Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

NTC

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: NTC »

mykail pisze:Udało mi się zrobić z powodzeniem antenkę LOG-PER z drugiego linku.
http://polonai.se/logper/Zastosowałem wzmacniacz 22dB - wynik oszałamiający
Również wg. projektu zrobiłem sobie taką antenkę i efekty wyśmienite, oczywiście to antenka 75 ohm, czyli ewentualny wzmacniacz również 75 ;)
mykail pisze:Chciałbym zrobić antenę YAGI korzystając z trzeciego linku tylko nie za bardzo wiem jak mam czytać wymiary, ilu elementową antenę potrzebuję i jak mam rozumiec wymiar dipola (czy jest to długość drutu-obwód, czy długosć już po zgięciu)
Na stronie http://elektronikjk.republika.pl/i0.html można wybrać ilu elementową się chce zrobić, a długość dipola mierzona już po zgięciu, czyli wynik długości druta trzeba pomnożyć x2 ;) czyli mniej więcej podobna do długości pozostałych elementów bo jak by liczyć inaczej wymiar to dipolek by się za bardzo wyrózniał od innych elementów, widoczny będzie błąd konstrukcji gołym okiem :mrgreen:

Ja natomiast chciałem się pochwalić innym projektem, który zrobiłem sam na podstawie obliczenia samego dipola z tej strony. Dipol do FMu wg wyliczeń ma długość około 3 metrów, ale można go przerobić {skompresować że tak powiem :lol: } na dipol dookólny i zrobić taki oto amatorski projekcik anteny:

http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0221.htm

efekty u mnie naprawdę porządne jak na amatorski projekcik, oczywiście trzeba mieć porządny selektywny tuner do fm a można odebrać naprawdę najsłabsze sygnały z daleka, antenka zarówno na polaryzację V i H. ;)

mykail

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: mykail »

NTC pisze:
mykail pisze:Udało mi się zrobić z powodzeniem antenkę LOG-PER z drugiego linku.
http://polonai.se/logper/Zastosowałem wzmacniacz 22dB - wynik oszałamiający
Również wg. projektu zrobiłem sobie taką antenkę i efekty wyśmienite, oczywiście to antenka 75 ohm, czyli ewentualny wzmacniacz również 75 ;)
No okazuje się, że mój wzmacniacz był 300 Ohm ale i tak odbiór bardzo dobry.

Macie jakies pomysły z czego można wykonać płaskie pudełko aby schludnie schować Bi-Quada?
Mam go zamiar przykręcić do ściany...

Quqi

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Quqi »

Zamów pizzę o średnicy równej długości Twojego bi-quada, pudełko dostaniesz gratis :lol:

mykail

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: mykail »

Quqi pisze:Zamów pizzę o średnicy równej długości Twojego bi-quada, pudełko dostaniesz gratis :lol:
Pomysł ciekawy aczkolwiek...Nie :)

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: plecho1 »

A może zabezpieczyć samo połączenie z kablem antenowym aby do kabla nie dostała się woda i taką antenę przykleić do elewacji.

NTC

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: NTC »

mykail pisze:Macie jakies pomysły z czego można wykonać płaskie pudełko aby schludnie schować Bi-Quada? Mam go zamiar przykręcić do ściany...
Popatrz za jakimś pudełkiem w hipermarketach, napewno się znajdzie na taką wielkość, wciśniesz do środka biquada, zakryjesz pokrywką, zakleisz np. butaprenem żeby wilgoć nie wsiąknęła, z drugiej strony wywiercisz odtworki, wsadzisz mocowanie masztowe lub inny zaczep i gotowe ;)
Antenka będzie wyglądała jak typowe anteny radiolinni :mrgreen:

mykail

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: mykail »

plecho1 pisze:A może zabezpieczyć samo połączenie z kablem antenowym aby do kabla nie dostała się woda i taką antenę przykleić do elewacji.
NTC pisze:Popatrz za jakimś pudełkiem w hipermarketach, napewno się znajdzie na taką wielkość, wciśniesz do środka biquada, zakryjesz pokrywką, zakleisz np. butaprenem żeby wilgoć nie wsiąknęła, z drugiej strony wywiercisz odtworki, wsadzisz mocowanie masztowe lub inny zaczep i gotowe ;)
Antenka będzie wyglądała jak typowe anteny radiolinni :mrgreen:
Ale ja chce tą antenę zamontowac w domu - dobrze odbiera w środku. Nie ma mowy o żadnej elewacji, masztach, itd.
Chodzi o to żeby wyglądała OK w domu.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: plecho1 »

A to sorry, wydawało mi się, że chcesz ją przykleić na zewnątrz :) Ja swoją powiesiłem przy oknie za zasłonką tak, że jej w ogóle nie widać.

mykail

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: mykail »

No mojej do zasłonki trochę brakuje. Pech chciał, że najlepiej zbiera obok okna ale tez zasłonki - nie będę karnisza przerabiał.

