Antena 100km od nadajnika

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Tomciosz »

Te anteny są bliźniacze, lub bardzo podobne, stąd obstawiam, że pod względem charakterystyk mogą się niczym nie różnić. :)

-=pUnIsHeR=-

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

Myslę, że jakby były takie same, to miałyby taką samą nazwę. Jest jednak inaczej.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: K63 »

Tomciosz pisze:czym się różni ax 1000 od bx1000?
Wg jednego ze sprzedawców różnią się m.in. pasmem pracy, zyskiem i wymiarami.
AX1000+ LTE
BX1000+
A najlepiej zapytaj dystrybutora, bo ten sam model anteny, u dwóch różnych sprzedawców, w danych technicznych może mieć całkiem inne parametry.

Arktez
Posty: 18
Rejestracja: 16 czerwca 2021, o 12:51
Miejscowość: Zagorzyce
Odbiornik: Tv Philips
Instalacja antenowa: Olympia bx1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce Św. Krzyż

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Arktez »

Witam. Sprawa ma się tak, że mieszkam w dolinie, miejscowość zagorzyce, woj. Podkarpackie. Jedyne miejsce z którego cokolwiek odbiera to Kielce Św. Krzyż. Mam antenę Red Eagle olympia bx1000+wzmacniacz w20hd. Mux1 i 2 z tego nadajnika odbiera wzorowo, jakość sygnału 100/100 bez spadków, siła 86/100. Problem jest z mux3. Czasem jest 90/100 jakości 74/100 siły żeby za jakiś czas jakość spadła do 0/100 przy czym siła sygnału pozostaje na 65/100. Wczoraj tak było, zaobserwowałem stopniowy spadek jakości z 80/100 do 5/100 w ciągu 40 minut. Nie mam pojęcia czemu tak jest. Często jakość sygnału na tym mux nie jest stabilna. Mam zasilacz z regulacją napięcia, regulacja nic nie daje czy jest na full mocy czy na 80%. Dopiero od około 60% mocy jakość i siła sygnału spada. Sprawdzałem go miernikiem i trzyma stabilne napięcie. Co może powodować takie spadki jakości na tym mux? Zamówiłem inny wzmacniacz sygnału, Apl-109e. Może coś się poprawi. Bez wzmacniacza z samym symetryzatorem nie ma odbioru na żadnym z muxów. Nie wiem też czy to ma znaczenie ale zdaje mi się że odbieram sygnał z tzw. odbicia, o dziwo im bliżej dawałem antenę przy ścianie budynku i kierowałem ją bardziej w stronę ściany tym więcej było jakości i siły. Antena stoi na zadaszonym balkonie około 6 metrów nad ziemią. Wcześniej miałem jakąś starą antenę siatkową i z zanikaniem mux 3 było to samo.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: maciek_p »

A na jakim kanale odbierasz MUX 3 ? 47 ?

Arktez
Posty: 18
Rejestracja: 16 czerwca 2021, o 12:51
Miejscowość: Zagorzyce
Odbiornik: Tv Philips
Instalacja antenowa: Olympia bx1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce Św. Krzyż

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Arktez »

Tak, zrobiłem zdjęcie jak wygląda umiejscowienie anteny. Jak widać, drzewa, budynek, a daleko za nimi górka.

Obrazek

Taka ciekawostka, do anteny montuje się dipol pozwalający odbierać mux8, łączy się go kablem z główną puszką, więc kabel antenowy wpina się wtedy do tego dipolu od mux8. Po zdemontowaniu go i podłączeniu kabla antenowego nie z nim a z główną puszką przybyło około 12(już nie pamiętam) siły sygnału, jakości jeszcze więcej. Ciekawi mnie dlaczego tak jest? Antena ma też gdzieś wbudowany filtr LTE, mam nadzieję, że nie był on w tej puszce z tym dipolem od mux8. Jakieś 2 kilometry ode mnie na wzgórzu jest wieża z nadajnikami m. in LTE. Może to z niej jakieś zakłócenia?

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: maciek_p »

Zwrotnica może zabierać trochę sygnału. Nie odpowiedziałeś jednak na jakim kanale odbierasz MUX 3.

Arktez
Posty: 18
Rejestracja: 16 czerwca 2021, o 12:51
Miejscowość: Zagorzyce
Odbiornik: Tv Philips
Instalacja antenowa: Olympia bx1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce Św. Krzyż

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Arktez »

Odpowiedziałem "tak" Kanał 47

Edit: wczoraj w nocy zanik jakości i siły sygnału pojawił się też na mux 2. Nic z tego nie rozumiem, to już na starej antenie siatkowej na mux 1 i 2 było zawsze 100% jakości i około 80-90 siły. Jak ten wzmacniacz który zamówiłem nie pomoże to chyba wrócę do prawie dwudziestoletniej siatkówki...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: K63 »

Arktez pisze: 17 czerwca 2021, o 15:59 mieszkam w dolinie, miejscowość zagorzyce, woj. Podkarpackie. Jedyne miejsce z którego cokolwiek odbiera to Kielce Św. Krzyż.
Arktez pisze: 17 czerwca 2021, o 16:18 Jak widać, drzewa, budynek, a daleko za nimi górka
Trochę dziwne, bo do Suchej Góry masz bliżej i profil ternu bardziej korzystny. Ponadto od górki w kierunku której ustawioną masz antenę, powinien odbijać się sygnał z Suchej Góry.
W takim pagórkowatym terenie trzeba próbować odbioru na antenie umieszczonej na różnych wysokościach. Może to wydać się dziwne, ale czasem obniżenie anteny daje lepsze rezultaty, niż jej podniesienie.
Dla Zagorzyc aplikacja Emitela sugeruje użycie anteny UHF o małym zysku - https://emimaps.emitel.pl/.

