DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pasjonat »

A co powiesz o zmianie dekoderów lub telewizor w 2013 roku z analogu na cyfrową telewizję i teraz ? Też muszą wszyscy kupić to fajna wymówka.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

Łatwiej jest dać dekoder w jednym, czy dwóch odbiornikach telewizyjnych, niż wymienić wszystkie radia.
Odbiorników radiowych przeciętny Kowalski ma zdecydowanie więcej, w tym odbiornik w samochodzie, często fabryczny.
Wymiana tylu odbiorników, w tym odbiornik w samochodzie to koszty przekraczające śmiało 1,5zł. A jeśli wymiana odbiornika fabrycznego by wchodziła w grę, to już spokojnie ponad 2000zł za taką usługę. Serwis samochodowy nie zrobi tego gratis.
Dałbyś tyle za przyjemność słuchania okazjonalnie radia w samochodzie, bo ja nigdy w życiu.
Fabrycznego radia samodzielnie nie wymienisz na dowolny egzemplarz z DAB+, gdyż pełni on jednocześnie rolę komputera pokładowego i steruje wieloma układami samochodu.

Poza tym przeciętny Kowalski nic nie zyskuje przy zmianie na DAB+, gdyż słucha jednej, maksymalnie 3 swoich ulubionych stacji radiowych, robiąc coś przy okazji w pracy, w domu.
Z telewizją jest inaczej.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Nikt nie musi wymieniać wszystkie odbiorniki naraz. Ostatni radio track w Niemczech pokazał, że najwięksi nadawcy tracą a niektóre małe wyspecjalizowane rozgłośnie zyskują. Ryzyko dla Agory, Grupy RMF i Eurozetu jest, że inni nadawcy wejdą na rynek i rozpocznie się kanibalizacja ich udziałów w rynku. Istnieją dwie możliwości albo oni zajmą nowe rynki, albo znajdą się inni chętni. Jak widać, chętnych nie brakuje. Oczywiście, że słuchacze mają trzy ulubione rozgłośnie, tylko jeżeli na UKF-ie poza miastem moja ulubiona rozgłośnia zaczyna szumieć a w DAB+ mogę słuchać rozgłośnie z podobnym formatem od Trójmiasta do Zakopanego i od Słubic do Hrubieszowa, to dlaczego miałbym słuchać RMF Maxxx, Radio Pogoda albo chillizet w okolicach aglomeracji. Włączę sobie rozgłośnię, która będzie mi towarzyszyć przez całą drogę. Problemem w Polsce jest po prostu koszt koncesji. Agora wydała 4.503.980,00 zł za koncesję na częstotliwość 87,8 MHz w Gdańsku – moc nadajnika 100 Watt! Koszt koncesji DAB+ na cały kraj wynosi wg. rozporządzenia z 2020 r. 6.831.792,00 zł.

KRRiT nie uwzględniła, że są to rozgłośnie z koncesją lokalną i czerpią również zyski ze sprzedaży reklam lokalnych albo możliwości sprzedawania reklam np. z nazwą lokalnego handlarza. W ogólnokrajowym multipleksie DAB+ straciliby tą możliwość. Ciekawe, czy weszli by na rynek, jeżeli mogliby wyszukać sobie rodzynki, czyli wejść na rynki, gdzie ich program jeszcze nie istnieje. KRRiT jakoś nie pojmuje, że nadawanie w DAB+ i na UKF-ie dla tych rozgłośni nie ma sensu. Może na początku wzrósłby ich zasięg o kilometr albo dwa, ale nie udałoby się im ten wzrost zasięgu refinansować przez większą cenę reklam. Ryzyko jest jeszcze takie, że jeżeli wejdą w ogólnokrajowy multipleks DAB+, to KRRiT nie udzielałaby im nowe częstotliwości na UKF, w końcu przecież byliby już obecni na tych rynkach w DAB+. Ciekawe, czy teraz Profeto, Mega Radio, Disco Radio, Nuta, Bezpieczna Podróż i WP Radio będą próbowali wejść w multipleks ogólnokrajowy.
Ostatnio zmieniony 4 kwietnia 2022, o 13:50 przez Max van Org, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

