Dźwięk w kanałach TVP

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
irjanas
Posty: 32
Rejestracja: 12 marca 2012, o 12:55
Odbiornik: TV sharp lc-40lx814e
Instalacja antenowa: Antena DIPOL
16/21-69 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Łódź EC-4

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: irjanas »

Bo.... gdyby był nadawany mono to byłby za duży obciach :lol:

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: piotrek93 »

Kupiłem ostatnio nowego Samsunga który wspiera technologie ARC(Audio Return Channel) Jednak zarówno na TVP 1 HD, TVP 2 HD i TVP KULTURA dźwięk przesyłany jest w zwykłym Dolby Digital. Mój amplituner wspiera DD+. Więc moje pytanie jest takie jakie kodeki audio jest w stanie przesyłać HDMI z technologią ARC? PCM DTS i AC3 tak jak kabel optyczny?

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: aron_m »

Spieszę z odpowiedzią.
Jak wszyscy "fanatycy" doskonałego dźwięku (oraz Ci, którzy chcą mieć najnowsze zdobycze techniki we własnym domu) zostaliśmy wplątani w pułapkę wielkich koncernów.

Kiedy wymyślono i zaimplementowano system (lub jak wolisz technologię) ARC na rynku były już obecne wszystkie dzisiejsze systemy nadawania i kodowania dźwięku (przy czym było to zaraz niedługo od wprowadzenia kodeków HD przez Dolby i DTS - Dolby Digital Plus, Dolby True HD i DTS HD High Resolution Audio i DTS HD Master Audio).
Proces był na ukończeniu - stworzenia implementacji "kanału zwrotnego" (ARC) w HDMI. Z początku obie firmy (Dolby i DTS) dały zielone światło by najnowsze kodeki włączyć do standardu ARC. Jednak po bardzo krótkim i szybkim czasie zmieniły zdanie i się wycofały. Przyczyn można upatrywać się różnych, ale najbardziej szeroko podawaną był fakt piractwa. Firmy bały się że dadzą otwartą furtkę i tylko stracą. Ironia losu, bo tak jak w przypadku połączenia odtwarzacz blu-ray (lub inne urządzenie z HDMI) => amplituner kina domowego z HDMI i kodekami HD audio; sygnał jest zabezpieczony protokołem HDCP (High Definition Content Protection). Tak samo zabezpieczony jest sygnał z TV => amplituner po HDMI ARC.
Obecnie organizacja HDMI wprowadziła niedawno standard HDMI 2.0. Wszyscy się cieszyli że może tutaj w końcu "odzyskają zdrowy rozsądek" (firmy DTS i Dolby) i przesyłanie DD+, DTS HD MA i Dolby TrueHD (chociaż oba ostatnie nie są wykorzystywane w nadawaniu TV) pojawią się w technologii ARC lub jej modyfikacji. Nic z tego. Nie zanosi się na to. Być może kiedyś, jak wprowadzą kolejne "lepsze" formaty audio, dostaniemy łaskawie to czego chcieliśmy obecnie dla już wtedy "starych" DD+, DTS HR, DTS HD MA i Dolby True HD.

Tutaj masz niezależne źródło:
http://www.soundandvision.com/content/h ... -conundrum

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: piotrek93 »

Ciekawi mnie kiedy TVP zrobi porządek z dźwiękiem na swoich kanałach:
TVP 1 HD, TVP 2 HD i TVP Kultura nadają z nieustającym 5.1
Wiem że temat już był wałkowany wiele razy ale ostatnio zauważyłem coś ciekawego mianowicie mój Samsung pokazał że ścieżka jest nadawana w Dolby D+ 2.0. Jednak amplituner ustawiony na Straight pokazał 5.1 i dźwięk idzie tylko z dwóch kanałów L/R.

Kolejną ciekawą zagadką jest dźwięk na TVP ABC nie rozumiem czemu nie można nadawać go w DD+ tylko w zwykłym DD.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: belzebiusz »

Co do identyfikatora 5.1 to jest on nadal - TVP nadal nie potrafi nadawać zmiennej sygnalizacji 5.1/2.0.

