Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: TLW/SZA »

Do kolegi arturo78 tak szukam cały czas odbioru MUX-L NTL na kanale 36 właśnie z nadajnika w Kamieńsku.
Dodam że MUX-3 z Dobromierza jak i z Kamieńska odbieram na jakości 93%,mocy 95% na antenie siatkowej z 18dB wzmocnieniem,ta antena jest tak ustawiona pomiędzy te trzy nadajniki że mam możliwość odbioru MUX-1 k 35 i MUX-2 k 39 z Wręczycy i to bez żadnych zakłóceń,pisałem o tym wyżej.

A problemem z odbiorem u mnie tego kanału 36 z Kamieńska jest zagłuszanie sygnału poprzez MUX na kanale 36 z gór :x .Chodzi mi o Rabkę/Luboń Wielki i Szczawnicę/Prehybę,bo celowo sprawdzałem jak z odbiorem z południa i wszystkie MUX-y odpowiadające tym nadajnikom a więc kanały 34,36 oraz 43% odbierały z bardzo dobrą mocą i jakością oscylującą w granicach 80-90% :!:

ObywatelDVB-T Nigdy nie udało mi się odebrać pomimo wielu prób CZ MUX2 na kanale 36 z Pradeda,nawet na antenie kierunkowej z ekranowanym LNA-177.
Ledwie czasem mi odbierało na k54 CZ MUX1 z Frydka-Mistka/Ostravy, to za czasów jak miałem antenę na Kosztowy teraz z tego zrezygnowałem bo szkoda mi czasu na uganianie i kombinowanie z odbiorem Czeskich MUX-ów jak sygnał nie dociera.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: ayreon »

Słaba moc nadajnika plus kolizyjny kanał,ciężko będzie Ci coś złapać,ja w Kielcach próbowałem bo niby ktoś tam kiedyś napisał że idzie MUX z Radomska odebrać w Kielcach ale okazało się to plotką.

Marcin

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: Marcin »

Hej.
Mam pytanie dotyczące odbioru w miejscowości Chańcza - będę tam w drugiej połowie czerwca, chciałbym obejrzeć kilka meczy mistrzostw świata. czy taka antena wystarczy?

http://abserwis.pl/p/174/1969/antena-dv ... iemna.html

Jeśli nie to może możecie polecić coś niedrogiego.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: Domel28 »

Witam. Może tak, może nie. Gdzie antena będzie zamontowana i czy dookoła będą jakieś przeszkody góry, zabudowania itp. Poza tym antena nie godna uwagi ze względu na praktycznie zerowy zysk pasywny podbity silnym wzmacniaczem.

Marcin

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: Marcin »

Dzięki za szybką odpowiedź.
W pobliżu nie ma wysokich budynków, same domki, maks. dwa piętra. Mam możliwość zamontowania anteny ze wszystkich stron budynku.
Jeśli nie ta, to jakiej mam szukać?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: TLW/SZA »

W odległości 24 km od Świętego Krzyża powinieneś odebrać sygnał na przysłowiowym drucie.

Ja bym odradzał Ci kupna tej anteny na podanym linku,szkoda kasy na plastikowy badziew ze wzmacniaczem,jak już chcesz kupić antenę,to najlepiej kupić pasywną antenę kierunkową może być np taka:

http://anteny.pl/antena-elementowa-dipo ... e130f229d7

http://anteny.pl/antena-elementowa-dipo ... -1216.html

Powinny spokojnie dać radę odebrać stabilny sygnał.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: Domel28 »

Nie należy też zapominać o kablu który musi też być dobrej jakości bez spękań, łączeń. Wiele osób nie zwraca na niego uwagi a to najważniejsza ( zaraz po antenie ) część instalacji.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: TLW/SZA »

Jeszcze raz wrócę tematem co do fatalnego odbioru MUX-3 niezależnie czy tyczy się to nadajnika na Świętym Krzyżu,jego doświetleń z Dobromierza czy EC Kielce,ale też sygnału z Wręczycy,Kosztowych i Skrzycznego.

Brak sygnału tego MUX-3 od jakiegoś tygodnia dotknął bardzo dużo osób w mojej okolicy i tak jak piszę dotyczy to każdego wymienionego nadajnika.