Max van Org pisze: 4 kwietnia 2022, o 13:36 tylko jeżeli na UKF-ie poza miastem moja ulubiona rozgłośnia zaczyna szumieć a w DAB+ mogę słuchać rozgłośnie z podobnym formatem od Trójmiasta do Zakopanego i od Słubic do Hrubieszowa,
W to trochę wątpię.
Nadawanie w paśmie VHF nie jest pozbawione wad. Tam gdzie FM szumi, DAB+ po prostu nie będzie odbierać.
Nie jest tak kolorowo jak to prezentujesz.
Podróżując samochodem może to być bardzo wyraźnie odczuwalne.
Max van Org pisze: 4 kwietnia 2022, o 13:36 Ryzyko dla Agory, Grupy RMF i Eurozetu jest, że inni nadawcy wejdą na rynek i rozpocznie się kanibalizacja ich udziałów w rynku. Istnieją dwie możliwości albo oni zajmą nowe rynki, albo znajdą się inni chętni. Jak widać, chętnych nie brakuje.
Ci chętni nie są raczej w stanie zagrozić pozycji głównych graczy, którzy pozostaną w FM.
Pozostanie głównych graczy w FM, oznacza że wraz z nimi pozostanie cała rzesza ich słuchaczy i nie kupią radia DAB+.
To z kolei duże ryzyko dla nowych graczy, którzy nie będą w stanie zyskać w DAB+ słuchaczy i zdobyć rynku.
Każdy kij ma dwa końce ;)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Kupno odbiorników DAB+ nie działa tak jak w przypadku DVB-T, bo nikt nic nie musi, nie ma terminu, kiedy ekran zostanie czarny. Tu z dobrą strategią można zdobyć niezłą liczbę słuchaczy. Powiedzmy Radio Maryja wchodzi w DAB+ ale nie Radio Pogoda. Rydzyk robi reklamę dla nowego standardu, seniorzy kupują odbiorniki a jednocześnie na rynek i w DAB+ wchodzi alternatywa rozgłośnia dla Pogody. Dużo starej muzyki i fajnie ktoś opowiada jak kiedyś było i już masz stację aby nadawać reklamy dla tej grupy docelowej.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

No właśnie jak sam zauważyłeś DAB+ brakuje koła zamachowego.
Takim kołem zamachowym są największe rozgłośnie, choćby taka jak R. Maryja.
Pytanie jaki miałyby interes żeby wchodzić do DAB+? :)
To oznacza inwestycje w technologię i większe koszty nadawania przez jakiś czas w dwóch systemach (a może na stałe).
Z ich perspektywy także kalkulują że gdy wejdą, za nimi pójdą słuchacze, a ponieważ DAB+ daje większe możliwości dla konkurencji, to narażają się że to że wskutek działania konkurencji stracą część słuchaczy.
Tu znów mamy kij który ma dwa końce ;)

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ploomba »

Max van Org pisze: 4 kwietnia 2022, o 13:36 (...) Ciekawe, czy teraz Profeto, Mega Radio, Disco Radio, Nuta, Bezpieczna Podróż i WP Radio będą próbowali wejść w multipleks ogólnokrajowy.
Mega, Disco i Nuta nie wejdą na żaden ogólnokrajowy mux dab+. Przynajmniej tak twierdzili kilka miesięcy temu. Pytałem bezpośrednio u źródła. Są to dla nich zbyt wysokie koszty. Mux ogólnokrajowy z dużymi mocami, prawdopodobnie Emitelowski, jest finansowo niedostępny dla tak małej firmy jak Radio Bielsko. Jako, że temat dab+ nie jest im obcy i od samego początku pchają ten wózek dab+ do przodu, pytałem i sugerowalem, czy aby nie są skłonni stworzyć jakiejś nowej stacji ogólnokrajowej, nadającej "nie z Warszawy" . Odpisali, że nie.

dvbtowiec pisze: 4 kwietnia 2022, o 13:44 Nadawanie w paśmie VHF nie jest pozbawione wad. Tam gdzie FM szumi, DAB+ po prostu nie będzie odbierać.

