DVB-T / DVB-T2 z RTON BIESZCZADY (Solina) / G.JAWOR

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

DVB-T / DVB-T2 z RTON BIESZCZADY (Solina) / G.JAWOR

Post autor: a.d. »

Tomasz Berezowski pisze: 27-go grudnia, wtedy rusza MUX-2 z Jawora.
Niezly zasieg szykuje sie po starcie 27 grudnia z G.Jawor przy mocy 20KW ERP i emisji dookolnej ND.
  • Z parametrow GE-06 prezentuje sie taka oto emisja z tego obiektu(przy wysok.AS 60m):
  • BIESZCZADY Mux-2 K32 H GE06 22E29'40" 49N23'02" Wys.741+60 Maks.efek. wys.409 20KW (2028km2) (25r_km) ND
Zobaczmy jak daleki jest promien(r_km) sygnalu przy tej mocy oraz jak duzy jest pokryty obszar(km2)
  • A tu jeszcze mapa pokrycia sygnalem DVB-T(przy wysok.AS 90m)
Obrazek

Bartt

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Bartt »

Pan Tomasz zdradził w tym wątku: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 366#p80366 że start ma nastąpić do 27 grudnia ;).
No ale do Rzeszowa nie doleci :(.
Niestety Rzeszów to ma jakiegoś pecha do DVB-T (przynajmniej jesli chodzi o MUX1 i 2). Jeśli te mapki na dvbtmap.eu są wiarygodne to lepszy odbiór mają na Ukrainie przy granicy z Polską z nadajników Zamość, Przemyśl i wkrótce Solina niż w Rzeszowie :(. Może nawet odbiór polskiego DVB-T jest we Lwowie :?:

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: a.d. »

Panie Tomaszu chcialem zapytac Pana o dwie rzeczy:
  • 1.Z jakiej wysokosci AS bedzie nadawany Mux-2 z G.Jawor 90m czy 60m(sa rozbieznosci w wykazie GE-06)
  • 2.Czy emisja z tego obiektu juz teraz(w okresie przejsciowym) bedzie w pelni dookolna(bez tlumienia w dB azymut 0-350°)
Z gory dziekuje za odpowiedz.

Adam Brodziak

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Adam Brodziak »

Potwierdzone 20 kW. Czekamy na sygnał kiedy start. Wesołych Świąt.

Adam Brodziak

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Adam Brodziak »

Nikt nie potwierdza odbioru z Góry Jawor? Kanał 32 wystartował na Podkarpaciu. Teraz kolej na Suchą Górę :)

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Przecin »

Tak, już nadają. Wszyscy spodziewali się włączenia sygnału 27 grudnia. Do mnie dolatuje sygnał, ale nie mogę zeskanować kanałów.

Tango2

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Tango2 »

Czy w okolicach Lańcut-Krzemienica odbiera ktoś MUX 2 z Góry Jawor ?

wiwi
Posty: 62
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, o 22:23
Miejscowość: Przeworsk
Odbiornik: PHILIPS 55OLED804
Instalacja antenowa: pokojowa antena siatkowa na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: wiwi »

Z Łańcuta za daleko do Soliny masz nie liczyłbym na odbiór z tego nadajnika ale słyszałem ze można tam odbierać z różnych nadajników z zależności od dokładnej lokalizacji nadajniki te to Sucha Góra Tarnów Przemyśl Leżajsk(choć tego nie jestem pewnien po tym co zrobili zamiast Giedlarowej).

Tango2

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Tango2 »

Odbieram MUX 1 Z Suchej Góry a MUX 3 z Baranówki, czekam na MUX 2 z S. G. na k. 32, bo na obecnym 61 kanal i to z mocą tylko 10 kW jakość jedynie 25 % co uniemożliwia odbiór. Na szczęście wszystko z jednej anteny, więc zwrotnica czy coś tam nie jest potrzebna.

_Martin_

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: _Martin_ »

Ja odbieram wszystkie muxy 40 km za rzeszowem, a mux2 dziala dobrze, wiec bez problemu mozesz zlapac.

volfeer
Posty: 43
Rejestracja: 23 grudnia 2011, o 11:20
Odbiornik: NEO HD 40
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno - SG

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: volfeer »

Mieszkam w Przeworsku, mam antenę siatkową ze wzmacniaczem na Przemyśl ustawioną. Dziś zauważyłem, że mam sygnał na kanale 32. Jest to MUX2, jednak przy takim ustawieniu to sygnał jest za słaby, bo programy się tną. CZy to może być z Jawora?

