Antena 20km od nadajnika

Phoenix

Antena DIGIT + Maximum T-105 w Piasecznie, 20km od nadajnika

Post autor: Phoenix »

Witam serdecznie.
Interesuje mnie zakup dobrej anteny.
Mieszkam w Piasecznie i chciałbym do tunera Maximum T-105 kupić antenę TELMOR DIGIT/ACTIVIA.
Zastanawiam się, którą wybrać, czy ze wzmacniaczem czy bez.
Myślałem o podłączeniu anteny TELMOR DIGIT ACTIVIA bez zasilacza, tylko ustawić w tunerze zasilanie. Czy to ma sens? I jaki to będzie miało działanie na jakość odbioru?
Druga sprawa, to że chciałbym zbierać sygnały z nadajnika w Raszynie oraz z PKiN, które znajdują się ode mnie poniżej 20km. Chyba w moim przypadku nie wchodzi w grę antena kierunkowa.

I ostatnia sprawa, raczej z ciekawości.
Czy jest możliwe połączenie dwóch anten kierunkowych w jeden sygnał? Jeśli tak, to co do tego jest potrzebne? I czy takie rozwiązanie ma sens?
Pozdrawiam

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena DIGIT + Maximum T-105 w Piasecznie, 20km od nadaj

Post autor: Robert03 »

W tak małej odległości od nadajnika należy zastosować antenę bez wzmacniacza ustawić ją na PKiN (bo ma mniejszą moc nadawania) i cieszyć się dobrym odbiorem z obydwu lokalizacji. Antena może być Telmora o którym wspomniałeś. Ona ma regulowane wzmocnienie na zasilaczu więc w przypadku przesterowania można je zmniejszyć. Ja bym jednak czegoś takiego nie kupował. Osobiście nie mam zaufania do takich wyrobów pomimo tego że bardzo cenię firmę Telmor za profesjonalne i dobrej jakości produkty. Znacznie lepsza i pewniejsza będzie taka (Telmor też kiedyś takie produkował):
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
Zakładam że antena będzie odpowiednio zainstalowana ("widzi nadajnik").
Stosowanie w tak bliskiej odległości od Raszyna wzmacniacza jest bardzo ryzykowne. Jest duża szansa przesterowania głowicy odbiornika = brak odbioru DVB-T

Nie kombinuj z zasilaniem z tunera. Jak je włączysz zrobisz zwarcie w symetryzatorze anteny i nie będziesz miał wcale odbioru.
O wzmacniaczu możesz myśleć jedynie w przypadku gdybyś chciał podzielić sygnał na kilka (>3) odbiorników. To jednak realizuje się wzmacniaczami budynkowymi a nie przedwzmacniaczami w antenie.
Druga antena tylko w przypadku gdyby nie udało Ci się ustawić tej pierwszej w taki sposób by odbierać z obu kierunków (nie zakładam takiego scenariusza). Do łączenia anten odbierających sygnały z różnych kierunków stosuje się zwrotnice antenowe.
W Twoim przypadku łącznie ze sobą dwóch anten nie ma żadnego sensu i nic nie da.
Każda antena do odbioru TV jest kierunkowa.

Odpowiadając bezpośrednio post pod postem prośba o nie cytowanie treści. Zasady forum: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=313

Recaln

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Recaln »

Mam pytanie. Jestem też w odległości 20km w linii prostej od nadajnika Chorągwica.
Chcę kupić sobie antenę kierunkową i zastanawiam się nad ATX(tylko nie wiem który) a dipolem 16/21-69. Myślałem nad anteną ze wzmacniaczem, gdyż co prawda nie mam daleko do anteny, ale mieszkam za górką w niższym położeniu. Antena którą mam w domu, przypomina właśnie tego dipola co napisałem wyżej i jest połączona z inna szerokopasmową(chyba) i do nich jest zasilacz i rozdzielacz na 2tv w domu. Bez zasilacza sobie z analogiem nie radziła.
Doradźcie mi czy dipol ze wzmacniaczem czy ATX któryś?

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: pablo82 »

@Recaln spróbuj antenę ATX-55 jest krótsza od 91-nki http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... XA3695.htm Powinna spokojnie odebrać kanał 64 (MUX-2 z Chorągwicy) mimo, iż na stronie dipola pisze, że jej "zakres" fal tylko do kanału 60. Na początek podłączyłbym ją z samym symetryzatorem, a jeśli sygnał będzie słaby - to zastosuj wzmacniacz o niewielkim wzmocnieniu ok. 15dB np z serii LNA-101. Co do anteny dipol 16/21-69 mam u siebie podobną tylko, że 19-sto elementową i równie dobrze sprawuje się z samym symetryzatorem co w/w ATX-55. Zysk i parametry anteny dipol 16/21-69 masz tu:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm
Zaś dipol 19/21-69 tu:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm

Recaln

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Recaln »

Dzięki wielkie za odpowiedź:) Spróbuje na symetryzatorze najpierw. A nóż się uda... :)
Wydaj mi się że ATX-55 był by troszkę mocniejszy i może lepszy przez to dla mnie. Tylko żeby ten kanał 64 odebrał. Na allegro piszą że ma zakres do 68, a na dipol.com.pl że do 60... nie wiem gdzie prawda. Ale skoro mówisz że powinno spokojnie odebrać to chyba zaryzykuję. A jak nie to dipol 19/21-69, z symetryzatorem też, mówisz że polecasz to też może być dobry wybór. Hmm kurde i co wziąść...

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: pablo82 »

Domniemywam, że mieszkasz w pobliżu Krakowa. Najlepiej udaj się do jakiegoś sklepu, gdzie sprzedają obydwie anteny tj ATX-y oraz Yagi z Dipola i "umów" się ze sprzedającym, czy możesz wziąść obydwie anteny na próbę, by je przetestować z odbiorem w twoim miejscu zamieszkania. I jeśli któraś z tych anten nie spełni twoich oczekiwań - zakładam, że chodzi ci o MUX-2 bo jest nadawany na bardzo wysokim kanale. To po prostu oddaj tą antenę, która będzie gorzej odbierała u ciebie - po ówczesnym dogadaniu się ze sprzedającym sklepu. Wówczas zaoszczędzisz pieniądze na zbyteczny zakup anteny.
Co do anten z Allegro, to te ATX-y produkowane przez firmę All-ant z Radomska odbierają wg producenta do kanału 68. Wybór należy do Ciebie. Udanego odbioru.
PS. Dodam, że jeśli u ciebie jest sporo ptaków - mam tu na myśli te wredne wrony, które tylko siadają na antenach i "robią ludziom na głowę" - to anteny ATX są mniej trwalsze od tych kierunkowych Yagi z Dipola ;)

Recaln

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Recaln »

Z ptakami nie mam takiego strasznego problemu. :)
Dzięki wielkie za informacje. Spróbuję jak mówisz, a jak nie będzie się dało tak ugadać to chyba skieruję się ku dipolowi :)
Choć zastanawiam się, czy na symetryzatorze da radę, bo mam w domu podobny tyle że złączony z inną drugą anteną(taką krótką a szeroką) i ze wzmacniaczem. Ale symetryzator to tania rzecz, tak że najpierw z nim spróbuję. Może się uda :)
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi! :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

teraz w cerrf....rze jest antena
http://www.sat.sklep.pl/antena-ax-1000- ... 21-69.html
cena 60zł kupiłem -jeszcze nie jest na maszcie za oknem (powiesiłem na strychu na sznurku :lol: więc dochodzą dachówki ;) )ale mux2 siła,jakość max ,mux3 siła prawie max(75%),jakość max
do chorągwicy 15km okolice grębałowa

Recaln

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Recaln »

No ciekawa propozycja, Antena przypomina tą Tri Digit. Przemyślę i może faktycznie na nią się skuszę. Wydaje się mieć lepszy zysk. :)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: qwerty »

Takich anten jest wiele - mają ten sam zysk. Jedynie może różnić się materiał wykonania.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

@Recaln
Tylko nie bierz ze wzmacniaczem!!!!!!. Żebyś potem psów nie wieszał na forumowiczach, że ci źle poradzili. W razie czego dokupisz w sklepie dipola wzmacniacz taki do mocowania na kablu.
Edit: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=103641#p103641

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

złącze w puszce typu "F",trochę cienkie śrubki montażowe (można wymienić we własnym zakresie),cięższa od siatki i długa -więc trzeba wziąć pod uwagę jakość masztu -cienki może się odkształcić (siatka nie daje takich naprężeń) ogólnie w tej cenie polecam
jeszcze nie montowałem na dachu (muszę pociągnąć nową instalację)ale z okna pokoju wyniki lepsze niż z dotychczasowej
takie były moje pierwsze wrażenia po zakupie (w sumie te śrubki nie są tragiczne -wszystko na "motylkach" żadnych narzędzi do montażu (oferta gazetki do poniedziałku 26.03 włącznie)

Recaln

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Recaln »

W Carrfie nie ma już tych anten (spóźniłem się o jeden dzień) ale dzięki temu postanowiłem że spróbuję na dipolu 19/21-69 z symetryzatorem. Jak się nie uda złapać dobrego sygnału, to po prostu dokupię do niej wzmacniacz i zasilacz. Chyba nie powinno być problemow z wymontowaniem z puszki symetryzatora i zastąpieniu go wzmacniaczem. Dobrze myślę?

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: pablo82 »

@Recaln dobrze myślisz. Sam kiedyś zamieniłem długą ATX-91 oraz nieco krótszą ATX-55 na zwykłą Yagi z Dipola 19/21-69 i jestem zadowolony z odbioru na tej antenie. Tak - płytka wzmacniacza bez problemu pasuje otworami w puszce Yagi, gdybyś chciał z niej wyjąć symetryzator.

Recaln

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Recaln »

Ok to super. Dzięki za odpowiedź. Kupię niedługo dipola i dam znać jak z odbiorem:)

Recaln

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Recaln »

Kupiłem dziś dipola 19/21-69 z symetryzatorem, zamontowałem na dachu przy kominie, i jestem bardzo mile zaskoczony. Obawiałem się że może nie być sygnału, bo niby nie jestem daleko od anteny, ale mam górkę koło domu. W programie ProgDVB 6 pokazuje mi na wszystkich kanałach 100% siły i 100% jakości(jakość czasem tylko spadła na 95% po czym znowu wracała na 100%)
Dziękuję wszystkich pomogających mi wybrać antenę jak i tuner do komp.(mam MT4161)

koniu90

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: koniu90 »

Witam wszystkich.
Mam problem podobny do kolegi a mianowicie nie wiem jaką antenę kierunkową kupić. Szczerze mówiąc wogóle się na tym nie znam... Bardzo bym prosił żebyście mi coś doradzili... Z góry wszystkim dziękuję :)

Oto moja lokalizacja:

http://fotowrzut.pl/8D7AKUS8J3

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

mam rodzinkę w Brzózie Król. ;)
pokazałeś nadajnik ul.mickiewicza ale na giedlarową masz prawie płaski profil terenu
przy tej odległości to powinna wystarczyć antena z symetryzatorem - chyba że las będzie skutecznie zakłócał to stopniowo próbować ze słabym wzmacniaczem
myślę że taka będzie w sam raz za rozsądną cenę
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
ale poczekaj na opinię innych :D

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: TomW »

Też uważam, że spokojnie powinna dać radę.

Bartt

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Bartt »

koniu90 pisze:Witam wszystkich.
Mam problem podobny do kolegi a mianowicie nie wiem jaką antenę kierunkową kupić. Szczerze mówiąc wogóle się na tym nie znam... Bardzo bym prosił żebyście mi coś doradzili... Z góry wszystkim dziękuję :)

Oto moja lokalizacja:

http://fotowrzut.pl/8D7AKUS8J3
Akurat nadajnik w Leżajsku na Mickiewicza to typowy nadajnik miejski (moc 2kW, kanał 61)
Czy da się go odebrać przy tej odległości nawet ze wzmacniaczem, nie wiem, ale szanse oceniam jako małe.
Ale jest jeszcze dużo innych nadajników do wyboru ;) : Sucha Góra, Tarnów, Kielce, Zamość, Lublin, Przemyśl. Z wszystkich jest tylko mux-2 z wyjątkiem Suchej Góry z której jest też mux-1.

Tak więc trzeba poeksperymentować, bo o możliwości odbioru z danego nadajnika decyduje (oprócz jego mocy i wysokości) obecność przeszkód na drodze nadajnik - antena zwłaszcza tych w bezpośredniej bliskości anteny (budynki, drzewa, wzniesienia), ale także tych w odległości kilku kilometrów (głównie wzniesienia).

Zablokowany