DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

mmc_polska pisze:Również wychodzę z założenia, że nawet przy HE-AAC Dwójka powinna mieć minimum 128 kbps. Minimum. Jeśli mamy robić cyfrowe radio gorsze niż UKF to ja podziękuję...
Niech Emitel na jakiś czas ustawi dla Dwójki PR 128 kbps. Będziemy badać, jak to poprawiło dźwięk.

Bartosz Czach

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

mmc_polska pisze:Nie wie co i jak będzie a już płacze...
Poczekaj aż się cokolwiek okaże, a potem marudź. Słyszał warszawski DAB+? Ja słucham 8 miesiąc z rzędu i jest lepiej niż z FM-u.
A pamiętasz jak było w testach wieloletnich DVB-T? Było wspaniale. Teraz, gdy emisja jest stała, non-stop widać problemy i niedociągnięcia.
mmc_polska pisze:Nie sądzę, że ktokolwiek w PR zgodzi się na nadmierną kompresję
Przecież teraz PR nie różni się niczym od stacji komercyjnych.Jedna wartościowa stacja została bardzo ograniczona terytorialnie. Pozostałe stacje brzmią coraz gorzej. Nawet sygnał czasu leci z puszki.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

mmc_polska pisze:Nie wie co i jak będzie a już płacze...
Poczekaj aż się cokolwiek okaże, a potem marudź. Słyszał warszawski DAB+? Ja słucham 8 miesiąc z rzędu i jest lepiej niż z FM-u.
Zależy pod jakim względem. Wpływu multipathu tu nie ma, ale dźwięk bardzo sztuczny. Chciałbym usłyszeć którąś stację z 128 kbps.

mmc_polska

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mmc_polska »

Ja również chciałbym coś takiego usłyszeć, ale porządnie dosłane. Przez jakiś czas był RMF 128 kbps, ale najprawdopodobniej tak: dosył satelitarny, potem analogowy interfejs i wchodziło na stacje czołową DAB+. Efekt - taki sobie.
Jak słuchasz PR z analogowych nadajników FM to de-facto wszędzie poza PKiN Warszawa słuchasz HE-AAC 192 kbps, bo tak dosyłają. I brzmi dobrze.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Co przeszkadza, żeby było tyle w DAB+? Dążność do upakowania wszystkiego, ile wlezie?
Kto wie, kiedy PR wejdzie ze swoim DAB+?

mmc_polska

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mmc_polska »

antypyra pisze:Co przeszkadza, żeby było tyle w DAB+? Dążność do upakowania wszystkiego, ile wlezie?
Kto wie, kiedy PR wejdzie ze swoim DAB+?
Wiesz co Antrypra - sądzę, że jest to jakieś dziwne "książkowe" przekonanie co może kodek. Gdzieś ktoś napisał, że AAC+ 64 kbps daje taki sam efekt jak MUSICAM 192 kbps i ktoś stara się w to wierzyć. Tymczasem tak nie jest. W fazie testów jest to zrozumiałe - ot operator chce sprawdzić subiektywne wrażenia. Uruchamianie emisji komercyjnej z niskimi debitami to tworzenie radia dla głuchych - krok wstecz w stosunku do FM. Nikt dobrowolnie się na to nie zmigruje, bo po co? To po prostu MUSI brzmieć lepiej, mieć większą pojemność, lepszy i stabilniejszy zasięg. Jeśli chociażby z jednym parametrem (jakość, stabilność odbioru) będzie ustępować FM to lepiej nie tracić pieniędzy na wdrożenie i spuścić to w toalecie zanim cokolwiek wyleci z anten VHF.
Więc jeśli ktoś będzie wmawiał, że 64 kbps wystarczy dla Trójki, a 2 kW ERP jest równoważne 120 kW na UKF-FM to zabijać śmiechem...

nkp123

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: nkp123 »

A ja mam pytanie techniczne: z jakimi parametrami (FEC, GI, konstelacja) jest nadawany DAB+ z PKiN?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

antypyra pisze: Chciałbym usłyszeć którąś stację z 128 kbps.

@ anty-ziemniaczany :mrgreen: Pewnie będziesz miał okazję spełnić swoje marzenie jeśli udasz się w czerwcu ze swojego QTH w "Białym ....." do jednego z miast gospodarzy Euro 2012 usłyszysz 6 lub 7 stacji radiowych Polskiego radia w multipleksie DAB+ ;) :D .

alleluja i do....
Ostatnio zmieniony 28 marca 2012, o 21:51 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartosz Czach

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Siedem stacji.. A jakie to stacje będą? Bo ja naliczyłem sześć. Oczywiście nie ma co brać pod uwagę typowo miejskich komercyjnych tworów w paru miejscach.

vari107

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: vari107 »

Czy zna ktoś może jakieś szczegóły tego projektu PR odnośnie DABu w miastach-gospodarzach na Euro ?
Czy po Euro wyłączą, czy też zostanie ?
Może znane są kanały ?
No i najważniejsze - może jakieś przyblizone terminy uruchomienia ?
vari

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Bartosz Czach pisze:Siedem stacji.. A jakie to stacje będą? Bo ja naliczyłem sześć. Oczywiście nie ma co brać pod uwagę typowo miejskich komercyjnych tworów w paru miejscach.
PR1, Pr2, Pr3, Pr4, Pr regionalny i oczywiście Sport. Może jeszcze Parlament?

