AZART antena zbiorcza

_chris_

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: _chris_ »

Problemem nie jest to, że ktoś przerabia dekodery, problemem jest to, że instalacja AIZ jest niezgodna z prawem.

Ale to takie typowo polskie - ktoś odwalił rzeźbę, i natychmiast pojawiają się osoby go broniące. A tu jest krótka piłka - ma być 7MHz w VHFi-ie, bo takie prawo obowiązuje w naszym państwie, nie mówiąc o zdrowym rozsądku.

A pawel88 i inni niech bulą swoją kasę...

pawel88 daj na priv nazwę tej spółdzielni.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: Anduraki »

Dokładnie zgadzam się z chrisem. Jak wspomniał przedstawiciel jednego sklepu są przemienniki(regeneratory) do instalacji zbiorczej i można wpakować cały multipleks na 7mhz (okroić go z danych naprawczych)

tomarex

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: tomarex »

_chris_ pisze:Problemem nie jest to, że ktoś przerabia dekodery, problemem jest to, że instalacja AIZ jest niezgodna z prawem.

Ale to takie typowo polskie - ktoś odwalił rzeźbę, i natychmiast pojawiają się osoby go broniące. A tu jest krótka piłka - ma być 7MHz w VHFi-ie, bo takie prawo obowiązuje w naszym państwie, nie mówiąc o zdrowym rozsądku.
Tu chodzi o zdrowy rozsądek.
Wykorzystanie istniejącej instalacji, czy okablowanie na nowo całego budynku. Dodatkowe wysokie koszty.
Zastosowanie wspomnianych regeneratorów to koszt w materiale ok 20 000,- zł (3 regeneratory, sumator, zasilacz, panel).
Myślicie że ktoś za to zapłaci.
Z pewnością pośrednio lokatorzy, lub bezpośrednio.
Nawet gdyby było 20 chętnych to 1 000,- zł od mieszkania.

_chris_

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: _chris_ »

Jak ich nie stać na regeneratory, to niech wymienią okablowanie lub gniazda.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: Anduraki »

tomarex pisze:
_chris_ pisze:Problemem nie jest to, że ktoś przerabia dekodery, problemem jest to, że instalacja AIZ jest niezgodna z prawem.

Ale to takie typowo polskie - ktoś odwalił rzeźbę, i natychmiast pojawiają się osoby go broniące. A tu jest krótka piłka - ma być 7MHz w VHFi-ie, bo takie prawo obowiązuje w naszym państwie, nie mówiąc o zdrowym rozsądku.
Tu chodzi o zdrowy rozsądek.
Wykorzystanie istniejącej instalacji, czy okablowanie na nowo całego budynku. Dodatkowe wysokie koszty.
Zastosowanie wspomnianych regeneratorów to koszt w materiale ok 20 000,- zł (3 regeneratory, sumator, zasilacz, panel).
Myślicie że ktoś za to zapłaci.
Z pewnością pośrednio lokatorzy, lub bezpośrednio.
Nawet gdyby było 20 chętnych to 1 000,- zł od mieszkania.
nie ma czegoś takiego kto chce ten będzie miał - w spółdzielni jest taka zasada albo wszyscy albo nikt. Jeśli będzie zainteresowanie to wszystkim założą instalację i wszystkich obciążą kosztami. Znam wiele Azartów w biedniejszych rejonach Lublina, u nas jest finansowo lepiej a mimo to administracja milczy i nie porusza tematu cyfryzacji - jak będzie walne zebranie członków spółdzielni będę musiał się wybrać.

pawel88

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: pawel88 »

Pytałem się w spółdzielni jakie to są dokładnie tunery które można od nich kupić ale kobieta przez telefon udaję zdezorientowaną i nic się nie dowiedziałem. Jutro jestem umówiony na wypożyczenie dekodera i będę więcej wiedzieć czy działa ten patent z Rosją. Nawet w sklepie z tunerami nie byli mi w stanie powiedzieć czy w mojej spółdzielni cokolwiek będzie działać, ale na szczęście poszli mi na rękę i mogę nieodpłatnie przetestować tuner.
Jeśli już nie będzie ten tuner działać to kupię sobie antenę. Mieszkam na 11 piętrze także warunki odbioru powinny być ok. Wolę dać w sklepie 50zł za antenę niż dopłacać 150zł za tuner. Ale i tak niestety trzeba będzie płacić za azart 60zł rocznie...

