DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: MaxEvans »

A gdyby zwięjszono moce nadawania jak z ec4 to czy odbiór byłby lepszy.

Dziki z lasu
Posty: 14
Rejestracja: 28 maja 2022, o 20:55
Miejscowość: Łódź

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Dziki z lasu »

Antena kierunkowa 13-19 elementowa typu yagi ok 60 zł, maszt 25 zł plus przewód, przelotka okienna, u mnie trzeba było jeszcze zamontować wzmacniacz antenowy za 26 zł (polecam z regulacją, bo zbyt duże wzmocnienie łapie syf) i dopiero mogę oglądać na sygnale z wzgórza Radary...z 9 km. Zygry olewam, mam już dosyć zabawy. Brawo Emitel, znaczny postęp w stosunku do anteny pokojowej lub wręcz "gwoździa" nie ma co... po następnej zmianie pewnie będziemy szukać pomocy na forach dla krótkofalowców...Tak samo dziękuję za informację o zmianie położenia nadajnika. Gdyby nie poczta pantoflowa, nie wiedział bym o Radarach, a to co widziałem w sklepie elektronicznym tylko to potwierdza.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: VAHANARA »

Dziki z lasu pisze: 29 maja 2022, o 12:14 Brawo Emitel, znaczny postęp w stosunku do anteny pokojowej lub wręcz "gwoździa"
Trolli albo małolatów się kiedyś naczytałeś... Kolego - antena o zysku 12dBi 10 metrów nad poziomem gruntu - to jest polska DVB-T/T2. No, poza wybranymi obszarami pokrycia dla mux-3 - tam faktycznie możliwy powinien być na antenach wewnętrznych...

rpc
Posty: 2
Rejestracja: 27 maja 2022, o 19:12
Miejscowość: Wolbórz

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: rpc »

To może jakiś mądry powie jakie anteny i na jaki kierunek ustawić ?
Lokalizacja Wolbórz/Studzianki/okolice woj. Łódzkie

Tak aby jedna antena była a nie 2. I nie jakieś super maszty.

bo teraz z mapy zasięgu to wszystko na granicy albo poza granicą

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: DanielK »

Antena pasywna kierunkowa o dużym zysku.
Na Łódź Radary albo na Kamienśk.

rpc
Posty: 2
Rejestracja: 27 maja 2022, o 19:12
Miejscowość: Wolbórz

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: rpc »

Kamińsk odpada w sobotę trenowałem. Do Piotrkowa dochodzi i tylko do połowy w zależności od lokalizacji.
Radary to też słaby sygnał. Siła sygnału to ok.70% na antenie pasywnej mocno kierunkowej a jakość od 0-30%. Przy wzmocnieniu wzmacniaczem siłę można podbić do 100% i jakoś od biedy to pracuje.

Najlepsze to to, że ludzi mniej interesuje publiczna a bardziej polsaty i tvny. Moc nadajnika MUX2 to tylko 26kW a takiej jedynki MUX3 to 30kW więc maluteńko w oby przypadkach a poprzednio było ponad 100kW.
Większość ludzi w rejonie ma małe antenki szerokopasmowe ze wzmacniaczem i to głównie są założone u osób starszych. Wytłumaczyć dlaczego poprzednio działa a teraz nie i dlaczego kasę mają wydać na nową antenę też ciężko a nic za darmo się nie robi w dzisiejszych czasach. To dofinansowanie to tylko dekoder pokrywa a inne rzeczy już nie.

maclodz
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 10:55
Miejscowość: Łódź-Widzew
Odbiornik: Sharp 24BB0E DVB-T2/HEVC
Instalacja antenowa: TechniSat Smarttenne 2HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Dąbrowa

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: maclodz »

Podpowiedzcie proszę, bo już z trzecią anteną walczę. Dlaczego jest tak, że siłę mam na 95-100% a jakość na kilkanaście % i straszną pikselozę? Jak podnieść jakość, gdy sygnał jest bardzo silny?

pasjonat
Posty: 446
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: pasjonat »

Małolat to już głupi? Bzdura!!. Proszę tutaj nie obrażać młodych. Sam jestem młody i mogę doradzić, żeby sprawdzić moce i mapy, polecam: https://fmscan.org/ oraz https://emimaps.emitel.pl/ i najlepiej wybierać anteny kierunkowe oraz dookólne. Interesuje się tym coraz bardziej.
VAHANARA pisze: 29 maja 2022, o 22:04 Trolli albo małolatów się kiedyś naczytałeś... Kolego - antena o zysku 12dBi 10 metrów nad poziomem gruntu - to jest polska DVB-T/T2. No, poza wybranymi obszarami pokrycia dla mux-3 - tam faktycznie możliwy powinien być na antenach wewnętrznych...
Ostatnio zmieniony 30 maja 2022, o 16:38 przez pasjonat, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: DanielK »

@rpc - domyślam się, że próbowałeś ustawić antenę z kompasem w reku i na pewno na prawidłowy kierunek?

