DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: Gravis »

Hah wiedziałem , że będą z tego "buły" - raz jeszcze kogo tam interesuje nasz zaścianek...

Bartt

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: Bartt »

Tomasz Berezowski pisze:Niestety tak: http://radiopolska.pl/wykaz/polskatv.php
Tak, zgadza sie ale, w sierpniu była też podobna operacja ze zmianą kanałów w przemiennikach i nie było problemów.
Moze trzeba stosować metode faktów dokonanych, tak jak to było wtedy ;).

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: a.d. »

Tomasz Berezowski pisze:Niestety tak: http://radiopolska.pl/wykaz/polskatv.php
Przeciez w odpowiedzi na list wyslany przez Kolege Bartta UKE wyraznie potwierdzilo ze znalazlo inne kanaly dla przekaznikow malej mocy emitujacych na K32 w obrebie strefy oddzialywania emisji z Suchej Gory: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=72904#p72904
Bartt pisze:Poniżej podaje odpowiedź na moje pytania wysłane do UKE m.in. dotyczące MUX2 w naszym regionie.

obecnie powtórnie próbujemy uzgodnić ten wariant z krajami ościennymi; w przypadku pozytywnych rezultatów niezwłocznie poinformujemy TP Emitel o możliwości wykorzystania tej częstotliwości dla MUX2; dla zakłócanych stacji małej mocy UKE znalazło kanały zastępcze.
Z listu wynika wyraznie ze problemem jest sprzeciw strony Slowackiej gdzie w rejonach przygranicznych z Polska wciaz jeszcze sa prowadzone emisje malej mocy przekaznikow TV Joj w przekazie analogowym na K32(Bardejov,Bystre,Snina) choc w przypadku G.Jawor Slowacja pozwolila na emisje na K32 i to z moca 20KW ND(tutaj jednak niejestem pewien czy rzeczywiscie bedzie to pelna emisja dookolna ND) mimo emisji wyzej wspomnianej przezemnie telewizji ze Sniny(TV Joj wchodzi w sklad Mux-2 ktory jest nadawany w Bardejowie na K40 a w Sninie na K59). Z tego wynika jasno ze zgoda Slowacji jesli nastapila w sprawie nadawania z G.Jawor to i w przypadku Suchej Gory ze zgoda nie powinno byc problemu, wystarczy tylko wieksze zaangazowanie Polskich urzednikow!

Bartt

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: Bartt »

Wygląda na to że my więcej wiemy niz nadawcy :D. Przynajmniej jeśli chodzi o k32 ;).
Czyżby kiepska wymiana informacji pomiedzy zainteresowanymi stronami :?:.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z SN Leżajsk/ Giedlarowa Mux 2

Post autor: twmichal »

Bartt pisze:
slawek pisze:Idealna lokalizacja pod nadajnik zastępujący Giedlarowa i obsługujący środkową i północna część Podkarpacia to wzgórza wokół Rzeszowa dochodzące nawet do wysokości ok. 400m :!: .
Idealnie pasowałby tu maszt w Magdalence. Obecnie nadają z niego Radio VIA i chyba Złote Przeboje na 95.7. A zasięg porównywalny z Suchą Górą!
W Busku VIA 103.8 chodzi w niektórych miejscach z RDS, na Słowacji odbierałem w samochodzie w okolicach Popradu.
Na pewno jest to lepszy wybór niż Baranówka, która jest nisko a blisko są blokowiska.
Ale emisja TV z Magdalenki pozostanie raczej w sferze marzeń.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: slawek »

Panowie mam informacje o tym że ze Słowacją i zgodą na kanał 32 nie ma większego problemu.Uke i mi potwierdziło że nie ma problemu ze znalezieniem zastepstwa dla przekażników.Gorzej podobno sprawa wygląda ze stroną ukraińską.
a odnośnie interwencji i że tak powiem nacisków na Uke w sprawie kanału 32 robie to systematycznie do czego zachęcam wszystkich zainteresowanych mux 2 na kanale 32 na podkarpaciu.

Wielką prośbę kieruje też do Pana Tomasza Berezowskiego i Pana Adama Brodziaka o wyjaśnienie skąd biorą się nieścisłości w sprawie przemienników i kanału 32 skoro my mamy informację że nie ma z tym problemu.

A i jeszcze 1 szkoda spekulacji gdzie będzie nadajnik bo będzie on budowany w okolicach Leżajska.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: Tomasz Berezowski »

slawek pisze:Panowie mam informacje o tym że ze Słowacją i zgodą na kanał 32 nie ma większego problemu.Uke i mi potwierdziło że nie ma problemu ze znalezieniem zastepstwa dla przekażników.Gorzej podobno sprawa wygląda ze stroną ukraińską.
a odnośnie interwencji i że tak powiem nacisków na Uke w sprawie kanału 32 robie to systematycznie do czego zachęcam wszystkich zainteresowanych mux 2 na kanale 32 na podkarpaciu.

