TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: TVP w MUX1

Post autor: igorlan »

Bartosz Czach pisze:Powiem więcej. Nie ma kompletnej różnicy na plus HD. Jest nawet gorzej niż w SD. Ja wiem, ze trudno niektórym to zrozumieć. Ale trochę wysiłku i dobrej woli pozwoli na dojście do tego wniosku.
Może kup sobie Bartosz w końcu porządny telewizor to zobaczysz różnice :)

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: TVP w MUX1

Post autor: alabama1 »

Racja

jajo9

Re: TVP w MUX1

Post autor: jajo9 »

Coś kiedyś było z tą rezerwacją UKE. W tym wypadku zostaje wyrzucić TVP Info dublujące się z MUX1, bo znając życie tematyczne chcą pozostawić, nawet TVP Polonia.

Bartosz Czach

Re: TVP w MUX1

Post autor: Bartosz Czach »

igorlan pisze:
Bartosz Czach pisze:Powiem więcej. Nie ma kompletnej różnicy na plus HD. Jest nawet gorzej niż w SD. Ja wiem, ze trudno niektórym to zrozumieć. Ale trochę wysiłku i dobrej woli pozwoli na dojście do tego wniosku.
Może kup sobie Bartosz w końcu porządny telewizor to zobaczysz różnice :)
Żaden porządny telewizor nie pomoże. W obecnej konfiguracji zawsze wyjdzie kicha. Gdy startował kanał Euro 1080, była widoczna w miarę poprawna jakość HD. MPEG-2 i ok. 20Mb/s. Teraz nawet 10Mb/s nic nie da, skoro kodek MPEG-4 jest średnio jedynie o 30% efektywniejszy niż MPEG-2. TVP nic tu nie zdziała. Dadzą max. 5Mb/s i będą nam wciskać kit, że to wspaniała jakość. Cóż... Zobaczyć piłkę Euro 2012 złożoną z kwadracików - bezcenne.

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się, jak otrzymywano prawdziwe HD, niech poczyta o HD-MAC.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: TVP w MUX1

Post autor: alabama1 »

Dobry telewizor to podstawa. Na pewno każdy będzie zadowolony z jakości hd. Tvp coś wymyśli. I tego się trzymajmy.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP w MUX1

Post autor: pawelll »

Bartosz Czach pisze: Żaden porządny telewizor nie pomoże. W obecnej konfiguracji zawsze wyjdzie kicha. Gdy startował kanał Euro 1080, była widoczna w miarę poprawna jakość HD. MPEG-2 i ok. 20Mb/s. Teraz nawet 10Mb/s nic nie da, skoro kodek MPEG-4 jest średnio jedynie o 30% efektywniejszy niż MPEG-2. TVP nic tu nie zdziała. Dadzą max. 5Mb/s i będą nam wciskać kit, że to wspaniała jakość. Cóż... Zobaczyć piłkę Euro 2012 złożoną z kwadracików - bezcenne.
Nie ma to jak być wiecznym malkontentem i złym wróżbitą. Przez takich jak Ty którym ciągle coś nie pasuje zamiast iść do przodu drepczemy w miejscu i tracimy czas na kłótnie. Nie podoba się NTC z HD 720p 6Mb/s - nie oglądaj albo kup sobie platformę cyfrową z "superHD".

A tak swoją drogą- na jakim TV oglądasz NTC?

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: TVP w MUX1

Post autor: cyber »

Bartosz Czach pisze:
Jeśli ktoś chce dowiedzieć się, jak otrzymywano prawdziwe HD, niech poczyta o HD-MAC.


Właśnie ,o HD-Mac pozostało tylko poczytać... nic więcej !!!
Lepiej już poczytać o UHD - być może to przyszłość a historię zostawmy historykom.
Pozdrawiam.

Bartosz Czach

Re: TVP w MUX1

Post autor: Bartosz Czach »

pawelll pisze:Nie ma to jak być wiecznym malkontentem i złym wróżbitą. Przez takich jak Ty którym ciągle coś nie pasuje zamiast iść do przodu drepczemy w miejscu i tracimy czas na kłótnie.
To nie jest kwestia malkontenctwa czy bycia złym wróżbitą. Wszystko rozbija się o złe zagospodarowanie multipleksów. Do czasu respektowania ustaleń wszystko było dobrze. HD możliwe w multipleksach powyżej trzeciego. Niestety, hamulcowy cyfryzacji wyszedł z durnym pomysłem i mamy, będziemy mieć, kichę. Dwa kanały HD, o debicie video na poziomie 12Mb/s, na MUX i nic więcej - to jest jakaś metoda na uzyskanie półproduktu wysokiej rozdzielczości. Ale nigdy nie będzie to jakość dobra.
pawelll pisze:A tak swoją drogą- na jakim TV oglądasz NTC?
Wielokrotnie już o tym pisałem.
cyber pisze:Właśnie ,o HD-Mac pozostało tylko poczytać...
Tylko i wyłącznie przez pazerność nadawców.