Bartosz Czach

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

vari107 pisze:Czy zna ktoś może jakieś szczegóły tego projektu PR odnośnie DABu w miastach-gospodarzach na Euro ?
PR milczy jak grób. Może się wycofali.
antypyra pisze:Sport
Z uzyskaniem koncesji na taki kanał już nikt sie nie wyrobi. Pozostaną transmisje na PR1 z niepowtarzalnym komentarzem red. Zimocha.

jano

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: jano »

antypyra pisze:
Bartosz Czach pisze:Siedem stacji.. A jakie to stacje będą? Bo ja naliczyłem sześć. Oczywiście nie ma co brać pod uwagę typowo miejskich komercyjnych tworów w paru miejscach.
PR1, Pr2, Pr3, Pr4, Pr regionalny i oczywiście Sport. Może jeszcze Parlament?
Jak dla mnie to powinni przede wszystkim na czas Euro dać PR dla zagranicy.

A tak wogóle to przydałyby się jakieś zmiany w tym testowym muxie w Warszawie, niech kombinują z różnymi parametrami, bo nic się nie zmienia od bardzo dawna, multipleks po prostu sobie nadaje, w takiej lipnej postaci w jakiej jest i już... :roll:

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: belzebiusz »

10-11 maja: Konferencja "Teraz radio!"
http://satkurier.pl/news/74297/10-11-ma ... o8221.html

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

vari107 pisze:Czy zna ktoś może jakieś szczegóły tego projektu PR odnośnie DABu w miastach-gospodarzach na Euro ? Czy po Euro wyłączą, czy też zostanie ? Może znane są kanały ? No i najważniejsze - może jakieś przyblizone terminy uruchomienia ?
Wiemy tyle ile napisali: http://www.prsa.pl/zamowienia/zamowienie.aspx?id=677
Reszta to tylko domysły.

Bartosz Czach

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Kto czytał SIWZ, może stwierdzić, że szykuje się kiszka. W Gdańsku będzie dodatkowo Radio Dla Ciebie, a w Warszawie Radio Gdańsk. Wrocław dostanie w prezencie Radio Merkuty, a Poznań otrzyma Radio Wrocław. Po jakiego frędzla takie stacje dodatkowe? W Gdańsku rozumiałbym Radio Olsztyn. Ale RDC?
A najlepszy jest brak regionalizacji na Euro 2012. Bez komentarza.

jano

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: jano »

Rzeczywiście, w Warszawie prędzej powinno nadawać Radio Łódź, albo Radio Lublin, a nie Gdańsk... No bo gdzie Gdańsk a gdzie Warszawa? Już lepszym pomysłem byłoby nadawanie Radia Parlament albo Radia Dla Zagranicy, co jest na Euro chyba najlepszym pomysłem? No bo co, obcokrajowcy na Euro posłuchają sobie polskiej Jedynki? Albo RDC? Na pewno coś zrozumieją... :roll:
A tak wogóle to jutro mija termin zgłaszania ofert na zamówienie Polskiego Radia, Emitel się zgłosił do tego?

Uranos

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Uranos »

Bardo ciekawy artykuł w temacie cyfryzacji radia pojawił się na wirtualnemedia.pl

( http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/cy ... epotrzebna )

Polecam z prostego względu prezentuje podejście i opinie prezesów rozgłośni ogólnopolskich do zagadnienia.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Bartosz Czach pisze:Kto czytał SIWZ, może stwierdzić, że szykuje się kiszka. W Gdańsku będzie dodatkowo Radio Dla Ciebie, a w Warszawie Radio Gdańsk. Wrocław dostanie w prezencie Radio Merkuty, a Poznań otrzyma Radio Wrocław. Po jakiego frędzla takie stacje dodatkowe? W Gdańsku rozumiałbym Radio Olsztyn. Ale RDC?
A najlepszy jest brak regionalizacji na Euro 2012. Bez komentarza.
Tego też nie rozumiem. W muxie działającym na dany obszar powinien być program regionalny nadający dotąd w analogu na ten obszar. Rzeczywiście, kto w Gdańsku będzie słuchał o lokalnych problemach warszawskich lub poznańskich? I odwrotnie. A nie za wielka liczba stacji w muxie jest bardzo ważna dla jakości.
Uranos pisze:Bardo ciekawy artykuł w temacie cyfryzacji radia pojawił się na wirtualnemedia.pl

( http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/cy ... epotrzebna )

Polecam z prostego względu prezentuje podejście i opinie prezesów rozgłośni ogólnopolskich do zagadnienia.
Artykuł taki dla prostaczków - częściowo dezinformujący.

mmc_polska

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mmc_polska »

Na forum RadioPolska jeden z Kolegów przytoczył ciekawe linki traktujące o zbliżającym się starcie DAB+ Polskiego Radia:
http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... ntry240096

Widnieje tu informacja o emisji w polaryzacji pionowej z Warszawy. Bardzo mnie to zaciekawiło. Czyżby planowane było zawieszenie dedykowanego systemu antenowego dla DAB+ na PKiN? Pionowych anten dla VHF-III obecnie tam przecież nie ma. Dedykowany system antenowy i to w dodatku pionowy na pewno sprawi, że odbiór przenośny będzie dużo łatwiejszy.

Poza tym programów będzie mniej niż teraz, bo "tylko" 9 no i zapewne bez Radia Na Wizji (PR4) z pasmożernym video. Być może będzie zastosowane szerokie pasmo. A gdyby tak PR przy programach muzycznych miało 192 kbps to byłoby bajecznie. Sceptykom przypominam, że PR przy dosyle do nadajników naziemnych (wszystkich poza PKiN, nawet Raszyn gra z satelity) używa AAC+, chyba 192 kbps właśnie. I brzmi to bardzo dobrze...

Nie mogę się doczekać startu emisji w tej formie :-)

Zablokowany