Antena 20km od nadajnika

conradozz
Posty: 14
Rejestracja: 1 września 2023, o 11:10
Miejscowość: Strzyżów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: conradozz »

Zamówiłem i zamontowałem wczoraj antenę Dipol Tri Digit Mini ze wzmacniaczem LNA-177.
Antenę zamontowałem w miejscu starej i wszystko było super przez cały jeden dzień - pierwsza instalacja z nowym przewodem żelowym puszczonym luźno po ścianie - znalazło 38 kanałów (nawet Białoruski BielSat którego nigdy nie odbierałem na innych antenach).
Siła sygnału 100%, jakość 100%, tylko Mux6 na 96%.
Nazajutrz biorę się za przybijanie przewodu do ściany na plastikowych haczykach i znów, żaden sygnał nie dochodzi - siła 0, jakość 0%. Biorę się za podmienianie po kolei kabla, zasilacza i wzmacniacza na inne ze zbiorów i wychodzi na to że na innym przewodzie (biały 2-3 metrowy) wzmacniacz jest martwy, podmieniam na jakiś stary symetryzator i jest 1/3 programów ale ale coś jest, zmieniam przewód na ten nowy żelowy (20m) z symetryzatorem dającym 1/3 kanałów i znów żaden sygnał nie dociera.
Sam przewód ma przejście (zarówno ekran jak i żyła główna), i nie mają ze sobą zwarcia.
Zgłupiałem... możliwe że te przewody są tak kiepskie że dałoby się to jakoś załamać i spalić wzmacniacz?
Niby prowadziłem łagodnie ze sporymi zaokrągleniami...
Może ten LNA177 jest jakiś nadwrażliwy?

No nic chyba trzeba kupić jeszcze raz wzmacniacz i kabel. Brać po raz kolejny LNA177 czy coś innego, żeby nie zaliczyć kolejnej niespodzianki?
Ostatnio zmieniony 14 września 2023, o 08:25 przez conradozz, łącznie zmieniany 1 raz.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

conradozz pisze: 10 września 2023, o 01:57 Zgłupiałem... możliwe że te przewody są tak kiepskie że dałoby się to jakoś załamać i spalić wzmacniacz?
W życiu wszystko jest możliwe, ale to co opisujesz to dla mnie ma prawdopodobieństwo powtórnego wybicia wszystkiego co żyje na ziemi przez kometę w najbliższych latach.

Coś robisz za szybko albo zamotałeś się w próbach.

Na początek ODETNIJ wszystkie F-ki na nowym kablu i załóż ponownie, bo tam wygląda mi może być najprędzej problem z brakiem przejścia sygnału albo zwieraniem zasilania. Pamiętaj, sprawdzić, czy nie ma zwarcia żyła środkowa - ekran i czy żyła środkowa kończy się mniej więcej równo z F-ką - nie krócej i nie dłużej.

Z elektroniką tak bywa, że jak ma się zepsuć to albo w pierwszych dniach używania, albo po bardzo długim czasie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

conradozz pisze: 10 września 2023, o 01:57 Zamówiłem i zamontowałem wczoraj antenę Dipol Tri Digit Combo Mini ze wzmacniaczem LNA-177.
Antenę zamontowałem w miejscu starej i wszystko było super przez cały jeden dzień
...
Siła sygnału 100%, jakość 100%, tylko Mux6 na 96%.
conradozz pisze: 10 września 2023, o 01:57 Nazajutrz biorę się za przybijanie przewodu do ściany na plastikowych haczykach i znów, żaden sygnał nie dochodzi - siła 0, jakość 0%
Jeżeli przewód od anteny do odbiornika jest w jednym kawałku, to możliwości są dwie - źle zarobiona f-ka przy LNA lub źle podłączony przewód do wtyczki antenowej z separatorem. :?:
A tak na marginesie - w aplikacji Emitela dla tej okolicy w odniesieniu do nadajnika SG jest informacja...
emimaps pisze:Ze względu na niewielką odległość od nadajnika powinna wystarczyć antena o niewielkim zysku.
Nie wiem dlaczego z góry założyłeś że potrzebny będzie wzmacniacz. Przesterowanie także może skutkować brakiem odbioru.

conradozz
Posty: 14
Rejestracja: 1 września 2023, o 11:10
Miejscowość: Strzyżów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: conradozz »