@maclodz - procentowe wskaźniki nie są żadnym punktem odniesienia. Sugeruję zgłosić się do instalatora anten.

@pasjonat - teraz to cię poniosło z anteną dookólną :lol: Przecież całe łódzkie to SFN! Wyłącznie anteny kierunkowe!

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Puma »

W opisie masz antenę panelową, te się nie nadają tzn. zbierają wszystko.
Antena kierunkowa pasywna o dużym zysku + fitr LTE/5G.

Dziki z lasu
Posty: 14
Rejestracja: 28 maja 2022, o 20:55
Miejscowość: Łódź

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Dziki z lasu »

VAHANARA pisze: 29 maja 2022, o 22:04
Dziki z lasu pisze: 29 maja 2022, o 12:14 Brawo Emitel, znaczny postęp w stosunku do anteny pokojowej lub wręcz "gwoździa"
Trolli albo małolatów się kiedyś naczytałeś... Kolego - antena o zysku 12dBi 10 metrów nad poziomem gruntu - to jest polska DVB-T/T2. No, poza wybranymi obszarami pokrycia dla mux-3 - tam faktycznie możliwy powinien być na antenach wewnętrznych...
No to już mamy te Polskie standardy w Łodzi. Antena kierunkowa ku chwale Emitela, dumnie wskazuje gdzie się w okolicy on gnieździ, skryto - odbierająca pokojowa poszła precz na elektrośmieci!
BTW. Bardzo dużo Łodzian by powiesić antenę na 10 metrach to by musiało pójść do sąsiada na dół, niektórzy zjechać windą nawet i 20 pięter, ale skoro tak radzisz... Jak patrzyłem na profil terenu to faktycznie idealna wysokość sygnał idzie do mnie nisko nad powierzchnią terenu 3/4 drogi od Stoków w dół i wyżej może być za wysoko, by go złapać.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: dvbtowiec »

Dziki z lasu pisze: 29 maja 2022, o 12:14 przelotka okienna
To bardzo zły pomysł, tłumi sygnał skutecznie. Brawo Ty.


Dziki z lasu pisze: 31 maja 2022, o 20:15 BTW. Bardzo dużo Łodzian by powiesić antenę na 10 metrach to by musiało pójść do sąsiada na dół, niektórzy zjechać windą nawet i 20 pięter, ale skoro tak radzisz...
Bez przesady.
Osoby na wyższych piętrach także sygnał odbiorą, zwłaszcza jeśli po drodze nie będą miały przeszkód terenowych.
W wielu blokach anteny są umieszczone na dachach wieżowców i działa.
Kolega podał warunki optymalne dla instalacji antenowej.
Gdyby tylko na 10 metrach miał sygnał odbierać, to chyba 80% Polaków by odbioru nie miało :)

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: VAHANARA »

Dziki z lasu pisze: 31 maja 2022, o 20:15 BTW. Bardzo dużo Łodzian by powiesić antenę na 10 metrach to by musiało pójść do sąsiada na dół, niektórzy zjechać windą nawet i 20 pięter, ale skoro tak radzisz... Jak patrzyłem na profil terenu to faktycznie idealna wysokość sygnał idzie do mnie nisko nad powierzchnią terenu 3/4 drogi od Stoków w dół i wyżej może być za wysoko, by go złapać.
Żarty sobie robisz z poważnego problemu. Ale to twoja sprawa.

Dziki z lasu
Posty: 14
Rejestracja: 28 maja 2022, o 20:55
Miejscowość: Łódź

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Dziki z lasu »

VAHANARA pisze: 31 maja 2022, o 21:30
Dziki z lasu pisze: 31 maja 2022, o 20:15 BTW. Bardzo dużo Łodzian by powiesić antenę na 10 metrach to by musiało pójść do sąsiada na dół, niektórzy zjechać windą nawet i 20 pięter, ale skoro tak radzisz... Jak patrzyłem na profil terenu to faktycznie idealna wysokość sygnał idzie do mnie nisko nad powierzchnią terenu 3/4 drogi od Stoków w dół i wyżej może być za wysoko, by go złapać.
Żarty sobie robisz z poważnego problemu. Ale to twoja sprawa.
Ja sobie żarty robię? Był pokojowy wyrób o nazwie antena i było idealnie, jest yagi-uda jaką ma krewny mieszkający w górach 30 km od nadajnika. Twój post o 10 m był tak na serio? Odebrałem go jako przytyk do "prowincji". No fakt, nie dodałeś, że wy w Warszawie to macie kablówkę (by imponować rodzinie jak wpadnie w odwiedziny) - tak, my was też kochamy ;)