Wielką prośbę kieruje też do Pana Tomasza Berezowskiego i Pana Adama Brodziaka o wyjaśnienie skąd biorą się nieścisłości w sprawie przemienników i kanału 32 skoro my mamy informację że nie ma z tym problemu.
Kto to jest "my"?

Bartt

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: Bartt »

W takim razie mamy nadzieje że będzie to maszt z prawdziwego zdarzenia, czyli wysokość 300m :mrgreen:.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: slawek »

"My" tzn widzowie.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: Tomasz Berezowski »

slawek pisze:"My" tzn widzowie.
Aha. I UKE wysyła Wam dokładniejsze informacje niż nam, nadawcom i Emitelowi? Mogę dostać kopię/skan tej informacji?

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: slawek »

Proszę.
jeśli chodzi o użycie kanału 32 w rejonie Rzeszowa, to od początku proponowaliśmy takie rozwiązanie, niestety nie było ono możliwe do realizacji, ze względu na niekorzystne wyniki uzgodnień międzynarodowych; obecnie powtórnie próbujemy uzgodnić ten wariant z krajami ościennymi; w przypadku pozytywnych rezultatów niezwłocznie poinformujemy TP Emitel o możliwości wykorzystania tej częstotliwości dla MUX2; dla zakłócanych stacji małej mocy UKE znalazło kanały zastępcze.
Licząc, że powyższe wyjaśnienia uzna Pan za satysfakcjonujące, łączymy wyrazy szacunku
Gabinet Prezesa
Urząd Komunikacji Elektronicznej
ul .Kasprzaka 18/20
01-211 Warszawa
Tel. 22-53-49-344.
taką informację z Uke otrzymał kolega Bartt

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: slawek »

Jeśli chodzi o użycie kanału 32 w rejonie Rzeszowa, to od początku proponowaliśmy takie rozwiązanie, niestety nie było ono możliwe do realizacji, ze względu na niekorzystne wyniki uzgodnień międzynarodowych. Obecnie powtórnie próbujemy uzgodnić ten wariant z krajami ościennymi. W przypadku pozytywnych rezultatów niezwłocznie poinformujemy TP Emitel o możliwości wykorzystania tej częstotliwości dla MUX2. Dla zakłócanych stacji małej mocy znaleźliśmy kanały (częstotliwości zastępcze).

A taką w sumie podobną Ja.

Bartt

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: Bartt »

Tomasz Berezowski pisze:
slawek pisze:"My" tzn widzowie.
Aha. I UKE wysyła Wam dokładniejsze informacje niż nam, nadawcom i Emitelowi? Mogę dostać kopię/skan tej informacji?
Poniżej kompletna odpowiedż jaką dostałem od UKE 15 listopada 2011:

Poniżej podaje odpowiedź na moje pytania wysłane do UKE m.in. dotyczące MUX2 w naszym regionie.



Szanowny Panie,

Uprzejmie informujemy, że w momencie wyłączenia telewizji analogowej uwolnione zostaną kanały (częstotliwości) docelowe dla MUX1 i MUX2, co spowoduje możliwość przełączenia nadajników emitujących sygnały tych multipleksów z parametrów przewidzianych na okres przejściowy na parametry docelowe. Zatem ma Pan rację, że w momencie wyłączenia telewizji analogowej pokrycie sygnałem "cyfrowym" będzie w wielu miejscach niewystarczające, ale niedługo potem sytuacja powinna ulec znacznej poprawie.

Przedstawiona przez Pana sytuacja wynika po prostu z braku dostatecznej liczby wolnych częstotliwości, które mogłyby być wykorzystane przez stacje dużej mocy podczas procesu wdrażania telewizji cyfrowej.

odpowiadając na Pańskie szczegółowe pytania, uprzejmie informujemy, że:

- odnośnie MUX1:

- multipleks pierwszy nie jest już multipleksem odtworzeniowym (odtworzenie oferty analogowej jest realizowane w połowie pojemności multipleksu pierwszego i w połowie multipleksu drugiego);

- istnieje możliwość zwiększenia mocy stacji Rzeszów /Sucha Góra kanał 42 do 20 kW, na więcej nie uzyskaliśmy zgody od telekomunikacyjnych organów regulacyjnych Słowacji i Ukrainy;

- do czasu wyłączenia telewizji analogowej nie ma możliwości zamiany tego kanału na inny;


- problem "doświetlania" będzie realizowany raczej po pełnym uruchomieniu wszystkich stacji dużej mocy; być może nawet dopiero po wyłączeniu telewizji analogowej i uruchomieniu emisji na częstotliwościach docelowych z pełnymi mocami, bo dopiero wtedy da się prawidłowo wytypować luki w pokryciu; prawo zobowiązuje operatorów MUX1 i MUX2 do zrealizowania pokrycia ludnościowego na poziomi 95 %, w terminie od 31 lipca 2013 r.;