VAHANARA pisze: 10 września 2023, o 12:26 Na początek ODETNIJ wszystkie F-ki na nowym kablu i załóż ponownie, bo tam wygląda mi może być najprędzej problem z brakiem przejścia sygnału albo zwieraniem zasilania. Pamiętaj, sprawdzić, czy nie ma zwarcia żyła środkowa - ekran i czy żyła środkowa kończy się mniej więcej równo z F-ką - nie krócej i nie dłużej.
Tak właśnie sprawdzałem F-kę po zarobieniu - na przejście między żyłą główną a samą metalową Fką - niema przejścia = jest git.
A potwierdza to fakt, że przez jeden dzień sygnał i obraz był brzytwa. Popsuło się po tym, jak luźno puszczony po ścianie poprzedniego dnia kabel kabel przybiłem do ściany haczykami montażowymi (nie odpinając przy tym Fki od anteny ani zasilacza). Pomyślałem więc że sam przez nieuwagę uszkodziłem kabel no ale przejście żyły głównej na obydwu końcach jest, tak samo z ekranem a sam ekran do żyły główniej też niema przejścia więc wszystko wygląda ok ale myślę, że może w jakimś specyficznym ułożeniu kabla pojawia się przerwa. Zmieniłem więc kabel na inny i przy tym wzmacniaczu jest to samo - absolutne zero sygnału.
Zasilacz przemierzyłem - daje nieco ponad 12V ale bez analizatora sygnały DVBT wzmacniacza już nie sprawdzę multimetrem (a przynajmniej tak wygogolowałem) więc kupię jeszcze jeden (na szczęście tylko jakieś 20 zł)

Jeśli chodzi o przycinanie żyły ponad Fkę - zawsze obcinałem aby wystawała ok 2 mm ponad Fkę i tak zawsze działało - to zły sposób?
K63 pisze: 10 września 2023, o 14:21 Jeżeli przewód od anteny do odbiornika jest w jednym kawałku, to możliwości są dwie - źle zarobiona f-ka przy LNA lub źle podłączony przewód do wtyczki antenowej z separatorem. :?:
Zgodziłbym się, gdyby nie fakt, że przez cały pierwszy dzień obraz był brzytwa.
Nic nic przy końcówkach kabla nie grzebał (upinałem go do ściany pośrodku) i obraz zanikł ;)
K63 pisze: 10 września 2023, o 14:21
emimaps pisze:Ze względu na niewielką odległość od nadajnika powinna wystarczyć antena o niewielkim zysku.
Nie wiem dlaczego z góry założyłeś że potrzebny będzie wzmacniacz. Przesterowanie także może skutkować brakiem odbioru.
Założyłem tak z uwagi na wieloletnie doświadczenia w odbiorze w tym domu - bez wzmacniacza w gorszą pogodę nie dało się nic obejrzeć. Chińskie anteny ze wzmacniaczami już lepiej ale też przez jakiś rok-dwa.
Potem coraz gorzej, dlatego teraz chciałem kupić coś sensowniejszego.

Czy to możliwe że LNA177 jest zbyt mocny jak na to miejsce i dlatego się spalił?
Czy radzisz szukać czegoś o mniejszym wzmocnieniu? Jeśli tak to jaki?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

conradozz pisze: 10 września 2023, o 23:04 Jeśli chodzi o przycinanie żyły ponad Fkę - zawsze obcinałem aby wystawała ok 2 mm ponad Fkę i tak zawsze działało - to zły sposób?
Jest tak, że problemy z kontaktem w gnieździe potrafią robić i za długie żyły wystające poza gniazdo, ale też i za krótkie, kończące się przed czołem złącza. Ja tam zawsze tnę na równo, ewentualnie z jakimś małym naddatkiem, typu ~1 mm.

Może być jeszcze jeden ciekawy efekt - wydłużanie się lub skracanie żyły środkowej z czasem. Czasami są to minimalne różnice lub w ogóle ich brak, a czasami zadziwiające. Ale to zwykle dzieje się z latami eksploatacji instalacji, nie z nowo położoną.
conradozz pisze: 10 września 2023, o 23:04 Czy to możliwe że LNA177 jest zbyt mocny jak na to miejsce i dlatego się spalił?
Nie. Jeśli się uszkodził, to oznacza, że albo był to taki egzemplarz w którym coś było felernego (podzespół, montaż) albo dostał przepięcia po zasilaniu (zasilacz, obce napięcie...), ewentualnie od anteny (elektrostatyka, wyładowanie....)