Z tym się nie zgadzam. Prawdopdobnie zależy to od wielu czynników, ale nie jest na pewno tak jak piszesz. Podam przykład z własnego doświadczenia.
Codziennie pokonuje samochodem trasę z miejscowości Las do Żywca (około 25 km). Jestem w zasięgu nadajnika Skrzyczne. Jadąc ta trasa, PR1, PR3 czy też Zet-ka (mocne częstotliwości genewskie ze Skrzycznego), potrafią miejscami mocno szumiec (mono, trzaski itd) .

Na tej samym odbiorniku (kenwood), odbieram mux dab+ Polskiego Radia ze Skrzycznego. Na całej tej tarasie (Las - Żywiec) działa on bez zająknięcia.
Porównanie. PR1 ze Skrzycznego - 10 kW, mux PR dab+ że Skrzycznego - 2kW.
Prawdopdobnie, w tych miejscach gdzie zaszumi FM, w dab+ działa korekcja bledow i robotę robi przedział ochronny muxa dab+. A efekt jest taki, że sygnał jest ciągły.

Zeby nie było, praktycznie w każdy samochodzie, którym jeździłem, FM ze Skrzycznego zaszumial dokładnie w tych samych miejscach (przysłonięty widok Skrzycznego, pagórki itd)
dvbtowiec pisze: 4 kwietnia 2022, o 12:29 Łatwiej jest dać dekoder w jednym, czy dwóch odbiornikach telewizyjnych, niż wymienić wszystkie radia.
Odbiorników radiowych przeciętny Kowalski ma zdecydowanie więcej, w tym odbiornik w samochodzie, często fabryczny.
Wymiana tylu odbiorników, w tym odbiornik w samochodzie to koszty przekraczające śmiało 1,5zł. A jeśli wymiana odbiornika fabrycznego by wchodziła w grę, to już spokojnie ponad 2000zł za taką usługę. Serwis samochodowy nie zrobi tego gratis.
Dałbyś tyle za przyjemność słuchania okazjonalnie radia w samochodzie, bo ja nigdy w życiu.
Fabrycznego radia samodzielnie nie wymienisz na dowolny egzemplarz z DAB+, gdyż pełni on jednocześnie rolę komputera pokładowego i steruje wieloma układami samochodu.

Poza tym przeciętny Kowalski nic nie zyskuje przy zmianie na DAB+, gdyż słucha jednej, maksymalnie 3 swoich ulubionych stacji radiowych, robiąc coś przy okazji w pracy, w domu.
Z telewizją jest inaczej.
Ja akurat wymieniłem takie fabryczne radio w Renault na Kenwooda z dab+. Co prawda nie miałem w nim nawigacji, sterowania klimą i innych super dodatków, ale ogarnąłem sobie sam wymianę, i podpiąłem sterowanie radiem z kierownicy.
Z tymi bardziej rozbudowanym odbiornikami, faktycznie może być problem. Ale z tego co się orientowałem, w wielu przypadkach wcale nie trzeba wymieniać całego radia, tylko dokłada się jakieś moduły dab+ w instalacje antenową samochodu.
Dla mnie wymiana radia na dab+ była na +, bo w końcu mogę słuchać sobie Czwórki czy też OFF Radio (jeżdżąc w kierunku Krakowa).

Jesli ktoś jest typowym targetem radia Zet czy tez innej ogólnokrajowej stacji (pokrycie ogólnokrajowe) , to wymiana radioodbiornika FM na taki z dab+ faktycznie może nie mieć sensu.

Idąc tym tropem, faktycznie, prawdopodobnie kołem zamachowym rozwoju dab+ w Polsce, mogą być stacje, która chcą nadawać ogolnokrajowo a nie mieszczą się na FM.
Stacje, które mają zasięg ogólnokrajowy na FM, nie wejdą w to, bo sa to dla nich tylko koszty, a zysk żaden. Tak samo słuchacze takich stacji ogólnokrajowych, łatwo dostępnych na FM, którzy niekoniecznie mają zamiar zmieniać swoje upodobania radiowe, nie kupią odbiornika dab+.
Ostatnio zmieniony 4 kwietnia 2022, o 14:55 przez ploomba, łącznie zmieniany 4 razy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

ploomba pisze: 4 kwietnia 2022, o 14:33 Ale z tego co się orientowałem, w wielu przypadkach wcale nie trzeba wymieniać całego radia, tylko dokłada się jakieś moduły dab+ w instalacje antenową samochodu.
To prawda, wiele nowych samochodów ma taką opcję za kilkaset zł.
Te same odbiorniki mają także możliwość parowania telefonów komórkowych, czy choćby używania systemów AA, lub CP, w których masz dostęp do nieograniczonej liczby stacji radiowych, sterowanych za pomocą panelu radiowego.
Zatem kalkulując, nawet gdybym miał potrzebę słuchania innej stacji, oszczędzam kilkaset zł parując telefon. Dlatego dla mnie osobiście nie ma motywacji aby nabyć radio DAB+.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ploomba »

