieżenie, które i tak jest do dziś tyle że właśnie najmniejsze.
Antena posiada dodatkowo największy zysk w okolicach kanałów 48-52, no i udało się wyregulowac wzmacniacz budynkowy a w samej puszce siedzi niskotłumny specjany symetryzator dedykowany na UHF zrobiony ze ściezek na laminacie - bez rdzenia ferrytowergo).
Zresztą i bez wzmacniacza budynkowego odbieram i to nawet lepiej bo podłączone do tej anteny działają wszystie dwa odbiorniki (nie na raz oczywiscie podłączone).
Działa Sony KDL-52W4210 oraz "przystawka" niby polskiej produkcji RWT (Radomska Wytwórnia Telefonów) - model DTV-401 (mająca już MPEG-4 i obsługująca nawet HD z wyjsciem component i HDMI).
Ta niestety chyba przesterowuje się gdy wzmacniacz budynkowy jest podłączony i mimo tłumiku w rodzielaczu i samym gnieździe abonenckim, jakość sygnału jest na tyle zła ze mam komunikat "brak sygnału".
Zła jest zapewne przez Polsat o mocy 600 kW TYLKO o jeden kanał niżej (za duża dysproporcja sygnału i zbyt silny sygnał tuż obok uniemożliwia poprawną pracę tego RWT w małej zbiorczej instalacji u mnie w domu).
Mam nadzieję (i na to czekam) aby TVP wreszcie wypełniła cały docelowy kontent MUX-3 (wtedy znów zaprogramuję RWT pod samą anteną), no i czekam na MUX2 na kanale 34 a tu nie powinno być problemów bo i moc 10 razy większa i żaden silny sygnał kanał obok u mnie nie występuje (ze Świnoujscia na kanale 33 własnie przez te zalesione góry NIC KOMPLETNIE nie odbieram) mimo 20 km odległośc w linii prostej i... 10 kW nadajnika np TVP2 czy Polsatu.
To tle co śnieżąca u mne TVN z Kołowa z odległosci 70km.
No ale antena w pozycji horyzontalej akurat o kącie 90 stopni w stosunku do Świnoujscia to maksimum tłumienia.
vari

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: demolek »

@ varicap - właśnie jak to jest że mux3 nadaje z moca 10 kW a mux2 ma nadawać z siłą 100 kW?
W czyim interesie jest właśnie taka polityka rozdziałem mocy?
I jeszcze jedno odnośnie tłumienia na zachód - to znaczyć może że i mux2 też będzie wytłumiony?

Mam w domu Multimedię - ale czekam z niecierpliwością na uruchomienie wszystkich muxów wtedy podziękuję kablówce która w najniższym abonamencie analogowej tv każe sobie płacić coś koło 20,oo PLN za TVP1, TVP2, TVPinfo, TV Pomerania, multi pip i plansze reklamowe plus HBO2 kodowane. To jest chore państwo.

żeby nie było antenka takowa:
Obrazek
Zysk energetyczny na niższych częstotliwościach wynosi 4dB, a na wyższych częstotliwościach UHF 8 dB. Impedancja wyjściowa 75 omów (nie wymagany symetryzator). Współczynnik fali stojącej WFS dla całego pasma częstotliwości odbieranych jest lepszy niż 2.
Antena posiada w komplecie wzmacniacz antenowy typu LG2 (średnie wzmocnienie 25dB), 5m kabla z wtyczką antenową i zasilacz.
więcej info o niej pod adresem: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... 60-aktywna
Ostatnio zmieniony 28 października 2010, o 19:50 przez demolek, łącznie zmieniany 1 raz.

Alan

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Alan »

I tu tkwi cała prawda. Wytłumić Szczecin i pozamiatane. Przy braku w Szczecinie DVB-T sieci kablowe i platformy SAT będą nadal miały się dobrze-śmierdzi mi tu korupcją. Będę węszył.
Już kolega @demolek wypowiedział się, że czeka na uruchomienie wszystkich muxów i odchodzi z kabla. Ja napisałem, że jak w Szczecinie był by dostęp do DVB-T jak należy dzisiaj odchodzę z UPC i tak dalej i tak dalej.
Kolega @sluurp zrobił jak można zauważyć rekonesans po Szczecinie ze sprzętem i g... z tego wyszło, znaczy badanie wyszło super w Szczecinie wielka kupa z cyfryzacją.
Eh nie chce mi się dalej pisać.

