DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
SQ1BHQ

Odbiór w Szczecinie

Post autor: SQ1BHQ »

Witam.

Jak na razie cisza na pasmach DAB.
Może coś odbiorę jak pojawi się tropo :-)
Sprzęt to iriver B20

Jako antenki w terenie używam DVB-T Digit Telkom Telmor
Iriver B20 ma możliwość podłączenie zewnętrznej anteny w gnieździe słuchawkowym (wybierane w menu urządzenia)
http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=105&id=674

Może ktoś zna jakąś fajną wyczynową antenkę na DAB bo tą co mam nie pokrywa częstotliwości DAB


Pozdrawiam
Piotrek
SQ1BHQ

mój blog
http://jo73gp.wordpress.com/
Ostatnio zmieniony 28 stycznia 2010, o 14:46 przez SQ1BHQ, łącznie zmieniany 1 raz.

SQ1BHQ

Re: Odbiór w Szczecinie

Post autor: SQ1BHQ »

Znalazłem coś takiego jako system antenowy na DAB

Antena
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8675.htm

Do tego oczywiście symetryzator i wzmacniacz

http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0001.htm

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4013.htm

Powinno być OK na DAB III Band 174 - 240 MHz

Piotrek
SQ1BHQ
Trzebież

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Czyżby coś drgnęło?

Post autor: qwerty »

Naziemna radiofonia cyfrowa(NRC):
http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=10
Niestety w budowie.

ss80

Re: Czyżby coś drgnęło?

Post autor: ss80 »

Polskie Radio w DAB+ w 4 miastach na Euro 2012?

http://satkurier.pl/news/69953/polskie- ... -2012.html

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: giaur500 »

Nic takiego. Chcą dać obcokrajowcom, którzy już wiele lat temu wyrzucili odbiorniki analogowe złudzenie, że w Polsce jest cywilizacja. Ale nikt nie jest głupi, bo zauważy każdy ze po wyjechaniu z warszafki radio zamilkło.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: qwerty »

Akurat na zachodzie bardzo dobrze sobie radzi radio FM.

mmc_polska

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mmc_polska »

Osobiście uważam, że to bardzo dobra wiadomość. Wygląda na to, że tylko PR jest zainteresowane. Więc liczę na to, że komercyjne stacje, których nie interesuje DAB+ nie będą "na siłe" wkładane do multipleksu tylko po to, że pokazać jak mają zestrojone "ryczące tory" po analogowe rozpychanie się po UKF-FM...
Liczę na świetnej jakości Polskie Radio w multipleksach o których mowa i trzymam kciuki. Dobrze by było, gdyby te multipleksy miały również większą moc niż to co w tej chwili nadaje w Warszawie. Niestety przekaz warszawski tnie się ostro już na Żoliborzu (radio przenośne "z rynku"), a w położonych tuż obok PKiN Złotych Tarasach odbiór jest prawie ciągle szatkowany.
To musi być już poważna emisja z odpowiednim dosyłem cyfrowym i mocą.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Polskie Radio chce nadawać cyfrowo na Euro 2012

Post autor: voitek »

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgodziła się, by Polskie Radio podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej uruchomiło cyfrowe nadawanie w czterech miastach.

Publiczne radio planuje uruchomienie specjalnego nadawanego cyfrowo programu dla kibiców Euro 2012 – dowiedział się "Presserwis". KRRiT zgodziła się, by zrobiło to w Gdańsku, Poznaniu, we Wrocławiu i w Warszawie. Urząd Komunikacji Elektronicznej musi teraz uzgodnić z radiem warunki techniczne. – Wyrażamy zainteresowanie, by program był nadawany testowo – mówi Katarzyna Twardowska, rzeczniczka KRRiT. Polskie Radio traktuje ten projekt jako wstęp do stałej cyfrowej emisji.

Program prawdopodobnie będzie nadawany w technologii DAB+. Ma być przygotowywany z myślą o turystach z Europy Zachodniej, którzy w samochodach mają cyfrowe radia. Audycje będą tworzyć dziennikarze anten Polskiego Radia, ale żadna oddzielna redakcja jeszcze nie powstała.

