Antena 20km od nadajnika

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Jeżeli ma symetryzator, to zapewne na k. 21-60. Przy bardzo mocnym sygnale (po modernizacji PKiN) może wystarczyć wymiana na symetryzator na k. 6-60. Ale nie jest to rozwiązanie profesjonalne.

mamador
Posty: 3
Rejestracja: 27 września 2017, o 02:35
Miejscowość: Katowice

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: mamador »

Nie mogłem doczekać się na aktywację konta i kupiłem antenę wewnętrzną https://sklep.ferguson.pl/pl/p/Antena-F ... me-2.0/138 bez konsultacji.

Dobrze zrobiłem? Producent zapewnia, że antena sprawdzi się w odległości do 25 km od nadajnika, mnie od nadajników dzieli 11 km. Mieszkam na parterze z widokiem na podwórko z zaparkowanymi autami, z lewej strony niskie zabudowania (garaże), z prawej kolejne klatki budynku (3 piętra).

Obiekt nadawczy: Katowice / Kosztowy
Kanał nadawczy: 6 (184.5 MHz)
Moc ERP [kW]: 20
Polaryzacja: pozioma
Wys. anteny: 308 m n.p.t
Odległość od nadajnika: 11 km
Azymut do nadajnika: 142°

Czy jeżeli polaryzacja jest pozioma to tak mam też ustawić antenę?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

mamador pisze:Nie mogłem doczekać się na aktywację konta i kupiłem antenę wewnętrzną https://sklep.ferguson.pl/pl/p/Antena-F ... me-2.0/138 bez konsultacji.
No to prawdopodobnie kupiłeś sobie drogi, ale nieprzydatny gadżet. Jeżeli możesz to zwróć jak najszybciej.
Podaj swoją lokalizację, to może coś doradzimy. I nie licz za bardzo na stabilny odbiór na antenie pokojowej - szczególnie w gęstej miejskiej zabudowie.
mamador pisze:Producent zapewnia, że antena sprawdzi się w odległości do 25 km
Zbyt łatwo uwierzyłeś w marketingowy bełkot.

mamador
Posty: 3
Rejestracja: 27 września 2017, o 02:35
Miejscowość: Katowice

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: mamador »

K63 pisze:
mamador pisze:Nie mogłem doczekać się na aktywację konta i kupiłem antenę wewnętrzną https://sklep.ferguson.pl/pl/p/Antena-F ... me-2.0/138 bez konsultacji.
No to prawdopodobnie kupiłeś sobie drogi, ale nieprzydatny gadżet. Jeżeli możesz to zwróć jak najszybciej.
Podaj swoją lokalizację, to może coś doradzimy. I nie licz za bardzo na stabilny odbiór na antenie pokojowej - szczególnie w gęstej miejskiej zabudowie.
mamador pisze:Producent zapewnia, że antena sprawdzi się w odległości do 25 km
Zbyt łatwo uwierzyłeś w marketingowy bełkot.
To mieszkanie wynajmowane i żadne wiercenia niestety nie wchodzą w grę, stąd antena pokojowa. Dokładna lokalizacja to ul. Misjonarzy Oblatów MN 31 w Katowicach. Z góry dziękuję za pomoc :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Lokalizacja nieciekawa, między blokami. Kierunek na Kosztowy to południowy-wschód, między blokami. Największą przeszkodą jest blok po drugiej stronie ulicy Grażyńskiego. Wzmacniacza w antenie nie należy stosować ze względu na mocny nadajnik doświetlający mux-3 w Bytkowie (ok. 3km). Proponuje użyć jakiejś małej, lekkiej anteny zewnętrznej którą można by było w bezinwazyjny sposób zamontować np. na parapecie za oknem, np. LOG 6-69, ASP-4 lub DIPOL 3/21-69 (na tej ostatniej możesz nie odebrać mux-8). Możesz użyć także pokojowej APOK, którą można zamontować na zewnątrz. Ale w tym wypadku prawdopodobnie konieczna będzie wymiana wzmacniacza na symetryzator.

mamador
Posty: 3
Rejestracja: 27 września 2017, o 02:35
Miejscowość: Katowice

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: mamador »