Co do TVP ABC - kanał nadaje w 8-slotowym MUX-1 i nie muszą się tak ograniczać z pasmem, tak jak w zapchanym MUX-3.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: AdamP »

aron_m pisze:Spieszę z odpowiedzią.
Jak wszyscy "fanatycy" doskonałego dźwięku zostaliśmy wplątani w pułapkę wielkich koncernów.
Mnie również nie odpowiadał dźwięk z telewizora i zastanawiałem się nad dokupieniem jakiegoś sprzętu (połączenie przez ARC), ale w świetle Twoich wyjaśnień chyba dobrze zrobiłem nie pakując się w wydatki. Skończyło się na podłączeniu TV do posiadanej leciwej wieży z funkcją surround i od razu słychać poprawę. Głośniki TV "robią" za kolumnę centralną + 4 kolumny. Czyli wyszło coś w rodzaju dźwięku 5.0 ;) Całkiem inaczej się tego słucha :)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: Jarosław Bałuka »

I jest to optymalne podejście gdyż z założenia, telewizja służy przede wszystkim do oglądania :)
Obecnie znakomita większość (jeśli nie wszystkie) dostępnych urządzeń wyposażona jest w dekoder DD+ więc naturalnym wydaje się "skonsumowanie" wymagań postawionych kiedyś odbiornikom i w końcu przejście na emisję dźwięku tylko w standardzie DD+ co wpłynęłoby pozytywnie na gospodarkę przepływnościami dostępnymi w ramach multipleksu.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: AdamP »

Jarosław Bałuka pisze: telewizja służy przede wszystkim do oglądania :)
Niby tak, ale nawet najciekawszy obraz bez przyzwoitego dźwięku jest mało interesujący.
Szczególnie dotyczy to programów muzycznych i filmów ;)

br0nek
Posty: 1
Rejestracja: 9 września 2015, o 19:14

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: br0nek »

Ja oglądam bez dzwięku :)

krakow
Posty: 24
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 10:26
Odbiornik: media-tech MT4168
Instalacja antenowa: pokojowy dipol półfalowy otwarty
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica, Luboń Wielki

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: krakow »

Dźwięk większości DVB-T to żenada. Ostatnie lata telewizji analogowej i NICAM dla tvp1 tvp2 to był naprawdę dźwięk dobrej jakości, cieszyło ucho jak się tego słuchało.
Obecnie jest emisja dźwięku do ludzi kompletnie głuchych. Tego się nie da słuchać na słuchawkach, bo metaliczny dźwięk od przesadnej kompresji lasuje mózg. Dla mnie to cyrk na kółkach nadawać dla takiej tvp 3 strumienie dźwiękowe i żaden NIE jest dobrej jakości. Przerost formy nad treścią. Po co cudować skoro nic nie potrafią obsłużyć dobrze, zgodnie z założeniami twórców danego standardu dźwięku.
I tak szanująca się stacja potrafi puścić jeden, a dobrej jakości dźwięk mpeg2 256kbs i nie cudują.
W tym standardzie jakość jest naprawdę bardzo dobra przy tej przepływności - zakładają, że samo źródło sygnału nie pluje fonicznym śmieciem - jaki przedstawia wiele np. reklam, którzy głusi montowali i nie słyszą jak przegięli z kompresją dźwięku.
Fonia 160kbps dla mpeg2 poniżej krytyki, zbyt mały strumień w tym standardzie - słychać na dialogach kompresję. AC-3 też w tvp idzie kulawo, też jakieś dziwne zniekształcenia głosek "S" "C" w dialogach.
Podejrzewam, że to gdzieś przed samym nadajnikiem coś już skopali jak puszczają strumień do rozsyłu w Polsce.
A fonia AC-3 96kbps ta co ma być ponoć dla osób niedosłyszących, widocznie magik to tworzący - bez obrazy dla ludzi zdrowotnie niedosłyszących - zakpił z tych ludzi, bo tego na słuchawkach po prostu się nie da słuchać, kompresja dzwoni po uszach. Na nic najnowsze technologie skoro starszych technologi nadawca nie umie obsłużyć i wysyła śmietnik audio do nadajników.
Generalnie schodzi to wszystko na psy. Wolę stację z najzwyklejszym stereo 256kbps mpeg2 niż przecudowane ac-3 z dzwonieniem kompresji.
I ta chora mania im głośniej tym lepszym nadawcą jestem................
Prym w śmietniku audio wiedzie ostatnio tvp kraków, audio w pikach jest nawet o 6dB wyższe niż np na tvp1. Gdyby taki jeden z drugim z magików w ośrodku tv bawił się kiedykolwiek namacalnie kompresją to by wiedział, że im mniejszy kanał co do przepływności danych mam przydzielony na audio tym powinienem mniej ryczeć. Im sygnał wejściowy ma większą amplitudę tym większe ma zapotrzebowanie na bitrate aby to przenieść. Ale oni mając najmniej (żenujące 128kbps) ryczą jak oszalali i efekt na słuchawkach słychać dobitnie - amatorka pełną gębą.
Tam się nikt na tym w ogóle nie zna, można dzwonić i tak będą ryczeć.
A gdy nadawali analogowo fonię mieli bardzo przyzwoitą, obecnie prowizorka na całej linii.
Tak oto wraz z rozwojem techniki jakość dźwięku jest degradowana. To magnetofon szpulowy z lat 70 ma lepszą jakość dźwięku niż to co obecnie emitują. Pasjonat gdyby siedział w studiu to by ubrał słuchawki, posłuchał sobie tego co emitują w eter i skorygował poziomy aby nie bić rekordów poziomu sygnału, a dążyć do jak najmniejszej degradacji przesyłanego dźwięku. Ludzie od dźwięku się w grobach niestety przewracają jak słyszą te obecne emisje.
Z kanałów TVP najlepszą fonię ma niestety tylko ABC.

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: aron_m »

Czy emitel mógłby zwrócić uwagę technikom dźwięku w TVP? Oglądałem teraz Wiadomości na TVP1 i dźwięk nadawany w Stereo na ścieżce MPEG jest niezsynchronizowany z obrazem. Problemu nie ma na ścieżce Dolby Digital Plus. Zjawisko występuje cały czas. Kto przysnął? ;)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: Krosnoludek »

12.06: Nocne testy Dolby Atmos na TVP1 HD w MUX 3
http://satkurier.pl/news/171529/1206-no ... -mux3.html


Wnioski z testów Dolby Atmos w TVP
http://satkurier.pl/news/171538/wnioski ... w-tvp.html


Polska - Litwa z dźwiękiem Dolby Atmos
http://satkurier.pl/news/171559/polska- ... atmos.html

krakow
Posty: 24
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 10:26
Odbiornik: media-tech MT4168
Instalacja antenowa: pokojowy dipol półfalowy otwarty
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica, Luboń Wielki

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: krakow »

Smutne jest to, że emitel nie zwraca uwagi jakiej niskiej jakości technicznej dostają strumień audio od TVP.
Ten sam efekt co na TVP2 słyszę w czasie przekazu tego samego materiału w tym samy czasie na satelicie na TVP Polonia.
Na fonii makabrycznie dzwonienie kompresji - na słuchawkach można posłuchać kilka minut i ma się dość.
Test z satelitą na TVP Polonia gdzie fonia jest AC3 384kbps (czyli kanał wysokiej przepływności gdzie nie ma mowy aby degradował sam w sobie dźwięk) i tak samo dzwoni i faluje kompresją oznacza, że na dosyle do nadajników jest coś skopane, bardzo wąskie gardło i nadajnik otrzymuje śmiecia-audio w strumieniu, który wchodzi na nadajnik. Brzmienie jakby to była mp3 96kbps.
Najlepszy nadajnik, wysokie przepływności w torze audio nie pomogą jak modulujemy nadajnik śmietnikiem audiopodobnym.
Nie mam kontaktu do kogoś w TVP kto tam udaje technicznego, bo sam bym tam chętnie napisał do ŻYWEJ osoby, aby w końcu ktoś zwrócił uwagę na tą amatorszczyznę, emisję fonii dla ludzi, którym słoń na ucho nastąpił.
Miliardy zł wpompowane w TVP a technika jakby było rok 1915.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: Martens »

Czemu mnie to nie dziwi? Od wielu lat na kanałach TVP emitowanych drogą DVB-T w strumieniu napisów są błędy, w konsekwencji czego niektóre dialogi się nie wyświetlają. Problem zgłaszałem zarówno do TVP, jak i tu na forum. Zero jakiejkolwiek reakcji. A wystarczy nagrać jakąś audycję, podczas której emitowane są napisy i sprawdzić później plik np. TS Doctorem. Do Emitela pretensji mieć nie można, bo nie mają na to wpływu, ale nie świadczy to za dobrze o pracownikach technicznych TVP, którzy przez tyle czasu problemu nie widzą.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: eter »

W ogóle to obecnie jest fuszerka z dźwiękiem nie tylko w TVP.
TVP Info od samego początku nie grzeszy dobrą jakością dźwięku.
Wydaje się, że nikt tego w ogóle nie pilnuje i wszystko idzie po automatach.
Jak można wytłumaczyć sytuację rozjazdu fonii z obrazem na Polsacie na D+.
Przecież jakby ktoś (jakiś człowiek) spojrzał na emisję z głosem - to po minucie dostrzegłby taki babol.
A tak na automatach wszystko "gra" i nikt w ogóle nie ma pojęcia, że jednak nie..

Zablokowany