DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: mihau »

....od : admina nie cytuj treści poprzedniego posta, potrafimy go odnaleźć
W Gryfinie wystarcza siatka z symetryzatorem. Ferguson Ariva T650i na mux8 pokazuje większą siłę sygnału niż na, którymkolwiek muxie z trójcy.

Radol
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwietnia 2012, o 22:51
Odbiornik: DVB-T MANTA
Instalacja antenowa: Antena siatkowa bez wzmacniacza umieszczona na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Radol »

sluuurp pisze:Ruszył MUX-8 w Szczecinie-Kołowo. Na razie kicha. Trzeba dołożyć antenę najlepiej DIPOL-4/5-12 i zmienić wzmacniacz na Terra DVB-T MA080L FM-VHFIII-UHF i będzie O.K, sprawdzone, Szczecin ul. Mickiewicza przy TVP.
Bardzo nieprecyzyjny post i w sumie też w pewnym sensie wprowadzający w błąd.
Po pierwsze sprecyzuj że to Ty musiałeś/musisz w swoim przypadku coś dokupić lub zmienić.
Po drugie nie piszesz jaką miałeś instalacje do tej pory, czy to antena pokojowa, mieszkanie w bloku? w domku? ..itd..itd

Dziwi mnie że na ul. Mickiewicza masz taki problem, skoro chyba troszke dalej na Gumieńcach (pod MIerzynem) ja nie mam takich problemów i nie musiałem robić kompletnie żadnych zmian w sprzęcie a mux-8 mam tak samo "żyleta" jak i poprzednie.

Odpisałem ponieważ wydawało mi się Twoje stwierdzenie "Na razie kicha" po prostu zbyt przesadzone.
Ja, od samego początku nadawania jestem mile zaskoczony i jakością i tego że nie muszę dokonywać żadnych korekt.

p.s.
Mam antenę wyprowadzoną na maszcie na domku jednorodzinnym.
Modelu nie znam, ale juz dość leciwa.
Mux-y niemieckie bardzo słabo osiągalne i z zakłóceniami - tylko w niektórych godzinach.
Wszystkie polskie muxy za to bez problemów w jakości 100%

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: mihau »

Jeśli masz antenę na dachu, z symetryzatorem to jest dziwne (nawet pomimo skierowania anteny na Kołowo), że muxy z Helpterberga nie łapiesz stabilnie całodobowo. Chyba jakiś blok ci zasłania azymut na Helpterberg.

matnow60@wp.pl
Posty: 2
Rejestracja: 25 grudnia 2016, o 14:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: matnow60@wp.pl »

Witam!
Jestem nowym forumowiczem. W domku na Gumieńcach Ul. Wileńska planuję odebrać naziemną. Pokój znajduje się na 1 piętrze... Mam pytanie- czy wystarczy antena pokojowa? Nie chciał bym zbytnio ingerować w strukturę budynku...

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: MaxEvans »

Jak daleko do nadajnika masz

matnow60@wp.pl
Posty: 2
Rejestracja: 25 grudnia 2016, o 14:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: matnow60@wp.pl »

Od nadajnika w Kołowie mam 16km.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: MaxEvans »

Ja na tych antenach co mam odbieram mux 1, 2, 3. Mux 8 odbieram w drugim pokoju. U mnie sygnal dziwnie nie dociera. Mam 14 km i 42 km

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: mihau »

Czy w Kołowie zmniejszono tłumienie w stronę Gryfina?
Aktualnie na siatce z podróbką wzmacniacza SWA 2000/4T skierowanej na wschód zamiast na azymut na Kołowo (54°) mój Ferguson Ariva T650i naz Mux 8 k.6 i Mux 2 k.34 pokazuje siłę sygnału 90% (najwyższą wartość jaką ten tuner jest w stanie pokazać), a na mux 3 na k.48 i mux 1 na k.41 87% mimo,że jeszcze przedwczoraj przy ustawieniu anteny na kierunek między wschodem, a północnym-wschodem (czyli bliżej azymutowo Kołowa niż obecnie) na słabszych muxach miałem siłę sygnału 79 %. Mimo, że wcześniej łapał przy ustawieniu anteny na wschód odbierałem sygnał mux4 to teraz nie łapię (wychodzi na to, że od teraz sygnał mux2 przekracza 95 dBuV). Jeśli w RTCN nic nie zmieniali to co to może być? Zasilacz się popsuł i zaczął dawać na wzmacniacz większy prąd czy to w tunerze mogło coś się popsuć i obniżyła się maksymalne natężenie sygnału tolerowane przez tuner?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Kamilx »

Pewnie warunki pogodowe są teraz lepsze i lepiej odbiera.