K63 pisze:Lokalizacja nieciekawa, między blokami. Kierunek na Kosztowy to południowy-wschód, między blokami. Największą przeszkodą jest blok po drugiej stronie ulicy Grażyńskiego. Wzmacniacza w antenie nie należy stosować ze względu na mocny nadajnik doświetlający mux-3 w Bytkowie (ok. 3km). Proponuje użyć jakiejś małej, lekkiej anteny zewnętrznej którą można by było w bezinwazyjny sposób zamontować np. na parapecie za oknem, np. LOG 6-69, ASP-4 lub DIPOL 3/21-69 (na tej ostatniej możesz nie odebrać mux-8). Możesz użyć także pokojowej APOK, którą można zamontować na zewnątrz. Ale w tym wypadku prawdopodobnie konieczna będzie wymiana wzmacniacza na symetryzator.
Dziękuję :D Da się połączyć antenę zewnętrzną z tunerem bez wiercenia w ścianach?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »


uzzo
Posty: 1
Rejestracja: 7 października 2017, o 12:48
Miejscowość: Krapkowice
Nadajnik - obiekt nadawczy: opole chrzelice

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: uzzo »

Witam

podepnę się do tego tematu bo też mam problem

miejscowość krapkowice
http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... ImNHB2ZmQ=

tak wygląda z zasięgiem najbliżej jest do opola chrzelice

mam taką antenę
https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/ ... lsrc=aw.ds w starym mieszkaniu działała teraz coś ciężko ściąga. Natomiast w starym mieszkaniu łapała 2 muxy.

Byłem w sklepie i taką samą mi proponował, nie jestem pewny czy moja antena jest sprawna w środku jest lekko pordzewiała mam z wzmacniaczem,

Mieszkanie na 3 pietrze widać wierzchołki drzew i dach szkoły. Montaż anteny możliwa na balkonie. Balkon prostopadle do szkoły a poręcze metalowe, obok ściany czołowej budynku leci instalacja odgromowa. Jak zamontuje tą moją starą antene telmora to mam wrażenie kopania jak wychodzę na balkon, pewnie jakiś izolator trzeba zastosować.

Jak złapie sygnał na kanał 23 i 6 to na kanał 34 nie ma szans jak złapie kanał 34 to znów znika mi kanał 23 zależy mi aby jak najwięcej programów złąpać.

Tak wygląda połączenie według mapy.
Opole - Chrzelice
Odległość 16.3 km, Azymut 279.7 °

jak sprawdziłem profil terenu to nie ma żadnej przeszkody typu jakaś góra.
Instalacja nowa mieszkanie wyremonotowane. Chociaż kable są nowe i w hurtowni mówili że są dobre to nie jestem pewny czy mi nie wkręcili mi kit. Ale jakby kabel był kiepski albo uszkodzony to by żadne programy nie leciały.

Może z innej strony zbierać sygnał według mapy powinien też mieć możliwość teoretyczną łapania sygnału z katowic a tam jest już mux 8

Proszę o porady jaką antenę kupić

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Sygnały poszczególnych MUX-ów są z odbicia,o różnych kątach promieniowania,stąd problem z wypośrodkowaniem anteny.
W takich sytuacjach stosuje się anteny o dość szerokim kącie promieniowania np.antena siatkowa.
Może też nie dać rady,gdyż ma też ograniczony kąt promieniowania.
Jak nie daje rady to stosuje się dwie anteny UHF połączone zwrotnicą.

Odbiór MUX-8, to teoretycznie jest możliwy z Wrocławia,Katowic.
Ze względu na dużą odległość,to już konkretna antena VHF o dużym zysku energetycznym,raczej zamontowana na dachu budynku.

arczi23
Posty: 9
Rejestracja: 11 października 2017, o 15:34
Miejscowość: Chełsty
Odbiornik: Wiwa HD 80
Instalacja antenowa: Antena domowa siatkowa

mux 8

Post autor: arczi23 »

Witam mieszkam w Chełstach woj.mazowieckie .Chciałbym odbierać mux 8 najbliższy nadajnik mam w ostrołęcę 19 km po linii prostej .Czy będę mógł odbierać mux 8 z tego nadajnika i co mam zrobić żeby odbierać mux 8 ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: mux 8