A tak na marginesie, to wzmacniacz zawsze powinien być dobierany na wzmocnienie i optymalny poziom wyjściowy.

conradozz
Posty: 14
Rejestracja: 1 września 2023, o 11:10
Miejscowość: Strzyżów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: conradozz »

VAHANARA pisze: 11 września 2023, o 09:01 Jest tak, że problemy z kontaktem w gnieździe potrafią robić i za długie żyły wystające poza gniazdo, ale też i za krótkie, kończące się przed czołem złącza. Ja tam zawsze tnę na równo, ewentualnie z jakimś małym naddatkiem, typu ~1 mm.
W takim razie po przyjściu nowego wzmacniacza i przy ponownym wyjeździe na wieś spróbuje jak tak Ty robisz :)
VAHANARA pisze: 11 września 2023, o 09:01 A tak na marginesie, to wzmacniacz zawsze powinien być dobierany na wzmocnienie i optymalny poziom wyjściowy.
Użyłem zasilacza z zestawu dołożonego przez sprzedawcę - inna sprawa, że to zasilacz 12V 100mA który pewnie dodają do wszystkiego jak leci. Może wyposażyć tą instalację w zasilacz z regulacją? Widze też zasilacze Telmor ZZA-5. 5x droższy niż podstawowa chińszczyzna a parametry teoretyczne niby takie same no ale w praktyce może jest lepszy?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

conradozz pisze: 11 września 2023, o 11:28 Użyłem zasilacza z zestawu dołożonego przez sprzedawcę - inna sprawa, że to zasilacz 12V 100mA który pewnie dodają do wszystkiego jak leci.

Tak, bo pobory wzmacniaczy dopuszkowych to przeciętnie kilkadziesiąt mA, więc spokojnie wystarczają.

conradozz pisze: 11 września 2023, o 11:28 Może wyposażyć tą instalację w zasilacz z regulacją?
Zasilacz z regulacją potrafi pomóc, bo część wzmacniaczy dopuszkowych reaguje na zmniejszanie napięcia zasilania zmniejszaniem wzmocnienia. Tyle, że zmniejszając napięcie zasilania wpływa się także na pozostałe parametry wzmacniacza, powodując np. to, że zakres napięć dla stabilnego odbioru bywa bardzo niewielki (drobne ruchy pokrętłem, a do tego bywa to dodatkowo niestabilne w czasie. Ale, czasami pomaga, pomimo że takie rozwiązanie to rzeźba i nigdy go nie polecam do dobrej instalacji.

Dla LNA 12V, przy napięciu zasilania 5V, jak kiedyś sprawdzałem, wzmocnienie potrafi spaść do jakichś 50...70%.

Można też sprawdzić domowym sposobem, ile jest za dużo wzmocnienia przy zastosowanym wzmacniaczu, ale to insza sprawa.

W ogóle ja polecam tylko i wyłącznie stosowanie wzmacniaczy liniowych (na kablu antenowym), a jeszcze lepiej masztowych i domowych z regulacjami wzmocnienia. Pomijając kwestie stabilności odbioru to tylko takie rozwiązanie dają realne możliwości walki z LTE, jeśli zajdzie tak konieczność.

conradozz pisze: 11 września 2023, o 11:28 Widze też zasilacze Telmor ZZA-5. 5x droższy niż podstawowa chińszczyzna a parametry teoretyczne niby takie same no ale w praktyce może jest lepszy?
Możliwe, że ZZA jest teraz impulsowy. W ogólności, to były zawsze dobre zasilacze, choć, niewyklu
czone, że one były i są rodem z Chin też.

W ogóle, warto obecnie stosować zasilacze antenowe impulsowe (jak tak robię). Mają większe moce, więc i ich niezawodności powinny być większe.

conradozz
Posty: 14
Rejestracja: 1 września 2023, o 11:10
Miejscowość: Strzyżów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: conradozz »