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: mihau »

Akurat u mnie pogoda w ostatnich dniach jest cały czas taka sama.
Tak silnego sygnału przy ustawieniu anteny na wschód to ja nie miałem nawet z bezmarkową podróbką wzmacniacza SWA-9701 podczas propagacji troposferycznych ze wschodu w DVB-T.

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: mihau »

Sprawdziłem na innych zasilaczach i to nie od tego.
Ustawiłem antenę na kierunek w połowie różnicy azymutowej między wschodem a kierunkiem Kołowo (54°) czyli około 76° i sygnał na Fergusonie zrobił się przesterowany. Następnie zamiast Fergusona i podłączyłem plazmę z wbudowanym tunerem DVB-T i sygnał też był przesterowany. Czyli to nie od tunera.
Procenty w Fergusonie mogą nic wam nie mówić to napiszę to inczej. Od soboty na siatce z podróbką wzmacniacza SWA 2000/4T gdy antena jest skierowana na Kołowo (54°) lub na azymut 76° to sygnał mam przesterowany, a przy skierowaniu na wschód na najsilniejszych muxach mam maksymalną siłę sygnału mimo, że wcześniej przy skierowaniu siatki z tym wzmacniaczem na Kołowo nie miałem przesterowanego sygnału.
Stąd też bierze się moje pytanie: Czy w Kołowie zmniejszono tłumienie w stronę Gryfina?

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

Kolego @Radol. Napisałem co trzeba zmienić w mojej konfiguracji anteny żeby móc oglądać MUX 8. Zapewne wielu z nas ma taki sam wzmacniacz i antenę jak ja ponieważ ta firma robi najlepsze wzmacniacze na rynku. Bardzo stabilna praca wzmacniacza co mocno wpływa na odbiór cyfrowy. Jak kupowałem nie było słowa, że coś będzie nadawane w paśmie III, wręcz namawiano żeby nie kupować uniwersalnych wzmacniaczy w sensie niższego pasma. Co wyszło z tego wiemy wszyscy. W mojej stopce pod avataerm jest opisane jaki sprzęt antenowy mam, więc nie pisz, że nie wiadomo co mam. Wzmacniacz i antena tylko i wyłącznie na pasmo UHF, więc muszę dołączyć antenę na VHF i wzmacniacz tej samej firmy, też na pasmo UHF i VHF, przy okazji ma wyjście na radio DAB+. Ja nie stosuje anten siatkowych, bez urazy, chyba tylko do łapania much.
Ja mam DVB-T rozprowadzone po całym mieszkaniu plus weranda i wszystko od samego startu cyfry u mnie chodzi jak żyleta, więc MUX-8 też ruszy po niewielkiej przeróbce systemu antenowego, ale mam jeszcze do wiosny czas. Ja po cichu myślałem, że może MUX-8 z VHF-u przebije się przez mój system antenowy, ale jak widać wzmacniacz jak i antena nie przepuściła nic po za pasmem UHF, świadczy to tylko o wspaniałej stabilności i nie wpuszczania "śmieci" do systemu antenowego.
Robiłem próbę na strychu i nowy MUX chodzi na zwykłym patyku z podstawką magnetyczną dodaną do przenośnego telewizora DVB-T 9-cio calowego z wbudowaną baterią specjalnie kupionego do testów.
Pozdrawiam.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Mirek71 »

Witam od około miesiąca na kanałach TVP w MUX 3 co jakiś czas spada mi jakość odbioru ze 100% na 50-60 % i następuje "pikseloza i przycinanie obrazu" - wcześniej przez ok 2 lata odbiór MUX 3 był idealny - na pozostałych MUX odbiór jest ok. (jakość w granicach 95-100%)
mieszkam w centrum Szczecina , antena pasywna Telmor ASR 860, sygnał odbieram z odbicia (tj. balkon nie jest od strony nadajnika w Kołowie) - proszę o porady co może być przyczyną: czy może słabiej nadają z Kołowa, czy "wina" problemów to nadawanie kanałów TVP w HD - czy przyczyny szukać w sprzęcie: antenie, kablu, końcówkach lub może w tunerze TV ...
- przy okazji pytanie dodatkowe: jak mogę wzmocnić sygnał w ww. antenie pasywnej Telmor - bo chciałbym przy okazji odbierać niemieckie MUX (antena skierowana jest na zachód - obecnie niemieckie Mux "szarpią i tną" jakość sygnału jest na poziomie 20-50 %)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: poxipol »

Wygląda to na problem synchronizacji nadajników Szczecin-Kołowo ,Szczecin-Warszewo.
Antena ASR ma kąt promieniowania 40 stopni.
Aby temu zaradzić konieczne jest ograniczenie negatywnego wpływu jednego z tych nadajników.
W pierwszej kolejności to zmiana ustawienia anteny.
Jeżeli to nie pomoże ,zastosowanie dobrego filtra korekcyjnego, aby odpowiednio wytłumił sygnał na tym kanale.
Dołożenie przedwzmacniacza jeszcze bardziej pogorszy sytuację.

Mógł pojawić się też problem zakłóceń od LTE na tym kanale.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Mirek71 »

wielki dzięki kol. poxipol za rady. Stawiałbym raczej na internet bo sporo nowych operatorów pojawiło się w okolicy (w bloku również jest kilka nowych światłowodów i operatorów oferujących internet i tv); nadajnik na Warszewie jest bardziej na północ a moja antena jest skierowana na południowy zachód i tak jak wcześniej pisałem kilka lat było ok na tych ustawieniach - emitel mógł coś zmienić w nadawaniu ? . proszę o radę co mam dokupić aby zakłócenia z LTE ograniczyć ??? ewentualnie jak sprawdzić co zakłóca - nadajnik Warszewo czy internet? a może być przyczyną wejście antenowe w tv lub wtyczka na kablu - jak poruszam to jest lepiej tj rzadziej przycina ale po pewnym czasie wracają zakłócenia - ale to problemy w skoku jakości tylko na mux 3, pozostałem mux-y ok nawet mux 8 odbiera bez zakłóceń .
a czy powodem może być to że tvp nadaje na mux 3 swoje kanały 1 i 2 w wyższej rozdzielczości HD (ostatnio chyba tvp info przeszło na HD - reasumując na moim tv na mux 3 - siła sygnału jest stabilna jedynie jakość sygnału skacze - wcześniej tego nie było - było stabilnie 95-100% silą i jakość
mam tez na swoim tv (w ustawieniach sygnał TV) możliwość sprawdzenia błędów - może to być podpowiedzią co zakłóca odbiór ?
mam też gdzieś w domu tuner DVBT Wiwa 90 - może podłącze go przez HDMI do tv i sprawdzę czy na nim tez jakość w mux 3 spada i obraz tnie (tam jak pamiętam też można sprawdzić silę i jakość sygnału) ...
Na stronie emitela w aktualnościach z 6 grudnia 2017 znalazłem coś takiego : "Pilotażowe wdrożenie systemu Internetu rzeczy w Szczecinie" - może to coś mieszać u mnie bo tak od ok miesiąca mam problemy z mux 3 ...
Ostatnio zmieniony 16 stycznia 2018, o 21:02 przez Mirek71, łącznie zmieniany 1 raz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: poxipol »

Sprawa synchronizacji -SFN
To taka zmora w miastach ,gdzie znajduje się taki nadajnik doświetlający.
Każdy odbiornik,różnie sobie radzi z tą synchronizacją.
Nieraz się słyszy że coś się ma zmienić na lepiej,ale z reguły wychodzi to na to że w jednym miejscu się poprawi, a w drugim pogorszy.
Fale elektromagnetyczne zachowują się jak w optyce -odbicie,ugięcie załamanie itp.i jak w twoim przypadku mogą dochodzić z różnych kierunków.
Poruszenie kablem przy gniazdku antenowym,powoduje chwilowe osłabienie sygnału,aby potem wrócić do normy.
Dla sprawdzenia można np.podpiąć regulowany tłumik antenowy.

LTE to już inna bajka.
Sygnał może wnikać z anteny,kabla,lub bezpośrednio do odbiornika.
W zdecydowanej większości są to zakłócenia od bliskich użytkowników LTE pasma 800 MHz.
Można się poratować filtrem LTE a nawet dwoma w kaskadzie.
Średniej klasy taki filtr to wydatek ok.90 zł.

