Co dalej z kanałami TVP w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: hadam »

Stacje komercyjne stracą setki milionów złotych.
Wielu komentatorów zwraca uwagę, że na jesień 2023 roku zaplanowane są wybory parlamentarne. Do końca przyszłego roku część starszych, biedniejszych widzów może być więc skazana na oglądanie relacji z kampanii na antenach TVP. Nie będą mogli ich porównać z programami informacyjnymi TVN czy Polsatu.

Telewizja Polska zyska też finansowo na nadawaniu w starym standardzie. - Państwo faworyzuje narzędzia własnej propagandy. Straty nadawców komercyjnych będą proporcjonalne do oglądalności. Stacje telewizji rządowej będą dostępne w starym standardzie, a nawet 4 mln widzów może się od razu nie przestawić na nowy standard. 1,7 mln śpośród wszystkich 13 mln gospodarstw to powyżej 10 proc. widzów. Pewnie jakaś część tych osób wymieni sprzęt, ale nie od razu. To prezent dla TVP. Jeśli do tej pory stacje komercyjne miały w torcie oglądalności udział 70 proc., to stracą 10 proc. Odpowiada to mniej więcej 7 proc. widzów i 7 proc. przychodów. To są setki milionów złotych - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jakub Bierzyński, prezes domu mediowego OMD.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... -reklamowe

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Krosnoludek »

To samo pisałem jak pojawiła się ta informacja, na prawdę nie trzeba sepcjalistów by każdy zdrowo myślący doszedł do tych samych wniosków.
A co zrobią jak np. za miesiąc wojna się skończy? Co nowego wymyślą wtedy?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Nadawcy prywatni powinni iść w kierunku przekonania urzędników że TVP nie powinna nadawać w starym systemie dłużej jak do końca czerwca.
Nie ma sensu blokować dalszych przełączeń i wstrzymywać całego procesu. Będzie to ze szkodą dla wszystkich. I tak jesteśmy daleko w tyle za innymi krajami w przechodzeniu na DVB-T2 HEVC.

Jest na przekonanie urzędników na to duża szansa gdyż obecne pozwolenie na emisję w starym systemie ustalone zostało właśnie do końca czerwca, a dalsze przedłużenie o 1,5 roku od lipca ma się odbyć po konsultacjach w kwietniu.
Twarde stanowisko blokujące takie przedłużenie nadawcy powinni forsować i mam nadzieję że będzie dobrze.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: K63 »

hadam pisze: 30 marca 2022, o 09:32 Do końca przyszłego roku część starszych, biedniejszych widzów może być więc skazana na oglądanie relacji z kampanii na antenach TVP. Nie będą mogli ich porównać z programami informacyjnymi TVN czy Polsatu.
Jeżeli ktoś teraz nie ogląda "Faktów' czy "Wydarzeń", to nie będzie ich oglądał nawet wówczas gdy będzie miał odbiornik dvb-t2. Ci którym tych programów zabraknie, wymienią odbiorniki, bez względu na widzimisię decydentów. O ile udało mi się poznać preferencje starszych odbiorców, mogę stwierdzić że wielu zakupi odbiorniki T2 nie ze względu na brak TVN-u lub Polsat-u, tylko TV Trwam, TV4, TVN7 (paradokumenty, seriale) lub ... TVP ABC, Puls 2 (bajki). Tak, tak - bajki! A to z tego względu, że kanały z bajkami muszą być gdy dziadków odwiedzają wnuki i prawnuki. :lol:

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Zgadzam się z tym, dlatego tym bardziej nie ma sensu przedłużać tego terminu dalej niż do czerwca.
Choć jestem sobie w stanie wyobrazić grupę osób, które chętnie oglądają coś więcej niż kanały TVP, ale nie są w stanie, lub nie ma im kto załatwić dekodera i mając kanały TVP machną ręką na pozostałe, tym bardziej że mogą nie rozumieć dlaczego ich nie odbierają.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Krosnoludek »

TVP z MUX-3 powinna przejść na nowy system nadawania wraz z ostatnim czwartym etapem czyli chyba 29 czerwca tego roku. Absolutnie nie zgadzać się na przesunięcie do końca 2023 roku, tak samo jak wstrzymywać przejście wszystkich na DVB-T2.

Jeśli wszyscy mieli by zostać przesunięci na styczeń 2024, to musimy wówczas przejść na DVB-T2 ale nie już przestarzały wówczas kodek HEVC tylko na VVC.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: K63 »

Krosnoludek pisze: 30 marca 2022, o 14:29 musimy wówczas przejść na DVB-T2 ale nie już przestarzały wówczas kodek HEVC tylko na VVC
Tylko rodzi się pytanie - ile odbiorników będzie wówczas ten kodek posiadało :?:

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: MaxEvans »

Dokładnie. Nie ma chyba tunerów stb. A wiadomo kiedy w Europie ma to ruszyć.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pikaczu »

W grudniu są ms w katarze, to tvp chyba chce aby tvp 1, 2 i tvp sport, były w prawdziwym full hd w 50 hz

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: MaxEvans »

Ciekawe czy nie odpalą TVP 4K

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: K63 »