Dig Dug

Re: TVP w MUX1

Post autor: Dig Dug »

Nie przasadzajcie z tą złą jakością. Już teraz jak w TVP idzie serial kręcony w HD, to obraz może cieszyć. Zwłaszcza jak zobaczymy stary film na TVN7, TV4. A jak podniosą bitrate to pseudo HD bedzie biło z ekranu jakością jeszcze bardziej, bo reszta programów ma jakość dużo niższą.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: TVP w MUX1

Post autor: kuku1234 »

Pozyjemy zobaczymy, bo poki co to od marca nie moga reklam zrobic jak trzeba.

conrado1001

Re: TVP w MUX1

Post autor: conrado1001 »

Czy Wy uważacie, że w TVP są sami debile? Przecież brali pod uwagę przepustowość multipleksu przy planowaniu HD. Założę się, że @Bartosz Czach ma ułamek wiedzy specjalistów, więc nie powinien się tutaj wymądrzać. Bo potem włączą, będzie OK, jak zawsze z resztą i wszyscy będą zadowoleni. A właśnie takie narzekanie to można sobie wsadzić głęboko w... . Typowa polska przypadłość. Nie jesteś zadowolony, to nie oglądaj i tyle. Nikt Cię nie zmusza, a ja nie mam zamiaru się przejmować HD w TVP, bo nikt go jeszcze nie widział i nikt nie ma prawa w tej chwili narzekać! A to, że jest teraz w "n" to akurat nie ma związku, skoro to tylko emisja testowa.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TVP w MUX1

Post autor: belzebiusz »

kuku1234 pisze:Pozyjemy zobaczymy, bo poki co to od marca nie moga reklam zrobic jak trzeba.
Od wczoraj na wszystkich kanałach TVP (oprócz TVP Info) reklamy są tylko w 16:9, a stare reklamy nagrane w 4:3 lecą w pillarboxie.

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: TVP w MUX1

Post autor: Pavl6 »

Bartosz Czach pisze:
Wiking pisze:Według mnie kanały w wysokiej rozdzielczości w Naziemnej Telewizji Cyfrowej to marnotrawienie przepływności multipleksu. Tak na prawdę między wysoką, a standardową rozdzielczością nie ma, aż tak dużej różnicy, aby w multipleksie nadawać jeden kanał HD zamiast dwóch SD.
Powiem więcej. Nie ma kompletnej różnicy na plus HD. Jest nawet gorzej niż w SD. Ja wiem, ze trudno niektórym to zrozumieć. Ale trochę wysiłku i dobrej woli pozwoli na dojście do tego wniosku.
Co ty człowieku za głupoty wypisujesz?! Tak się składa, że mam dostęp do kanałów HD (FTA z Astry) i porównując ich jakość do kanałów SD z NTC zdecydowanie lepszą mają te HD. Jeżeli nawet kanały HD z NTC nie będą miały tak dobrej jakości, jak te z Astry, to na pewno będą miały lepszą jakość niż kanały SD w NTC, a moim zdaniem sztandarową zasadą NTC powinno być najpierw jakość, później ilość.

CPS

Re: TVP w MUX1

Post autor: CPS »

Potwierdzam. Nawet na starych TV kineskopowych HD lekko wyostrzy obraz i nasyci kolory a na LCD to wyraźna różnica wiem bo kiedyś udało mi się upolować jak Polsat nadawał mecz w HD w czasie testów mux2. Zanim spostrzegłem logo Polsat HD to moje oczy przykuła jakość obrazu. Wiec myślę ze jest na co czekać.

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: TVP w MUX1

Post autor: luckd »

Czy TVP zamierza coś zrobić z pulsującym dźwiękiem DD na TVP2 w mux1 i mux3? TVP1 działa w porządku a na TVP2 nie da się?

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: TVP w MUX1

Post autor: ks41 »

Właśnie, też to zauważyłem, dźwięk na TVP2 (w DD) jest raz ciszej, raz głośniej i tak cały czas.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: TVP w MUX1

Post autor: Kamilx »

No tak, raz ciszej raz głośniej!

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: TVP w MUX1

Post autor: alabama1 »

Jaki jest właściwy format taxi 3? W analogu 16/9, a w dvbt 4/3.

ferdek1910
Posty: 39
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 16:10

Re: TVP w MUX1

Post autor: ferdek1910 »

spora pikseloza w finale Bitwy na głosy podczas konfetti

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: TVP w MUX1

Post autor: ks41 »

alabama1 pisze:Jaki jest właściwy format taxi 3? W analogu 16/9, a w dvbt 4/3.
TAXI 3 jest w 16/9.

Zablokowany