DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: Jarosław Bałuka »

pan_tom pisze:dla mnie to żadna odpowiedź! zielone kółka maja decydować komu wolno a komu nie odbierać dany sygnał? powstał problem i oczekujemy od Pana Panie Jarosławie podpowiedzi jak go rozwiązać - wg mnie najprostszym rozwiązaniem byłoby wyłączenie nadajnika w chojnej i włączenie go wtenczas, gdy będą na nim osiągalne wszystkie mux-y
Proszę wybaczyć, ale do tego typu pomysłów nie będę się odnosił.

Co do "zielonych kółek" - ich celem jest wskazanie obszaru, na którym odbiór danej emisji powinien być możliwy. Naturalnie, poza "zielonymi kółkami" odbioru nie należy się spodziewać. I nie ma tu co więcej wyjaśniać. Ewentualnego wyłączenia emisji z Chojnej - uprzedzę pytanie - nie przewidujemy.

waldus77

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: waldus77 »

odpowiadam na pytania
moja instalacja wykonana jest poprawnie pisałem wyżej na jakiej antenie i dekoderze jest odbiór ! wszystko 100% szczelne kabel nowy ! antena około 8m nad ziemią na maszcie teleskopowym . w zielonym kółeczku nie jestem , ale jasne było dla mnie że jak jestem w kółeczku to antena z symetryzatorem a jak nie to wzmacniacz ! i tak jest , jeszcze dodam antena opisywana jako mocno kierunkowa bokiem łapie mi mux2 z Trzeciewcana kanale 32 i mux2 z Chojny (nie Chojnej !)na kanale 43 i przodem z Rusinowa mux3 na kanale 51 z którym właśnie są problemy ! a Panie Jarku pytałem kiedy nadajnik w Chojnie ruszy z mocą 20kW ? bo jestem ciekawy co wtedy wytnie?

--- połączono

widzisz kolego pan-tom jeszcze sporo nerwów przed nami zanim ta telewizja w pełni zaspokoi nasze tak wygórowane wymagania jakimi jest oglądanie wszystkich dostępnych kanałów ! u nas w Gołańczy ludzie już się pogodzili i poustawiali anteny na Chojnę lub na Trzeciewiec i cieszą się 8 kanałami ! mi pozostaje to samo a już myślałem że te dwa tygodnie przed świętami i prawie tydzień po to taki luxus i będę miał całe 15 programów ! NIESTETY !!! :cry:

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nadajnik w Chojnie pracuje mocą 20kW od początku.

waldus77

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: waldus77 »

a więc tak teraz u nas pada deszcz wieje wiatr mocno i wszystkie programy są i nic nie zrywa ! więc warunki pogodowe nie mają nic do mojej instalacji antenowej ! to ciekawe dlaczego raz wszystko jest za chwilę połowy nie ma ! pytałem o nadajnik w Chojnie bo wyczytałem w jakimś poście że nadaje z mocą 5kW ! jak znajdę to go przytoczę. a jakieś plany na mux1 na tym nadajniku w najbliższym czasie czy nie wiadomo ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Plany dla MUX1 mamy tu http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-1 i jak widać, nadajnik w Chojnie będzie nie później niż do połowy roku, a mam nadzieję że wcześniej.

waldus77

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: waldus77 »

to proszę o info w miarę możliwości jak coś zacznie się dziać w tej sprawie !to że do końca maja to wiem że będzie ! zacznę przygotowywać nową słabszą instalacje antenową ! dziękuję pozdrawiam. i ciekawe czy nie będzie problemów z tytułu że kanały będą za blisko !!

waldus77

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: waldus77 »

witam wszystkich ! cisza w temacie a tu z Rusinowa już nie da się nic oglądać od ponad miesiąca ! może ktoś z mojego rejonu rozwiązał problem?? intensywność mam na 74% a jakość 25% na mux3 tragedia ! niech już coś się dzieje na nadajniku w Chojnie ale to pewnie dopiero w kwietniu ! teraz chyba w tych mrozach fachowcy mają wolne ! do maja to rodzice oszaleją z tej super jakości mux3 !

Awatar użytkownika
jarip
Posty: 49
Rejestracja: 27 maja 2010, o 08:41
Odbiornik: LG 32LF5800
Instalacja antenowa: OPTICUM AX 1000 + antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem

MUX-1 z Gniezna

Post autor: jarip »

Nie wiem czy Gnieźnianie zwrócili uwagę na dyskusję o harmonogramie wdrażania MUX-1, ale wynika z niego, że do końca lutego ma być włączony sygnał MUX-1 z nadajnika GNIEZNO. Dobrego odbioru!!!