Czyli po części, tak jak napisałem wcześniej, jak ktoś nie ma potrzeby, motywacji i wystarczają mu stacje z FM, to oleje temat dab+. Nadawcy komercyjni ogolnokrajowi to widzą i jada na tym wózku, że będą to dla nich tylko koszty, a zysk żaden.

Czyli powtarzając to co dopisałem (edytowałem) w poprzednim poście.

Idąc tym tropem, faktycznie, prawdopodobnie kołem zamachowym rozwoju dab+ w Polsce, mogą być stacje, która chcą nadawać ogolnokrajowo a nie mieszczą się na FM.
Stacje, które mają zasięg ogólnokrajowy na FM, nie wejdą w to, bo sa to dla nich tylko koszty, a zysk żaden. Tak samo słuchacze takich stacji ogólnokrajowych, łatwo dostępnych na FM, którzy niekoniecznie mają zamiar zmieniać swoje upodobania radiowe, nie kupią odbiornika dab+.

Też tak sobie myślę, że może nie ma sensu zmuszać komercyjnych do wchodzenia w dab+ (Zet, agora itd). Jesli nie chcą, niech nadają na FM. Wciskanie ich na siłę do dab+, to po części ograniczanie oferty, bo w ich miejsce mogą powstać inne stacje ogólnokrajowe (większą konkurencja).
Moze rozsądne będzie takie rozwiązanie, że na chwilę obecną, ogólnokrajowy mux dać dla zupelnie nowych stacji, a ewentualne przeniesienie ogólnokrajowego FM na dab+ zrobić dopiero, po ewentualnej migracji mux-8 z VHF na UHF (s a plany, żeby przeznaczyć te częstotliwości na muxy dab+). Dzięki temu, obecną oferta dab+ byłaby bardziej atrakcyjna dla słuchacza, niż powielanie na dab+ stacji z FM. Bo jaka motywacja do zakupu odbiornika dab+ dla słuchaczy, będzie zdublowanie stacji z FM na dab+?
Jeśli przy odpalaniu kolejnych muxow ogólnokrajowych dab+, komercyjni z FM nie wejdą w ten system, ich sprawa.
Ostatnio zmieniony 4 kwietnia 2022, o 15:04 przez ploomba, łącznie zmieniany 3 razy.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pasjonat »

dvbtowiec pisze: 4 kwietnia 2022, o 12:29 Łatwiej jest dać dekoder w jednym, czy dwóch odbiornikach telewizyjnych, niż wymienić wszystkie radia.
Odbiorników radiowych przeciętny Kowalski ma zdecydowanie więcej, w tym odbiornik w samochodzie, często fabryczny.
Wymiana tylu odbiorników, w tym odbiornik w samochodzie to koszty przekraczające śmiało 1,5zł. A jeśli wymiana odbiornika fabrycznego by wchodziła w grę, to już spokojnie ponad 2000zł za taką usługę. Serwis samochodowy nie zrobi tego gratis.
Dałbyś tyle za przyjemność słuchania okazjonalnie radia w samochodzie, bo ja nigdy w życiu.
Fabrycznego radia samodzielnie nie wymienisz na dowolny egzemplarz z DAB+, gdyż pełni on jednocześnie rolę komputera pokładowego i steruje wieloma układami samochodu.

Poza tym przeciętny Kowalski nic nie zyskuje przy zmianie na DAB+, gdyż słucha jednej, maksymalnie 3 swoich ulubionych stacji radiowych, robiąc coś przy okazji w pracy, w domu.
Z telewizją jest inaczej.