- odnośnie MUX2:

- użycie kanału 61 (słabego jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się fali elektromagnetycznej) i to na tak dużym obszarze to oczywiście nie najlepszy pomysł ale jedyny możliwy do zrealizowania w okresie przejściowym (w rejonach przygranicznych kraje sąsiednie "wyrywają" sobie wzajemnie dobro jakim jest widmo fal radiowych); sytuacja poprawi sie po wyłączeniu telewizji analogowej;

- jeśli chodzi o wybór obiektu nadawczego na potrzeby emisji sygnałów MUX1, MUX2 i MUX3 w rejonie Leżajska, to UKE nie ma wpływu na decyzje operatora technicznego w tej materii; my również żałujemy, że TP Emitel i UNFO-TV-FM nie porozumiały się w tej materii

- jeśli chodzi o użycie kanału 32 w rejonie Rzeszowa, to od początku proponowaliśmy takie rozwiązanie, niestety nie było ono możliwe do realizacji, ze względu na niekorzystne wyniki uzgodnień międzynarodowych; obecnie powtórnie próbujemy uzgodnić ten wariant z krajami ościennymi; w przypadku pozytywnych rezultatów niezwłocznie poinformujemy TP Emitel o możliwości wykorzystania tej częstotliwości dla MUX2; dla zakłócanych stacji małej mocy UKE znalazło kanały zastępcze.



Licząc, że powyższe wyjaśnienia uzna Pan za satysfakcjonujące, łączymy wyrazy szacunku


Gabinet Prezesa

Urząd Komunikacji Elektronicznej

ul .Kasprzaka 18/20

01-211 Warszawa

Tel. 22-53-49-344



Odpowiedź przygotowana przez:

Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości


Widać że wszystkim odpisują podobnie :).

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: Tomasz Berezowski »

To znam. Mnie interesuje skąd niby jest info o kłopotach MUX-2 z Ukrainą?

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: slawek »

Napisałem że "podobno" a taką informacje usłyszałem od Uke.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: a.d. »

Panie Tomaszu nie rozumiem Panskich dywagacji najpierw Pan pisze ze problemem w wykorzystaniu K32 sa przemienniki malej mocy pracujace na tym kanale w okolicach tego obiektu nadawczego czego przykladem jest ten podany przez Pana link:
Tomasz Berezowski pisze:Niestety tak: http://radiopolska.pl/wykaz/polskatv.php
, nastepnie upiera sie Pan przy tym fakcie twierdzac ze UKE przesyla wlasnie takie informacje Panu czego przykladem jest ta wypowiedz:
Tomasz Berezowski pisze:Aha. I UKE wysyła Wam dokładniejsze informacje niż nam, nadawcom i Emitelowi? Mogę dostać kopię/skan tej informacji?
a pozniej z kolei Pan pisze ze zna te informacje opublikowane przez UKE w liscie Kolegi a budzi Pana zdziwienie informacja o braku zgody strony Ukrainskiej
Tomasz Berezowski pisze:To znam. Mnie interesuje skąd niby jest info o kłopotach MUX-2 z Ukrainą?
Wiec jak naprawde jest?

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: Tomasz Berezowski »

Naprawdę jest tak, że:

Walczymy o przejście RTCN Sucha Góra na kanał docelowy przed ASO, bo to co jest dziś nas nie zadowala. Prawdopodobnie da się uzgodnić międzynarodowo, będziemy natomiast musieli negocjowac z TVP zmiane kanałów ich przemienników w okolicy. UKE jest gotowe znaleźć nowe kanały dla tych przemienników, Emitel jest gotowy dokonac zmian technicznych, ale piłka jest po stronie TVP, musza wyrazić zgodę. Jeśli chodzi o RTON Solina/Góra Jawor, to mamy niespodziewany problem ze Słowacja, który - mam nadzieję - zostanie rozwiązany do 27 grudnia. O żadnych problemach z Ukrainą nie wiem.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: a.d. »

Tomasz Berezowski pisze: Jeśli chodzi o RTON Solina/Góra Jawor, to mamy niespodziewany problem ze Słowacja, który - mam nadzieję - zostanie rozwiązany do 27 grudnia. O żadnych problemach z Ukrainą nie wiem.
Panie Tomaszu dziekuje za rzeczowa odpowiedz.
  • Problem ze Slowacja mam nadzieje rozwiaze sie sam bo analogowa emisja na K32 TV Joj powinna sie zakonczyc na Slowacji do konca tego roku

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: Tomasz Berezowski »

Być może będe miał dziś/jutro dobre wiadomości dla Podkarpacia. Niczego nie obiecuję, ale trzymajcie kciuki.

Bartt

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Post autor: Bartt »

8-)

Zablokowany