Polskie Radio oraz m.in. RMF FM, Radio Zet i Radio Maryja nadają już w technologii DAB+ w Warszawie, używając testowego nadajnika umieszczonego na Pałacu Kultury i Nauki.
http://www.press.pl/newsy/radio/pokaz/2 ... -Euro-2012

Bartosz Czach

Re: Polskie Radio chce nadawać cyfrowo na Euro 2012

Post autor: Bartosz Czach »

Niech lepiej nadają w DVB-T. Byle tuner na USB czy nawet przenośny sobie z tym poradzi.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Napiszmy jak jest, to jest pretekst i nic więcej. Większość projektów było zaplanowane przed wieścią, że otrzymamy EURO 2012. Tylko stadiony i okolice łączące je z miastem powstaną dodatkowo. Wiele projektów nie zostanie zakończonych do 2012.

Media publiczne narzekają na brak pieniędzy, pewnie widzą w nadawaniu audycji dla obcokrajowców możliwość wyniuchania od państwa dodatkowy środków na sprzęt, który mogą później wykorzystać dla siebie.

Nie wiem jak wygląda sprawa prawnie, ale zamiast samemu produkować audycje w językach obcych, powinni przejmować audycje rozgłośni zagranicznych. Przecież nie będę produkowali audycji w 8 zagranicznych językach. Czym chcą zapchać MUXy?

I kto ma zagranicą odbiornik DAB? W wielu krajach DAB jest tak samo rozwinięty jak w Polsce.

Dlaczego czekamy na EURO 2012? Powinniśmy zbierać doświadczenie z nową technologią nie tylko przy pomocy jednego nadajnika.

I dlaczego ma program powstać w Warszawie a nie w miastach, w których są stadiony i będą mecze?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Polskie Radio chce nadawać cyfrowo na Euro 2012

Post autor: Max van Org »

Bartosz Czach pisze:Niech lepiej nadają w DVB-T. Byle tuner na USB czy nawet przenośny sobie z tym poradzi.
Właśnie, że nie DVB-T! W każdym kraju mamy inny standard, w Niemczech DVB-T w MPEG-2 i w Polsce w MPEG-4, a w Szwecji i Anglii nadają już w DVB-T2. Ja kupiłem za 60 zł odbiornik USB do odbioru DAB/DAB+. Producent dopiero z jedną aktualizacją oprogramowania zablokował odbiór telewizji, kto nie wgrał aktualizacje ma za 60 zł DAB, DAB+ i DAB-T. Ale przecież nikt nie idzie z laptopem na mecz. Ale ludzie mogą zabrać małe radyjko żeby słuchać mecz w ich języku. Część widzów będzie korzystało z public viewing.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: giaur500 »

Przecież już była dyskusja o radiu w DVB-t. I większość piszących tego nie chce, chociaż ja osobiście chętnie bym widział radio w dvb-t. TVP1 w mux3 dochodzi do 6.5 Mb/s, kilka stacji radiowych w porównaniu z tym to jest nic.

mmc_polska

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mmc_polska »

I w kolko wraca temat radia przez DVB-T. Ludzie - zanim cos napiszecie, poczytajcie. Albo sprawdzcie jak propaguje sie UHF, w ktorym "siedzi" DVB-T. No chyba, ze chcecie chodzic z "iPodami" w kieszeni i z antena Yagi-UDA na glowie...
DVB-T = Digital Video Broadcasting wiec jak nazwa wskazuje jest dla telewizji.
Oczywiscie mozna dolozyc tam radio, pasma wystarczy, ale nie powinien byc to podstawowy sposob dystrybucji radia. To musi byc system pozwalajacy przede wszystkim na stabilny odbior mobilny. Z antena UHF na dachu to ja tez cwany jestem. Tylko, ze skoro mam dach to mam tam i antene satelitarna wiec tak slucham radia. Tej jakosci nic nie przebie i w warunkach domowych DAB+ to ja mam... (wiadomo godzie).

