DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Org zapomniał wspomnieć o jaki rodzaj internetu chodzi.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

DVB-T/S pisze: 17 września 2022, o 15:29
Max van Org pisze: 17 września 2022, o 00:44 W Norwegii 99 % gospodarstw domowych ma dostęp do radia internetowego i treści audio.
A w Polsce to ile wynosi ten dostęp? 98%?
Spytaj się speców od Radio Tracku. W Norwegii Nielsen przeprowadza podobny sondaże jak Komitet Badań Radiowych wspólne z Kantar Polska. Różnica jest taka, że Nielsen wymyślił urządzenie do badania słuchalności w samochodzie z którym dokładniej badają słuchalność.
BiTCity pisze: 17 września 2022, o 21:48 Wystarczy wpaść w zasieg 3G i jechać samochodem czy innym środkiem transportu pociąg, autobus około 100 km/h gwarancja zrywania połączenia przy zmianie nadajnika.
Przecież 3G zostanie w Polsce w 2023 r. wyłączone, w Niemczech operatory wyłączyli 3G już w czerwcu i grudniu 2021 r. 2G działa nadal.
https://antyweb.pl/wylaczenie-3g-w-polsce

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ploomba »

Najlepsze jest to, ze planuja wyłączyć 3G a ja jadąc samochodem codziennie do pracy, mam miejsca (konkretnie miejscowość Ślemień) gdzie nie ma zupełnie zasięgu LTE/4G. Jest tylko mega słaby zasięg 3G i 2G. Po wyłączeniu 3G zostanie tam tylko 2G :D swoją drogą teraz, żeby korzystać tam z internetu mobilnego (mieszka tam babcia mojej żony) , trzeba wyjść ze smartfonem z domu, bo w środku zasięg jest 0 lub 1 kreseczka.
DVB-T/S pisze: 17 września 2022, o 15:29 A w Polsce to ile wynosi ten dostęp? 98%? Radio internetowe działa wszędzie gdzie jest dostęp do internetu czyli w praktyce wszędzie.
No właśnie nie wszędzie. Ja jadąc ta trasa, o której pisałem wyżej (25 km, trasa Las-Żywiec) nie jestem w stanie słuchać radia internetowego na smartfonie podpiętym do radia samochodowego.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DanielK »

Zobaczymy, czy tym LTE nadrobią brak 3G.
DAB+ właśnie do auta byłby dobry, ale wiemy jak jest.
Obawiam się, że w Polsce i tak nic z tego nie będzie. RMF i Zet mają słuchalność tylko dlatego, że jeszcze mają te zasięgi i po prostu nie chcą podzielić się tortem.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

Czyli byle gunwo aby coś grało :lol:
Kibicuję DAB+ z całego serca

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Chętnie poznałbym waszą opinię nt. postulatu MOC FM, aby w DAB+ zasięg stacji lokalnych nie zwiększać i nie zmniejszać. Oni domagają się odtworzenia sieci UKF 1:1 w DAB+. Czy to ma sens?
Oczywiście, że zasięg kosztuje, bo trzeba zapłacić za liczbę mieszkańców w zasięgu rozgłośni. Czy ten sposób ściągania opłat ma jeszcze sens? Oczywiście musi być różnica kosztu licencji pomiędzy stacją lokalną a ogólnopolską. Cały czas stacje walczą o zwiększenie zasięgu na UKF-ie a teraz mają szansę zwiększyć zasięg za pomocą DAB+ i nie chcą?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Czy można już gratulować firmie Emitel, że będzie operatorem pierwszego ogólnopolskiego multipleksu DAB+? Jak żaden inny operator Emitel może po przełączeniu programów z MUX-8 na MUX-1 i MUX-5 od razu uruchomić ogólnokrajową sieć DAB+.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: monter1981 »

Na gratulacje za wcześnie. Jest procedowana nowa oferta ramowa (regulująca dostęp do obiektów wspomnianego operatora), w której uwzględniono większość postulatów innych operatorów.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

monter1981 pisze: 21 września 2022, o 20:33 Na gratulacje za wcześnie. Jest procedowana nowa oferta ramowa (regulująca dostęp do obiektów wspomnianego operatora), w której uwzględniono większość postulatów innych operatorów.
Jeżeli wspomniany operator nie zostanie operatorem ogólnokrajowego multipleksu DAB+, to będzie trzeba zapłacić odszkodowanie za DVB-T MUX-8, na co na razie nie widzę chętnych. Czyli całe przepchanie telewizji z pasma VHF III do pasma UHF uzależnione jest od przyszłości uruchomienia DAB+ w całej Polsce. Tu niestety ustawodawca popełnił błąd przy tworzeniu ustawy RTV. Niech Emitel zostanie operatorem platformy DAB+ i szuka na własną rękę chętnych, kto chciałby nadawać. Nie wiem, dlaczego tak koniecznie chcą uruchomić sieć ogólnopolską a nie regionalną?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

Wyłączenie FM nie jest na razie zagrożone.
Stanowisku UKE
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/c ... -jacek-oko
rezes UKE zawarł opinię, że wyłączenie radia analogowego (FM) w zakresie 87,5-108 MHz w Polsce mogłoby się odbyć po: osiągnięciu przez zarówno programy publiczne jak i niepubliczne zasięgu NRC (przyp. red. naziemnego radia cyfrowego) przynajmniej 90 proc. populacji kraju, osiągnięciu przez platformy cyfrowe progu co najmniej 50 proc. słuchalności, jednak nie wcześniej niż 31 grudnia 2032 roku
Spełnienie wytłuszczonego warunku będzie w praktyce bardzo trudne. Radioodbiorników słuchacze nie zmieniają tak często jak telewizory.
Max van Org pisze: 22 września 2022, o 15:46 Niech Emitel (...) szuka na własną rękę chętnych, kto chciałby nadawać.
Na to nie ma szans :)