Dziki z lasu
Posty: 14
Rejestracja: 28 maja 2022, o 20:55
Miejscowość: Łódź

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Dziki z lasu »

dvbtowiec pisze: 31 maja 2022, o 21:05
Dziki z lasu pisze: 29 maja 2022, o 12:14 przelotka okienna
To bardzo zły pomysł, tłumi sygnał skutecznie. Brawo Ty
Chciałem wiercić dziurę, ale wzmacniacz pozwolił na taki luksus. Bez wzmacniacza na próbę przewód szedł bezpośrednio z telewizora do anteny a i tak było słabo na samym symetryzatorze. Z tym profilem terenu to nie był żart, umiejscowienie nadajnika powoduje, że wystaje ledwo 40 metrów, nad pobliską górką, a trochę wysokiej zabudowy jest w Łodzi i to praktycznie na całym skłonie terenu, idącym bardzo łagodnie pod miastem ale 120 m w dół, praktycznie równolegle do linii widzialności nadajnika.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2022, o 23:42 przez Dziki z lasu, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: K63 »

Dziki z lasu pisze: 31 maja 2022, o 22:41 wzmacniacz pozwolił na taki luksus
Przelotka nie tylko tłumi sygnał, ale potrafi zepsuć jego jakość, czego wzmacniacz nie "naprawi".

Mieszkaniec górnej
Posty: 1
Rejestracja: 28 maja 2022, o 14:35
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: 50PSU8804/12
Instalacja antenowa: Balkon dookulna dygital 720
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dąbrowa

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Mieszkaniec górnej »

Odbierałem wszystkie programy ,po zmianie nie ma nic kompletnie 0 :oops: Łódź górna

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: MaxEvans »

Mux 3 na kanale 26

Dziki z lasu
Posty: 14
Rejestracja: 28 maja 2022, o 20:55
Miejscowość: Łódź

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Dziki z lasu »

Mieszkaniec górnej pisze: 8 czerwca 2022, o 20:16 Odbierałem wszystkie programy ,po zmianie nie ma nic kompletnie 0 :oops: Łódź górna
Fakt, na górnej jest wielka biała plama w widzialności optycznej nadajnika - brawo emitel! by Łódzkie pagóraski miały wpływ na odbiór to trzeba było się baaardzo postarać. Link do symulacji widoku z wieży w Dąbrowie: https://www.heywhatsthat.com/?view=KW66U5I8 Niebotyczne szczyty Rudzkie z których nawet da się zjechać rowerem bez pedałowania, a nawet Chojeński po którym jeżdżą pociągi skutecznie zasłaniają nadajnik na znacznym obszarze. Weź pod uwagę, że w Łodzi jest sporo wysokiej na kilkadziesiąt metrów zabudowy, linii wysokiego napięcia itp.
Z mocną antena kierunkową można próbować Zygry złapać, jeśli na zachodzie masz w miarę wolny widok.

langolier
Posty: 19
Rejestracja: 14 listopada 2021, o 12:30
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: Wiwa H.265 PRO
Instalacja antenowa: Bi-Quad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-Dąbrowa/Kalonka

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: langolier »

No to i ja "dam głos" :)
Mieszkam na Widzewie Wschodzie, 500m od komina EC4, I piętro, okna od południa ale bez bezpośredniej widoczności komina - przy nadajnikach tam miałem odbiór idealny (łapałem 32 programy da mojej antenie BiQuad wygiętej na 666MHz (kanał 45). Żadnych pikseloz czy czegokolwiek.
Zmiany lokalizacji nadajników to dla mnie szok ... techniczny :oops:
- nadajniki na Dąbrowie (6km ode mnie) dokładnie po przeciwnej stronie bloku - pełny cień :cry:
- po bardzo wielu próbach i kombinowaniu aktualnie dekoder dostraja się automatycznie do dokładnie 21 programów:
MUX testowy DVB-T2 TVP, czyli kanał 24: "Siła" 100% i "Jakość" 100%
MUX2T2, czyli kanał 45 (26kW): "Siła 96%, "Jakość" zmienna 42-70%
MUX1T2, czyli kanał 46 (60kW): "Siła" 100% i "Jakość" 100%
MUX4T2 kanał 21 (25kW): Wiadomości 24 (chyba z Zygier ??? wg mapy 41km ode mnie): "Siła" 100% i "Jakość" 100%

Jak widać z powyższego nie łapię z Dąbrowy MUX3, czyli kanał 26 (30kW, generalnie - TVP). Dekoder pokazuje na tym kanale bardzo zmienną "Siłę" sygnału (od 0 do 100%), za to "Jakość", z reguły zerowa, pojawia się, znika, wzrasta, maleje... A antena oczywiście nieruchomo umocowana na balkonie.
Raczej nie jest to kwestia oddalenia częstotliwości (514MHz) od częstotliwości anteny, bo kanał 24 (498MHz) jest jeszcze bardziej od niej oddalony a problemów z nim żadnych...
Czy to może być kwestia standardu nadawania ? wszystkie dobrze odbierane kanały to DVB-T2, a MUX3 to DVB-T ?
Jak to poprawić ?
Tylko czekać na TVP w DVB-T2 ?

EDIT:
teraz to samo co z kanałem 26 mam z 45 - DOKŁADNIE ten sam motyw... :( Reszta ok, jw... :roll:

Zablokowany