Aby mieć pewność to niestety dobrej klasy miernik.
Spektrum widma pasma z umiejętnością jego interpretacji.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Mirek71 »

do kol poxipol
minął miesiąc i dalej mam pixelozę na mux 3 - nie robiłem nic z tematem bo tak naprawdę telewizji publicznej nie oglądam ... zrobiła się delikatnie mówiąc "za ciężka" ... ale zaobserwowałem oglądając obecnie Olimpiadę, że pixeloza na mux 3 występuje po włączeniu TV lub po przełączeniu na kanały w mux 3 z innych mux-ów i zawiechy trwają kilka minut (jakość spada od 100% do ok 20-30% a nieraz do 0%) , później jej nie ma albo są sporadyczne zacięcia obrazu - czy ww. objawy mogą wskazywać na SFN albo LTE ??? ewentualnie czy może coś elektrycznego zakłócać odbiór TV (za ścianą jest kuchnia i tam lodówka, zmywarka mikrofala itd.) a obok w ppokoju jest w gniazdku elektrycznym wpięty wzmacniacz wifi (Netis E1) mojego internetu w mieszkaniu.
i dodatkowe pytanie: czy zmiana anteny z Telmor ASR 860 - na antenę Telmor ASR IQ LTE Protected może pomóc - czytałem że ta antena ma filtr przeciw LTE (ale nie wiem czy też bedzie filtr działał przy pasywnej opcji - bez podłączenia wzmacniacza) i możliwe też że ma mniejszy kąt niż antena 860 (może też pomóc na SFN) - nie wiem jak z odbiorem mux 8 na tej nowej antenie (na 860 odbiera mi bez zakłóceń) ... mogę kupić antenę przez internet i jak się nie sprawdzi zwrócić

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: poxipol »

Przy standardowych parametrach WiFi,zakłócenia te można pominąć.
Od urządzeń domowych,to najbardziej jest podatne pasmo VHF.
Dane urządzenie zawsze można na chwilę wyłączyć.

Jeżeli sygnał mamy zakłócany,to po przełączeniu na dany MUX ,wskaźnik jakości przeważnie doskoczy do 100 i spadnie.Ustabilizowanie w dużej mierze jest uzależnione od korektora błędów w odbiorniku.

Co możemy uzyskać na proponowanej nowej antenie.
Posiada ona wzmacniacz By-Pass.
Może ona pracować pasywnie z wyłączonym zasilaczem.
Wadą tego wzmacniacza jest to że w trybie pasywnym ma prawie 6-krotne większe tłumienie w porównaniu z typowym symetryzatorem.
Praca z tym aktywnym wzmacniaczem,może uniemożliwić odbiór tego MUX-a.
Z drugiej strony osłabienie sygnału przy pasywnej jej pracy,dzięki osłabieniu sygnału,może poprawić MUX-3,pod warunkiem że zakłócenia są od synchronizacji nadajników.

showmen
Posty: 20
Rejestracja: 31 lipca 2012, o 23:36
Miejscowość: Barlinek
Odbiornik: Samsung UE49KS9000L, Samsung UE43KS7590U
Instalacja antenowa: Antena zbiorcza AZART z 1992 roku
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo - SZCZECIN

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: showmen »

Witam wszystkich,
może ktoś mi odpowie dlaczego mux testowy DVB-T2 TVP łapie z taką mocą sygnału jak na załączonym obrazku. Pojawiają się co jakiś czas, rzadko, bo rzadko, ale jednak pixele. Z tego co wyczytałem w necie moc ERP jest taka sama jak wszystkich muxów DVB-T czyli 100 kW. Odbieram wszystkie polskie muxy super: siła sygnału 100% i zero błędów. Odbieram nawet DVB-T niemiecką też super: siła sygnału 100% i zero błędów.

Przesyłam zdjęcie parametrów technicznych kanału 4K TVP. Pozostałe kanały z tego muxu testowego mają takie same parametry.

https://ibb.co/1RNb8Xz

Czy u Was wygląda to tak samo?

showmen
Posty: 20
Rejestracja: 31 lipca 2012, o 23:36
Miejscowość: Barlinek
Odbiornik: Samsung UE49KS9000L, Samsung UE43KS7590U
Instalacja antenowa: Antena zbiorcza AZART z 1992 roku
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo - SZCZECIN

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: showmen »

Może ktoś jest z okolic Szczecina (nadajnik Kołowo) i mi odpowie na pytanie czy odbiera u niego kanał Wydarzenia 24 HD HEVC z Muxu 4. Ponieważ mój telewizor Samsung UE49KS9000L nie łapie go w ogóle. Odbieram nawet kanały z Niemiec, wszystkie kanały siła i jakość 100/100.

Próbowałem tak:

- wgrałem najnowsze oprogramowanie 1250,
- wyszukać ręcznie kanał,
- zmieniłem kraj odbioru na pozostałe kraje, bo chciałem wybrać Niemcy, ale nie było.

I nic to nie dało.

Zablokowany