Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: Robert03 »

D17 pisze:Witam. Mieszkam w promieniu 50km od Płocka. Okolice Włocławka dokładnie. Czy mam szansę na antenie pokojowej złapać coś z Płocka lub Bydgoszczy? Czy jednak pokojowa odpada.
Pokojowa to praktycznie zawsze odpada bo odbiór na niej jest bardzo przypadkowy, niestabilny i mocno zależny od warunków jakie masz w pokoju a te są ciągle zmienne.
Pewność odbioru na pokojowej można założyć w odległości maksymalnie 15-20 km a przy większych odległościach to już loteria.
Z Włocławka do Sierpca (bo tam stoi maszt zwany "Płock Rachocin") masz 46 km. Jeśli okna masz w kierunku Sierpca i mieszkasz wysoko (nad dachami innych budynków i pagórków) to szanse odbioru na pokojówce ustawionej na parapecie okna są. Ale raczej tylko MUX-2 i MUX-1. Jeśli chcesz odbierać to za pomocą "gwizdka" USB podłączonego do laptopa to szanse maleją bo te urządzenia czułością odbioru nie grzeszą i w połączeniu ze słabiutką anteną pokojową działać nie potrafią.
Przy antenie zewnętrznej prawidłowo zainstalowanej na dachu odbiór wszystkich trzech MUX-ów jest praktycznie 100%.

D17

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: D17 »

Czyli pokojowa odpada. Zwykła siatkowa da radę?

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: odziom91 »

Jeśli chodzi o pokojówki, to mogę się wypowiedzieć, że są słabe.
Sam miałem i w promieniu 19 km od nadajnika w Trzeciewcu na 7 piętrze sygnał owszem był, ale często zanikał - mimo że antena była postawiona na oknie, a antena z nadajnikiem "widziały się". Więc co do 50 km, to nie masz najmniejszych szans na odbiór. ;)

Lepiej zainwestować w dobrą Yagę lub ewentualnie siatkę (chociaż i działa w zależności od sytuacji).

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: Robert03 »

D17 pisze:Czyli pokojowa odpada. Zwykła siatkowa da radę?
Siatkowa bez wzmacniacza da radę ale najlepszym wyborem będzie kierunkowa 19 elementowa bez wzmacniacza.

czerstwy

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: czerstwy »

Mam małą zagwozdkę. W Golubiu-Dobrzyniu oddalonym od nadajnika Bydgoszcz-Trzeciewiec o 61km, a od Płock-Rachocin o 47km (wg dvbtmap.eu) testowałem antenę TechniYagi T2 podpiętą do PCTV 73e. O ile kierując antenę na Trzeciewiec bez problemu łapię MUX-1 i MUX-2 o tyle z Rachocina nie odbieram niczego. Komputer pracuje pod kontrolą Fedory i do skanowania używam w_scan, który generuje listy odtwarzania dla VLC.
Ponieważ jest to mieszkanie w bloku zależałoby mi na odbiorze z Rachocina w przeciwnym wypadku musiałbym przeciągać kabel przez wszystkie pokoje co średnio mi się uśmiecha.
Byłbym wdzięczny za sugestie co może powodować taki stan rzeczy.

juter

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: juter »

Przedstawiona w linku antena jest ze wzmacniaczem. Możliwe, że sygnał z Płocka jest na tyle silny, że wzmacniacz powoduje jego przesterowanie, a w konsekwencji nic nie odbierasz. Tyle, że mux3 nadaje z małą mocą, więc chociaż go powinieneś odebrać. A jak widoczność w kierunku Rachocina, nie utrudnia Ci jej np. jakiś pobliski blok?

czerstwy

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: czerstwy »

W kierunku na Rachocin mam względnie płaski teren z lasem jakieś 50m od okna, na Trzeciewiec mam wzniesienie na horyzoncie.
Spróbuje w takim razie podmienić wzmacniacz na symetryzator i zobaczę czy to coś zmieni.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: belzebiusz »

Przy symetryzatorze trzeba oczywiście wyrzucić zasilacz i wtyczkę od niego, i zamontować zwykły wtyk antenowy. ;)

czerstwy

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: czerstwy »

belzebiusz pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Oczywiście. ;)

D17

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: D17 »

Zakupiłem dekoder Opticum STB do którego podłączyłem antenę pokojową chyba ze wzmacniaczem i wszystkie MUX'y odbieram elegancko. Antena jest ustawiona na tv. Mieszkam 15km od Włocławka w kierunku północnym.