Moja sąsiadka sprowadziła sobie nawet fachową firmę instalacyjną z Będzina,i po całym piątkowym popołudniu i całodziennej walce w ostatnia sobotę nic nie ustawili :lol:
Testowali chyba z 15 różnych anten,pasywnych oraz i te ze wzmacniaczami i echo,nawet wypasowy Televes za dwie stówki nie odebrał nawet strzępki sygnału,na moje pytanie czy coś wskurali jeden z panów stwierdził że widział różne cuda ale tu są chyba jakieś czary,a to nie czary tylko czarodziejski SFN,który czaruje na MUX-3 :D
Kilka razy podpatrywali jak są ustawione anteny u mnie,stwierdziłem im że poza Świętym Krzyżem i SLR Dobromierz ewentualnie Kamieńsk mogą sobie darować szukanie MUX-3 z innych stacji nadawczych,mierzyli też poziom sygnału profesionalnym miernikiem ponoć za ponad 2000 tysiące złotych,i niby sygnał jest bardzo dobry a jeśli przychodzi do podłączenia anten to sygnał MUX-3 jest fatalny.

I niech mi tu żaden pseudo fachowiec nie wciska kitu że to nie wina SFN-u,bo wystarczy fala upałów i odbiór MUX-3 siada,pozostałe dwa odbiór perfekt,jedyny wyjątek MUX-1 kanał 55 (SFN:Kosztowy-Skrzyczne)

Pomiary z tunera Opticum dzisiaj pomiędzy godziną 15:00 a 16:30

SLR Dobromierz (kanał 47)

Moc 83%
Jakość 60-95%

TSR Kamieńsk (kanał 26)

Moc 90%
Jakość 88%

RTCN Święty Krzyż

(kanał 30) - moc 97%,jakość 98%
(kanał 37) - moc 98%,jakość 100%
(kanał 47) - moc 90-98%,jakość 45-95%

RTCN Wręczyca

(kanał 35) - moc 93%,jakość 95%
(kanał 39) - moc 93%,jakośc 95%
(kanał 41) - brak sygnału

RTCN Kosztowy

(kanał 41) - brak sygnału
(kanał 49) - moc 90%,jakość 93%
(kanał 55) - brak sygnału

RTON Skrzyczne

(kanał 41) - moc 70%,jakość 25-60%
(kanał 55) - brak sygnału
(kanał 58) - moc 72%,jakość 75%

RTCN Chorągwica (tak z ciekawości ale u nas z tego obiektu sygnał już nie dociera,czasem podczas tropo zdarza się coś złapać)

(kanał 23) - brak sygnału
(kanał 25) - brak sygnału
(kanał 47) - brak sygnału
(kanał 50) - brak sygnału

Na kanale 34 i 36 w kierunku jak na Kraków jest sygnał na około 70% mocy i 75% jakości ale nie wiem które to MUX-y,podejrzewam że jest to sygnał z Lubonia Wielkiego lub Przehyby w górach.

Zaznaczam że antena którą odbieram sygnał ze Świętego Krzyża nie posiada widoku w kierunku Włoszczowy/Dobromierza jest zasłonięty dachem,natomiast antena którą mogę ustawić na Dobromierz,Kamieńsk,Wręczycę,Kosztowy i na nadajniki w górach nie posiada widoczności na Święty Krzyż i EC Kielce zastawia ją dom.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3795
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: K63 »

TLW/SZA pisze:mierzyli też poziom sygnału profesionalnym miernikiem ponoć za ponad 2000 tysiące złotych
Profesjonalne mierniki są niestety znacznie droższe. Nawet Neon za ok. 2 tys. jest uznawany za miernik półprofesjonalny. Aby próbować poradzić sobie z problemami w odbiorze SFN, trzeba mieć miernik z pomiarem echa za co najmniej 4-4,5 tys. zł np. Rover Master STC.
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2014, o 11:44 przez K63, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: TLW/SZA »

No mi raczej się nie opłaca kupować profesjonalnego miernika gdyż nie zajmuje się instalowaniem anten w celach zarobkowych,pomagam znajomym z czystej przyjemności,a do celu pomiarów pożyczam mierniki od mojego pracodawcy,co innego profesjonalne firmy.
Widać ta z Będzina była półprofesjonalna z racji posiadanego miernika i efektu końcowego ich mozolnej pracy :lol:

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: Tomciosz »

Natomiast u mnie(Biała Leśna) w ostatnim tygodniu, sygnał ze Św. Krzyża był żyleta. Od dwóch dni powrót do rzeczywistości. Czyli stabilny odbiór do 9:20-9:30 i ponownie od ok. 18:30. Reszta doby, zero sygnału.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: pablo82 »

Wczoraj będąc u teściów 8km na zachód od Skarżyska, podzieliłem im sygnał z ATX-91 (ze wzm. SWA-3501/4T) na 3 tv za pomocą Rozgałęźnika TV trójdrożnego R-3 Signal. Antenę ustawiłem Im na Kamieńsk z uwagi na dodatkowy lokalny Mux L-3. Przy okazji odebrałem MUX-1 k.35 oraz MUX-2 k.39 z Wręczycy. Chciałem też by teściowie mieli dodatkowo TVP Katowice, a tu lipa z odbioru. @TLW/SZA dzięki za wyjaśnienie. Tak się właśnie zastanawiałem dlaczego nie mogę odebrać MUX-3 na k.41 z Wręczycy, podczas gdy pozostałe dwa muxy (siła80% jakość 100%). Teraz już wiem, że to wina SyFNego nadawania MUX-3.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: TLW/SZA »

pablo82 to wina nie tylko SFN-u ale i wysokości posadowienia anteny oraz mocy nadajnika.