Można wprowadzić np. rozporządzenie gdzie jest na napisane, że od 2023 roku każdy odbiornik w samochodzie musi mieć DAB+. Podobnie jak do DVB-T2/HEVC rozporządzenia . Proste, ale brakuje chęci.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

Ale co Ci to da?
Zdecydowana większość samochodów to samochody używane, kupowane z drugiej ręki.
Zanim rynek nasyci się nowymi modelami z DAB+ minie kilkadziesiąt lat ;)
Mało kto zmienia samochód co kilka lat.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DanielK »

Zobaczymy czy RMF zgłosiło się z RMF 24.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

Już wiemy że nie
https://www.gruparmf.pl/grupa-rmf-zlozy ... 34M6e9jnpE

Zgłosili wyłącznie RMF FM, z zastrzeżeniem że mogą swój wniosek wycofać jeśli koszty nadawania będą zbyt wysokie.
„Na obecnym etapie nie są znane realne koszty nadawania na ogólnopolskim multipleksie DAB+. Nie został wybrany operator, nie wiadomo jakich opłat zażąda. Jeśli okaże się, że koszty emisji w DAB+ będą zbyt wysokie, będziemy ponownie rozważać, czy pozostać w tym systemie, czy się jednak z niego wycofać i zrezygnować z koncesji” – mówi Kazimierz Gródek, prezes Grupy RMF.
Innych stacji nie zamierzają.
Spółka nadal uważa, że system DAB+ nie jest rozwiązaniem nowoczesnym i w dającej się przewidzieć przyszłości nie odniesie sukcesu na polskim rynku. Dlatego też Grupa RMF nie będzie uczestniczyć w innych konkursach na koncesje DAB+.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

dvbtowiec pisze: 4 kwietnia 2022, o 11:53 Różnica jest taka że radio FM mają wszyscy. A Radio DAB+ muszą wszyscy kupić - to kosmiczne koszty. Choćby wymiana radia w samochodzie.
Ja nie zamierzam.
I dlatego rozumiem prywatnych nadawców dlaczego nie chcą wchodzić do DAB+, boją się utraty słuchaczy, czyli tych którzy nie wymienią swoich odbiorników, jak np. kierowcy samochodów.
Smartfon też trzeba wymienić co rok bo to lepszy aparat większa bateria itp. i nie ma kwiku, że trzeba na to wyłożyć swoje bez dofinansowania od 2k-3k :lol:

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

KotPsot pisze: 6 kwietnia 2022, o 09:41 Smartfon też trzeba wymienić co rok
Doprawdy? Co rok? :)
Nie żartuj proszę.
Swój smartfon mam już 5 rok i na razie nie zamierzam wymieniać.
Poza tym zdecydowana większość osób kupuje smartfon u operatora i mają go wliczonego w cenę abonamentu.
Telefon to urządzenie pierwszej potrzeby, radio DAB+ nie i taka jest też zasadnicza różnica :)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

4 kwietnia br. KRRiT opublikowała kolejny projekt Karty Powinności nadawcy publicznego. Nie widnieje już w nim Polskie Radio Literatura, tylko Polskie Radio Hit. Rozgłośnia ma zostać uruchomiona 1 stycznia 2023 roku i być dostępna w DAB+, internecie i podcastach.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/p ... powinnosci

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

Dobrze gdyż to co by było na Literaturze spokojnie można nadawać na Dwójce jest czas jest miejsce :) A Chopin tylko muzyka klasyczna.
Brakowało właśnie Radia dla młodzieży , jeszcze tylko brakuje Radia Sportowego.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ploomba »

dvbtowiec pisze: 6 kwietnia 2022, o 13:00
KotPsot pisze: 6 kwietnia 2022, o 09:41 Smartfon też trzeba wymienić co rok
Doprawdy? Co rok? :)
Nie żartuj proszę.
Swój smartfon mam już 5 rok i na razie nie zamierzam wymieniać.
Poza tym zdecydowana większość osób kupuje smartfon u operatora i mają go wliczonego w cenę abonamentu.
Telefon to urządzenie pierwszej potrzeby, radio DAB+ nie i taka jest też zasadnicza różnica :)
Większość osób zmienia smartfon dużo częściej niż raz na 5 lat
https://komorkomania.pl/37795,jak-czest ... ie-ankiety
Z mojego otoczenia, praktycznie większość użytkuje smartfon 2, max 3 lata.
Sam osobiście na jednym próbowałem ciągnąć dłużej, ale mój bank mi na to nie pozwolił, bo stwierdził, że android jest zbyt stary dla aplikacji bankowej.