BartasBDG

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: BartasBDG »

Witam jestem nowy na tym forum ale to za sprawą braku odbioru telewizji cyfrowej, którą jakieś 2-3 tygodnie temu odbierał mój telewizor, i nagle przestał odbierać i albo nie wyszukuję kanałów albo jak wyszuka to "Brak sygnału", i proszę o pomoc od czego zacząć, co podać , co zmienić, co i jak ustawić proszę o pomoc :)

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: Bogoes »

@BartasBDG
Witaj na forum :)
... a więc przede wszystkim nieco się rozpisz o swoim problemie: a więc skąd bierzesz sygnał NTC, jeśli masz antenę indywidualną, to jaką, czy jest wyposażona we wzmacniacz, czy symetryzator, podaj swoją lokalizację zamieszkania i nadajnik z jakiego łapiesz sygnał, warunki zainstalowania anteny (tj. które piętro, czy na kierunku na nadajnik w bliskiej odległości są przeszkody -np. las, czy wysokie budynki)...
W sumie im więcej informacji, tym lepiej... Pamiętaj, że niemal wszystkie problemy z odbiorem są związane z instalacją antenową!!!!!
Napisz, jakie (i ile) muxy odbierałeś, jeżeli TV Ci wyszuka mux, to wejdź i sprawdź siłę i jakość (błędy) sygnału- popróbuj bardzo wczesnym ranem, wtedy z reguły warunki pogodowe są najbardziej sprzyjające do odbioru. Jeśli masz dostęp do anteny spróbuj zaprogramować ręcznie mux2 (najłatwiej z Trzeciewca "łapalny") i pokręć anteną... A i napisz jaką masz jakość kanałów analogowych...
Oki, tyle na dobry początek.
pozdro

BartasBDG

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: BartasBDG »

Sygnał NTC? xD chodzi o zwykły sygnał to najprawdopodobniej z Trzeciewca, antenę mam na dachu domku jednorodzinnego (2piętrowy) jest antena zamontowana na maszcie a mieszkam na Jachcicach, Niecała no niedaleko mam las xD , budynków nie powinno być ponieważ są same takie domki albo nawet trochę niższe :), wszystkie muxy odbierałem, a analogowa jest git majonez :)

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: Bogoes »

Sygnał NTC- czyli sygnał Naziemnej Telewizji Cyfrowej- czyli owe muxy :mrgreen: ...
Na Jachcicach powinieneś bez trudu łapać muxy z Trzeciewca (mux1 i mux2), jedyny problem możesz mieć z mux3, który jest nadawany z Chodkiewicza z symboliczną mocą... Ja mieszkam na pobliskim Ci Okolu i mam wszystkie trzy muxy na 100%. Nic nie napisałeś o antenie i instalacji antenowej (oprócz tego, że lokalizacja jej jest poprawna- czyli dach, w marę bez przeszkód). Brak odbioru muxów tym bardziej dziwi, że masz analogowe kanały git-majonez. Ja mam analogi dość dobrze (choć do git-majonez nieco brakuje), ale cyfrowe mam super git-majonez.
Dlatego napisz co masz za antenę i czy masz wzmacniacz antenowy- być może masz przesterowany (za silny) sygnał, dodatkowo wzmacniacz wzmacnia także zakłócenia i to wszystko skumulowane powoduje często brak odczytu sygnału przez głowicę odbiornika TV. Dla Twojej wiadomości, z odległości niespełna 20km od Trzeciewca powinieneś odebrać sygnał nawet na domowej antence-samoróbce (tzw. biquad- popatrz na wątek w antenach), u mnie na takiej samoróbce (http://img542.imageshack.us/img542/2473 ... nypier.jpg http://img15.imageshack.us/img15/329/an ... teczna.jpg http://img29.imageshack.us/img29/5526/a ... tatnia.jpg http://img708.imageshack.us/img708/7381/p1190234.jpg ) mam sygnał w zależności od muxa 80-100% i stabilny odbiór. Łatwo i szybko można zrobić. Pojedynczy biquad- bok o długości 11cm, pobiegaj z czymś takim po mieszkaniu, jak złapiesz sygnał ntc, to będziesz wiedział, że Twój problem tkwi w instalacji antenowej. Sorki za trochę chaotyczne rady w pigułce, ale nadal zbyt mało wiadomo o Twoim problemie, żeby móc się skupić na jednej drodze rozwiązania, a ustalenie przyczyny, to rzecz najważniejsza i zależna głównie od Twojej spostrzegawczości i analizy.
Oczywiście jest jeszcze opcja (choć bardzo, bardzo mało prawdopodobna), że padła głowica w telewizorze, ale popróbuj najpierw z anteną. Może któryś z sąsiadów ma pożyczyć na chwilę dekoder DVB-T, żeby podłączyć do Twojego TV i na nim sprawdzić, czy jest sygnał NTC, wyjaśniłoby to, czy masz sprawną głowicę w telewizorze....
pozdrawiam