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Jarosław Masłowski »

Pomijając mój powrót na te forum (odzyskanie konta poprzez zmianę hasła) to przy złamanej (a raczej szczątkach anteny teleskopowej) i połączonym do niej amatorsko kablem z odborníka USB SDR jako anteny to szczątki sygnału o sile 1-4/15 (oczywiście bez wczytania stacji) z MUX-R3 PR Wrocław w Lubaniu są. Możliwe, że to są Polkowice. Jak zmienię antenę to może i będę jeszcze sprawdzać.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: MaxEvans »

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/d ... k-odbierac

Właśnie ruszył mux lokalny w Lodzi.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Bez sensu się w to pchać. Ani to lepsze ani tańsze.
Widać że po wielu latach zainteresowanie DAB+ jest marginalne, a wyłączenie FM ZABIJE radio.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

DVB-T/S pisze: 11 listopada 2022, o 10:56 Bez sensu się w to pchać. Ani to lepsze ani tańsze.
Widać że po wielu latach zainteresowanie DAB+ jest marginalne, a wyłączenie FM ZABIJE radio.
14 konkursów na UKF ogłosiła KRRiT w tym roku, 4 wolne częstotliwości może jeszcze ogłosić. 286 koncesji wydanych przez KRRiT obowiązuj na dzień dzisiejszy. Szansa na rozszerzenie koncesji jest naprawdę bardzo niska. Siedem programów nadaje w ponad 10 multipleksach. Szansa na otrzymanie koncesji w dużych miastach jest marginalna. Małe rozgłośnie nie mają szansy na rozwój. Poza Polskim Radiem w DAB+ nadaje już ponad 40 różnych programów. Wszyscy się mylą?

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Jarosław Masłowski »

Niestety, ale Eltra ULA model 101 nie może wczytać listy stacji radiowych Polskiego Radia. Prawie 70 km od nadajnika w Polkowicach to uniemożliwia. Brak tutaj rozszerzenia nowych stacji nadawczych DAB+.
I wiem, że jest w planach emisja z Jeleniej Góry.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DanielK »

Orientacyjna mapa zasięgu DAB+ Polkowice:
https://mapy.radiopolska.pl?tra=4292&cf ... lse&d=true

Dodaj do tego zasięgu +10% i wtedy będzie bardziej rzeczywisty ;)

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: apk »

Gdyby nadajnik uruchomiono nawet w Polkowicach nie 58 m n.p.t. a na kominie EC 225 m n.p.t. to odbiór był możliwy wystarczy sprawdzić czy odbiera u ciebie 102,6 radio Plus Legnica ( u mnie odbiera) .
Jak przyjęto nową KRRiT myślałem że przeprowadzą cyfryzacje Radia cyfrowego uruchomiając na początek mux R1 R2 oraz DVB-T2 mux 5-6 mając czas na uruchomienie do końca 2022 r. niestety pierwsza praca to przerwa świąteczna i są takimi samymi nierobami jak poprzednicy !!! :lol:

Jestem przeciwko radiu UKF FM w tej formie jaka jest od kiedy przekroczono 2 krotny limit nadajników w konsekwencji wszystko się zakłóca a dla mnie garstka ( 6 ) stacji radiowych to za mało.
Dobry odbiór :
1 Złote Przeboje
2 Radio Zet
3 RMF FM
Jakość akceptowalna
1 Eska - zimą nie szumi
2 Plus Legnica
3 Muzyczne Radio
Jakość radia wolna Europa
1 RMF Max
2 Elka
3 Ram
Nie da się odebrać
1 Radio pogoda
2 Melo radio
3 VOX FM
4 Super Nova
5 Rodzina
6 TOK FM
Dodatkowo odbieram
5B Polskie radio
5C Löbau
9A Löbau
Poza miastem w okolicy łapie nieraz 12 D Jesenik (Ostrawa)
Mieli uruchomić w tym roku jeszcze 1 multipleks Löbau ale operator się nie wyrobi , uruchomi prawdopodobnie w okolicach marca i na wiosnę dodatkowy multipleks z regionalnymi kanałami .

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ortalion »

mam wrażenie że zapomniano już o rozwoju Dab+

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radiodarek »

Myślę i nie powiem nic nowego, że przyszłość radia jest w i internecie. Sam się łapię na tym, że ostatnio częściej słucham radia przez internet, niż tradycyjnie w fm lub dab. Dab ma kiepskie pokrycie i radio dostaje czkawki, a w fm dobrze słychać podstawowe ogólnopolskie stacje oraz regionalne polskiego radia, a pozostałe albo niedostępne albo zaszumione. W internecie wszystkie stacje dostępne są w dobrej jakości i światowym zasięgu. Ponadto internet zapewnia nieograniczoną liczbę stacji, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

radiodarek pisze: 1 stycznia 2023, o 21:12 Myślę i nie powiem nic nowego, że przyszłość radia jest w i internecie.
Na pewno już nie przyszłość a teraźniejszość radia jest w internecie. Pozostaje pytanie, jak długo dochody stacji wystarczą, aby utrzymać sieć UKF. Dlaczego miałby ktoś słuchać radio, jeżeli wiadomo, że dostawcą muzyki jest Spotify.

Zablokowany