Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Góra

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: qwerty »

RAPIOTR pisze:Jeśli można wiedzieć Panie Tomku i z czystej ciekawości w kabel idzie 1 KW czy trochę mniej ?
To zależy jaki ma zysk antena.
25 kW ERP to ~=64 dB. Jeżeli anteny nadawcze mają zysk 14 dB to "kablem" musi pójść 64-14=50 dB czyli 1 kW (oczywiście pomijam pewne straty, ale wiadomo o co chodzi).

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: RAPIOTR »

Dzięki Irku .No też mi tak z pobieżnego oglądu zdjęć systemiku wychodziło hehe ;) .


pozdrawiam

Tomasz Berezowski

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Tomasz Berezowski »

qwerty pisze:
RAPIOTR pisze:Jeśli można wiedzieć Panie Tomku i z czystej ciekawości w kabel idzie 1 KW czy trochę mniej ?
To zależy jaki ma zysk antena.
25 kW ERP to ~=64 dB. Jeżeli anteny nadawcze mają zysk 14 dB to "kablem" musi pójść 64-14=50 dB czyli 1 kW (oczywiście pomijam pewne straty, ale wiadomo o co chodzi).
Nie znam zysku anteny na SG. Tu można sobie poteoretyzować: http://www.qsl.net/v73ns/dbwcalc.html
Od zysku anteny (jeśli ktoś zna, ja stawiałbym na 12dB), nalezy odjąć stratę na sumatorze i linii zasilającej (na moje oko jakieś 1,5dB).

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: RAPIOTR »

Tomasz Berezowski pisze:
RAPIOTR pisze:
Tomasz Berezowski pisze:
Nie mam pojęcia. Ja już nie jeżdżę po obiektach (za stary jestem) to raz, a po drugie emisję realizuje dla nas Emitel i szczegóły typy moc nadajnika czy zysk anteny średnio mnie interesują, bo dla nas liczy się wyłącznie moc promieniowana z anteny :-)
Hmm 8-) . A to ciekawe.. hehe. I tak na słowo honoru się to odbywa?. Czy może audyty robicie lub wydruki logów nadajników otrzymujecie ? A może własne pomiary w terenie robicie?? Tak pytam z ciekawości ,ale jeśli to tajemnica to proszę o wybaczenie ;)


dzięki pozdrawiam


ps: dzięki za link

Tomasz Berezowski

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Tomasz Berezowski »

Nie zdradzę żadnej tajemnicy, jeśli powiem, że zgodnie z umową mamy prawo do audytu, bo jest to standardem w tym biznesie. A poważny operator nie będzie się wygłupiał i ryzykował wstecznej korekty faktur :-)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: RAPIOTR »

Dzięki Panie Tomku

pozdrawiam

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: qwerty »

Tomasz Berezowski pisze:Nie znam zysku anteny na SG. Tu można sobie poteoretyzować: http://www.qsl.net/v73ns/dbwcalc.html
Od zysku anteny (jeśli ktoś zna, ja stawiałbym na 12dB), nalezy odjąć stratę na sumatorze i linii zasilającej (na moje oko jakieś 1,5dB).
Oczywiście, że trzeba odjąć straty na sumatorze oraz na "złączach". Jedynie chciałem zobrazować jak liczyć. Na tej stronce (Convert Watts to dBWatts) liczy poprawnie? Gdy liczę 10*LOG(25000/0,001) to wychodzi prawie 74. Na stronie wynosi prawie 44 dBW

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: irekr »

Gdzieś chyba robisz jakiś błąd.
Największy "zyskowo" system antenowy był na Ślęzy i miał 26 dB.
Mam stare zestawienie z 93 roku i nie sadzę by dane się mocno zmieniły.

Tomasz Berezowski

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Tomasz Berezowski »

qwerty pisze:
Tomasz Berezowski pisze:Nie znam zysku anteny na SG. Tu można sobie poteoretyzować: http://www.qsl.net/v73ns/dbwcalc.html
Od zysku anteny (jeśli ktoś zna, ja stawiałbym na 12dB), nalezy odjąć stratę na sumatorze i linii zasilającej (na moje oko jakieś 1,5dB).
Oczywiście, że trzeba odjąć straty na sumatorze oraz na "złączach". Jedynie chciałem zobrazować jak liczyć. Na tej stronce (Convert Watts to dBWatts) liczy poprawnie? Gdy liczę 10*LOG(25000/0,001) to wychodzi prawie 74. Na stronie wynosi prawie 44 dBW
Coś źle te logarytmy liczysz, podana strona liczy dobrze.