Kwestia druga.
Mylisz się, 3/4 osób badanych kupuje nowego smartfona za gotowke
https://antyweb.pl/smartfon-w-abonamencie
Z tego 1/2 kupuje normalnie a 1/4 kupuje za gotówkę u operatora.
Tylko kilka procent kupuje na raty u operatora i kilka procent ma smartfon w abonamencie. Choć ta ostatnika opcja praktycznie zanika, bo operatorzy wola dawać nowy sprzęt w ratach doliczając go do rachunku.
Suma sumarum i tak za nowego smartfona płacisz, nawet w tych ratach. Nikt nie daje Ci go gratis.
A stwierdzenie, że większość osób płaci za nowy telefon w abonamencie jest fałszywe.

Swoją drogą to dobrze,, że starasz się korzystać ze sprzętu jak najdłużej. Sam tak robię, ale czasami najzwyczajniej w świecie nie da się. Patrz, to co pisałem wcześniej o aplikacji mobilnej banku.
Na każdym kroku świat zmusza nas do porzucania starego sprzętu i kupowania nowego o lepszych parametrach, nowocześniejszwgo.
Nawet samochody, silniki elektryczne, dyrektywy Unii Europejskiej, itd itp
Wracając do smartfonow, co kilka lat zamiana standardów, EDGE,,3g,4g,5g a co za tym idzie notoryczna wymiana telefonów, co by te pasma były w stanie obsłużyć.
Tak więc wymiana radia po kilkudziesięciu latach popularności pasma FM, na Dab+, nie jest jakimś wielkim wyczynem.

P. S
Telefon, tudzież smartfon, nie jest urządzeniem pierwszej potrzeby, jak piszesz :D

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

@ploomba
Podchodzisz do tego zbyt akademicko.
Niezależnie od tego w jakiej formie płacimy za telefon, telefon jest niezbędny w naszym codziennym użytkowaniu we współczesnym świecie.
Telefon to jak sam przyznajesz także dostęp do banku, generalnie do internetu, a przede wszystkim kontaktu z bliskimi zawsze i wszędzie.

Radio o ile się nie mylę takich możliwości nie posiada.

Chyba wszyscy widzimy tą różnicę i dlatego obstaję przy swoim mając telefon mam także radio on-line i radio DAB+ nie jest mi do niczego potrzebne :) Za nowy telefon jestem w stanie zapłacić bo widzę w tym korzyść, za radio DAB+ nie będę płacił bo nie widzę żadnej korzyści z jego posiadania. Przyznasz że to racjonalne podejście?

Na marginesie co do samej aplikacji bankowej, nikt do niczego Cię zmusić nie może. Jeśli bank wymaga najnowszych technologicznie telefonów, to zmieniasz bank :)
Aplikacja bankowa mojego banku działa na różnych wersjach Android, także na tak leciwych jak wersja 7.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ploomba »

No przecież wiem, że bez telefonu/smartfonu/internetu itd praktycznie byłbyś wyjęty ze swiata cywilizowanego :D
ale wedle wszelkich nauk itd itp smartfon nie jest narzędziem pierwszej potrzeby. To my uzależniliśmy się od tego typu dobrodziejstw i wsiąkło to nam w krew, tak że nie jesteśmy bez tego w stanie funkcjonować.
Do tego oczywiście, pracodawcy, szkoly, instytucje itd praktycznie wymagają/wymuszają od nas tego, żeby z takich narzędzi korzystać.
20 lat temu (może ciut więcej) gdy nie mialem telefonu komórkowego, nikt nie był w stanie zmusić mnie do tego, żebym był nonstop dostępny pod danym nr telefonu. Teraz gdybym nie miał telefonu komórkowego/smartfona/internetu itd , pracodawca prawdopodobnie nie przyjął by mnie do pracy.
Ale nadal twierdzę, że te urządzenia elektroniczne nie są produktami pierwszej potrzeby, tzn nie są konieczne do życia :D

Zablokowany