dino1353

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: dino1353 »

mieszkam Szczecin -Pogodno, wys. działki 31m wg Google-Earth, parter bloku jednopiętrowego, okna wschód i zachód, wizurę na maszt Kołowa przesłaniają wieżowce osiedla Przyjaźni odległe o 2 km.Budynek świeżo po remoncie dachu, więc montaż na nim jakichkolwiek anten niemożliwy. Mam na strychu - jedyna możliwość - pod betonowymi 2cm dachówkami, yagi 16elem. z porządnym, bezrdzeniowym symetryzatorem i wzmacniaczem, dalej 15 m kabla, który był z najwyższej półki ale ponad 20 lat temu, ułożenie nowego kabla również niemożliwe, brak zgody administracji. Odbiór TV analog na TVP1, TVP2, TVPinfo, Polsat obraz zawsze b.dobry lub dobry, TVN średni z szumami, Puls i 4 często zaszumione. Odbicia praktycznie niezauważalne.
Dwa odbiorniki, zupełnie nowe: monitor TV Samsung P2770HD i tuner combo Golden Media 9080. Na kanałach cyfrowych zero kanałów wykrytych na obu. Oczywiście nie wiem czy moje odbiorniki w ogóle mają sprawne głowice TV cyfrowej, bo po prostu nie miałem dotąd możliwości ich sprawdzenia. Ale żeby OBIE nie działały, wydaje mi się mało prawdopodobne, nawet uwzględniając prawa Murphy'ego. Na Golden Media jest zero siły oraz jakości, telewizor po prostu żadnego kanału cyfrowego nie wykrywa.Tego całkowitego braku sygnału nie rozumiem, przy bezproblemowym odbiorze analogu.

todorek66

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: todorek66 »

Jestem ciekaw czy ktoś z Emitla śledzi nasze wypociny? Jeśli tak to mógłby od czas do czasu coś pisemnie wyjaśnić. Bo na stronach nic ciekawego o postępach nie ma.

slaryba

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: slaryba »

brak sygnału na MUX-3
mieszkam na os. bukowym - co prawda za blokiem i ale to w sumie z 5km od Kołowa. Antenę pokojową wystawiłem na balkon żeby nie było wątpliwości że jest w pomieszczeniu. Sygnał analogowy odbieram bez problemu TVP1, TVP2, Polsat, TVPuls bez żadnych smurzeń.

Telewizor mój SONY Bravia KDL-32W4000 i patrzyłem że ten TV ma MPG4 - Tuner telewizji HD H.264 (MPEG-4) (dla obsługiwanych operatorów) i jak szukam kanałów cyfrowych to nie znajduje żadnych programów. Czy ktoś ma może jakiś pomysł. A może Kołowo nie nadaje - tylko że wczoraj wieczorem było to samo. Może ktoś sprawdzić czy Kołowo na DVB-T działa?

Herbatnik
Posty: 21
Rejestracja: 19 października 2010, o 13:19

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Herbatnik »

Może Panowie w tym co piszecie coś jest. Ja zrezygnowałem z pokojowej antenki ze wzmacniaczem na rzecz:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm

Jest mała i zgrabna,pasywna kierunkowa ze symetryzatorem. Kabel długości 7 metrów. Przed głównym ustawieniem w kierunku kołowo ( mam blok na trasie ale wg mapy trasa idzie tuż obok) zrobilem rozeznanie co widać dookoła. A więc tak:

Berlin - odległość 125,2 km sygnał 0% ( sprawdzane mocne kanały 120 kW)
Helpterbeg - odległość 62.8 km sygnał 60% jakość 65% ( obraz nie szatkuje, stabilny) (moc 20kW)
Piła Rusinowo - odległość 117.60 km sygnał 40% jakość 30% - nie znajduje kanałów
Zielona Góra - Jemiołów odległość 128,7 km, sygnał pojawił się na chwilę rzędu 10-20, wyszukanie kanałów brak
Nie miałem na celu kupowania dużych, z większym zyskiem anteny, aby odbierać więcej niż regionalny rynek ( Kołowo)

A teraz Kołowo :) Odległość 12,6 km sygnał 60% jakość 70%, ( obraz nie szatkuje, stabilny bez żadnych przycięć, można rzec tak jak powinno być, myśle ze pare procent więcej i tak nie zmieni).