Zakupiłem więc kolejny LNA 177 i zasilacz impulsowy (jakiś chińczyk - nie Telmor) i zobaczymy, jak za 2-3 tyg znów podejmę próbę montażu, to się odezwę .
Tymczasem dzięki za porady :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

conradozz pisze: 12 września 2023, o 15:13 Zakupiłem więc kolejny LNA 177
Podaj miejscowość, bo jak wynika z mapki, Strzyżów to na pewno nie jest. Raczej okolice Frysztaka. :?: Z symulacji wynika, że w tej okolicy natężenie sygnału może wynosić ok. 60-65 dBuV. Nawet gdy z powodu lokalnych warunków odbiorczych jest mniej, to zastosowanie LNA-177 może spowodować przesterowanie sygnału. :?: Ale bez pomiarów, to tylko takie gdybanie.
conradozz pisze: 10 września 2023, o 01:57zamontowałem wczoraj antenę Dipol Tri Digit Combo Mini ze wzmacniaczem LNA-177
W tej Mini zacząłbym od symetryzatora lub LNA-101. Wzmacniacz w tym zestawie i tak wzmocni ci tylko UHF, bo zamontowany jest na tym dipolu. VHF jest pasywnie.

conradozz
Posty: 14
Rejestracja: 1 września 2023, o 11:10
Miejscowość: Strzyżów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: conradozz »

K63 pisze: 12 września 2023, o 18:46 Podaj miejscowość, bo jak wynika z mapki, Strzyżów to na pewno nie jest. Raczej okolice Frysztaka. :?:
Miejscowość to Gogołów.
W drugim domu w miejscowości Glinik Górny (3 km bliżej nadajnika) łapię jakieś pojedyncze kanały nawet na drucie :) a jakiejś Chińskiej antenie kierunkowej nie przeszkadza nawet to, że ustawiona jest na południe zamiast na wschód - odbiór zawsze jest ok ale to dom na górce, pierwszy jest za delikatnym wzniesieniem i tam już odbiór jest bardziej wrażliwy na przeciwności losu.
K63 pisze: 12 września 2023, o 18:46 Z symulacji wynika, że w tej okolicy natężenie sygnału może wynosić ok. 60-65 dBuV. Nawet gdy z powodu lokalnych warunków odbiorczych jest mniej, to zastosowanie LNA-177 może spowodować przesterowanie sygnału. :?: Ale bez pomiarów, to tylko takie gdybanie.
Tylko jak pisałem już wcześniej; na LNA-177 obraz był brzytwa przez pierwsze 24h. Nadmieniam tylko kolejny raz bo mam wrażenie, że dobierasz wzmacniacz/symetryzator jakby od nowa nie biorąc pod uwagę jak dobrze zachowywało się to na LNA177 ;)
K63 pisze: 12 września 2023, o 18:46 W tej Mini zacząłbym od symetryzatora lub LNA-101. Wzmacniacz w tym zestawie i tak wzmocni ci tylko UHF, bo zamontowany jest na tym dipolu. VHF jest pasywnie.
LNA177 już zamówiłem, mogę domówić jeszcze jakiś np 'SA/I-V/F-DIPOL' - w sumie 5 zł żadne pieniądze :)
Przy takich kosztach mogę zamówić jeszcze jakaś 'płytkę' na próbę jeśli polecasz coś jeszcze na próbę - jak mówiłem, jestem tam 1-2 x w miesiącu więc wole się wyposażyć w więcej żeby zrobić to za jednym razem niż rozwlekać na kolejne przyjazdy (czyli kolejne tygodnie/miesiące)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

conradozz pisze: 12 września 2023, o 22:09 Miejscowość to Gogołów
Jeżeli przedstawiony wyżej profil terenu odnosi sie do miejsca odbioru, to jest całkiem nieźle. Ale jeżeli jest to inne miejsce w tej miejscowości, to może byc różnie. Trudniejsze warunki odbiorcze mogą mieć lokalizacje w dolinie, np. wzdłuż drogi powiatowej.
conradozz pisze: 12 września 2023, o 22:09 Tylko jak pisałem już wcześniej; na LNA-177 obraz był brzytwa przez pierwsze 24h. Nadmieniam tylko kolejny raz bo mam wrażenie, że dobierasz wzmacniacz/symetryzator jakby od nowa nie biorąc pod uwagę jak dobrze zachowywało się to na LNA177 ;)
Wiem że miałeś 100/100. Tylko zachodzi pytanie do jakiej wartości wymiernej odnosi się to 100% siły w odbiorniku - 50, 60 czy 80 dBuV. :?: Jeżeli do tych pierwszych, to znaczy że LNA-177 wyciaga ci ten sygnał niemal z "niebytu". A jeżeli do tej najwyższej, to przy zmianach propagacji o przesterowanie nietrudno. Lepiej byłoby gdybyś miał siłę 80 lub 90% przy 100% jakości. Niektóre odbiorniki przy przesterowaniu pokazują 100% siły i 0 jakości, inne 0/0.
conradozz pisze: 12 września 2023, o 22:09 mogę domówić jeszcze jakiś np 'SA/I-V/F-DIPOL'
Na dipol UHF nie potrzebujesz symetryzatora szerokopasmowego. Wystarczy na pasma IV-V https://www.dipol.com.pl/symetryzator_a ... _C0006.htm . Do tego dobry wtyk antenowy - https://www.dipol.com.pl/wtyk_iec_cabel ... _E3002.htm lub https://www.dipol.com.pl/wtyk_katowy_ie ... _E3001.htm
I jeszcze jedno - sprawdź odbiór podłączając przewód antenowy od zasilacza bezpośrednio do dipola UHF (LNA), czyli z pominięciem zwrotnicy na dipolu VHF. Bywa, że niekiedy te zwrotnice lubią robić niespodzianki.
Kolejna sprawa - jak stroisz odbiornik - ręcznie czy automatycznie? W tej lokalizacji może być osiagalny sygnał z Tarnowa na k.7,21,22,23 (np. z odbicia). Z Suchej Góry programuj ręcznie na k.6,29,31,32,35,43.

conradozz
Posty: 14
Rejestracja: 1 września 2023, o 11:10
Miejscowość: Strzyżów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: conradozz »

K63 pisze: 12 września 2023, o 23:45 Jeżeli przedstawiony wyżej profil terenu odnosi sie do miejsca odbioru, to jest całkiem nieźle. Ale jeżeli jest to inne miejsce w tej miejscowości, to może byc różnie. Trudniejsze warunki odbiorcze mogą mieć lokalizacje w dolinie, np. wzdłuż drogi powiatowej.
Miejsce zaznaczone na tyle ile pozwalało przybliżenie mapy.
Tak, dom jest kilkadziesiąt metrów od drogi powiatowej.
K63 pisze: 12 września 2023, o 23:45 Wiem że miałeś 100/100. Tylko zachodzi pytanie do jakiej wartości wymiernej odnosi się to 100% siły w odbiorniku - 50, 60 czy 80 dBuV. :?: Jeżeli do tych pierwszych, to znaczy że LNA-177 wyciaga ci ten sygnał niemal z "niebytu". A jeżeli do tej najwyższej, to przy zmianach propagacji o przesterowanie nietrudno. Lepiej byłoby gdybyś miał siłę 80 lub 90% przy 100% jakości. Niektóre odbiorniki przy przesterowaniu pokazują 100% siły i 0 jakości, inne 0/0.
Teraz rozumiem ;)
K63 pisze: 12 września 2023, o 23:45 Na dipol UHF nie potrzebujesz symetryzatora szerokopasmowego. Wystarczy na pasma IV-V https://www.dipol.com.pl/symetryzator_a ... _C0006.htm . Do tego dobry wtyk antenowy - https://www.dipol.com.pl/wtyk_iec_cabel ... _E3002.htm lub https://www.dipol.com.pl/wtyk_katowy_ie ... _E3001.htm
Już zamawiam :)
K63 pisze: 12 września 2023, o 23:45 I jeszcze jedno - sprawdź odbiór podłączając przewód antenowy od zasilacza bezpośrednio do dipola UHF (LNA), czyli z pominięciem zwrotnicy na dipolu VHF. Bywa, że niekiedy te zwrotnice lubią robić niespodzianki.
To jest antena dipol Triset Mini na sam UHF, bez zwrotnicy więc ten problem odpada.
K63 pisze: 12 września 2023, o 23:45 Kolejna sprawa - jak stroisz odbiornik - ręcznie czy automatycznie? W tej lokalizacji może być osiągalny sygnał z Tarnowa na k.7,21,22,23 (np. z odbicia). Z Suchej Góry programuj ręcznie na k.6,29,31,32,35,43.
Do tej pory stroiłem automatycznie.
Poniżej zdjęcia jak to wyszło na LNA177 w pierwszym dniu :)
562 czy 538MHz to Krosno, 666MHz to znów Tarnów ale niektóre częstotliwości nie odpowiadają żadnemu z tych nadajników.

https://i.ibb.co/R4XVtwQ/IMG-5267.jpg
https://i.ibb.co/nrS2QFf/IMG-5266.jpg
https://i.ibb.co/0hSQht0/IMG-5265.jpg
https://i.ibb.co/9V4QvCn/IMG-5264.jpg
https://i.ibb.co/xzDzKDW/IMG-5263.jpg
https://i.ibb.co/tm5ddpv/IMG-5262.jpg
https://i.ibb.co/JmxFC6c/IMG-5261.jpg

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

conradozz pisze: 13 września 2023, o 09:47 To jest antena dipol Triset Mini na sam UHF, bez zwrotnicy
Napisałeś ...
conradozz pisze: 10 września 2023, o 01:57 Zamówiłem i zamontowałem wczoraj antenę Dipol Tri Digit Combo Mini ze wzmacniaczem LNA-177
:?:
conradozz pisze: 13 września 2023, o 09:47 666MHz to znów Tarnów ale niektóre częstotliwości nie odpowiadają żadnemu z tych nadajników
... albo Gorlice. :?: Jeżeli masz jeszcze sygnał na k.34 i 36 to może być ten nadajnik. Mux-1 (k.43) nadawany jest w SFN Tarnów - Szczawnica - Gorlice - Sucha Góra - Bieszczady - Leżajsk, a mux-6 na k.45 w SFN Tarnów - Szczawnica - Gorlice. Niewykluczone że dolatuje do ciebie sygnał ze Św. Krzyża. :?: Na jakich "innych" częstotliwościach odbierasz?

conradozz
Posty: 14
Rejestracja: 1 września 2023, o 11:10
Miejscowość: Strzyżów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: conradozz »

K63 pisze: 13 września 2023, o 17:53 Napisałeś ...
conradozz pisze: 10 września 2023, o 01:57 Zamówiłem i zamontowałem wczoraj antenę Dipol Tri Digit Combo Mini ze wzmacniaczem LNA-177
:?:

Aa to przepraszam :shock: , zwykła mini, bez combo.
K63 pisze: 13 września 2023, o 17:53 Na jakich "innych" częstotliwościach odbierasz?
666, 538, 554, 562 MHz - tylko tyle mam zdjęć z pierwszego dnia instalacji.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

conradozz pisze: 14 września 2023, o 08:23 666, 538, 554, 562 MHz
conradozz pisze: 13 września 2023, o 09:47 562 czy 538MHz to Krosno, 666MHz to znów Tarnów ale niektóre częstotliwości nie odpowiadają żadnemu z tych nadajników
538, 554, 562 to odpowiednio mux-3, mux-4 i mux-2 z Suchej Góry. 666 to mux-6 z Tarnowa lub Gorlic. W zestawie brak mux-6 z SG na 586 i mux-1 na 650 MHz.

conradozz
Posty: 14
Rejestracja: 1 września 2023, o 11:10
Miejscowość: Strzyżów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: conradozz »

K63 pisze: 14 września 2023, o 08:51 538, 554, 562 to odpowiednio mux-3, mux-4 i mux-2 z Suchej Góry. 666 to mux-6 z Tarnowa lub Gorlic. W zestawie brak mux-6 z SG na 586 i mux-1 na 650 MHz.
Czyli rozumiem, że sygnały odbierane z Tarnowa/Gorlic to wzmacniacz ze zbyt dużym wzmocnieniem jak na to miejsce?
Przy następnym wyjeździe zaczynam od symetryzatora i jeśli nie podoła to LNA101 (akurat dziś wszystko mi doszło).
Antenę kieruje na Suchą Górę. Czy spróbować jeszcze czegoś innego?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

conradozz pisze: 14 września 2023, o 13:56 Przy następnym wyjeździe zaczynam od symetryzatora i jeśli nie podoła to LNA101
Dokładnie tak. Symetryzator i dobry wtyk antenowy (ale nie ten przy zasilaczu). W zależności od uzyskanych parametrów, zobaczymy co dalej. Mam jednak nadzieję że to wystarczy.
conradozz pisze: 14 września 2023, o 13:56 Antenę kieruje na Suchą Górę. Czy spróbować jeszcze czegoś innego?
W razie niepowodzenia masz możliwość skierowania anteny na Tarnów?

conradozz
Posty: 14
Rejestracja: 1 września 2023, o 11:10
Miejscowość: Strzyżów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: conradozz »