Awatar użytkownika
JerzyG
Posty: 213
Rejestracja: 12 lutego 2011, o 19:27
Odbiornik: MSI DIGIvox mini3,
Overmax OV-TN-06
Samsung 46"
Instalacja antenowa: Siatka Ryniak + Symetryzator na 530, 610, 658 MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat & Śrem

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: JerzyG »

plecho1 pisze:A to sorry, wydawało mi się, że chcesz ją przykleić na zewnątrz :) Ja swoją powiesiłem przy oknie za zasłonką tak, że jej w ogóle nie widać.
Identycznie ja mam zrobione, wisi na mocowaniu karnisza do ściany, praktycznie jej nie widać :)

_chris_

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

a tak na marginesie - na moje oko bi-quad jest symetryczny. Nie powinno stosować się desymetryzacji?

Goalkeper
Posty: 89
Rejestracja: 17 czerwca 2011, o 19:59
Odbiornik: TV LG 42LE4500
MT4163 USB
Evolve Blade Dualcorder HD
Instalacja antenowa: Antena Siatka + LNA-101, montaż 50cm nad balustradą balkonu, 2 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kalisz - Mikstat,

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Goalkeper »

Wczoraj zrobiłem przemeblowanie w domu, przeniosłem sypialenie w inne miejsce, a że w kabel od kablówki w tym pomieszczeniu był na innej ścianie postanowiłem podpiąć do TV odtwarzacz HDD Evolve Blade w zestawie z wykonanym przez siebie biquadem, wylądował na ściance obok okna (w połowie wysokości mieszkania) przyklejony taśmą klejącą, odbiór cacy i bez zacięć pomimo usytuowania anteny na przeciwnej stronie bloku, niż ściana od strony nadajnika, niestety w urządzeniu nie ma żadnej diagnostyki pod kątem jakości odbieranego sygnału.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: plecho1 »

Myślę, że asymetria jest dla uniwersalności anteny, jest kompromisem, aby antena była na cały zakres TV. Jeśli jednak wyliczamy antenę dla poszczególnych częstotliwości, to taka wyliczona będzie lepsza niż asymetryczna na całe pasmo.

_chris_

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

plecho1 pisze:Myślę, że asymetria jest dla uniwersalności anteny, jest kompromisem
nie, to czy prowadnica falowa jest asymetryczna czy też symetryczna wynika tylko z jej konstrukcji i nie ma w ogólności nic wspólnego z pozostałymi parametrami anteny.

Awatar użytkownika
Mireczek
Posty: 51
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 21:58
Odbiornik: Samsung UE32C6000, UE40B7000, UE46F8000;
MT 4168;
Instalacja antenowa: Aktualnie: doświadczenia z antenami do DVB-T.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Mireczek »

Jako częstotliwości graniczne podawać częstotliwość dolnego i górnego kanału, który ma odbierać antena (dla nadajnika Kosztowy - 698 i 746 MHz) czy może będzie lepiej podać z zapasem jednokanałowym, czyli 690 i 754 MHz?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: plecho1 »

Zapas nie ma sensu gdyż antena jest obliczana na środek pomiędzy tymi dwoma wartościami a nie na zakres od do, czyli 690+754=722

_chris_

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

@ Mireczek:
te anteny mają stosunkowo wąskie pasma pracy, więc można poeksperymentować z przesunięciem jej z częstotliwości środkowej w kierunku słabszego nadajnika, a nawet przy tak małej odległości kanałowej, poeksperymentować z ustawieniem jej na częstotliwość słabszego kanału. Czasami to bardzo pomaga.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: belliash »

plecho1 pisze:Zapas nie ma sensu gdyż antena jest obliczana na środek pomiędzy tymi dwoma wartościami a nie na zakres od do, czyli 690+754=722

Po 1 dziwna matematyke uprawiasz ;) 690+754=1444... Wypadalo by wynik podzielic jeszcze przez 2

Po 2 zapas nic nie zmienia, nie wazne czy go dasz czy nie w tej sytuacji zawsze otrzymasz 722...

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: plecho1 »

Spieszyłem się i zapomniałem dodać ;) Oczywiście trzeba podzielić przez 2.
A moja sugestia co do zapasu odnosiła się do sytuacji, kiedy zapas i tak da taką samą średnią i jak Muxy są nadawane z taką samą mocą. _chris_ ma oczywiście racje, wyliczenie takiej antenki na słabszy sygnał lub bliżej tej częstotliwości na pewno pomorze w jego odbiorze i na pewno nie bardzo zaszkodzi w odbiorze tego silniejszego.

Awatar użytkownika
Mireczek
Posty: 51
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 21:58
Odbiornik: Samsung UE32C6000, UE40B7000, UE46F8000;
MT 4168;
Instalacja antenowa: Aktualnie: doświadczenia z antenami do DVB-T.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Mireczek »

MUXy są nadawane z bardzo dużą rozpiętością mocy:

MUX 2 - kanał 49 - 698 MHz - 63 kW;
MUX 3 - kanał 51 - 714 MHz - 2,5 kW;
MUX 1 - kanał 55 - 746 MHz - 25 kW - od 31 maja;

Czyli spróbuję zrobić antenę na częstotliwość kanału 51 - 714 MHz.

Moja odległość od nadajnika, to mniej niż 5 km, ale antenę zasłania mi jeden blok 10-cio piętrowy zaraz obok. Dalej nie ma wysokich przeszkód.

Zablokowany