BartasBDG

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: BartasBDG »

Ale najlepsze jest to że odbierałem przez jakiś czas wszystkie MUXY, i nagle jednego dnia drach i nie znajduję ich w ogóle albo "Brak sygnału"

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: belzebiusz »

Bez podania szczegółowych informacji o instalacji antenowej nie masz co liczyć na pomoc.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: Robert03 »

Aby uzyskać pomoc musisz opisać swoją instalację antenową: Jaka antena, czy ze wzmacniaczem czy bez, jak zasilany wzmacniacz, czy w instalacji są inne wzmacniacze, rozgałęźniki, ile odbiorników jest podłączonych itp itd.
Skoro odbierałeś NTC a teraz nie odbierasz to musiało się coś zmienić w Twojej instalacji... Sprawdz też wtyczki antenowe i inne połączenia czy dobrze kontaktują, czy nie są poluzowane, czy kabel antenowy we wszystkich połączeniach dobrze styka.
Skoro cyfry nie odbierasz to analog nie może być git majonez więc przyjrzyj mu się dokładnie :-).

BartasBDG

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: BartasBDG »

Nie znam się na antenach ale zrobiłem parę fotek i pokaże wam może ktoś coś się dowie :)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 4d781.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 18a94.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 9c5ad.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... c4536.html

I antena jest podłączona do 3 telewizorów, z tych 3 tylko 1 jeden (mój) może NTC odbierać bez dekoderów a jeden w ogóle prawie nie używany i trzeci ma satelitę więc nie potrzebuję xD

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: belzebiusz »

Przecież gołym okiem widać, że antena zniszczona przez ptaki.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Odbiór DVB-T w woj. kujawsko-pomorskim

Post autor: Bogoes »

Oki... antenę masz git, myślę, że spokojnie powinieneś na niej złapać także sygnał z Iławy-Kisielic (jest w miarę na kierunku). Tylko nie wiem czy dobrze widzę, ale wydaje mi się że do puszki dochodzą dwa przewody- dlaczego?!?!?!? :shock: I skoro masz podpięte pod antenę 3 odbiorniki TV, to jak to jest realizowane (jak połączone są odbiorniki, jak dzielony jest sygnał z anteny), nadal też nie wiadomo, czy w układzie jest wzmacniacz, czy symetryzator.
@BartasBDG, zarówno ja, jak i inni użytkownicy forum wyraźnie napisali Ci, jakich informacji oczekują od Ciebie- a dialog z Tobą przypomina wyciąganie każdej informacji niemal na siłę. :cry: Jeżeli Twoja wiedza z instalacji antenowych jest aż na tak niskim poziomie, że nie potrafisz dobrze opisać problemu, czy zastosować podpowiedzi, to po prostu znajdź i wezwij fachowca do domu: raz zapłacisz, ale będziesz wymagać skutecznego usunięcia problemu.
@belzebiusz... no nie przesadzaj z tymi zniszczeniami, przy takiej antenie, te drobniutkie ubytki ;) :lol:
pozdrawiam

Zablokowany