Arktez
Posty: 18
Rejestracja: 16 czerwca 2021, o 12:51
Miejscowość: Zagorzyce
Odbiornik: Tv Philips
Instalacja antenowa: Olympia bx1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce Św. Krzyż

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Arktez »

Niestety antenę mogę mieć tylko na tym balkonie i w takiej wysokości ponieważ mam kabel pod elewacją więc daleko jej nie przeniosę. Albo mam za mocną antenę albo coś innego bo od tej górki nic z Suchej Góry nie odbiera, ale w sumie to nie sprawdziłem na samym symetryzatorze bez wzmacniacza. Próbowałem ustawić antenę w kierunku przeciwnym niż na zdjęciu i też nic z tego nadajnika.

Przed domem z drugiej strony czyli w stronę Suchej góry mam wysokie drzewa na górce, myślisz, że jest sens kierować antenę w tamtą stronę?

Żeby sprawdzić działanie anteny bez wzmacniacza trzeba jakoś zmieniać wtyczkę która wchodzi do TV? Czy wtyczka powinna być inna jeśli korzystam tylko z symetryzatora? Chcę sprawdzić antenę jeszcze raz bez wzmacniacza czy coś odbiera i zastanawiam się czy jest to możliwe z tą płytką we wtyczce do której jest przylutowany zasilacz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: K63 »

Arktez pisze: 20 czerwca 2021, o 13:00 Niestety antenę mogę mieć tylko na tym balkonie i w takiej wysokości ponieważ mam kabel pod elewacją więc daleko jej nie przeniosę.
Przewód można przedłużyć przy pomocy "beczki" i dwóch złączy F.
https://dvbsklep.pl/pl/p/Lacznik-wtykow-F-beczka/55
Arktez pisze: 20 czerwca 2021, o 13:00 Przed domem z drugiej strony czyli w stronę Suchej góry mam wysokie drzewa na górce, myślisz, że jest sens kierować antenę w tamtą stronę?
Nie wiem czy jest sens? Jak nie sprawdzisz, to się nie przekonasz.
Twoja antena, to chyba jakiś Opticum. Na innym forum niektórzy instalatorzy zgłaszali problem z felernymi symetryzatorami w tych antenach.
Arktez pisze: 20 czerwca 2021, o 13:00 Żeby sprawdzić działanie anteny bez wzmacniacza trzeba jakoś zmieniać wtyczkę która wchodzi do TV? Czy wtyczka powinna być inna jeśli korzystam tylko z symetryzatora?
Demontujesz całkowicie zasilacz i na końcu przewodu instalujesz wtyk antenowy. Możesz go zrobić przy pomocy przejściówki wtyk F-wtyk antenowy TV i ze złącza F.
https://dvbsklep.pl/pl/p/Zlacze-F-gniaz ... we-wtyk/56

Arktez
Posty: 18
Rejestracja: 16 czerwca 2021, o 12:51
Miejscowość: Zagorzyce
Odbiornik: Tv Philips
Instalacja antenowa: Olympia bx1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce Św. Krzyż

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Arktez »

A czyli fajnie sprawdziłem antenę na samym symetryzatorze 8-) Muszę sprawdzić jeszcze raz na takim wtyku jak piszesz. Może przez to było zero czegokolwiek.

Na razie sprawdzę z tego balkonu czy coś osiągnę, chciałbym uniknąć ciągania kabli po elewacji. Jeśli nic nie znajdę to spróbuję wystawić antenę za okno z którego jest idealny kierunek na Suchą Górę bo balkon to tak średnio jest w tym kierunku.

Antena to olympia bx1000, nie wiem czym to się różni od Opticuma, na pewno pudełkiem.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: DanielK »

Na bardzo trudne miejsca mam sprawdzony zestaw:
Antena "krokodyl" bez wzmacniacza: taka lub taka.
Wzmacniacz masztowy UHF taki lub taki, ale ustawiony na możliwie niskie wzmocnienie.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: qwerty »

Dziwię się, że robią wzmacniacze na 12V, kiedy odbiorniki (STB) zasilają 5V.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: DanielK »

Zasilanie 5V jest tutaj mało praktyczne.
90% telewizorów nie zasili wzmacniacza zasilaniem 5V (i jakimkolwiek innym).