------ połączono posty

Wypożyczyłem tuner dvb-t wiwa. O dziwo znalazł MUX2 na poprawnych częstotliwościach tj. kanał 49, 698 Mhz, pasmo 8 Mhz. MUX1 już nie znalazł. Jednak gdy w ustawieniach kraju wybrałem Rosję i wpisałem częstotliwość, która podała spółdzielnia MUX1 też się znalazł. MUX3 niestety nie znalazło, ale słyszałem, że na terenie Zabrza jest słaby zasięg z powodu słabej mocy nadajnika w Kosztowach. Ma się to podobno zmienić w maju po wyłączeniu analogu. Z resztą na stronie spółdzielni jest info o parametrach mux1 i mux2, o mux3 nie było nic napisane.

_chris_

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: _chris_ »

@ pawel88:
ot, ciekawostka. Jak masz jeszcze ten dekoder, to może sprawdź:
  • czy masz polskie znaki w EPG przy wyborze kraju Rosja (mux-1)?
  • jaki jest poziom i jakość sygnałów dla mux-ów, które odbierasz - czyli mux-1 i mux-2 (dwukrotne naciśnięcie 'Info').
Ciekawe, czy mux-2 odbierasz po prostu "z kabla AIZ', czy sygnał ten jest wpuszczony w AIZ przez SM.

pawel88

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: pawel88 »

_chris_ pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Mam cały czas polskie znaki, pewnie dzięki temu, że jako język obsługi dekodera wybrałem polski. Czas mi się tylko zmienił na ten z Moskwy ale sam sobie zmieniłem na UTC+2 także problemu nie ma.
A co do jakości i mocy sygnału to w obydwu MUXach mam odpowiednio jakość: ok 98%, moc sygnału 98-100%, także jestem mile zaskoczony. Wydaje mi się, że MUX2 odbieram bezpośrednio z anteny azart a nie z "kabla". Podłączałem też dekoder do anteny pokojowej i tuner nie znalazł mi żadnych kanałów. Nawet jak tą antenę wystawiłem na balkon i wycelowałem ją w nadajnik to też nic nie znalazło (trzeba dodać, że mam bardzo dobre warunki odbioru, mieszkam na 11 piętrze i przede mną nie ma innych bloków ani żadnych innych przeszkód i mam widok na cały Śląsk).

januszek91

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: januszek91 »

Witam.Odbieram sygnał z anteny zbiorczej, jednak od paru dni mam tylko MUX3 i MUX4... z kodowanymi kanałami.Lokalizacja to rzeszów, wiem ze z baranówki(rzeszów) mozna odebrać tylko wlasnie MUX3 ale jest to dziwne bo jeszcze niedawno odbieralem wszystkie MUXy.

fid_

Problem z dekoderem i zasilaniem antenowym.

Post autor: fid_ »

Witam,
mam następujący problem otóż kupiłem dekoder (NOT only TV) pierwszy z brzegu bo telewizor jest używany praktycznie tylko w weekendy i nie jestem w stanie znaleźć żadnych kanałów, ani radiowych ani telewizyjnych. Podłączyłem dekoder u znajomego i tam nie ma problemu, wszystko jest ok. Jedyną zaobserwowaną przeze mnie różnią jest ta dotycząca zasilania z anteny. U nie ta opcja jest zawsze wyłączona u znajomego włączona. Dodam tylko, że dekoder jest podłączony do anteny zbiorczej w bloku.
Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Pozdrawiam,
Paweł

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: Problem z dekoderem i zasilaniem antenowym.

Post autor: cignacy »

A u kolegi do jakiej anteny podłączasz dekoder?

fid_

Re: Problem z dekoderem i zasilaniem antenowym.

