DVB-T / DVB-T2 z RTON BIESZCZADY (Solina) / G.JAWOR

Faza

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Faza »

Ja niestety nie odbiore 1 mux-a, dopóki nie zmienią na niższy kanał a 2 mux mam 100 % antena na ziemi oparta o deske :D

biedronka159

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: biedronka159 »

_chris_ pisze:@ biedronka159: to znaczy się na takiej, która nie ma zamontowanego wzmacniacza antenowego, inaczej mówiąc, w instalacji nie ma zasilacza antenowego oraz dekoder DVB-T nic nie zasila poprzez wejście antenowe.
Antena miała zasilacz, pierwszym razem jak wywaliłam zasilacz to mux 2 chodzilo i znalazlo programy z mux 1 ale byla slaba jakosc sygnal byl dobry. Drugim razem po wymienieniu kabla na nowy bez zasilacza nie chodzilo ani mux 1 ani mux 2

_chris_

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: _chris_ »

@ biedronka159:
uściślijmy, bo jak dla mnie to niejednoznacznie opisujesz swoją sytuację:
  • najpierw było:
    biedronka159 pisze:W telewizorze z wbudowanym dekoderem dvbt odbieram mux1 i mux2. Natomiast w telewizorze bez wbudowanego dekodera dvbt odbieram tylko mux2. Podpinałam dwa rożne dekodery zewnętrze jeden to WIWA HD-50 a drugi to APOLLO AHD-115.
    Antena była ze wzmacniaczem antenowym zamontowanym w antenie i zasilaczem antenowym w domu.
  • Potem było:
    biedronka159 pisze:Antena miała zasilacz, pierwszym razem jak wywaliłam zasilacz to mux 2 chodzilo i znalazlo programy z mux 1 ale byla slaba jakosc sygnal byl dobry.
    Czyli w antenie zamieniłeś wzmacniacz na symetryzator, a zasilacz antenowy odłączyłeś z sieci czy tylko odłączyłeś zasilacz antenowy z sieci?
  • A na końcu było:
    biedronka159 pisze: Drugim razem po wymienieniu kabla na nowy bez zasilacza nie chodzilo ani mux 1 ani mux 2
    A co było zamontowane w antenie - wzmacniacz czy symetryzator?

zmxn

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: zmxn »

A ja ma problem tego typu, że przy antenie siatkowej (wzmacniacz LNA-177)
odbieram mux-2 przy sile sygnału około 80% i jakości 65%-75%,
zaś mux-1 jest nie osiągalny.
Pytanie moje jest takie, czy antena kierunkowa wyłapie mux-1?
Jak tak to jaką polecacie.

Moje ukształtowanie terenu:
Obrazek

_chris_

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: _chris_ »

zmxn pisze:Pytanie moje jest takie, czy antena kierunkowa wyłapie mux-1?
A nasze pytania są takie:
  • gdzie mieszkasz?
  • gdzie zamontowana jest antena?
  • wzmacniacz antenowy zasilany z dekodera czy z zasilacza antenowego z wtyczką antenową - separatorem napięcia?
  • jakiej średnicy jest kabel antenowy (~5mm czy ~7mm)?
  • czy kabel antenowy jest łączony, sztukowany, itp?
  • jakieś rozdzielacze sygnału TV, zwrotnice antenowe, etc?

zmxn

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: zmxn »

To akurat nie moje miejsce zamieszkania tylko mojego dziadka, ale jest to miejscowość Niewisitka a dokładnie ta lokalizacja
http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html; ... 544AED722B
Wzmacniacz jest zasilany zasilaczem 12v.
Kabel jest średnicy ~5mm, nie jest sztukowany.
Brak rozdzielaczy itp. rzeczy.

_chris_

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: _chris_ »

@ zmxn:
nieciekawie to wygląda, bo w zasadzie wg map to w tej lokalizacji są tylko ślady zasięgu mux-2 z obu Gór (Suchej i Jawor), a mux-1 to tylko z Suchej. Tym niemniej, to góry i odbiór może być możliwy z jakichś odbić.

Więc wszystko będzie tak naprawdę zależeć od lokalizacji domu twojego dziadka.

Na pewno, w takiej sytuacji, czym lepsza antena (większy zysk, większa kierunkowość) tym lepiej, ale nikt nie da Ci gwarancji, że na jakiejś odbierzesz ten mux-1, bo on może być zwyczajnie w tym miejscu nieodbieralny. Poza tym, antena to tylko jeden z elementów instalacji antenowej, zresztą, bywa, że nie najważniejszy.

