DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: MaxEvans »


MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: MaxEvans »


Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Puma »

Sam się zastanawiałem nad kupnem radia DAB+ ale zasięg jest tragiczny i brakuje zasięgu ogólnokrajowego.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ploomba »

Puma pisze: 20 grudnia 2021, o 10:55 Sam się zastanawiałem nad kupnem radia DAB+ ale zasięg jest tragiczny i brakuje zasięgu ogólnokrajowego.
Samochodowego czy domowego?
Mam taki i taki i wg mnie warto. W samochodzie odbieram bezproblemowo dwa muxy (Skrzyczne i RB Mux) na całej mojej trasie (25km), która codziennie pokonuje, Jadąc w przeciwnym kierunku lapie znowu mux z Krakowa, ale za to wyjeżdżam z zasięgu Skrzycznego.
Na FM miejscami miałem gorszy odbiór np PR1 czy radia Katowice (na tej mojej trasie do pracy) . W DABie na tej samej trasie nie mam ani jednego zacięcia. Nie wiem jak sytuacja wygląda w innych rejonach, bo od czasu zakupu radia samochodowego, nigdzie dalej nie wyjeżdżałem. Kupilem Kenwooda KDC X7200.
Radyjko kupiłem głównie po to, zeby odbierać Czwórkę.

W domu mam przenośny boombox Dual i całkiem fajnie odbiera trzy muxy DAB w moim regionie (Skrzyczne, Kraków i RBMux)
A do amplitunera Onkyo podłączam sobie przenośny mini odtwarzacz Renkforce i też działa to bez zarzutu.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

Ja z kolei mam nieco gorsze doświadczenie z DAB+.
Wcześniej odbierałem MUX PR tak z Kielc jak i z Katowic, od kiedy zmienili parametry nadawania z Kosztowych to został mi tylko Kielce i brak dostępu nawet do Radia Katowice.
Miałem też nadzieję, że DAB będzie się rozwijał i że wkrótce trafią do niego też nadawcy komersyjni i to z silniejszymi nadajnikami, lecz przez ostatnie kilka lat nic się nie dzieje.
Dlatego pozbyłem się radia Ferguson Digital DAB+150, dałem go córce do Katowic i tam rzeczywiście ma odbiór nie tylko DAB+ PR ale też inne lokalne a poza tym dobrze jej odbiera FM.
Sam jednak kupiłem sobie Sharp DR-I470 PRO, które oprócz FM i DAB+ ma także radio internetowe i tylko jego słucham, od tej pory nawet nie przełączam na FM ani DAB+ a i internetowych stacji PR też w ogóle nie słucham nawet PR Katowice, bo mam ogromny wybór przeróżnych stacji i to w dobrej jakości bez żadnych zakłóceń. Natomiast w samochodzie słucham FM i pewnie szybko to się nie zamieni a szczególnie w mojej lokalizacji.

Dlatego z mojej perspektywy nie warto inwestować w droższe radio z DAB+ bo puki co to dobry zasięg jest, ale w większych aglomeracjach i bliżej nadajników a wybór stacji jest bardzo ograniczony, są tylko stacje rządowe i ewentualnie lokalne katolickie.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ploomba »

Z tym odbiorem to faktycznie może być różnie. Zależy pewnie jaki region i gdzie nadajnik itd itp. Czasem zdarza się mi jechać w kierunku Suchej Beskidzkiej i w samej Suchej DAB lapie słabo, raz Skrzyczne, raz Kraków, czasem zupełnie nic
Natomiast FM w Suchej Beskidzkiej odbiera bezproblemowo z Krakowa. Czyli zasięg muxa Krakowskiego DAB nie pokrywa się z zasięgiem FM Polskiego Radia.
Za to jadąc dalej za Sucha w kierunku Sułkowic (Zembrzyce, Budzów) , złapałem lokalny mux z Prehyby, gdzie praktycznie nie powinienem go zupełnie na tej trasie odebrać (na oko licząc 100km od nadajnika)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

No właśnie. Ja do Św. Krzyża mam 112.5 km a Kosztowy i Wręczycę o połowę bliżej, ale od kiedy włączyli Wręczycę i Wisłę a przez to zmienili parametry w Kosztowych to u mnie multipleks z Katowic zniknął.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DanielK »

MaxEvans pisze: 20 grudnia 2021, o 08:27 Zostanie przeprowadzony konkurs

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/d ... ki-konkurs
"9 miejsc na tym multipleksie"
Czyli poniżej średniej europejskiej ;) i z wyższą jakością.