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: RAPIOTR »

cyber pisze:@Radiomechanik -Czy wiadomo coś Tobie o uruchomieniu przekazu DVB-T z SLR Piątkowo lub z budynku AE w celu tzw. doświetlenia Poznania i najbliższych okolic?
Oficjalnie ,oczywiście nie ma nic takiego w planach ale coraz bliżej do wyłączenia nadajników analogowych - wtedy będą większe możliwości .
Przepraszam za mały off-topic. ;)

Niech ręka uschnie temu kto zainstaluje SFN w DVB-t w Poznaniu :o hehe. Żeżnia z tego byłaby a nie odbiór.
MUX2 leci na drucie a MUX3 na poprawnej instalacji wykonanej w oparciu o antenę Yagi. Po zwiększeniu ERP do 100KW żaden SFN nawet siermiężnym siatkom nie będzie potrzebny ;)

arik92

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: arik92 »

@RAPIOTR, patrząc na to, że MUX 3 ma mieć 98% pokrycia oraz na kwotę jaką TVP zapłaci Emitelowi za nadawanie tego MUXa, to obawiam się właśnie, że MUX 3 będzie w SFN, zresztą czas pokaże. Również uważam, że gdy przeniosą MUX 3 po wyłączeniu analogowego TVP2 na k.27 i odpalą z mocą 100 kW, to jak najbardziej to będzie wystarczające.

waldus77

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: waldus77 »

jarip pokaż mi gdzie jest napisane że nadajnik Gniezno ma ruszyć do końca lutego??? bo jakoś nie widzę tego nigdzie a jak domyślam się to niby miałby być nadajnik obok mnie Gniezno/Chojna !!! czekam na niego ale nie mamy żadnej informacji od pana Jarosława Bałuki czy coś się dzieje na tym nadajniku !!! chociaż z tego co czytam robią nam wielkie niespodzianki bo wcześniej nie napiszą że zaczynają pracę na tym czy na tamtym nadajniku ! :?:

Lasser
Posty: 62
Rejestracja: 24 listopada 2010, o 14:27
Odbiornik: 1.ADB ITI-5800 S
2.Samsung XL2370HD, ADB 2850 ST
Instalacja antenowa: 1. Dipol ATV 21/21-45
2. Telmor DIGITactiva
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec /Srem /Sleza/Czechy/

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: Lasser »

waldus a co ty taki nerwowy? po co tyle wykrzyknikow? jarip ma raczej racje, na to sie zapowiada, ale czy tak bedzie to sie okaze...
Poszperaj troche a znajdziesz informacje na ten temat, np.:
http://media2.pl/media/88907-Cyfrowa-TV ... asieg.html
lub
http://www.polskacyfrowa.org/aktualnosc ... -mux1.html

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: Jarosław Bałuka »

RAPIOTR pisze: Niech ręka uschnie temu kto zainstaluje SFN w DVB-t w Poznaniu :o hehe. Żeżnia z tego byłaby a nie odbiór.
MUX2 leci na drucie a MUX3 na poprawnej instalacji wykonanej w oparciu o antenę Yagi. Po zwiększeniu ERP do 100KW żaden SFN nawet siermiężnym siatkom nie będzie potrzebny ;)
W MUX3 wszędzie będą SFN-y. Jak inaczej pokryć teren sygnałem o tak wysokim wymaganym poziomie?

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: cyber »

Jarosław Bałuka pisze:
RAPIOTR pisze: Niech ręka uschnie temu kto zainstaluje SFN w DVB-t w Poznaniu :o hehe. Żeżnia z tego byłaby a nie odbiór.
MUX2 leci na drucie a MUX3 na poprawnej instalacji wykonanej w oparciu o antenę Yagi. Po zwiększeniu ERP do 100KW żaden SFN nawet siermiężnym siatkom nie będzie potrzebny ;)
W MUX3 wszędzie będą SFN-y. Jak inaczej pokryć teren sygnałem o tak wysokim wymaganym poziomie?
Oj chyba pewne ręce będą musiały "usychać" . :lol:

waldus77

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: waldus77 »

doczytałem jest niby napisane ! ale Pan Jarosław nadal milczy. Nie wiem czy tak ciężko coś na ten temat napisać co i kiedy będzie się działo na nadajniku w Chojnie kiedy będą jakieś testy i czy definitywnie koniec lutego będzie on włączony? ale widzę że to wielkie tajemnice i może dostaniemy info jak już nadajnik ruszy co każdy zauważy bez informacji tutaj.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: RAPIOTR »