K63 pisze: 14 września 2023, o 14:55 Dokładnie tak. Symetryzator i dobry wtyk antenowy (ale nie ten przy zasilaczu).
Polecane przez Ciebie wtyki Cablecona również doszły, dobrałem też od razu F-ki z tej firmy.
Faktycznie wyglądają na solidne ;) .
K63 pisze: 14 września 2023, o 14:55 W zależności od uzyskanych parametrów, zobaczymy co dalej. Mam jednak nadzieję że to wystarczy.
W razie niepowodzenia masz możliwość skierowania anteny na Tarnów?
Takiej łatwej możliwości póki co nie ma - antena zamontowana na wschodniej ścianie ale jak będzie słaby odbiór - zdemontuje antenę i pochodzę z nią wokół domu doraźnie a jak kierunek Tarnów będzie lepszy to zamontuje na ścianie zachodniej lub kominie.

Czekolada123
Posty: 2
Rejestracja: 17 września 2023, o 23:09
Miejscowość: Lodz
Odbiornik: United 55DU58
Instalacja antenowa: Antena na balkonie, pierwsze piętro, balkon NW, nadajnik E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź/Dąbrowa odległość 13km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Czekolada123 »

Witam
Proszę o pomoc w budowie instalacji antenowej:
-TV United 55DU58 (klon na bazie LG) z wbudowanym dekoderem DVB-T2
-szacowana długość przewodu koncentrycznego od TV przez ścianę do anteny na balkonie to niecałe 10m
Teraz zaczynają się schody:
Moja lokalizacja to 51,7994467, 19,3738301
-pierwsze piętro, balkon skierowany na północny zachód gdzie w linii mam 29km do nadajnika Łódź-Zygry, na drodze park, drzewa, bloki. Na wschód mam 13km do nadajnika Łódź-Dąbrowa, na drodze mam narożnik bloku (mieszkanie szczytowe) i dwa bloki sąsiadujące. Azymut 276 stopni
-miejsce montażu anteny może być jedynie na moim balkonie, nie da rady (spółdzielnia nie do dogadania) np. na dachu lub u sąsiada wyżej
-najbardziej interesuje mnie odbiór MUX-1, mniej MUX-2, reszta nieistotna
-cena instalacji (w granicach rozsądku) nie ma zbytnio znaczenia, wolałbym żeby np w zimę nie musieć się denerwować i zrobić to raz, a porządnie. Chodzi o coś bardziej pewnego, niż propozycje "kup tą za 50zł i spróbuj, może wystarczy, a jak nie to oddaj i weź tą za 70zł itd
Po rozeznaniu wśród sąsiadów najwięcej jest anten kierunkowych skierowanych na południe gdzie nie ma żadnego nadajnika ale jest najwięcej wolnej przestrzeni. Natomiast nie wiem czy jest sens się tym kierować bo na osiedlu jest raptem 5-6 anten.
Z tego co udało mi się samemu sklecić dobór komponentów:
-przewód Triset Plus 10m od razu z zarobionym wtykiem typu F z jednej strony, z drugiej będę miał możliwość zarobienia dopiero po przeciągnięciu przez ścianę balkonu, montaż w listwie przypodłogowej, potem wzdłuż ocieplenia tak żeby nic nie latało, niestety wychodzi jedno zagięcie pod kątem 90 stopni, kolejne dwa 60 stopni reszta łagodnych. Przewód bez łączeń, bezpośrednio z anteny do telewizora, w pobliżu brak potencjalnych zakłócaczy sygnału, w pokoju jest tylko wentylator podłogowy i ładowarka do telefonu, w pobliżu kilka sieci WiFi ale z zerowym zasięgiem więc raczej dalsze
-antena siatkowa Dipol ASP-8 z symetryzatorem lub Telmor ASR-IQ z filtrem 5G

Teraz pytanie czy taki zestaw będzie OK, czy coś zmienić? Przewód koncentryczny w sumie lepiej gdyby był biały np. Triset 113 ale biały nie ma dopisku, że może być stosowany na zewnątrz, a jak ma być czarny to Triset Plus widzę, że ma ekranowanie A++.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

Czekolada123 pisze: 20 września 2023, o 16:10 Chodzi o coś bardziej pewnego, niż propozycje "kup tą za 50zł i spróbuj, może wystarczy, a jak nie to oddaj i weź tą za 70zł itd
Zmartwię Cię. Nie ma żadnej fizycznej możliwości przewidzenia, jaka antena dałaby najlepsze rezultaty na twoim balkonie. W takich wypadkach wychodzi się na balkon z anteną do testów i się patrzy, czy cokolwiek daje się złapać stabilnie i na jakich parametrach. I dopiero wtedy można kombinować, co dalej. Nie ma innej drogi. Dlatego się pisze - "weź cokolwiek i zobacz, co w ogóle można odebrać".