Przy okazji, to moim zdaniem w ostatnim czasie poprawiła się jakość stacji Polskiego Radia. Przyjemniej się słucha.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: blockbuster »

MaxEvans pisze: 20 grudnia 2021, o 08:27 Zostanie przeprowadzony konkurs

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/d ... ki-konkurs
No tak. Może do końca roku uda im się (KRRiT) ogłosić konkurs i może nawet do wakacji wydać koncesję ale do startu MUX-a to droga będzie daleka. Dla przypomnienia konkursy na MUX-y lokalne KRRiT ogłosiła w 2019r a mamy koniec 2021 a w eterze cisza.
Ostatni ślad, że coś się w ogóle dzieje to wydane przez UKE decyzje rezerwacyjne ale np. pozwoleń radiowych wciąż brak.
Zresztą te konkursy na MUX-y lokalne to chyba jedyne do tej pory "osiągnięcie" obecnej KRRiT jeżeli chodzi o rozwój DAB+ w Polsce (drugim będzie likwidacja MUX-8 :lol: ).
Konkursy były ogłoszone dla 7 lokalizacji i praktycznie we wszystkich tych konkursach przewijały się te same stacje:
-Bezpieczna Podróż
- Open FM
- Radio Profeto
- EXPRESS FM
- muzo.fm
- Mega Radio
- Disco Radio
- Radio Nuta
Konkursy były ogłaszane w 2019 i wtedy chyba nigdzie (mogę się mylić) nie zdołano zgromadzić kompletu stacji czyli 12 na MUX. Najgorzej było chyba w Rzeszowie gdzie zgłosiło się tylko pięciu chętnych a w ogłoszonej przez KRRiT w marcu tego roku "dogrywce" na siedem pozostałych miejsc chętny był tylko jeden, co może sugerować jakie jest ogólne zainteresowanie wśród nadawców.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Zastanawiam się cały czas nad tymi 9 miejscami w multipleksie. Czy przypadkiem w jakiś konsultacjach itp. nie wymieniono, że 3 miejsca będą zarezerwowane dla RMF FM, Radia ZET i Radia Maryja? Te trzy stacje otrzymały już koncesje ogólnopolską i nie muszą dodatkowo płacić za rozszerzenie koncesji.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: blockbuster »

No właśnie. Pytanie czy MUX-R1 będzie się składał z 9 stacji czy jednak tak jak było zakładane z 12 (przy czym 9 stacji zostanie wybranych w konkursie)?
KRRiT pod konsultacje poddała trzy wersje zagospodarowania tego MUX-a i ze stanowisk jakie wpłynęły wyciągnęła wniosek, że należy skupić się na opcji 1 czyli:
- 3 spośród 12 miejsc (slotów) w multipleksie przeznaczyć na rozszerzenie istniejących ogólnopolskich koncesji analogowych na program o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym społeczno-religijnym;
- kolejne 5 miejsc przeznaczyć na rozszerzenie istniejących koncesji analogowych o zasięgu ponadregionalnym o liczbie mieszkańców w zasięgu programu powyżej 4,5 mln;
- 4 miejsca na rozszerzenie lub udzielenie koncesji na programy o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym. Liczba miejsc może ulec zmniejszeniu z 4 do 2, w przypadku zainteresowania ze strony nadawcy publicznego nadawaniem w multipleksie ogólnopolskim R1.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

Max van Org pisze: 20 grudnia 2021, o 19:30 Zastanawiam się cały czas nad tymi 9 miejscami w multipleksie. Czy przypadkiem w jakiś konsultacjach itp. nie wymieniono, że 3 miejsca będą zarezerwowane dla RMF FM, Radia ZET i Radia Maryja? Te trzy stacje otrzymały już koncesje ogólnopolską i nie muszą dodatkowo płacić za rozszerzenie koncesji.
Mam nadzieję, że NIE !
Godziny nie wytrzymam z żadną z tych stacji.
Ciągle mi się wydaje , że słuchacz wymaga jednak więcej od radia oprócz leków na suchość ..., chaotycznych informacji, telegry za tysiąc złotych i ciągle tej samej muzyki puszczanej do pierwszego bełtu :lol:

Radio 3-5-7 i Nowy Świat ambitne stacje gdzieś w niszy . A co to ? Kto to o tym słyszał ?
Dla większości wystarczy zwykła tania łupanka na co dzień.... " Wielcy gracze " :lol:

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

KotPsot pisze: 21 grudnia 2021, o 11:00 Godziny nie wytrzymam z żadną z tych stacji.
Nie wytrzymasz z innych powodów. Bez słuchaczy nie da się na tym zarobić, bez oferty nie będzie nigdy słuchaczy, czyli na samym początku musi być to bardzo tani program. Jeżeli KRRiT i UKE udostępnią więcej kanałów dla DAB+ to nikomu nie będzie się spieszyć. Niech wpierw powiedzą, jak oni te wszystkie kanały chcą zagospodarować. W Niemczech wpierw miał być tylko jeden multipleks ogólnokrajowy na jednym kanale. Teraz jest już drugi, ale na paru kanałach. Niderlandy też udostępniły kanały na dalsze multipleksy ogólnokrajowe.