Jarosław Bałuka pisze:
RAPIOTR pisze: Niech ręka uschnie temu kto zainstaluje SFN w DVB-t w Poznaniu :o hehe. Żeżnia z tego byłaby a nie odbiór.
MUX2 leci na drucie a MUX3 na poprawnej instalacji wykonanej w oparciu o antenę Yagi. Po zwiększeniu ERP do 100KW żaden SFN nawet siermiężnym siatkom nie będzie potrzebny ;)
W MUX3 wszędzie będą SFN-y. Jak inaczej pokryć teren sygnałem o tak wysokim wymaganym poziomie?
Jednak każdy obszar powinien zostać "zaudytowany" indywidualnie . Wspomagające systemy nadawcze promieniujące na pokryty już obszar powinny mieć wytłumienia bo istnieje zagrożenie ,że będzie dupa blada..
W przypadku Poznania przecież po wyłączeniu analogu sygnał MUX3 poleci na k27 ze Sremu i 100KW ERP. Sygnał żyleta i spełniający założenia będzie w promieniu 60-70 km od RTCN. Co wy chcecie doświetlać w Poznaniu ? ,którego północna granica jest max 40 km od RTCN Srem?;)
Jeśli kolejny moim zdaniem zupełnie niepotrzebny nadajnik MUX3 miałby stanąć na SLR Piątkowo (Północ Poznania) to z urzędu system antenowy powinien mieć wycięcie na południe w kierunku Śremu. Tak czy owak uznałbym to za fanaberię.

A teraz rozważmy hipotetyczną sytuację ,że inna firma zaczyna nadawać z trzeciego obiektu np mux5,6.. W końcu okaże się ,że instalacje antenowe będą musiały być bardziej rozbudowane w pułapki ,zwrotnice ,tłumiki itp ,a więc znowu misja jak w analogu ...
Z doświadczenia wiem ,że jeśli się chce coś przedobrzyć to kończy się to katastrofą ;) . Tak więc oby jak najmniej radosnej twórczości.

Pytanie ,czy Emitel jest zmuszony i musi coś rzeźbić z MUX3 w k28 w Poznaniu jeszcze przed wyłączeniem analogu?

serdecznie pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ale że co mielibyśmy w Poznaniu robić..? Generalnie jest tak że do wyłączenia analogu to niewiele w MUX3 może się zmienić bo nie ma warunków...

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: RAPIOTR »

Jarosław Bałuka pisze:Ale że co mielibyśmy w Poznaniu robić..? Generalnie jest tak że do wyłączenia analogu to niewiele w MUX3 może się zmienić bo nie ma warunków...
Pytanie było w kontekście fanaberii przewijającej się tu i ówdzie na forum-- gdyby ktoś wpadł na pomysł doświetlenia Poznania MUX3 .Ale jeśli nie ma takich planów to dzięki uspokoiłem się hehe.

ps:

Czas skupić się na uruchomieniu emisji DAB+ z budynku --AE ;) Mam nadzieję ,że ten systemik w pol H da radę ? .Choć zdajemy sobie wszyscy sprawę ,że zgodnie ze zdrowym rozsądkiem emisja powina być w --V .. . Na to jednak mam nadzieję przyjdzie czas po wyłączeniu analogu i tej niepotrzebnej nikomu emisji TVP2 w k11 hehe ;)

dzięki

pozdrawiam

waldus77

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: waldus77 »

Panie Jarosławie czy odpowie pana wreszcie na moje pytanie czy mam napisać oficjalne do emitela dołączyć podanie i dwa zdjęcia? bo ignorowanie moich pytań jest nie na miejscu ! a proszę mi odpowiedzieć na jeszcze jedno po co jest to forum jak ignoruję się pytania i wielkimi tajemnicami otoczone jest kiedy zaczynają się prace na nadajniku nie rozumiem waszego zachowania a raczej Pana !

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GNIEZNO CHOJNA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Napisałem wyraźnie, że emisja MUX1 w Gnieźnie ruszy najpóźniej do końca maja, zgodnie z opublikowanym harmonogramem dla MUX1. Również nie rozumiem Pańskiego zachowania.

Zablokowany