Post autor: fid_ »

Tez do zbiorczej w bloku, dosłownie 200 metrów dalej.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Problem z dekoderem i zasilaniem antenowym.

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Skoro na innej antenie działa to zapraszam do wątku: AZART antena zbiorcza (http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2937)

A przy okazji, jeśli nie mamy pewności, jak skonstruowana jest instalacja antenowa i że zainstalowano wzmacniacz wymagający zasilania "po kablu", nie wolno włączać funkcji zasilania anteny w odbiorniku.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Problem z dekoderem i zasilaniem antenowym.

Post autor: Anduraki »

a tak swoją drogą, gdyby instalacja zbiorcza nie była zabezpieczona odpowiednio - tj przepuszczała zasilanie na wszystkie wyjścia to by ciekawie było w bloku, tam gdzie są odbiorniki wspierające zasilanie anteny pewnie wszystko by grało, a tam gdzie nie - mogłoby być nieciekawie. Ale z drugiej strony podpiąć do tego wtyczkę od separatora i mamy darmową energię od sąsiadów ^^

Bartt

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: Bartt »

Dlatego w prawidłowo zaprojektowanej instalacji tv kablowej (typowej, z z dużą ilością abonentów) dystrybucję sygnału do każdego z mieszkań realizuje się za pomocą odgałęźników (a nie rozgałęźników), które nie tylko zapewniają separację galwaniczną pomiędzy mieszkaniami, ale i też dużą separację w.cz. Można nawet sobie zrobić zwarcie żył w kablu antenowym, a i tak nie wpłynie to w żaden sposób na odbiór u innych ;)

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: kaem3 »

Coraz częściej zdarzają się przypadki, że instalatorzy anten zbiorczych owszem, chętnie oferują modernizację AZART-ów pod kątem DVB-T, ale poza kosztami modernizacji, żądają potem np. 30 zł miesięcznie za odbiór. Tak jak kablówki. Czy to legalne? Czy byle "pan Wiesio od anten" może ot tak po prostu stać się operatorem sieci i sygnału?

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: TomW »

Regulować to powinna umowa, którą podpisujemy jeżeli się na takie warunki zgadzamy. Te np. 30 zł może tam widnieć jako koszty konserwacji, utrzymania w sprawności technicznej czy jeszcze inne. Raz założona instalacja w bloku musi przecież przynosić miesięczne dochody temu, kto ją założył. :)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: Anduraki »

30 zł jako koszty konserwacji to za dużo, maksymalnie dałbym po 10 zł mc konserwacji. Bo co może się zepsuć w instalacji zbiorczej -- w zasadzie to nic.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: kaem3 »

TomW pisze:Raz założona instalacja w bloku musi przecież przynosić miesięczne dochody temu, kto ją założył. :)
Przypuśćmy, że mam własny dom. Czy muszę co miesiąc płacić abonament producentowi cegieł i papy?
Dobrze wiemy jak wyglądała konserwacja AZART-ów w PRL. "Pan Wiesio od anten" przyjeżdżał tylko wtedy, gdy coś się poważnie zepsuło lub gdy trzeba było dołożyć nową antenę i nową wkładkę kanałową na nowy program. To że maszt rdzewieje, a do puszek antenowych dostaje się woda, mało go obchodziło. Ale brał za to góra złotówkę miesięcznie. Teraz te koszta rosną dwudziesto, trzydziestokrotnie. Jak często "pan Wiesio" będzie przyjeżdżał?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: adac »

Nastała przedziwna moda na abonamenty, każdy chce sobie wygodnie żyć za miesięczne wpłaty od klientów.
Nie wyobrażam sobie, żebym miał płacić stały abonament każdemu, kto kiedyś wykonał mi jakąś usługę. To jest zwykłe naciąganie.
Umowa powinna dotyczyć wykonania sprawnej instalacji plus gwarancja na usługę i na tym koniec.
Umowy na stałą konserwację może w ogóle nie być, tylko wezwanie w razie awarii.
A jeżeli fachowiec kręci to ..należy zmienić fachowca.

Zablokowany