Bartosz Czach

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

mmc_polska pisze:Z antena UHF na dachu to ja tez cwany jestem
A kto mówi o UHF? Można dać MUX na VHF.

mmc_polska

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mmc_polska »

Bartosz Czach pisze:
mmc_polska pisze:Z antena UHF na dachu to ja tez cwany jestem
A kto mówi o UHF? Można dać MUX na VHF.
W calej Polsce zapewnisz MUX-a na VHF, zeby zapewnial radio?
A tak w ogole to w planach nie ma zadnego nadajnika DVB-T w VHF...

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A tak w ogole to w planach nie ma zadnego nadajnika DVB-T w VHF...
Bo nie ma jeszcze planów dla żadnych kolejnych mux'ów poza pierwszymi trzema.
Plan GE06 przewiduje jeden mux dvb-t w III zakresie częstotliwości. Jego uruchomienie będzie możliwe po wyłączeniu TV analogowej.
Nawet w ministerialnych wymaganiach na odbiorniki dvb-t jest zapisana obsługa tego zakresu: "Odbiornik cyfrowy powinien zapewniać odbiór sygnałów cyfrowych DVB-T o parametrach zgodnych z EN 300 744 [5] nadawanych w zakresach: VHF (174—230 MHz) w kanałach o szerokości 7 MHz ...".
Jeśli jednak pojawi się duże zapotrzebowanie na radio cyfrowe istnieje możliwość konwersji tego mux'a do 4 pokryć radiowych (DAB/DMB).

mmc_polska

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mmc_polska »

Sukces DAB+ w Niemczech bedzie decydujacy jesli chodzi o Polske. Wyglada na to, ze doczekamy sie komercyjnej realizacji szybciej niz myslelismy ;-)
Osobiscie jestem przeciwny DVB-T w VHF. 3 multipleksy w Polsce z taka sobie zawartoscia wystarcza. Szczerze mowiac wolalbym unikac marnowania tak swietnego pasma jak VHF pod U-TV2 czy Puls3 z obrazem kontrolnym przez pol roku. Tak, tak - wiem, ze Wam nie wypada komentowac :-) Zostawiamy wiec ten temat oszczedzajac VHF pod porzadne cyfrowe radio...

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

JaroslawMroczkowski pisze: Jeśli jednak pojawi się duże zapotrzebowanie na radio cyfrowe istnieje możliwość konwersji tego mux'a do 4 pokryć radiowych (DAB/DMB).
I tak właśnie zgodnie ze zdrowym rozsądkiem powinno się stać. Wara telewizji od trzeciego zakresu.Dość jest tej głupawy na UHF.

ps: Rozumiem również ,że dla Emitela najłatwiej byłoby uruchomić na systemikach antenowych trzeciego pasma--- DVB-T ;) . Jednak liczę na to ,że jednak regulator do tego nie dopuści i zrobimy krok w stronę cyfryzacji Radia hehe.

serdecznie pozdrawiam

Bartosz Czach

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Pamiętajmy o tym, że MUX DVB-T ma o wiele większą przepustowość, co pozwoli na uruchomienie większej ilości stacji z lepszą jakością. Samochodowe tunery dla radia DVB-T są i spisują się bardzo dobrze. Dlatego lepiej część MUXu DVB-T w VHF-III przeznaczyć na radio.

mmc_polska

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mmc_polska »

To wez mi wytlumacz dlaczego Niemcy w tym roku przeniesli czesc swoich mux-ow z VHF na UHF po to, zeby zwolnic pasmo pod DAB+? Skoro jest tak dobrze i tunery dzialaja etc. to mogli zostawic tam DVB-T, wyrzucic jeden program TV i dolozyc pare stacji radiowych. Dlaczego tego nie zrobili? Dlaczego odpalili cala wielka siec DAB+? Siec DAB+, ktora w dodatku odniosla sukces? Sprzedaz odbiornikow dochodzi do 1 mln, a to dopiero poczatek...

Zablokowany