Post autor: poxipol »

Z opisu-- antena siatkowa domowa.
Można wnioskować że zamontowana wewnątrz pomieszczenia ?
Przy tej odległości do nadajnika nie powinno być większych trudności.
Masz dwie możliwości.
-dołożenie do istniejącej instalacji anteny VHF w polaryzacji pionowej, w połączeniu ze zwrotnicą.
-zastosowanie jednej anteny np. LOG-5-60 H/V

arczi23
Posty: 9
Rejestracja: 11 października 2017, o 15:34
Miejscowość: Chełsty
Odbiornik: Wiwa HD 80
Instalacja antenowa: Antena domowa siatkowa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: arczi23 »

czy taka antena do mux 8 będzie dobra do odbioru mux 8 w mojej lokalizacji.?
https://dvbsklep.pl/antena-vhf-ca-rtv-6-mux-8

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Można zastosować anteny o lepszych parametrach i co równie istotne, bez potrzeby stosowania bocznego wysięgnika dla polaryzacji pionowej.
D tego jeszcze odpowiedni symetryzator i zwrotnica pasmowa.
http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-10-12/510
http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-8-6-12/512

arczi23
Posty: 9
Rejestracja: 11 października 2017, o 15:34
Miejscowość: Chełsty
Odbiornik: Wiwa HD 80
Instalacja antenowa: Antena domowa siatkowa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: arczi23 »

A z tej anteny co podałem będę mógł odbierać mux 8 czy nie?

Debik17

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Debik17 »

Witam. Na wstępie dodam że jestem bardzo młody i proszę o wyrozumiałość i poradę specjalistów. Niedawno wymieniałem całą instalację antenową w swoim domku. Moja lokalizacja to Stargard. Do najbliższego nadajnika mam około 24km Szczecin/Kolowo. Teren jest raczej średni, stoi duży dom na drodze odbioru mojej anteny. Moja poprzednia antena byla to stara siatka ze wzmacniaczem. Moi rodzice zakupili antene Telmor Asr IQ, (niestety nie miałem wpływu na zakup), która jest przymocowana na bocznej sciśnie mojego domu/elewacja. Wiem ze na ta odległość powinno stosować się jakaś antene z symetryzatorem. Sygnal poprowadzony jest tylko do jednego odbiornika z dekoderem dvbt. Kabel jaki zastosowałem to televes t100 bialy. Wszystkie muxy 100/100 siły/jakoś, tylko mux 8 99/100. Zauwazylem tylko ze Ch30 prawdopodobnie mux4 sila i jakość nie sa stabilne. Podobno ta antena może być stosowana niezależnie od odleglosci nadajnika. Czy sygnał z tymi parametrami nie jest przesterowany? ?, jak dotychczas wszystko działa stabilnie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Debik17 pisze:Telmor Asr IQ
Debik17 pisze:Wszystkie muxy 100/100 siły/jakoś, tylko mux 8 99/100
Bardzo dobre parametry. Widocznie "inteligencja" tego wzmacniacza zdaje egzamin.
Debik17 pisze:Czy sygnał z tymi parametrami nie jest przesterowany?
Gdyby był, to przy sile 100%, jakość byłaby niższa lub niestabilna. Trudno zgadnąć jakiej wartości siły sygnału odpowiadają te 100%. U każdego producenta sprzętu mogą być inne. Jednak skoro odbiór jest stabilny, wygląda że jest OK.
Debik17 pisze:Zauwazylem tylko ze Ch30 prawdopodobnie mux4 sila i jakość nie sa stabilne
Korzystasz z tego kodowanego mux-a? Nadajnik znajduje się w Stargardzie na kominie PEC i nadaje z mocą 5 kW w polaryzacji pionowej.