Niemcy
1. multipleks ogólnoniemiecki / radio publiczne i komercyjne razem
2. multipleks ogólnoniemiecki / radio komercyjne
3. multipleks ogólnokrajowy na skalę jednego landu / radio publiczne
4. multipleks ogólnokrajowy na skalę jednego landu / radio komercyjne
5. multipleks regionalny na skalę jednego landu, podział dowolny / radio publiczne
6. multipleks regionalny na skalę jednego landu, podział dowolny / radio komercyjne
7. podział zależny od kraju związkowego (landu)

Niderlandy
warstwa
1. multipleks ogólnokrajowy / radio publiczne NPO (12 C)
2. multipleks ogólnokrajowy / radio komercyjne (11 C)
3. multipleks ogólnokrajowy / radio komercyjne (7D i 9A)
4. multipleks ogólnokrajowy / radio komercyjne (9C)
5. multipleksy regionalne / radio publiczne i komercyjne razem
6. multipleksy lokalne
7. brak, PMSE na kanałach 6D, 7D, 8D i 9A

Polska
warstwa
1. multipleks regionalny / radio publiczne
2. multipleks regionalny / radio komercyjne
3. multipleks ogólnokrajowy / radio komercyjne
4. ?
5. ?
6. ?
7. ?

Przecież plany na multipleks ogólnokrajowy z SFN na prawie cały kraj leżą już dawno w szufladach UKE.
KotPsot pisze: 21 grudnia 2021, o 11:00 Ciągle mi się wydaje , że słuchacz wymaga jednak więcej od radia oprócz leków na suchość ..., chaotycznych informacji, telegry za tysiąc złotych i ciągle tej samej muzyki puszczanej do pierwszego bełtu :lol:
Bez telegier musisz zwolnić parę osób w wielu rozgłośniach. Na niemieckim forum wrzucił ktoś link do stacji grającej tylko 50 utworów. Pomyśl o konsumpcji, jeżeli ktoś słucha radio przez 15 minut w drodze do pracy i do domu, to mu nie podpadnie, że grają cały dzień to samo.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: blockbuster »

MUX-R1 będzie się składał tak jak pierwotnie zakładano z 12 stacji (w tym 3 miejsca przypadną PR). Jedno z postępowań koncesyjnych będą dotyczyć rozszerzenia 3 ogólnopolskich koncesji (RMF, Zet, Maryja) o emisję w DAB+.

https://www.gov.pl/web/krrit/rusza-ogol ... ks-radiowy

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

To rzeczywiście będzie iście cyfrowa jakość ;) Do jakości w analogu będzie daleko. Kompresja tak duża że nie będzie dało się tego słuchać na dobrej klasy sprzęcie.

Ciekawe czy duże stacje komercyjne staną do konkursu. Jeśli nie to sprawa DAB+ będzie rozstrzygnięta na starcie.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: blockbuster »

Jak podaje KRRiT nadają już pierwsze trzy multipleksy lokalne (w Tarnowie, Rzeszowie i Toruniu).
https://www.gov.pl/web/krrit/w-rzeszowi ... pleksy-dab

Czyli od chwili rozpisania przez KRRiT pierwszych konkursów (początek maja 2019) do startu nadajników minęło raptem niecałe 3 lata. Zainteresowanie wśród nadawców też musiało być duże, co wyraźnie widać po obłożeniu tych (przewidzianych na 12 miejsc każdy) multipleksów ;)

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: blockbuster »

W dzisiejszym wykazie pozwoleń radiowych UKE pojawiło się między innymi pozwolenie dla MUX-RL z Częstochowy na k12D. Emisja będzie prowadzona z mocą 1kW, pol V, dookólnie. Ciekawa jest lokalizacja, bo według pozwolenia jest to ul. o. A. Kordeckiego 2 czyli Jasna Góra ;)

https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... zne,4.html

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pasjonat »

DAB+ ma obecnie słabe moce nadawcze w porównaniu z FM. Dlatego DAB+ nie dociera do wsi, nadaje głównie w Polsce media publiczne, nie ma komercji, może jest gdzieniegdzie. Więc zacofanie technologiczne. DAB+ próbują na siłę zniszczyć, żeby ludzie to krytykowali, mądry krok. Stacje radiowe na FM będą bronić FM bo nie chcą konkurencji większej.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Gadasz głupoty i już Ci na innym forum wyjaśniali - widać, że treści po forach rozrzucasz niczym maszyna rolnicza (rozrzutnik?) obornik. Wstyd.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

^^^
Nie wiem ilu jest takich jak ja na tym forum ale czekałem na DAB+ w swojej okolicy i mam. W tej chwili słucham tylko Trójki i PRK. Odejście od FM całkowite bez żalu :D

Zablokowany