Wracając do tego co pisałem na wstępie zgadzając się z przedmówcami. Gdybym nie wiedział jaka jest odległość ode mnie w kierunku Kołowa i Helpterberga i kierował się poziomem sygnału to stwierdziłbym, że Helpterberg jest bliżej nie Kołowo. A przeciez różnica wynosi 50 km a w db tylko 10.

Testy przeprowadzone na:

http://www.globo.com.pl/?y=3&cmd=show&c ... prod_id=37


pozdrawiam

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

dino1353 pisze: Dwa odbiorniki, zupełnie nowe: monitor TV Samsung P2770HD i tuner combo Golden Media 9080. Na kanałach cyfrowych zero kanałów wykrytych na obu. Oczywiście nie wiem czy moje odbiorniki w ogóle mają sprawne głowice TV cyfrowej, bo po prostu nie miałem dotąd możliwości ich sprawdzenia. Ale żeby OBIE nie działały, wydaje mi się mało prawdopodobne, nawet uwzględniając prawa Murphy'ego. Na Golden Media jest zero siły oraz jakości, telewizor po prostu żadnego kanału cyfrowego nie wykrywa.Tego całkowitego braku sygnału nie rozumiem, przy bezproblemowym odbiorze analogu.
Golden ma w standardzie głowice SAT i DVB-T. Wygląda na to, że generalnie macie tam u siebie problem z tym mux-3 - nadajnik ma małą moc (jak i TVN, więc i mało co dolatuje do anteny), a dodatkowo mux-3 idzie na sąsiednim kanale przy Polsacie, który nadawany jest kilkadziesiąt razy silniej (co może powodować problemy na wzmacniaczu w antenie lub wejściu głowicy odbiornika). Tym niemniej, jeśli masz TVN, to i cyfra powinna być. Więc może to być kwestia Polsatu.

Ja bym zrobił na początek tak: wyciągnąłbym antenę ze strychu i spróbował przed domem (podnieść ją na czymkolwiek ile się da), czy coś się łapie. Wypadałoby też zrobić próbę wymieniając wzmacniacz na symetryzator. W ostateczności włożyć jakiś silny wzmacniacz - np. LNA-177. Warto byłoby też pokręcić anteną - może złapałbyś odbiór z jakiegoś odbicia. Trzeba próbować. I w zależności, co się okaże - działać dalej.
Ostatnio zmieniony 28 października 2010, o 20:00 przez _chris_, łącznie zmieniany 1 raz.

rav

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: rav »

W Chociwelu - 60 km od nadajnika- MUX3 odbieram bez zarzutu. W analogu tvn i puls zawsze śnieżyły. Jednak na TVP1 zauważyłem nieznaczne opóźnienie dźwięku, jakieś 0.3 sekundy. U siostry na monitorze komp. lg z funkcją tv (ma nawet tuner z mpeg4!) również jest takie opóźnienie. No i czasem zdarza się na chwile jakiś spadek sygnału na średni i szatkowanie obrazu. U siostry tak samo. Ma ant.siatkową. Ja- TRI DIGIT 44/21-69

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

slaryba pisze:brak sygnału na MUX-3
mieszkam na os. bukowym - co prawda za blokiem i ale to w sumie z 5km od Kołowa.
Wygląda, że o ile nie jesteś w cieniu bloku, który kasuje sygnał cyfrowy (mało prawdopodobne, ale...) to coś jest nie tak z antenką lub ustawieniami telewizora. Na początek sprawdź ustawienia TV. Jeśli antenka jest ze wzmacniaczem z regulacją - spróbuj poregulować - może ma za duże wzmocnienie. A potem skombinuj jakąś pasywną, zwykła antenę i zobacz czy na niej też nic nie odbierasz.

Herbatnik
Posty: 21
Rejestracja: 19 października 2010, o 13:19

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Herbatnik »

coś mają z dzwiękiem na TVP1, też potwierdzam

BTW, tak czytając zauważa się, że problemy występują ... w Szczecinie. Region po za kierunkiem na zachód od Kołowa dobrze odbiera. Może ktoś z obsługi wypowię się na ten temat i wyjaśni te zagadki

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 28 października 2010, o 21:52 przez Herbatnik, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany