DVB-H w Warszawie

Forum o telewizji mobilnej
Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

DVB-H w Warszawie

Post autor: Jarosław Bałuka »

Panie Krzysztofie,
ale czy oglądanie TV przez pasażera siedzącego w samochodzie czy autobusie lub tramwaju też jest tak groźne dla naszego zdrowia i życia..?
Co do klatki Faraday'a - zjeździłem prawie całą Warszawę wzdłuż i wszerz (jako pasażer) i oglądałem TV w telefonie bez większych problemów, korzystając tylko z antenki wbudowanej w terminal. Odbiór bezproblemowy, i to przy tak niewielkiej mocy jak obecnie.
Odbiór w metrze - to oczywiście przyszłość. Ale jeśli w innych krajach potrafią to robić to czemu nam miałoby się nie udać..?
Telefon i jego bateria wielu osobom służy tylko do dzwonienia, wielu innym również do robienia zdjęć, słuchania muzyki, grania itd. Jak wielu będzie chętnych do oglądania TV w telefonie - czas pokaże, rynek jest najlepszym narzędziem weryfikującym. To samo w sprawie treści - będzie zapotrzebowanie na inną niż w obecnych przekazach to pewnie się pojawi. Klient (odbiorca) zdecyduje.
Co do zakłóceń, czy będzie DVB-T czy H czy PAL czy FM, zakłócenia były są i będą. Nie sądzę aby uruchomienie emisji DVB-H miało wpływ na odbiór stacjonarny.

gregor21

DVB-H w Warszawie

Post autor: gregor21 »

JarekM pisze: na 99,99% nie ruszy. większosć komórek z DVB-H na naszym rynku 'wtórnym' pochodzi z Włoch z sieci 3italia albo TIM, a na taką szkoda kasy, nie ruszy.
skład progamowy i parametry kompresji ciągle ulegają zmianie. gdy się ustablizują podam na forum. na razie to faza czysto techniczna testów.
Witam,Właśnie przed dwoma dniami zakupiłem LG U900 z nadzieją, że poodbieram w Warszawie testowo DVB-H.
Czy mógłbym prosić o informację jak to w końcu jest i na jakich modelach komórek można DVB-H odebrać?
Czy z tym modelem LG U900 to już potwierdzone i nie ma żadnych szans na odbiór?Z góry serdecznie dziękuję za jakieś informacje
pozdrawiam gregor21

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Warszawie

Post autor: JarekM »

Pomimo, że emisja jest FTA (free to air - darmowa) nie zadziała do czasu przygotowania przez producenta odpowiedniej wersji oprogramowania, a nie sądzę by ktoś inwestował w R&D w celu uruchomienia kilku telefonów przywiezionych z zagranicy i to tylko na okres testów usługi.
Jeśli takie oprogramowanie powstanie poinformuję o tym fakcie na Forum.
-> Oczywiście każdy może 'nękać' przedstawicielstwo producenta na własną rękę. Może to okaże się skuteczne.

Dodatkowo po okresie testowym na 99% parametry sieci ulegną zmianie, a wszystkie programy będą szyfrowane i to nie zależnie od formy płatności za korzystanie z usługi. Oznacza to, że tylko telefony w właściwą konfiguracją oraz z zaimplementowanym właściwym systememem CA będą w stanie odtwarzać programy i to tylko pod warunkiem, że włożymy kartę SIM z aktywowaną usługą.
W praktyce oznaczać to będzie to konieczność zakupu telefonu (lub innego odtwarzacza DVB-H) u operatora oferującego taką usługę w naszym kraju.

Mam nadzieję, że to wyjaśni dlaczego kupowanie w tej chwili telefonów dvb-h to strata pieniędzy.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Warszawie

Post autor: JarekM »

Do odbioru DVB-H w Warszawie obecnie wykorzystujemy:
- Sagem MMTV750c
- Quantum QTM1000
- Gigabyte GSmart t600
- ZTE N7100
z tym, że urządzenia te wymagają wpisania parametrów sieci lub wgrania odpowiedniej wersji oprogramowania.
/uprzedzając pytania, nie udostępniamy polskiego oprogramowania do telefonów dvb-h/

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Warszawie

Post autor: JarekM »

Aktualna (2008.04.18) lista kanałów w testowej emisji DVB-H w Warszawie:

TVP 1, TVP 2, TVP INFO, Gazeta.pl, TVP Sport, POLSAT, TV BIZNES, PULS, TVN, TVN24, TVN Style, TRWAM, RMF MAXX TV

weitz

DVB-H w Warszawie

Post autor: weitz »

Previously Jarosław Bałuka wrote: Telefon i jego bateria wielu osobom służy tylko do dzwonienia, wielu innym również do robienia zdjęć, słuchania muzyki, grania itd. Jak wielu będzie chętnych do oglądania TV w telefonie - czas pokaże, rynek jest najlepszym narzędziem weryfikującym. To samo w sprawie treści - będzie zapotrzebowanie na inną niż w obecnych przekazach to pewnie się pojawi. Klient (odbiorca) zdecyduje.
Co do zakłóceń, czy będzie DVB-T czy H czy PAL czy FM, zakłócenia były są i będą. Nie sądzę aby uruchomienie emisji DVB-H miało wpływ na odbiór stacjonarny.
Powiem jedno: kiedys KRRiT nie dalo koncesji dla Cyfry+ na naziemne kanaly kodowane uwazajac, ze brak bedzie chetnych (czy to byla ich sprawa, ze ktos chce wywalic kase).Jak teraz wyglada rynek platnych telewizji widzimy sami...Ja jestem zadowolony z rozwoju i czekam na konkretne propozycje, a nie tylko testy...Pozdrawiam zapalencow

zmora

DVB-H w Warszawie

Post autor: zmora »

Witam,
powiedzcie mi prosze w jakim standardzie kodowane sa te kanaly testowe (MPEG 2 czy 4) ?Pozdrawiam.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Warszawie

Post autor: JarekM »

Previously Michał wrote: Witam,
powiedzcie mi prosze w jakim standardzie kodowane sa te kanaly testowe (MPEG 2 czy 4) ? Pozdrawiam.
obraz w DVB-H kodowany jest w H.264/AVC zgodnie z ETSI TS 102 005
"Digital Video Broadcasting (DVB); Specification for the use of Video and Audio Coding in DVB services delivered directly over IP protocols".

jojo226

DVB-H w Warszawie

Post autor: jojo226 »

Witam, od jakiegos czasu rozglondam sie na ten temat poniewaz w mojej N95 znalalzlem  ukrytą opcje TV na żywo, jak doczytalem sie telefon ten rowniez posiada wedle jego dokladnych danych technicznych uzadzenie do odbierania TV tylko ze najprawdopodobniej brak sterownikow czy cos...mieszkam w wawie i jak wlacze ta opcje to wyglada to ladnie tylko nie wiem czemu chce laczyc sie z internetem, ale nawet gdy sie polaczy nie wynajduje zandych programow...moze cos wiecie jak moze to pchnąć, ...na tej stronie http://forum.symbianos.pl/viewtopic.php ... a&start=15 wynalazlem info ze ten telefon posiada odbiornik DVB-H.....moze cos uda Wam się dowiedziećPOzdrawiam

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Warszawie

Post autor: JarekM »

Nie jest tajemnicą, że producenci wypuszczają różne modele telefonów na bazie tego samego sprzętu różniące się głównie oprogramowaniem. Nie zakładałbym jednak, że zawsze jest to tylko kwestia programu, znam przypadki gdy nie montowano na płytce jednego elementu by nie udało się uruchomić danej funkcji przez przeflashowanie telefonu.

Jeśli telefon po włączeniu opcji telewizji na żywo próbuje łączyć się z netem to wydaje mi się, że chodzi raczej o streaming, a nie o DVB-H.

Dodatkowo ze względu na różnice w standardach ESG oraz 'content protection' obawiam się, że może być bardzo trudno uruchomić funkcję DVB-H nie przygotowanych przez producenta na nasz rynek albo bez dodatkowego menu umożliwiającego pełną rekonfigurację parametrów.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Warszawie

Post autor: JarekM »

W związku z uruchomieniem nadajników 'doświetlających' centrum miasta sygnałem analogowym 26 września zakończyła się emisja DVB-H w Warszawie.
Emisja w Krakowie pozostaje bez zmian.

sq5lnk

DVB-H w Warszawie

Post autor: sq5lnk »

Witam kolegow  na forum i nieprzytomnych specjalistow z Emitela czy inne strony internetowe sa bardzie wiezytelne od strony informacji firmy ktora tym sie zajmuje niestety tak widocznie pozostalosci i stare przyzwyczajenia  z bylej ZRIT pozostaly czyli  brak informacji i pelan dezinformacja od 26.10.2008 DVB-H jest przeniesione a gdzie to widac na mierniku 37 CH a co do doswietlenia na stronach emitela zadnych informacji bo po co a ludzie kreca antenami dalej mnie to cieszy ale kłamstwa wychodza na jaw podobno nie było wolnych CH na doswietlenie a teraz sa nie mowiac jaki ------- je rozplanowal zeby byly w sasiednie gratulacje ,a co do zestawu antenowego na VHF w RON łazy to moje gratulacje zeby zestaw montowac wewnatrz stalowego masztu kratowego ,zestaw kilku pieter antenowych jak oszroni maszt to bedziecie mieli chlopcy bardzo garacy damperek na cyrkulatorze bo SWR/ek urosnie hihi pozdrawiam .

WilliamIT

DVB-H w Warszawie

Post autor: WilliamIT »

Panowie,Czy w związku z 2 ostatnimi postami, możecie potwierdzić, czy DVB-H w końcu jest czy nie ma w Warszawie? Do niedawna na testowym Sagemie my Mobile TV oglądałem sobie rano TV w drodze do pracy. Działało od Białołęki po Mokotów bez zająknięcia.  Od jakiegoś czasu pusto. Czy to się zmieni?

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Warszawie

Post autor: JarekM »

Jest dokładnie tak jak napisałem, ale napiszę jeszcze raz.

Testowa emisja telewizji mobilnej w standardzie DVB-H prowadzona przez EmiTel została w Warszawie zakończona. Ewentualne wznowienie emisji będzie możliwe po uzyskaniu od UKE wolnego kanału częstotliwości.
W związku ze zbliżającym się konkursem na częstotliwości dla DVB-H spodziewam się, że testy nie zostaną wznowione natomiast wkrótce rozpoczną się prace nad komercyjnym wdrożeniem usługi.
Testowa emisja DVB-H w Krakowie jest kontynuowana.

dudasek3000

DVB-H w Warszawie

Post autor: dudasek3000 »

Czy przewidywane są jeszcze jakieś testy DVB-H w Warszawie przed rozstrzygnieciem przetargu?

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Warszawie

Post autor: JarekM »

Czy przewidywane są jeszcze jakieś testy DVB-H w Warszawie przed rozstrzygnięciem przetargu?
Obawiam się, że żadnych testów do czasu komercyjnego uruchomienia usługi nie będzie. UKE nie wyda pozwolenia radiowego na testy.

vari

DVB-H w Warszawie

Post autor: vari »

A jednak.....http://telepolis.pl/news.php?rel=13223Czyli konkurencja po prostu się postarała.vari

vari

DVB-H w Warszawie

Post autor: vari »

Wrrr....dziadowski skrypt.Wstawiam jeszcze raz link http://telepolis.pl/news.php?rel=13223I od razu wklejam za telepolis.pl:"Znów w Warszawie trwa testowe nadawanie mobilnej telewizji w standardzie DVB-H. Tym razem za testy odpowiada firma Polskie Sieci Nadawcze, a nie TP Emitel.

W tej chwili testowo nadawane są cztery programy telewizyjne (Planeta, Kuchnia TV, ZigZap i Mini Mini) oraz jeden radiowy (Radio Euro). Dostęp do kanałów nie jest w żaden sposób kodowany ani ograniczony - z telewizji mogą korzystać m.in. użytkownicy Nokii N96. (WitekT)"Tak więc jak widzimy konkurencja się postarała a Emitel tradycyjnie (jak to w grupie TP) "niedasię".vari

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Warszawie

Post autor: JarekM »

Konkurencja "ciągnie" test, który zaczęli jakiś czas temu. Zapewne dopóki mają kanał radiowy będą grać i chwała im za to. Przy okazji, ponieważ zaczęli dużo później niż my oparli test o inny standard, więc N96 odbiera, ale np. Sagem już nie. (Przynajmniej do czasu opracowania innej wersji SW)
Wszystko się unormuje i wyjaśni dopiero, gdy rozpocznie się wdrożenie komercyjne.

vari

DVB-H w Warszawie

Post autor: vari »

No dobrze, ale kiedy oni zaczęli ten test skoro od niedawna uruchomili nadajnik ? Znajomi raportują, że test odywa się na kanale 37.Przynajmniej na mazowszu nie brakuje kanałów do takich prób.vari

Zablokowany