Zasilacz z separatorem trudno jest nabyć taki wyłącznie z napięciem 5V - owszem są regulowane pokrętłem, ale weź to komuś wyjaśnij... Pierwsza rzecz gdy puzluje ludzie kręcą pokrętłem.
12V są dostępne bez problemów - sam zasilacz można łatwo innym zastąpić.
Czasami z napięcia 5V niewiele zostaje po dotarciu do wzmacniacza.
I kolejna rzecz - gdy na instalacji jest kilka telewizorów a np. tylko jeden dekoder z zasilaniem 5V; co się stanie gdy się zepsuje?

Arktez
Posty: 18
Rejestracja: 16 czerwca 2021, o 12:51
Miejscowość: Zagorzyce
Odbiornik: Tv Philips
Instalacja antenowa: Olympia bx1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce Św. Krzyż

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Arktez »

Więc tak, nigdzie z Krosna nic nie odbiera, nawet 1% sygnału. Wziąłem antenę na inny balkon gdzie jest idealnie na Krosno i nic, próbowałem też z Tarnowa. Mam gdzieś, nie będę wynosił anteny na komin czy gdzieś, wolę zapłacić za kablówkę. Wróciłem z anteną w miejsce gdzie była od początku, próbowałem też słabszego wzmacniacza około 10db, też nic, okresowy zanik sygnału wciąż się pojawia lub wcale go nie ma (mux3 682 MHz Kielce) Na próbę znalazłem jakiś stary kabel nieznanej firmy, w środku nie ma miedzianego drutu tylko jakieś szare druciki. Na takim kablu na mux2(602mhz) nagle siła i jakość sygnału z koło 20/100 podskoczyły do 70/100 siła, jakość 90/100. Na mux 3 wcale nic nie było a na tym kablu 70/100 siły i jakości. To wszystko na wzmacniaczu 10db. Więc założyłem ten co miałem wcześniej czyli 27db i po tym na mux 1 i 2 siły prawie 100 jakości cały czas 100. Szok co potrafi zrobić kabel.

Jutro zamawiam kabel, jaki byłby najlepszy? Kabla będzie około 6m. Słyszałem że dobry jest jakiś triset.

Antenę oddaję bo stara zardzewiała siatkówka ściągała czasem nawet mux 5 z TVP 4k i mux 8 a ta antena nic. Mam tam wzmacniacz 34db, po zmianie kabla powinno być jeszcze lepiej, a jak nie to pobawię się z wzmacniaczami. Zastanawia mnie czy jest sens jeszcze bawić się z jakimiś innymi antenami skoro siatkówka sprawuje się najlepiej? Kupić nową siatkówkę? Będzie ona w czymś lepsza niż ta stara zardzewiała 20 letnia?

A i wzmacniacz w tej siatkówce to jakiś stary swa-2000/4t z 2003r a one są podobno słabej jakości.
Ktoś poleci jeszcze jakiś dobry wzmacniacz? Czy te LNA coś wartają?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: K63 »

Arktez pisze: 23 czerwca 2021, o 20:58 Szok co potrafi zrobić kabel
Żadna nowina. Temat wielokrotnie poruszany na forum. W dobie tv cyfrowej i coraz większej ilości sygnałów zakłócających w eterze, dobry przewód o wysokiej skuteczności ekranowania, jest bardzo ważny. W czarnej izolacji na zewnątrz, w białej do wewnątrz.
https://dvbsklep.pl/kabel-antenowy-konc ... triset-113
https://dvbsklep.pl/pl/p/Kabel-koncentr ... -metry/386
Arktez pisze: 23 czerwca 2021, o 20:58 Ktoś poleci jeszcze jakiś dobry wzmacniacz?
Wzmacniacz dobiera się w zależności od potrzeb. Najlepsze są masztowe lub wewnętrzne, np. z regulowanym wzmocnieniem dla poszczególnych pasm. No, ale to wyższa kategoria cenowa niż LNA.
Oczywiście LNA mogą zdać egzamin, ale nie montować od razu LNA-188. Myślę że LNA-169 powinien być optymalny.
https://www.dipol.com.pl/Wzmacniacz%2Ba ... earch-4344

Arktez
Posty: 18
Rejestracja: 16 czerwca 2021, o 12:51
Miejscowość: Zagorzyce
Odbiornik: Tv Philips
Instalacja antenowa: Olympia bx1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce Św. Krzyż

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Arktez »

Jeszcze pytanie o antenę, czy zostawić tą siatkówkę, na której było w miarę dobrze, czy kupić jakąś nową siatkową? Zmieni to coś?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: K63 »

Jak odbiera stabilnie, to na razie zostaw. Być może będziesz musiał zmienić po przyszłorocznych zmianach (23 maja).
Nie ma za bardzo sensu wymieniać siatkowej na inną siatkową. Chyba że mechanicznie niedomaga. :?:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Puma »

Tak jak wyżej napisano, poczekaj do zmian. Niby są pewne ramy ale na 100% to jeszcze nie wiadomo, nie wiadomo np. co z MUX 8, moim zdaniem może przejść na UHF.

Zablokowany