Przede wszystkim, ten mux-1 z Jawora to bardzo wysoki kanał, więc tu bardzo istotny jest już dobry kabel antenowy oraz dobry wzmacniacz. Akurat kabel antenowy masz tak czy inaczej do wymiany (te kable o średnicy ~5mm to w zasadzie nie nadają się do odbiorów DVB-T w trudnych warunkach), zaś LNA-177 też już nie jest zbyt rewelacyjny na tak wysokim kanale.

Więc ja bym zaczął od wymiany kabla antenowego i następnie eksperymentów ze zmianą lokalizacji anteny próbując odebrać zarówno mux-1 z Jawora, jak i z Suchej. Z anteną trzeba, o ile się da, połazić w poziomie i poustawiać ją w pionie, na całej dostępnej przestrzeni. I sprawdzić możliwości odbioru w całej dostępnej sferze, najlepiej do okólnie, bo możesz trafić na odbiór nie z kierunku nadajnika, ale z odbić z dowolnego kierunku.

Może coś wyłapiesz.

Jak złapałbyś na siatce ślady odbioru mux-1, to wtedy można by pomyśleć o innej antenie.

Ewentualnie poczekać na przejście mux-1 na kanał docelowy, wtedy powinno być prościej z odbiorem.

zmxn

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: zmxn »

Ok wszystko rozumiem, dzięki za pomoc

A jednak udało się złąpać mux-1, odziwo 79% sygnału 84-95% jakości.
Okazało się też że sygnał mux-2 był z Krosna, zmyliła mnie taka sama częstotliwość nadawania i kierunek anteny, w którym była ustawiona.
Tak czy siak sygnał złapany z odbicia.

ntcdvb

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: ntcdvb »

Co z MUX-3 z tego obiektu :?:
Dodatkowo uruchamiane emisje MUX-3 w dniu 19 marca br.:
Bieszczady / Jawor RSTV;
http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wd ... ,1014.html

ale Emitel nie podaje tego obiektu:
http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_S8Y

A jaki jest stan faktyczny :?:
MUX-3 TVP jest :?:

dziki1971

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: dziki1971 »

MUX 3 Podkarpackie RTON Bieszczady / g. Jawor k.29 moc.20,0 KW H ND Tvp ma być jak z innych miejsc i MUX-3

Faza

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Faza »

Witam. Przeskanowałem dziś kanały i na 29 znalazł mi mux-3. Czy to z Soliny ? Antena ustawiona na Jawor.

Obrazek

kopytko667

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: kopytko667 »

Dzień dobry,

piszę z problemem i to dość irytującym. Do wczoraj (17-06-2013) miałem problemy z MUX2. O różnych porach dnia i warunkach pogodowych traciłem sygnał. Najczęściej rano, gdy niebo było bezchmurne, oglądanie programów z MUX2 było praktycznie niemożliwe. Siatka etc. Siła sygnału powyżej 85%, natomiast pasek błędów skakał, jak szalony (co ciekawe, podczas burzy to właśnie MUX2 działał a reszta to były puzzle). Wczoraj nastąpiło całkowite wyłączenie sygnału analogowego i przeniesienie MUX1 na inny kanał (niższa częstotliwość). Problem teraz mam taki, że MUX1 i 2 zachowują się bardzo podobnie. Oglądanie programów na tych kanałach czasem graniczy z cudem a czasem jest wszystko ok.

Miejscowość: Brzozów (południowa część miasta, na górce)
Moja instalacja wygląda tak, że mam siatkę, w niej symetryzator kan. 1-69. Z siatki puszczony jest nowy koncentryk do rozdzielacza Radmor (modelu nie pamiętam - w każdym razie z równym podziałem sygnału). Do brata puszczony jest jeden kabel a do mnie drugi. Brat ma monitor z funkcją TV i np u niego nigdy nie było problemów z odbiorem, zaś u mnie MUX2 był bardzo kłopotliwy. Poprawiłem u siebie wtyczkę, kupiłem nową, wymieniłem kabel, poprawiłem zaciski w rozdzielaczu i dalej nic. Długości kabli do nas od rozdzielacza nie są nie wiadomo jak długie. Brat ma jakieś 5-6m ja mam około 10m.
Położenie anteny: około 50cm od ściany na wysokości 3m od ziemi, teren opadający.

Opisałem instalację, ponieważ właśnie po wczorajszym wyłączeniu analoga problem pojawił się na MUX1. Na początku myślałem, że to wina TV, bo czasem podczas przełączania się między MUX3 na MUX2 traciłem odbiór a po czasie naskakiwał (czasem z pikselozą). Jednak posiadam dekoder SAT od Orange (taki biały) z tunerem DVB-T. Ten również ma problemy z odbiorem MUX a a o MUX 3 już nie wspomnę - w ogóle nie znajduje. Przenosiłem TV brata do siebie, by wyeliminować wadę moich odbiorników ale dalej nic. Na jego TV czasem też pojawiały się problemy, ale nie tak często, jak u mnie.