Debik17

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Debik17 »

K63 pisze:
Debik17 pisze:Telmor Asr IQ
Debik17 pisze:Wszystkie muxy 100/100 siły/jakoś, tylko mux 8 99/100
Bardzo dobre parametry. Widocznie "inteligencja" tego wzmacniacza zdaje egzamin.
Debik17 pisze:Czy sygnał z tymi parametrami nie jest przesterowany?
Gdyby był, to przy sile 100%, jakość byłaby niższa lub niestabilna. Trudno zgadnąć jakiej wartości siły sygnału odpowiadają te 100%. U każdego producenta sprzętu mogą być inne. Jednak skoro odbiór jest stabilny, wygląda że jest OK.
Debik17 pisze:Zauwazylem tylko ze Ch30 prawdopodobnie mux4 sila i jakość nie sa stabilne
Korzystasz z tego kodowanego mux-a? Nadajnik znajduje się w Stargardzie na kominie PEC i nadaje z mocą 5 kW w polaryzacji pionowej.
Dzięki za odpowiedź. Nie korzystam z tego mux4. Dekoder mi wyszukal te zakodowane kanaly. Po czasie sam sie ustabilizowal. Na mux 8 tez mam chwilowe spadki jakości i siły, ale zwykle spadki nie przekraczają 80-85% według wskazań tego dekodera. Kanały na mux 8 odbieraja w porzadku, moze ten mux 8 tak ma. Mam jeszcze pytanie. Posiadam router LTE w domu z możliwością wymuszenia konkretnego pasma pracy. Obecnie router pracuje na częstotliwości 2600mhz. Moja stara antena siatkowa ze wzmacniaczem strasznie gryzla sie z tym routerem jak pobierałem pliki itp.( gdy łącze internetowe było obciążone). Na nowej antenie narazie jest spokojnie. Jest sens kupowania jakiś filtrów LTE na przyszłość ??.

Jaka antene polecasz na tą odległość, chciałem zakupić znajomej dwa domy dalej np. z symetryzatorem, jakiś model z dipolu ??

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Acid »

Filtr nie ma sensu jeśli w antenie jest wzmacniacz. Co do polecanej anteny myślę że jak najbardziej zda egzamin antena logarytmiczna np. https://www.dmtrade.pl/p8648,antena-log ... v-lte.html

andi9131
Posty: 2
Rejestracja: 6 listopada 2017, o 22:20
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: lgu4000
Instalacja antenowa: opticum AX900
Nadajnik - obiekt nadawczy: krynice

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: andi9131 »

Witam.
Odbieram sygnał z nadajnika Krynice, oddalonego około 15 km ( mieszkam W Białymstoku, os.Bojary)
Posiadam antenę opticum ax 900, podłączoną bezpośrednio do tv.
http://satkurier.pl/news/74993/antena-n ... ax900.html
Kilka tygodni temu zaczęły sie problemy z odbiorem Mux 1,2,3. Mux1 oraz mux2 nie jest dostępny wogóle, tv nic nie wyłapuje,mux 3 odbiera słabo. Czasami lepiej ale na ogół słabo.Pomimo prób zmiany ustawień anteny,obraz "klatkuje", czasami jest brak sygnału.Wcześniej nie było żadnych kłopotów z odbiorem, wszystkie kanały działały prawidłowo. Nic nie było zmieniane w ustawieniach , obraz z dnia na dzień stał się gorszy. A co ciekawe, pojawił sie mux 8 który przez chwilę odbierał najlepiej, a chyba przy tej antenie wogóle nie powinien sie pojawić.
Obok po sąsiedzku buduje sie dom i bedzie delikatnie na azymucie do nadajnika.
Jakie mogą byc przyczyny pogorszenia odbioru? Co mogę zrobić aby poprawić jakość i oglądać znowu mux1 i 2?
Czy może wymiana symetryzatora na wzmacniacz antenowy by coś zmieniła?
np na taki :
https://dvbsklep.pl/pl/p/Wzmacniacz-AX- ... X-1000/280
Prosze o odp. I dzięki za rady.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Musiało wysiąść jakieś ogniwo w całej instalacji,co rzutuje na pogorszenie się odbioru.
Powinieneś sprawdzić całą instalację-kabel,połączenia,symetryzator.
Pojawianie się MUX-8 może sugerować rozstrojenie się instalacji pod odbiór pasma UHF -kabel staje się składową anteny.

Zablokowany