Nie wiem czy się nie przesłyszałem, ale po wczorajszym zwycięstwie nad Szwedami, jeden z komentatorów chyba coś wspomniał, że będziemy mogli oglądać mecze naszej reprezentacji na MŚ w najlepszej jakości. Nie wiem tylko, czy chodziło mu o jakość obrazu, czy ... styl gry. :lol:

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: MaxEvans »

Może i to i to. Dobrze, że awansowali to będzie 4k :D

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: blockbuster »

@K63 Nie wiem czy o to samym myślimy ale pod koniec meczu Laskowski wspomniał coś takiego ale w odniesieniu do reprezentacji Szwecji. Powiedział, że ci będą oglądać Mundial w tv i że może będzie to telewizja jakiejś najwyższej jakości ale jednak tylko telewizja. ;)

Myślę, że u nas kanału 4K od TVP to raczej można się spodziewać właśnie okazjonalnie przy okazji dużych imprez sportowych niż na stałe. TVP ma dwa multipleksy i może w nich 'żonglować" kanałami gdyż nie ma ich na stałe przypisanych do konkretnego MUX-a (poza TVP1,2 i Regionalną które muszą na mocy decyzji rezerwacyjnej być w MUX-3)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Puma »

Nigdy nie widziałem komunikatów na ekranie tzn. ostrzeżeń, na komórkę przychodzą.

Ktoś mógłby to potwierdzić lub zdementować ?
Te komunikaty RSO wyświetlają się w napisach na regionalnym programie TVP ale trzeba mieć włączone wyświetlanie napisów w TV (lub w tunerze)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: dvbtowiec »

blockbuster pisze: 30 marca 2022, o 16:39 pod koniec meczu Laskowski wspomniał coś takiego ale w odniesieniu do reprezentacji Szwecji. Powiedział, że ci będą oglądać Mundial w tv i że może będzie to telewizja jakiejś najwyższej jakości ale jednak tylko telewizja. ;)
Dokładnie tak było.
Też to słyszałem i ta wypowiedź padła w odniesieniu do Szwecji.
Sam jestem ciekaw jak się sprawy rozwiną i gdzie to 4K upchną, jeśli chcą zostać z MUX3 w starym standardzie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: hadam »

Ja też słyszałem, podobnie jak @blockbuster i @dvbtowiec, że chodziło o Szwecję.
Co zaś się tyczy prawdziwych intencji TVP dla których chcą zostać w DVB-T, to argument wojny jest słaby, więc jeśli nie to to co, odpowiedź nasuwa się sama, stąd nie dziwią mnie takie komentarze.
Bez względu na to, czy starsi ludzie oglądają Wydarzenia i Fakty na TVN i Polsat czy nie, to z pewnością przedstawiciele nadawców komersyjnych mają rację, że oglądalność im spadnie, może nie wszyscy odłożą zakup tunera z tego konkretnego powodu, że wystarczy im TVP, niemniej jednak mają mocny argument w tym względzie.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Poland »

Ba! Teoretycznie przejściem do DVB-T2 można pomóc w sytuacji związanej z wojną udostępniając chociażby UA: Pershyj czy zagraniczne kanały od TVP.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: K63 »

blockbuster pisze: 30 marca 2022, o 16:39 @K63 Nie wiem czy o to samym myślimy ale pod koniec meczu Laskowski wspomniał coś takiego ale w odniesieniu do reprezentacji Szwecji.
hadam pisze: 30 marca 2022, o 17:31 Ja też słyszałem, podobnie jak @blockbuster i @dvbtowiec, że chodziło o Szwecję.
Zapewne macie rację. Nie byłem skupiony na tym co leciało w telewizji, ale prawdopodobnie coś tam do mnie doleciało na zasadzie "słyszałem że gdzieś dzwonili, ale nie wiem w którym kościele". :lol:
-----------------------------------------------------------------------------------
Puma pisze: 30 marca 2022, o 16:49 Nigdy nie widziałem komunikatów na ekranie tzn. ostrzeżeń, na komórkę przychodzą.

Ktoś mógłby to potwierdzić lub zdementować ?
Kilkakrotnie zdarzało mi się oglądać jakieś polskie filmy przy włączonych napisach (bo niejednokrotnie dźwięk w naszych filmach i dykcja aktorów pozostawia wiele do życzenia). Wówczas "na napisach" pojawiały się komunikaty RSO - oczywiście wtedy, kiedy były emitowane.

pasjonat
Posty: 446
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pasjonat »

Ile procent ma włączone cały czas napisy, żeby być na bieżąco z RSO?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: K63 »

O to musisz zapytać decydentów lub TVP? Może mają jakieś dane? Chyba znaczny, skoro powołują się na to, że dostęp do RSO ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa obywateli. ;)
A tak na serio, to nie dość że tylko jakiś promil korzysta z napisów, to zapewne działają one także w T2. Prawdę mówiąc u kilku klientów zastałem sytuację, że mieli włączone napisy. Ale nie wynikało to z tego że z nich celowo korzystali, tylko jak stwierdzili - nacisnęli sobie "coś" na pilocie i nie wiedzieli jak to wyłączyć.

Zablokowany