Koncentryk idzie za kolumną Altus 140. W pokoju mam jeszcze router WiFi (jakieś 1.5m od TV). Myślałem, że to WiFi może coś zakłócać - jednak nie.

Teraz nachodzi mnie zmiana siatki na Opticum AX1000, jednak nie wiem, czy to cokolwiek da. Oczywiście można eksperymentować, ale nie chcę wyrzucać pieniędzy w błoto.

Rozdzielacz w sumie też można wyeliminować, bo na wcześniejszej instalacji miałem rozdzielacz na Fki i u mnie był kiepski odbiór a u brata lepszy (rozdzielacz stary jak i nowy są u niego; tylko wtedy kabel od rozdzielacza miał 2m a teraz ma 5-6m).

Nie wiem już co robić...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Jarosław Bałuka »

Z Brzozowa masz kilka km do nadajnika na Suchej Górze, czemu ustawiasz antenę na Jawor odległy o 40km? Wydaje mi się, że przy tak bliskiej odległości od S.G. to nawet na odbitym sygnale dałoby się stabilnie odbierać. Możesz "kręcić" anteną tak aby dobrać najlepsze warunki odbioru?

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: twmichal »

Pewnie do Jawora jest lepszy profil terenu. Nie zawsze najbliższy obiekt jest tym najlepszym.
Jakby w Busku-Zdroju nie było problemów z odbiorem (najbliższego) Św. Krzyża to by nie zrobili tam nadajnika.

kopytko667

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: kopytko667 »

Witam, dziękuję za szybką odpowiedź.

Ustawioną mam w tamtym kierunku, ponieważ antenę mam na wschodniej ścianie domu i nijak nie mogę nakierować nią na Suchą Górę. Poza tym, jak kolega wyżej napisał, teren jest jakby bardziej sprzyjający, bo nawet, jakbym kierował antenę na Suchą Górę (i wyciągnąłbym ją na dach domu), to w odbiorze przeszkadzałyby domy, stojące na drodze. Dlatego, na razie zostaje Solina.

EDIT: Anteną kręciłem i wydaje mi się, że znalazłem najbardziej optymalne położenie - wnioskując po odczytach z TV.

adam_us

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: adam_us »

Jarosław Bałuka pisze:Z Brzozowa masz kilka km do nadajnika na Suchej Górze, czemu ustawiasz antenę na Jawor odległy o 40km? Wydaje mi się, że przy tak bliskiej odległości od S.G. to nawet na odbitym sygnale dałoby się stabilnie odbierać. Możesz "kręcić" anteną tak aby dobrać najlepsze warunki odbioru?
Odległość nie ma tu znaczenia, z Ustrzyk Dolnych do nadajnika na Jaworze jest około 6 km a odbioru w większości miasta praktycznie bark. Nie pomagają przeróżne anteny Televes, Ikusi, kierunkowe, siatkowe i inne wynalazki czy to z przedwzmacniaczem czy z symetryzatorem. W miarę dobre rezultaty uzyskałem na antenie Telmora digitmax hd, ale po ostatnich zmianach mux1 z k60 na k52, sygna osłabł o ok 5dB i jest słabszy od mux2 o około 10 dB. Stopa błędów na poziomie e-2 czyli praktycznie odbioru brak.
Z Suchej Góry, gdzie odległość jest duuużo większa, antena kierunkowa plus przedwzmacniacz dipola i sygnał 75 dB a stopa błędów na poziomie e-7 i jest OK.

kopytko667

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: kopytko667 »

Tak się jeszcze zastanawiałem, bo z racji tego, że mam router z WiFi w pokoju i nadajnik GSM w mieście, to jest sens, żebym zainwestował w taki filtr? TZU 198-62 Czasem, jak wyłączałem router, to zauważałem lekką różnicę w odbiorze na TV (zaznaczam, że perfekcyjnie nie było).

adam_us

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: adam_us »

kopytko667 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Myślę ze filtr niewiele pomoże, ale warto spróbować. Ja bym wstawił zamiast tego symetryzatora jakiś przedwzmacniacz np. LNA-177 http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4009.htm i to powinno rozwiązać problem.

kopytko667

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: kopytko667 »

Spróbuję z tym wzmacniaczem. Tylko małe zapytanie. Zasilanie dać mu przed rozdzielaczem, czy może być przy dowolnym odbiorniku?

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: qrzy »

Przed rozdzielaczem.

Zablokowany