Jakiś czas temu w wątku odbioru DVB-T z Wręczycy zapytałem przedstawiciela firmy która świadczy usługi przesyłu sygnału,wszyscy wiemy o jaką firmę chodzi i o jakiego przedstawiciela i do tej pory nie usłyszałem rzetelnej odpowiedzi.

Oto treść mojego wpisu z dnia 9 czerwca 2014 roku:


Mam pytanie do operatora.
Mianowicie jaka jest różnica kierunkowości nadawania w stronę północno-wschodnią pomiędzy poszczególnymi MUX-ami z Wręczycy,czy może te 20 kW różnicy pomiędzy MUX-3 a MUX-1,2 robi znaczącą różnicę,bo dziś ustawialiśmy u znajomego okolice Koniecpola antenę typu ATX107 (pasywną) dość mocno kierunkową i po przemierzeniu sygnału miernikiem parametry wyszły następujące:

MUX-1 k35 586 MHz - 67 dBuV
MUX-2 k39 618 MHz - 69 dBuV
MUX-3 k41 634 MHz - 15 dBuV


Dobrze że kolega Tomciosz podesłał mi linka na pewną stronkę,która prowadzona jest przez osobę prywatną ale jak się okazuje zamieszczone na niej informacje są jak najbardziej wiarygodne.

oto ten link:

edit/ nie umieszczamy na forum linków do innych serwisów

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3795
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: K63 »

Wszystkie parametry emisji masz w wykazie pozwoleń telewizyjnych http://uke.gov.pl/files/?id_plik=14950

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: TLW/SZA »

Teraz wiem że wszelkie parametry są w tym wykazie,ale jeżeli jest napisane zapytanie do przedstawiciela firmy która zajmuje się emisją i jest właścicielem danego obiektu,to chyba nie jest wielkim trudem na nie odpisać :?:

Dodam tylko jeszcze ze jak po wczorajszych ulewach zrobiło się na dworze chłodniej MUX-3 z Kosztowych odbiera w miarę przyzwoicie,szału nie ma ale odbiór stabilny moc 78%,jakość 68-80%.
MUX-3 ze Świętego Krzyża odbiór znakomity moc 98%,jakość 100%.

A w upalne dni tak jak pisałem wyżej,z odbiorem MUX-3 bywało różnie.

telewizyjnychochlik

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: telewizyjnychochlik »

Tak jak pisze kolega @TLW/SZA i @Tomciosz coś sie działo z sygnałem bo bywało tak że mux3 nie było wogóle a mux1 i mux2 jakość mocno spadała.
Dzisiaj odbiór na wszystkich muxach idealny :D

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3795
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: K63 »

K63 pisze:
TLW/SZA pisze:mierzyli też poziom sygnału profesionalnym miernikiem ponoć za ponad 2000 tysiące złotych
Profesjonalne mierniki są niestety znacznie droższe. Nawet Neon za ok. 2 tys. jest uznawany za miernik półprofesjonalny. Aby próbować poradzić sobie z problemami w odbiorze SFN, trzeba mieć miernik z pomiarem echa za co najmniej 4-4,5 tys. zł np. Rover Master STC.
Moje informacje okazały się nieaktualne. Najnowszy soft do Neon'a+ w wersji 14.1.0.6 daje już możliwość pomiaru echa.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: TLW/SZA »

Czytałem na temat tego nowego oprogramowania na stronie producenta,ale tak czy siak mi to do niczego nie potrzebne.

A tak na marginesie ja tej mojej sąsiadce, bez zbędnych bajerów ustawiłem odbiór trzech MUX-ów :D ,na najzwyklejszej antenie siatkowej,jedyna inwestycja to 10 złotych w 22dB przedwzmacniacz.

Co prawda antena jest ustawiona pomiędzy nadajniki w Wręczycy (k35,k39) a Górą Kamieńsk (k26),ale szerokopasmowość siatki w tej sytuacji okazała się zaletą.

Moc jak i jakość multipleksów oscyluje w okolicach 80%.

telewizyjnychochlik

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: telewizyjnychochlik »

@TLW/SZA jak widać nie trzeba extra wyposażenia aby ucelować poprawny odbiór ;) ,chociaż wiele osób twierdzi inaczej,przypadek :?:

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: Domel28 »

Jak się zna warunki lokalne to po co profesjonalny osprzęt.

Zablokowany