Tango2

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Tango2 »

_Martin_ pisze:Ja odbieram wszystkie muxy 40 km za rzeszowem, a mux2 dziala dobrze, wiec bez problemu mozesz zlapac.
Za Rzeszowem ale w którą stronę świata ? Ja jestem 20 km na wschód od Rzeszowa.

lukasz61433

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: lukasz61433 »

okolice Strzyżowa, Odbiór z Góry Jawor jest na poziomie ok 65% jakości, odbiór stały bez pixelozy/ Z Suchej Góry mam 88% a jest dużo bliżej i widać nadajnik. :)

Bartt

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Bartt »

To bardzo ciekawe, czyżby ten 32k robił aż taką różnicę :?:. Kolego lukasz61433 czy możesz podać jaki masz profil terenu w kierunku Soliny?. Można to sprawdzić na tej stronie http://www.dvbtmap.eu w zakładce "Distance and terrain profile" U mnie ten kierunek jest zasłonięty przez 100m wzniesienie, także pewnie nie mam szans na odbiór :(.

lukasz61433

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: lukasz61433 »

Oczywiście już podaje dla solina Góra Jawor: http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 4676419491,
Sucha Góra: http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 4676451493
Góra Św. Marcina:http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 4676482758
Jeszcze jako ciekawostkę dodam że z Góry Świętego Marcina mam tez 65 % sygnału a antena umieszczona jest pod dachem blaszanym na wysokości 2- piętrowego domu.
I jeszcze pytanko mam dlaczego n tak małej odległości od Suchej Góry mam tylko 88% sygnału jakości skoro użytkownicy z dużo dalszych odległości też maja poziom sygnału podobny do tego który jest u mnie. Dodam że już wystawiałem antenę na dach i jakość sygnału nie uległa zmianie. Dodam jeszcze że antena jest skierowana na Suchą Górę, jak bym skierował na Solinę to jeszcze by jakość uległa polepszeniu.

Matteo87

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Matteo87 »

Do Suchej Góry masz fenomenalny profil i odległość. Do tego dysponujesz bardzo dobrą anteną. Moim zdaniem powinieneś wyrzucić z niej wzmacniacz, bo silne sygnały analogowe z SG mogą przesterować Ci sygnał, co pogarsza jego jakość. Włóż symetryzator i zamiast zasilacza wtyk antenowy. Przy tej antenie, profilu i odległości wszystko MUSI śmigać idealnie!
Z Twojego opisu i zamieszczonego profilu terenu wynika, że Suchą Górę powinieneś widzieć gołym okiem, czy tak jest w rzeczywistości?
edit: nie doczytałem, już wcześniej pisałeś, że widzisz nadajnik. W takim razie koniecznie włóż symetryzator zamiast wzmacniacza. Taki będzie najlepszy:http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm
i wtyk antenowy: http://www.dipol.com.pl/wspolosiowa_wty ... R90800.htm
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2011, o 22:48 przez Matteo87, łącznie zmieniany 1 raz.

lukasz61433

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: lukasz61433 »

Z początku miałem symetryzator na Suchą Górę i było 65% jakości i na dodatek co chwila pixeloza ;/ Włożyłem wzmacniacz LNA-177 + zasilacz regulowany i śmiga aż miło, Poziom sygnału 80-88%. Tak Suchą Górę widać bdb jest usytuowana na wprost ode mnie :)

Matteo87

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Matteo87 »

W takim razie to bardzo dziwne co piszesz. Jesteś pewien, że symetryzator był dobrze zamontowany? Nie możliwe aby przy wykonaniu poprawnie połączeń występowała taka sytuacja. Ja na marnej siatce z symetryzatorem z odległości 16 km odbieram MUX3 z Żórawiny o mocy 0,2 kW.

lukasz61433

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: lukasz61433 »

Wszystko było poprawnie zamontowane, dodam ze kolega mieszkający ok 150 m dalej odbiera na siatce i też ma poziom sygnału taki jak u mnie ale wystarczy że lekko ruszy anteną i całkowicie zanika sygnał, ma nowy kabel zasilacz+ wzmacniacz. U mnie też czasami też tak jest że wystarczy że ruszę odrobinę kabelkiem i brak sygnału ;/ Wszystko też miałem nowe kupione oprócz anteny która już długo służy :)

Bartt

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Bartt »

Faktycznie dziwny ten sygnał przy takim profilu :o. To pewnie efekt tego nieszczęsnego 61k nadawanego z wielu nadajników w SFN no i fec 5/6 :(. Ciekawe co będzie po zmianie na k32 :?:. Miejmy nadzieje że lepiej ;). Szkoda tylko że fec musi zostać 5/6 - to tak jaby nadajnik miał 2x mniejszą moc niż przy 3/4 :evil:.
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2011, o 23:07 przez Bartt, łącznie zmieniany 4 razy.

Zablokowany