Finalnie czasami wystarczy siatka czy reflektorowa (ASR), czasami log, czasami jakaś Yaga, zwłaszcza, jeśli ograniczmy się do jednego czy dwu mux-ów.

Czekolada123 pisze: 20 września 2023, o 16:10 Po rozeznaniu wśród sąsiadów najwięcej jest anten kierunkowych skierowanych na południe gdzie nie ma żadnego nadajnika ale jest najwięcej wolnej przestrzeni. Natomiast nie wiem czy jest sens się tym kierować bo na osiedlu jest raptem 5-6 anten.
Może być to jakaś wskazówka. Czasami, w warunkach wielkomiejskich uzyskuje się odbiory tylko z odbić. Ale równie dobrze to mogą być pozostałości po starych instalacjach, obecnie nieużywanych.

Czekolada123 pisze: 20 września 2023, o 16:10 -przewód Triset Plus 10m od razu z zarobionym wtykiem typu F z jednej strony, z drugiej będę miał możliwość zarobienia dopiero po przeciągnięciu przez ścianę balkonu, montaż w listwie przypodłogowej, potem wzdłuż ocieplenia tak żeby nic nie latało, niestety wychodzi jedno zagięcie pod kątem 90 stopni, kolejne dwa 60 stopni reszta łagodnych. Przewód bez łączeń, bezpośrednio z anteny do telewizora,
Poczekaj, jak znajdziesz miejsce odbioru dla anteny, bo to ona pokaże, gdzie chce być zamontowana, i niekoniecznie jest to nasze wymarzone miejsce. A od tego czasami silnie zależy długość przewodu.

Pojedynczymi zagięciem się nie przejmuj za bardzo, ważne aby nie złamać kabla, tylko go wygiąć. I żeby dobrze założyć złącza, w twoim przypadku ten drugi F albo wtyk IEC do TV to najlepiej samokompresyjne. To od złącz (ich założeniu) w dużym stopniu zależy również odporność instalacji na zakłócenia.

Trisety są OK, zasadniczo powinien być zewnętrzny, czyli 113-PE.

Czekolada123 pisze: 20 września 2023, o 16:10 w pobliżu brak potencjalnych zakłócaczy sygnału, w pokoju jest tylko wentylator podłogowy i ładowarka do telefonu, w pobliżu kilka sieci WiFi ale z zerowym zasięgiem więc raczej dalsze
O tym to się przekonasz po uruchomieniu instalacji. mux-1 i 2 idą wysoko z Zygier (k45/46) więc pewnie dobry filtr LTE700 może być potrzebny.

Czekolada123 pisze: 20 września 2023, o 16:10 -antena siatkowa Dipol ASP-8 z symetryzatorem lub Telmor ASR-IQ z filtrem 5G
Ja zwykle próbuje co się dzieje anteną logarytmiczną, ale nie jest to krytyczne. Może być i siatka z symetryzatorem. IQ bym ci ogólnie odradzał, choć to fajne i dobre anteny, ale przy silnych zakłóceniach od LTE jej wbudowany filtr może być za słaby, zwłaszcza, jeśli potrzeba by była włączyć wzmacniacz, a zwykle na balkonach jest to potrzebne. Już lepiej zwykłą, pasywna ASR i ewentualnie wzmacniacz w domu. Ale ogólnie sprawdzić można czymkolwiek z pasmem minimum k21 - k48.

Jeśli wzmacniacz to ja zawsze namawiam do jakiegoś domowego Alcada czy Terry w tego typu instalacjach. Mnie nigdy nie zawiodły, a i tych, którzy posłuchali też nie.

Czekolada123 pisze: 20 września 2023, o 16:10 Przewód koncentryczny w sumie lepiej gdyby był biały np. Triset 113 ale biały nie ma dopisku, że może być stosowany na zewnątrz, a jak ma być czarny to Triset Plus widzę, że ma ekranowanie A++.
Na zewnątrz generalnie powinien być kabel czarny. On, jak dla mnie, nawet wewnątrz po kilku latach wygląda o niebo lepiej niż ukurzony i utytłany biały.

Zablokowany