Tomasz Berezowski

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Tomasz Berezowski »

irekr pisze:Gdzieś chyba robisz jakiś błąd.
Największy "zyskowo" system antenowy był na Ślęzy i miał 26 dB.
Mam stare zestawienie z 93 roku i nie sadzę by dane się mocno zmieniły.
Irek, podeśli mi to zestawienie, pliz.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: irekr »

dam na PW
Ostatnio zmieniony 10 lutego 2012, o 20:34 przez irekr, łącznie zmieniany 1 raz.

Matteo87

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Matteo87 »

Wykasuj stąd numer telefonu. Podaj Panu Tomkowi w prywatnej wiadomości

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: qwerty »

Tomasz Berezowski pisze:Coś źle te logarytmy liczysz, podana strona liczy dobrze.
To zależy w jakim odniesieniu się liczy. :)
Jak chcemy dBW to poprawny wzór: 10*log(moc)
Człowiek całe życie się uczy.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ale kombinujecie, przecież zysk systemu jest podany w wykazie pozwoleń radiowych UKE :) Jeśli jeszcze nie ma k32 to jest k29, częstotliwość bliska, zysk będzie podobny :)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: qwerty »

Rozmyślamy, bo nie tak dawno nie było w wykazie UKE zysku anteny. :)

Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

W wykazie UKE z września 2011 dla S.G. jest

dla k29:
Zysk anteny 16,6dB, tłumienie całkowite 1,21dB

dla k42:
Zysk anteny 16,9dB, tłumienie całkowite 1,28dB
moc nadajnika 500W, moc ERP 25kW, ale jak wiadomo jest 18kW.

Z tego ostatniego wynika że aby uzyskać wypromieniowywane 25kW, to dla 42 kanału wystarczyłoby niecałe 700W. Dla 32 kanału pewnie trochę mniej ;).
Przy 1kW do anteny byłoby już 36kW ERP (nie mam nic przeciwko :))
A przy ok. 2.7kW byłoby 100kW ERP (jestem jak najbardziej za :D)

matti2011

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: matti2011 »

Gravis pisze:
Adam Brodziak pisze: Emitel można tylko pochwalić. Negocjacje prowadzi UKE a ich wynik w wielu przypadkach zależy od dobrej woli obu stron. Nadawcy świadomie podjęli ryzyko by poprawić sytuację w regionie i przerwać bezsensowną emisję na kanale bez przyszłości. Odrobina ostrożności w ferowaniu wyroków by się przydała. ;)
Chwalimy Cię oh drogi Emitelu pod niebiosa - za Giedlarową rzecz jasna.
Gravis - udane :lol:
Gravis pisze:SZANOWNI Państwo ( Ci z Emitela, UKE, PZU, FBI itd... )
Będziemy nadal dokładać pełnych starań i narzekać do bólu, z prośbami o zmianę sytuacji, która nastąpiła z nadajnikiem w Giedlarowej. Uprzejmie prosimy, skoro obiecane 100KW z Suchej Góry nie doszło do skutku o wznowienie starań / prac, by tej drugiej gorszej części podkarpacia został umożliwiony stabilny odbiór Multipleksu numer 2.

Z poważaniem,
I problem dla tej części Podkarpacia rozwiąże się sam. A jak nie to wykorzystać nadajnik na górze Magdalenka opodal Rzeszowa.

Ja sprawdzałem odbiór mux - 1,2,3 w 2 miejscowościach.

W Wysokiej k. Łańcuta - na antenie http://www.dipol.com.pl/pict/a1911.gif która to jest podłączona do rozgałęźnika na 3 tv. Sądzę, że w antenie jest wzmacniacz dopuszkowy /nie miałem sposobności sprawdzenia/ Odbiór z Baranówki - poziom 97% odbiór stabilny i płynny. Z rzadka piksele. Odbiór z Krosna mux 1 - poziom 70% - w zależności od dnia - pojawia się pikseloza. Czasami odbiór bardzo płynny, innym razem przycina. Odbiór mux 2 - poziom sygnału 97% - odbiór stabilny. Aż przyjemnie patrzeć. Antena bliżej dachu - ok. 7 m nad ziemią. Antena ustawiona bardziej na Baranówkę, ale pięknie odbierze mux - 2 i mux 3.

W okolicach Woli Dalszej - odbiór mux 1,2.3

Sprzęt - na zmianę albo ATX - 55 z symetryzatorem /chyba tak się pisze :lol: / albo siatka. Kabel od anteny idzie do wzmacniacza, zamontowany ok. 1,5 m. od anteny na ścianie budynku, który rozdziela sygnał na 2 tv. Do tego wzmacniacza przypięta jest również antena na analogowy odbiór programu 1 z SG. Próbowałem wyłączyć tą drugą antenę na analog, ale bez jakiś rewolucji w odbiorze.

Odbiór z Baranówki - poziom i jakość sygnału oscyluje średnio +-80%. Odbiór stabilny, z momentami pikselozy. Ale pooglądać można.

Mux - 2 z SG - sygnał i jakość na poziomie ok. 65% przy czym sygnał niknie - jest by po chwili zgasnąć. Nie załaduje kanałów. Szkoda.

Mux 1 z SG - sygnał i jakość poziom +-50% przy czym jest stabilny - nie zanika jak w mux 2 ale nie poogląda gdyż pikseloza dość duża. W zależności od dnia.

Antena ok. 6-7 metrów nad ziemią. W okolicy zabudowania, ale nie za wysokie - domy. Od strony południowej widok na Łańcut oddalonego kilka km.

Nie wiem czemu skoro mux 1 ma słabszy sygnał nadawania - jest stabilny, a mux 2 sygnał zanika? Jakieś porady panowie. Czy faktycznie problem tkwi w instalacji czy jednak sygnał jest za słaby? Co sugerujecie.

Ktoś pisał, że nawet jak będzie 100 kw to w zależności od ukształtowania terenu nie ma szans na lepszy odbiór TV cyfrowej. Pytanie do Panów z Emitel - czy faktycznie?
Dlatego "nie przeboleję" Giedlarowej, bo problem rozwiązał by się sam. Pytanie do Panów z Emitel - czy zamierzacie zbudować własny nadajnik - jeśli tak to kiedy?, czy jednak skupiacie się teraz tylko na SG lub ewentualnie zwlekamy na czas do 2015, a wtedy problem ochronny tv analogowej sam odpada.

Ślicznie dziękuję za odpowiedź

Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

Nie wiem jaki to wzmacniacz, ale na próbe proponuje zrobić test na ATX-55 z samym symetryzatorem 1 kablem tylko do 1 odbiornika. Jeśli sygnał będzie za słaby to zamontować wzmacniacz dopuszkowy do tego ATX-a np. serii LNA lub MC. Jeśli wtedy sygnał na 1 tv będzie dobry to potem można go rozgałęzić albo pasywnym albo aktywnym rozgałęźnikiem. Oczywiście w przypadku zbyt małego sygnału pomoże (lub nie) tylko zmiana położenia anteny lub wymiana na lepszą, choć to że mux2 działa gorzej niż mux1 jest dziwne :o.

Co zaś się tyczy Leżajska/Giedlarowej to na pewno dla wielu jest to najlepszy nadajnik do odbioru i nawet u mnie w odległości ponad 50km analogowy sygnał z tego nadajnika jest lepszy niż z Suchej Góry którą mam bliżej ale zasłoniętą przez górki. Wiem że w rejonie Ostrołęki Emitel przymierza się do budowy masztu, a o okolicach Leżajska cisza :|.

A w kwestii mocy mux2 pan Tomasz Berezowski pisał żeby dać im czas kilka tygodni, może coś da się zrobić ;).
Koledzy wcześniej pisali że konstrukcja anten na S.G. jest taka że jest naturalne osłabienie sygnału na wschód tak więc może można dać więcej mocy np. 50kW :idea:.

matti2011

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: matti2011 »

Bartt dzienks

Dla mnie też było dziwne, bo sygnał mux -2 jest widocznie mocniejszy aniżeli mux - 1, ale zanikający. Tutaj jest problem, bo myślę, że przy tej sile i jakości sygnału mux -2 którą mam, ale działającej bez zaniku sygnału mógłbym z powodzeniem oglądać TV. Niestety ten zanik sygnału psuje wszystko.

Hubert120

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Hubert120 »

To troche kolego dziwne, bo ja tez mieszkam niedaleko Czarnej w Twoich okolicach i wszystkie trzy MUXY działają u mnie bez problemu odbieram sygnał z Suche Góry MUX 1,2 i Baranówki MUX 3.
Moc sygnału mam na wszystkich 100%, jakość również, obraz igła. Używam anteny kierunkowej Antena DVB-T 19/K21-K69 z symetryzatorem bez żadnego wzmacniacza. Wszystko hula idealnie.

Szkoda tylko że nie moge złapać żadnych MUXÓW Słowackich:(

Zablokowany